
Справа № 428/9462/21
Провадження № 1-кс/428/4989/2021
УХВАЛА
іменем України
06 жовтня 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі слідчого судді Бойко Н.В., при секретарі судового засідання Соха К.С., за участю старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області Кисельової В.І., начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"яки І.В., підозрюваного ОСОБА_1 , захисника Мова В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області Кисельової В.І., погоджене начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"якою І.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Артемівськ Перевальського району Луганської області, громадянина України, з вищою освітою, раніше не судимого, одруженого, маючого на утриманні малолітніх дітей, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який на час вчинення злочину та на цей час обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
04 жовтня 2021 року до слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшло клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області Кисельової В.І., погоджене начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"якою І.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В обґрунтування вказаного клопотання сторона обвинувачення посилається на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент), затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №520 від 05.07.2018, Департамент є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, яка відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» набула статусу обласної військово-цивільної адміністрації, утворюється головою облдержадміністрації – керівником обласної військово-цивільної адміністрації (далі – голова) та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням.
Так, відповідно до пункту 3 Положення Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Мінагрополітики, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови, Регламентом Луганської обласної державної адміністрації, цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами, що стосуються його діяльності.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Положення Департамент у межах повноважень та відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Положення Департамент здійснює контроль за використанням коштів, що виділяються на фінансування цільових програм.
Відповідно до підпункту 4 пункту 5 Положення Департамент розробляє:
-проекти розпоряджень голови, у визначених законодавством випадках – проекти нормативно-правових актів з питань реалізації галузевих повноважень;
-регіональні та галузеві програми розвитку рослинництва з урахуванням кон`юнктури аграрного ринку та екологічних вимог;
-пропозиції з питань збереження, відтворення та охорони родючості ґрунтів, консервації деградованих і малопродуктивних земель виробникам сільгосппродукції, а також бере участь у проведенні агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до підпункту 6 пункту 5 Положення Департамент готує пропозиції щодо:
-оптимізації зонального та територіального розміщення виробництва продукції рослинництва, садівництва, виноградарства, хмелярства, насінництва, проведенням єдиної технологічної політики, забезпечення дотримання науково обґрунтованих сівозмін, охорони та підвищення родючості ґрунтів, впровадження енергозберігаючих технологій.
Відповідно до підпункту 15 пункту 5 Положення Департамент аналізує стан і тенденції економічного та соціального розвитку аграрного сектору області, вживає заходів щодо усунення недоліків, бере участь у визначенні його пріоритетів, проведенні структурних змін, формуванні напрямів інвестиційної політики та подає голові і Мінагрополітики пропозиції, спрямовані на забезпечення сталого розвитку агропромислового комплексу.
Відповідно до пункту 6 Положення Департамент має право:
-одержувати в установленому законодавством порядку від інших структурних підрозділів облдержадміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;
-залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань фахівців інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), представників громадських об`єднань (за згодою).
Відповідно до пункту 7 Положення Департамент у межах компетенції або за дорученням керівництва облдержадміністрації взаємодіє з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації та її апарату, органами місцевого самоврядування, райдержадміністраціями, територіальними органами міністерств, центральних органів виконавчої влади, а також підприємствами, установами та організаціями з метою створення умов для провадження послідовної та узгодженої діяльності щодо строків, періодичності одержання і передачі інформації, необхідної для належного виконання покладених на нього завдань та здійснення запланованих заходів.
Відповідно до пункту 9 Положення директор Департаменту:
-здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у Департаменті;
-планує роботу Департаменту, вносить пропозиції щодо формування планів роботи облдержадміністрації;
-вживає заходів з удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;
-видає у межах повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням;
-розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Департаменту;
-здійснює добір кадрів;
-організовує роботу з підвищення рівня професійної компетентності державних службовців Департаменту.
Відповідно до пункту 14 Департамент є юридичною особою, утримується за рахунок загального та спеціального фондів державного бюджету, має самостійні баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку з зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.
Відповідно до пункту 2 посадової інструкції директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент), затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.07.2018 №520, у своїй діяльності директор Департаменту керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, наказами Мінагрополітики, розпорядженнями голови, Положенням про Департамент, іншими нормативно-правовими актами у сфері агропромислового розвитку.
Відповідно до пункту 4 розділу 1 вказаної посадової інструкції Директор Департаменту повинен знати:
-Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Департаменту;
-акти Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання сільського господарства;
-практику застосування чинного законодавства у сфері агропромислового розвитку;
-основи державного управління, економіки та управління персоналом.
Відповідно до пункту 1 розділу 2 посадової інструкції Директор Департаменту:
-забезпечує виконання покладених на Департамент завдань із реалізації державної політики щодо розвитку агропромислового комплексу області та гарантування продовольчої безпеки, розроблення та виконання регіональних інноваційно-інвестиційних, інших програм і прогнозів розвитку галузей агропромислового виробництва;
-організовує планування роботи з персоналом Департаменту, у тому числі проведення конкурсів на зайняття вакантних посад державної служби, забезпечує їх прозорість і об`єктивність відповідно до Закону;
-здійснює добір кадрів;
-здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;
-вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;
-розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Департаменту.
Відповідно до розділу 3 посадової інструкції Директор Департаменту має право:
-одержувати в установленому порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на Департамент завдань;
-у межах чинного законодавства укладати договори;
-залучати працівників інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Департаменту.
Відповідно до розділу 4 посадової інструкції Директор Департаменту несе відповідальність за:
-невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, порушення етики поведінки державного службовця та інші порушення службової дисципліни – дисциплінарну - в межах, визначених чинним законодавством про працю та Законом;
-правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов`язків, - у межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;
-завдання матеріальної шкоди – в межах, визначених чинним законодавством.
Відповідно до розділу 5 посадової інструкції Директор Департаменту в процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє зі структурними підрозділами облдержадміністрації та її апарату, районними державними адміністраціями, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації постійно обіймав посаду в органі державної влади, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою.
ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу державної влади, а саме директором Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, маючи умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, вчинив корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Приблизно на початку січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, у директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , який був обізнаним про способи та обставини бюджетного фінансування, у тому числі природоохоронних заходів, та достовірно знав про можливість отримання великого прибутку під час незаконного розпорядження бюджетними коштами, а також розумів та усвідомлював повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та інших структурних підрозділів Луганської обласної державної адміністрації, ГУ Держгеокадастру у Луганській області, ГУ Держпродспоживслужби у Луганській області, виник протиправний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, під час розробки проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки».
Так, 15 січня 2019 року директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) ОСОБА_1 , з метою реалізації свого протиправного умислу, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, спрямував лист за № 37-2/1-37 від 15.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про сприяння у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку та реалізацію регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель» загальною вартістю 36 млн грн, з них:
- розкорчування старих садів – 15 млн грн;
- охорона і раціональне використання земель – 20 млн грн;
- розробка документації – 1 млн грн.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 спрямував лист за № 37-2/1-39 від 16.01.2019 виконувачу обов`язків голови Луганської обласної державної адміністрації – керівнику обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_3 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн грн.
Крім того, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 знову спрямував лист за № 37-2/1-40 від 16.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн. грн., визначивши відповідальним виконавцем заходу Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
На виконання листа Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації № 37-2/1-40 від 16.01.2019 Управлінням екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, включено до заходів Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки
п. 5.10, яким передбачено виділення 1 000 000 грн не на реалізацію заходу, спрямованого на охорону навколишнього природного середовища, а лише на розробку проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, при цьому виконавцем зазначено Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
19 лютого 2019 року, з метою реалізації свого протиправного умислу, ОСОБА_1 погодив проект розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації про затвердження Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки без зауважень, чим визнав можливість розробки проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки працівниками Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
При цьому відповідно до ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України регіональні програми використання та охорони земель розробляються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними державними адміністраціями і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим та обласними радами.
Згідно зі статтею 55 Закону України «Про охорону земель» за рахунок місцевих бюджетів здійснюються:
-реалізація заходів регіональних програм використання та охорони земель;
-освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб;
-поліпшення сільськогосподарських і лісогосподарських угідь;
-виконання робіт щодо відновлення земель, якщо це відбулося не з вини власників і користувачів земельних ділянок;
-будівництво та реконструкція протиерозійних, гідротехнічних і протизсувних споруд, меліоративних систем відповідно до закону;
-реалізація заходів щодо охорони земель навколо об`єктів поводження з відходами, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів, які перебувають у власності територіальних громад;
-економічне стимулювання впровадження заходів щодо використання та охорони земель і підвищення родючості ґрунтів відповідно до регіональних програм;
-здійснення інших заходів щодо охорони земель.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» до природоохоронних заходів у сфері охорони і раціонального використання земель належать:
-впровадження грунтозахисної системи землеробства з контурно-меліоративною організацією території;
-будівництво, розширення та реконструкція протиерозійних,
гідротехнічних, протикарстових, берегозакріплювальних, протизсувних, протиобвальних, протилавинних і протиселевих споруд, а також проведення заходів з захисту від підтоплення і затоплення, направлених на запобігання розвитку небезпечних геологічних
процесів, усуненню або зниженню до допустимого рівня їх негативного впливу на території і об`єкти. Проведення заходів щодо хімічної меліорації грунтів ;
-здійснення заходів щодо упорядкування орних земель шляхом виведення з їх складу водоохоронних зон, ерозійно небезпечних та інших не придатних для розорювання угідь ;
-рекультивація порушених земель та використання родючого шару грунту під час проведення робіт, пов`язаних із порушенням земель;
-рекультивація територій полігонів твердих побутових відходів;
-засипка і виположування ярів, балок з одночасним їх дренуванням;
-заходи, пов`язані з відтворенням лісів, створенням нових та реконструкцією існуючих полезахисних лісових смуг та інших захисних насаджень на деградованих, малопродуктивних та ерозійно
небезпечних землях і вздовж поверхневих водних об`єктів;
-терасування крутих схилів;
-консервація деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель;
-поліпшення малопродуктивних земельних угідь;
-розроблення технологій, обладнання та здійснення заходів для очищення, відновлення забруднених земель, а також земель, засмічених промисловими, побутовими та іншими відходами;
-проведення обстеження грунтів;
-відновлення степових, лучних, водно-болотних та інших антропогенно змінених природних ландшафтів, створення і відновлення сіножатей та пасовищ.
Відповідно до п.1.5 розділу 1 Порядку розроблення регіональних цільових програм, фінансування, моніторингу та звітності про їх виконання, затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 17.03.2007 № 293, програма розробляється за наявності у місцевому бюджеті реальної можливості ресурсного забезпечення виконання заходів Програми.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, приблизно в середині січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що розробка Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки входить до компетенції Департаменту, який він очолює, та існує реальна можливість її самостійної розробки, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент на інших нормативних документів у вказаній сфері, умисно не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування, при цьому доручивши тендерному комітету Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації провести відкриті торги щодо розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн. При цьому ОСОБА_1 достовірно знав, що розробка програми не є природоохоронним заходом та не може фінансуватися з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Також ОСОБА_1 за посередництвом невстановлених на цей час осіб підшукав суб`єкта господарювання (ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» в особі ОСОБА_4 ), з яким буде укладено договір, який удавано буде розробником Програми, на користь та на рахунки якого будуть перераховуватися незаконно одержані бюджетні грошові кошти, а також особу, яка неофіційно, без відповідного документального оформлення, сприятиме працівниками підпорядкованого йому Департаменту у розробці Програми.
28 січня 2019 року тендерним комітетом Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» оголошено проведення відкритих торгів з розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн.
