Постанова № 100265096, 05.10.2021, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.10.2021
Номер справи
754/12326/21
Номер документу
100265096
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер провадження 3/754/4793/21

Справа №754/12326/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 жовтня 2021 року Суддя Деснянського районного суду м. Києва Журавська О. В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

РНОКПП НОМЕР_1 ,

керівника політичної партії «ПАТРІОТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ»,

проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП,-

В С Т А Н О В И В :

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №53-15/223 від 04.08.2021 р., гр. ОСОБА_1 05.05.2021 р. за адресою: АДРЕСА_1 , будучи керівником політичної партії «ПАТРІОТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», порушив порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, за наступних обставин.

За результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру політичної партії «ПАТРІОТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ» (ідентифікаційний код 21676167) за І квартал 2021 року встановлено, що оформлення Звіту Партії, включені до нього звітні дані не відповідають вимогам законодавства.

Відповідно до абзацу третього, шостого пункту 3 розділу II Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характер), затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 08.09.2016 № 26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2016 за № 1264/29394, Звіт Партії поданий з грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення, а саме подання Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи.

Згідно з витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 20.05.2021 за кодом 485070001585 та від 21.05.2021 за кодом 336725891559 у Партії зареєстровано 28 місцевих організацій, з них 5 знаходяться на тимчасово окупованій території України, діяльність 1 припинено.

Як підсумок до Звіту Партії не додано відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 22 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статус юридичної особи.

Таким чином, відсутність у Звіті Партії відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру щодо 22 місцевих організацій Партії є порушенням частини дев`ятої статті 17 Закону та підпункту 1 пункту 10 розділу II, абзацу другого пункту 1 розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за №1185/29315.

Зазначене зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 30.06.2021 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 01.07.2021 №30, затвердженому наказом Національного агентства від 01.07.2021 № 337/21.

Відповідно до пункту 5.12 Статуту Партії, затвердженого Установчим з`їздом Партії 26.06.1998 та зареєстрованим 31.12.1998 Міністерством юстиції України (зі змінами), районні, міські партійні організації можуть створюватися членами Партії за рішенням Центральної Ради партії або за рішенням конференцій цих організацій за територіальною ознакою у відповідних районах України та ставляться на облік Центральною Радою Партії у місячний строк. Після реєстрації в установленому чинним законодавством порядку вони за рішенням Центральної Ради можуть набувати статусу юридичної особи.

Таким чином, при реєстрації Старовижівської районної, Нововолинської міської, Маневицької районної, Сихівської районної. Коломийської районної. Коломийської міської, Повомосковської міської. Кременчуцької міської організацій Партії, головами цих організацій надавались заяви до відповідних управлінь Міністерства юстиції України з метою реєстрації таких організацій. Вказані заяви містять погодження Центральної Ради Партії на створення та затверджені головою Партії ОСОБА_1 .

Крім цього, згідно пунктів 6.12 Статуту Партії Центральна Рада приймає рішення про створення первинних партійних організацій, районних, міських та обласних та прирівняних до них парторганізацій іа здійснює їх розпуск у разі, якщо їх діяльність суперечить Статуту, Програми установам партії або ставить під підозру здійснення рішень партії. Водночас пунктом 6.14 Статуту Партії Голова Партії очолює Партію та Центральну Раду, аналізує і несе відповідальність за виконання рішень З`їзду.

Відповідно до частини дев`ятої статті 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру повинен містити інформацію про кожну місцеву організацію політичної партії, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи

Згідно з пунктом 2 розділу І Положення про порядок подання Звіту, політичні партії та їх місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, подають Звіт за формою, затвердженою Національним агентством

Підпунктом 1 пункту 10 розділу 11 Положення про порядок подання Звіту встановлено, шо до Звіту політичної партії додається «інформація про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи. Ця інформація додається шляхом заповнення відповідних розділів Звіту, що стосуються місцевої організації партії та обов`язково додається разом із Звітом політичної партії».

Відомості щодо майна, доходів, витрат і зобов`язань місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, є обов`язковими для подачі в Звіті політичної партії

Звіт Партії подано до Національного агентства за підписом керівника Партії та скріплено печаткою Партії, а відтак ОСОБА_1 підтвердив достовірність інформації, викладеної у Звіті Партії.

Під час судового розгляду справи ОСОБА_1 у присутності свого захисника Наугольної О. В., вину у вчиненні правопорушення заперечував, посилаючись на те, що місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, самостійно подають свої звіти до політичної партії та НАЗК; звіти місцевих організацій підписуються їх керівником та головним бухгалтером та засвідчується печаткою такого місцевого осередку. Крім того, ОСОБА_1 зазначив, що як йому відомо, на сьогоднішній день більшість зазначених у протоколі організацій фактично не існує, вони не мають рахунків, офісів, відсутні керівники та члени партії ППУ, у них у справах відсутні відомості для зв`язку та виявлено, що їх взагалі немає за зазначеними адресами.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

З урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Так, згідно п. 2 розділу І Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженим рішенням НАЗК від 28.07.2016 р. № 2, закріплено, що політичні партії та їх місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, подають Звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09 червня 2016 року № 3, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 червня 2016 року за № 904/29034.

Пунктом 1 розділу III Положення визначено, що звіт відповідної місцевої організації подається за підписами керівника і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) відповідної місцевої організації політичної партії, засвідченими печаткою місцевої організації.

Після складання, зазначені посадові особи зобов`язані подати такі звіти до політичної партії та НАЗК.

Таким чином, нормами підзаконного нормативно-правового акту самого НАЗК визначено, що місцеві осередки політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи:

- самостійно подають свої звіти до політичної партії та НАЗК;

- звіти місцевих осередків підписуються їх керівником та головним бухгалтером;

- звіт засвідчується печаткою такого місцевого осередку.

Крім того, аналіз положень статуту політичної партії «ПАТРІОТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», який діяв на момент подання звіту за 1 квартал 2021 року, зокрема п. 5.34 даного Статуту, дає однозначні підстави стверджувати, що саме керівники районних, міських, місцевих партійних організацій політичних партій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, мають відповідні повноваження щодо підписання та подання звітів до НАЗК.

Так, п. 5.15, п. 5.20 Статуту визначено, що керівною посадовою особою місцевого осередку (різних територіальних рівнів) є Голова. При цьому голова районної, міської партійної організації здійснює загальне керівництво районного, міською партійною організацією; здійснює оперативне управління майном та коштами організації; звітує про свою діяльність на загальних зборах; представляє організацію у державних та громадських органах; здійснює іншу діяльність в межах своїх повноважень; координує роботу районної, міської партійної організації.

Таким чином, перекладання обов`язків голів місцевих осередків на керівника самої політичної партії є незаконною та суперечить принципу індивідуального характеру юридичної відповідальності, закріпленого ст. 61 Конституції України.

За таких обставин, суб`єктивна сторона інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, відсутня.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, а тому згідно ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, в зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 212-21, 245, 247, 251, 252, 280, 283 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В :

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, - закрити у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: