
ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 483/807/21
Провадження 1-кс/483/346/2021
У Х В А Л А
Іменем України
11 жовтня 2021 року м. Очаків
Слідчий суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Шевиріна Т.Д.
за участю секретаря – Данилової А.Г.,
прокурора – Порошиної Є.В.,
підозрюваного – ОСОБА_1 та його захисника Петренко Л.В.,
представника потерпілої сторони – Скалова С.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Миколаївської окружної прокуратури Порошиної Є.В., про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в смт. Криве Озеро, Первомайського району, Миколаївської області, є громадянином України, з повною середньою освітою, працює на посаді начальника відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців апарату виконавчого комітету Первомайської міської ради, Миколаївської області, одружений, не судимий, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 206, ч. 3 ст. 365-2 КК України, –
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190, ч.5 ст. 27, ч. 3 ст. 206, ч. 3 ст. 365-2 КК України, вчинених за таких обставин.
У невстановлені в ході досудового розслідування місці, дату та час, у ОСОБА_2 як директора МП «Волна» ( код ЄДРПОУ 22444192) виник злочинний умисел, спрямований на незаконне заволодіння майном – приміщеннями спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна», належних ТОВ «Літо-Варе» (код ЄДРПОУ 35988808).
В подальшому, у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, ОСОБА_2 , усвідомлюючи, що для реалізації його злочинного умислу, спрямованого на незаконне заволодіння шляхом обману вказаним вище нерухомим майном через невстановлених в ході досудового розслідування осіб, розпочав пошук співучасників у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, а саме пособника, який мав би усунути перешкоди та сприяти в реєстрації права власності на приміщення спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна».
Відповідно до положень ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004р. (далі – Закону), реєстраційна дія здійснюється державним реєстратором.
Так, 28 грудня 2020 року ОСОБА_2 , продовжуючи реалізацію раніше виниклого злочинного умислу, спрямованого на незаконне заволодіння шляхом обману нерухомим майном, з корисливих мотивів та з метою власного незаконного збагачення, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи та бажаючи настання наслідків у вигляді вибуття об`єктів нерухомого майна – спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна» із законного володіння ТОВ «Літо-Варе», всупереч волі останнього, використовуючи документи, які містять неправдиві відомості, через невстановлену в ході досудового розслідування особу, звернувся до державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 із заявою, яку надав в електронному вигляді, про реєстрацію права власності на спальний корпус, розташований за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, та їдальню за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень – це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру прав.
Відповідно до ст. 3 Закону, однією із засад державної реєстрації є внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом.
Частиною третьою статті 10 Закону, пунктом 12 Порядку № 1127 державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 ( далі – Порядок № 1127) передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідне рішення.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав та порядок державної реєстрації прав визначені статтею 27 Закону та Порядком №1127.
Так, Пунктом 41 Порядку №1127 передбачено, що для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подається, зокрема, документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта.
Пунктом 1 частини 1 статті 23 Закону визначено підстави для зупинення розгляду заяв, до яких віднесено подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що за результатами розгляду заяви директора МП «Волна» ОСОБА_2 , державним реєстратором Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 , 30.12.2020р. прийнято рішення №56028415 про реєстрацію приватної власності за МП «Волна» на приміщення спального корпусу бази відпочинку «Волна», що розташований Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, ринкова вартість якого 5 678 380 гривень.
Крім того, цього ж дня державним реєстратором Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 прийнято рішення №56031597 про реєстрацію приватної власності за МП «Волна» на приміщення їдальні бази відпочинку «Волна», що розташована: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и, ринкова вартість якої становить 6 317 674 гривень.
Також, досудовим розслідуванням встановлено, що державний реєстратор Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 здійснив реєстрацію права власності на вказані вище приміщення спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна» за відсутності документів, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта.
Таким чином, державний реєстратор Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 , здійснивши реєстрацію права власності на приміщення спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна» в с. Коблеве, Миколаївської області, за МП «Волна» без належних правових підстав, фактично усунув перешкоди директору МП «Волна» ОСОБА_2 та сприяв останньому у незаконному заволодінні чужим майном, шляхом обману (шахрайство), тобто виконав роль пособника у вчиненні кримінального правопорушення.
19 травня 2021 року представники охоронної фірми ТОВ «ВІАБ» на підставі договору №19/05-21/2 про надання охоронних послуг щодо забезпечення охорони об`єктів – земельних ділянок загальною площею 0,4900 га, а саме земельних ділянок з кадастровими номерами 4820982200:12:055:0030 та 4820982200:12:055:0031, укладеного з МП «Волна» в особі директора ОСОБА_2 проникли на територію бази відпочинку «Волна» та фактично вчинили силове захоплення нерухомого майна з метою його подальшої передачі ОСОБА_2 , який попередньо незаконно набув на нього право власності. Вказаними діями ОСОБА_2 обмежив до нього доступ законним власникам, тим самим розпорядившись ним на власний розсуд.