За результатами проведення процедури закупівлі 20.02.2019 переможцем визначено ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» (код ЄДРПОУ 36942078) з ціновою пропозицією 965 000,00 грн.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 умисно, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», Положення про Департамент та інших нормативних документів, не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування.
Разом з тим, 04.03.2019 ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації уклав із директором ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» ОСОБА_4 договір № 8 на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області, відповідно до умов якого виконавець зобов`язується надати замовнику послуги з розробки регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області відповідно до умов даного Договору та Технічного завдання, що є невід`ємною частиною цього Договору, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх у строки, передбачені календарним планом.
Відповідно до додаткової угоди № 1 до договору від 04.03.2019 № 8 ціну договору за розробку регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області зменшено на 10 000 грн, що становить 955 000 грн.
В подальшому директор Департаменту ОСОБА_1 з метою реалізації свого протиправного умислу, в інтересах ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та для забезпечення виконання останнім зобов`язань за договором № 8 від 04.03.2019, надав вказівку заступнику директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальнику відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 домовитися із директором ТОВ «ЗФ «ЛАН» ОСОБА_7 як фахівцем в галузі розробок Регіональних програм в сфері охорони природнього середовища щодо надання нею допомоги в розробці Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти (при цьому не повідомляючи ОСОБА_7 про те, що офіційним розробником програми вважається ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та на його рахунки незаконно будуть перераховуватися бюджетні кошти за її розробку).
Приблизно на початку березня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальник відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 , які були не обізнані щодо протиправних дій ОСОБА_1 , виконуючи вказівку останнього, зустрілися із ОСОБА_7 . Під час вказаної зустрічі заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 попрохала раніше знайому їй ОСОБА_7 допомогти в розробці Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти.
У період часу протягом березня-квітня 2019 року ОСОБА_7 розроблено Регіональну програму з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки та в електронному вигляді надіслано на електронні адреси ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .
Після отримання ОСОБА_6 . Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, вказану програму в електронному вигляді ОСОБА_6 за усною вказівкою ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу начальника відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 , який в подальшому здійснював її редагування та погодження зі структурними підрозділами Луганської обласної державної адміністрації.
У розробленій Регіональній програмі з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки передбачено проведення низки заходів з використанням коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років у загальній сумі 294, 528 млн грн, 350, 83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143, 22 тис грн бюджетів підприємств.
При погодженні Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації від 01.04.2019 надано негативний висновок, відповідно до якого заходи програми включені до неї розробником без врахування реальних джерел їх фінансування та не містять обґрунтувань щодо фінансових ресурсів, які можуть бути спрямовані на їх реалізацію, в частині обласного бюджету.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 , незважаючи на негативний висновок Департаменту фінансів Луганської обласної державної адміністрації щодо використання коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років, а також на відсутність підтвердження джерел фінансування у сумі 350,83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143,22 тис грн бюджетів підприємств, вжив заходів для затвердження Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, надавши вказівку начальнику відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 підготувати проект Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації для затвердження вказаної Регіональної програми.
30 травня 2019 року розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації за № 475 затверджено Регіональну програму з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки.
В подальшому ОСОБА_1 , продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 07.06.2019 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель входить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку, підписав акт наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн, та на підставі платіжного доручення № 13 від 14.06.2019 Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації незаконно перераховано бюджетні кошти на рахунок ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ».
Відповідно до висновку експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021 документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
Враховуючи викладене, своїми умисними, протиправними діями, які полягали у заволодінні чужим майном (бюджетними грошовими коштами) службовою особою шляхом зловживання своїм службовим становищем на користь та в інтересах третіх осіб, а саме ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та осіб, які діяли від його імені, ОСОБА_1 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших нормативних документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель належить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку (тобто без додаткового витрачання бюджетних грошових коштів), завдав шкоду у розмірі 955 000,00 гривень, що більш ніж в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 191 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, підтверджується зібраними доказами.
Враховуючи викладене, у кримінальному провадженні повідомлено про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Метою застосування стосовно підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити зазначені вище дії.
Відповідно до вимог ст. 176, 177, 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_1 покладається необхідність запобігання спробам:
переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду (про існування вказаного ризику, зокрема, свідчить тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_1 в разі визнання його винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, у вчиненні якого він підозрюється (зокрема, злочин, передбачений ч. 5 ст. 191 КК України, належить до категорії особливо тяжких злочинів, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна); вагомість наявних доказів вчинення ним інкримінованого злочину; характер інкримінованого злочину, зокрема: високий ступінь організації його вчинення; корисливий мотив; свідоме ігнорування положень антикорупційного законодавства; проживання підозрюваного в районі лінії ромежування з тимчасово окупованою территорією; розмір спричиненої ОСОБА_1 матеріальної шкоди; наявність у власності ОСОБА_1 нерухомого майна (квартири) на тимчасово окупованій території);
-незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні (про існування вказаного ризику, зокрема, свідчить те, що на цей час ОСОБА_1 обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, а відтак, з огляду на надані йому повноваження, останній має реальну можливість незаконно впливати на свідків, серед яких є співробітники зазначеного Департаменту, з метою примушування їх надати завідомо неправдиві показання та, як наслідок, уникнути кримінальної відповідальності);
-вчинити інше кримінальне правопорушення (про існування вказаного ризику, зокрема, свідчить те, що на цей час ОСОБА_1 обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, а відтак, з огляду на надані йому повноваження, може вчинити протиправні діяння, пов`язані з незаконним витрачанням бюджетних коштів; при цьому саме завдяки наданому йому службовому становищу останній вчинив особливо тяжке корупційне кримінальне правопорушення та, будучи наділеним відповідними повноваженнями, ОСОБА_1 може продовжити вчиняти аналогічні правопорушення.).
Вчинене кримінальне правопорушення має високий ступінь суспільної небезпеки, а також те, що рішення суду повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства.
Обрання запобіжного заходу стосовно ОСОБА_1 відповідає суспільному інтересу. Крім того, гарантії того, що підозрюваний ОСОБА_1 не продовжить протиправну діяльність, відсутні.
З метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання зазначеним ризикам, орган досудового розслідування вважає необхідним застосувати до підозрюваного ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді застави.
Відповідно до ч.1 ст. 178 КПК України обставинами, що враховуються при застосуванні запобіжного заходу, зокрема, є:
-вагомість наявних доказів, що обґрунтовують підозру ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення;
-тяжкість покарання, яке може бути застосовано до підозрюваного у разі визнання обвинувальним вироком суду його винуватості у вчиненні злочинів;
-розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється ОСОБА_1 (955 000 грн.).
Вказане свідчить про необхідність обрання та застосування до підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави, що забезпечить запобігання зазначеним у клопотанні ризикам.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинив корупційний злочин, з метою забезпечення виконання ним покладених на нього обов`язків, беручи до уваги, що вчинене останнім кримінальне правопорушення створило в очах громадян негативне враження безладдя та безкарності, саме застава є єдиним і достатнім запобіжним заходом, який зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного на час здійснення досудового розслідування та судового розгляду у кримінальному провадженні. Обрання запобіжного заходу більш м`якого, ніж застава, не забезпечить запобігання ризикам, передбаченим п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
У судовому засіданні слідчий Кисельова В.І. та начальник Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"яка І.В. підтримали клопотання та доводи викладені в ньому та пояснили, що підозра пред`явлена ОСОБА_1 обґрунтована та підтверджується належними доказами. Просили застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_1 просив відмовити у задоволенні клопотання.
У судовому засіданні захисник Мова В.І. просив відмовити у задоволенні клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, ретельно дослідивши матеріали досудового розслідування та копії матеріалів, якими слідчий та прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя вважає його таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Метою застосування запобіжних заходів відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганню спробам:1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторони кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст.177 цього Кодексу слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі вагомість наявних доказів вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні даного кримінального правопорушення, а також наявність доказів, яким обґрунтовуються відповідні обставини.
В судовому засіданні встановлено, що подане клопотання відповідає вимогам ст. ст. 183, 184 КПК України, а вручення письмового повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення та копії клопотання і матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу, здійснено з дотриманням строків, передбачених ч. 1 ст. 278 КПК України та ч. 2 ст. 184 КПК України відповідно.
Відповідно до приписів ч. 1 ст.182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків.
Наявність обґрунтованої підозри вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, підтверджується наступними доказами, а саме:
-витягом з ЄРДР № 12019130000000289 від 07.12.2019;
-розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018, згідно з яким ОСОБА_1 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації;
-Положенням про Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент), затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №520 від 05.07.2018;
-Посадовою інструкція директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.07.2018 №520.
-Листами за підписом ОСОБА_1 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки»;
-Договором № 8 між Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області;
-актом наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн;
-Регіональною програмою з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки;
-Висновком експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021, згідно з яким документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації;
-Протоколами допиту свідка ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , відповідно до яких підтверджено обставини протиправної діяльності ОСОБА_1 ;
-Висновком експерта № 477-478 від 24.09.2021 за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи, відповідно до якого підпис в договорі № 8, акті наданих послуг № 112 належить ОСОБА_1 ;
-Листами щодо розробки аналогічних програм власними силами (без укладання відповідних договорів та додаткового бюджетного фінансування) в регіонах України;
-Висновком щодо погодження проекту Регіональної програми Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації (негативний);
-Звітом ТОВ «Аудитконсалт».
Слідчий суддя вважає, що в судовому засіданні стороною обвинувачення надано достатньо доказів щодо обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
При цьому слідчий суддя враховує, що на даній стадії кримінального провадження судом лише вирішується питання про обґрунтованість підозри та наявність ризиків для обрання відповідного запобіжного заходу, а тому докази, які є достатніми для висновку про наявність обґрунтованої підозри, не обов`язково мають бути настільки ж переконливими та повними, як докази на стадії висунення особі обвинувачення у вчиненні злочину або на стадії судового розгляду такого обвинувачення.
Стороною обвинувачення доведено існування ризиків, передбачених п.п. 1,3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, про наявність ризику переховуватись від органів досудового розслідування, відповідно до ч. 1 ст. 178 КПК України, свідчать такі обставини, як вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінальних правопорушень, тяжкість покарання, що йому загрожує в разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.
В контексті практики Європейського суду з захисту прав людини, слід зазначити, що ризик втечі підсудного не може бути встановлений лише на основі суворості можливого вироку. Оцінка такого ризику має проводитись з посиланням на ряд інших факторів, які можуть або підтвердити існування ризику втечі або вказати, що вона маловірогідна і необхідність в утриманні під вартою відсутня (Панченко проти Росії). Ризик втечі має оцінюватися у світлі факторів, пов"язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв"язками та усіма видами зв"язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню (Бекчиєв проти Молдови).
Слідчий суддя приходить до висновку про доведеність існування ризику, що ОСОБА_1 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, про що свідчить вагомість доказів про вчинення ОСОБА_1 інкримінованого кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винним у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, оскільки санкція ч. 5 ст. 191КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
На підставі викладеного, а також враховуючи дані про особу підозрюваного, в їх сукупності, зокрема його вік та стан здоров"я, інші дані про особу ОСОБА_1 , слідчий суддя приходить до висновку про доведеність існування ризику можливості підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки достатні стримуючі фактори, які б свідчили про протилежне в матеріалах справи, відсутні.
Водночас, слідчий суддя вважає не доведеним існування ризиків, передбачених п. п. 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення та таким, що грунтується на припущеннях.
Отже, слідчий суддя, на підставі наданих матеріалів, оцінивши в сукупності всі обставини, зазначені у ч. 1 ст. 178 КПК України, також враховує особу підозрюваного та його репутацію, вік, стан здоров`я, а також те, що підозрюваний має постійне місце проживання, одружений, має на утриманні малолітніх дітей.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст. 177 цього кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Згідно п. 1 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо особи, підозрюваної у вчиненні особливо тяжкого злочину визначається від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2021 року для працездатних осіб складає 2270 гривень.
Частиною 6 ст. 182 КПК України передбачено, що підозрюваний не пізніше п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов`язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду.
Враховуючі зазначені обставини, застосування до підозрюваного ОСОБА_1 більш м`якого запобіжного заходу, ніж застава, не може бути достатнім для запобігання зазначеним ризикам.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що для визначення розміру застави, який здатен забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, слідчий суддя повинен, врахувавши положення ст. 177, 178 КПК України, раціонально зіставити його з доведеними у справі ризиками, даними про особу підозрюваного, тяжкістю вчиненого злочину. При цьому слід мати на увазі, що, розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що розмір застави необхідно визначити у розмірі 250 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з урахуванням особи підозрюваного, такий розмір застави буде помірним для нього та відповідатиме конкретній меті застосування запобіжного заходу, визначеній у КПК, і не суперечитиме загальним засадам кримінального провадження, визначеним ч. 1 ст. 7 КПК України.
На підставі викладеного, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, та запобігання ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також враховуючи майновий стан підозрюваного, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання про застосування до ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави задовольнити, визначивши заставу у розмірі, передбаченому п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України, а саме у розмірі 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 567500 (п"ятсот шістдесят сім тисяч п"ятсот) гривень 00 копійок. На переконання слідчого судді, застава у розмірі 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб здатна забезпечити виконання підозрюваним ОСОБА_1 покладених на нього обов`язків.
Окрім цього, застосовуючи відносно підозрюваного ОСОБА_12 запобіжний захід у вигляді застави, слідчий суддя вважає за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрюваного обов`язки, необхідність покладення яких вбачається з наведеного в обґрунтування вказаного клопотання.
Керуючись ст.ст. 110, 131, 132, 177-178, 182, 186, 193, 194, 196, 197, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області Кисельової В.І., погоджене начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"якою І.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 250 (двісті п"ятдесят) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 567500 (п"ятсот шістдесят сім тисяч п"ятсот) гривень 00 копійок.
Зобов`язати ОСОБА_1 не пізніше п`яти днів з дня застосування запобіжного заходу внести у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому КМУ України, депозитний рахунок:
Отримувач коштів: ТУ ДСА України в Луганській області
Код отримувача (код ЄДРПОУ) : 26297948
Банк отримувача: Держказначейська служба України м. Київ
Код банку отримувача (МФО): 820172
Рахунок отримувача: UA208201720355209001000002672, призначення платежу: застава, № ухвали суду, П.І.Б. платника застави, ЄДРПОУ суду 05381484, або забезпечити їх внесення заставодавцем, та надати слідчому, прокурору, суду документ з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок коштів.
На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на ОСОБА_1 обов`язки до 30.11.2021року:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися із м. Сєвєродонецька Луганської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; - - утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 , ОСОБА_4 ;
- здати на зберігання до органу міграційної служби свої паспорти для виїзду за кордон.
Визначити строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_1 даною ухвалою слідчого судді в межах строку досудового розслідування до 30.11.2021 року.
Підозрюваному роз`яснюється положення ч.ч. 8, 10 ст. 182 КПК України, згідно з якими у разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень ч.7 ст.194 КПК України.
Копію ухвали надати учасникам процесу.
На ухвалу може бути подана апеляція безпосередньо до Луганського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали оголошений 08.10.2021 року о 15-00 годині в приміщенні залу судового засідання Сєвєродонецького міського суду Луганської області.
Слідчий суддя Н.В. Бойко