Тим самим, ОСОБА_2 виконано всі дії, які останній вважав за необхідне для доведення до кінця свого злочинного корисливого умислу, спрямованого на незаконне заволодіння шляхом обману чужим майном, належним ТОВ «Літо-Варе», а саме приміщенням спального корпусу бази відпочинку «Волна», розташованої за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, та приміщенням їдальні бази відпочинку «Волна» за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и.
Відповідно до примітки до ст.185 КК України, у ст. 190 КК України вчиненим в особливо великих розмірах визнається кримінальне правопорушення, що вчинене однією особою чи групою осіб на суму, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення.
Крім того, в ході проведення досудового розслідування встановлено, що з 25 березня 2016 року, згідно з розпорядженням Первомайського міського голови від 25 березня 2016 року № 114-рк «Про призначення на посаду ОСОБА_1 », ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців апарату виконавчого комітету міської ради.
З 03 вересня 2018 року ОСОБА_1 переведено на посаду начальника відділу, державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців апарату виконавчого комітету міської ради (розпорядження Первомайського міського голови від 31.08.2018р. № 407-рк «Про переведення ОСОБА_1 »).
Відповідно до ч. 3 ст. 10 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004р. (далі – Закону), державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;
наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.
4) під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи;
5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження;
6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;
7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);
8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;
9) формує реєстраційні справи у паперовій формі;
9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;
10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно зі ст. 11 Закону, державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
За змістом посадової інструкції начальника відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державного реєстратора апарату виконавчого комітету міської ради, з якою ОСОБА_1 належним чином ознайомлений, начальник відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державний реєстратор апарату виконавчого комітету міської ради є посадовою особою місцевого самоврядування та державним реєстратором речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, державним реєстратором юридичних та фізичних осіб-підприємців відповідно до Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Згідно з Інструкцією, начальник відділу, відповідно покладених на нього завдань, забезпечує проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єкти таких прав;
6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації прав;
7) виготовляє електронні копії документів та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав ( у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);
8) формує документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;
9) формує та веде реєстраційні справи у паперовій формі.
Отже, державний реєстратор Виконавчого комітету Первомайського міської ради ОСОБА_1 , в силу наданих йому повноважень, є спеціальним суб`єктом кримінального правопорушення в розумінні ч. 3 ст. 18 КК України. Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців апарату виконавчого комітету міської ради, будучи наділеним повноваженнями щодо координації та управління діяльністю вказаного відділу, є службовою особою, в розумінні ч. 3 ст. 18 КК України.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що 28 грудня 2020 року директор МП «Волна» ОСОБА_2 в електронному вигляді надав начальнику відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державному реєстратору Виконавчого комітету Первомайського міської ради ОСОБА_1 пакет документів для реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, а саме приміщення спального корпусу за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з (реєстраційний номер заяви 43390304) та приміщення їдальні за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и (реєстраційний номер заяви 43390916).
Відповідно до ст. 23 Закону, розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором, зокрема, у випадку подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
У разі коли під час розгляду заяви встановлено наявність підстав, передбачених законом для зупинення розгляду заяви, державний реєстратор невідкладно приймає рішення щодо зупинення розгляду заяви (п. 14 Порядку № 1127).
Пунктом 41 Порядку передбачено, що для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подаються, зокрема, документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта.
Досудовим розслідуванням встановлено, що державний реєстратор Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 здійснив реєстрацію права власності на вказані вище приміщення спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна» за відсутності документів, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта.
30 грудня 2020 року державний реєстратор Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 , реалізуючи раптово виниклий умисел, спрямований на зловживання своїми повноваженнями, з метою одержання неправомірної вигоди, діючи в інтересах третіх осіб – директора МП «Волна» ОСОБА_2 , з метою протиправної передачі останньому у приватну власність приміщень їдальні бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и, умисно, порушуючи вимоги законодавства у сфері державної реєстрації, діючи всупереч інтересам служби, перебуваючи у приміщенні робочого кабінету за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Грушевського, 1, використовуючи персональний ключ доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за відсутності документів, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, прийняв рішення за №56031597 про державну реєстрацію права приватної власності на їдальню, що розташована за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и, за МП «Волна».
30 грудня 2020 року державний реєстратор Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 , реалізуючи раптово виниклий умисел, спрямований на зловживання своїми повноваженнями, з метою одержання неправомірної вигоди, діючи в інтересах третіх осіб – директора МП «Волна» ОСОБА_2 , з метою протиправної передачі останньому у приватну власність приміщення спального корпусу бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, умисно, порушуючи вимоги законодавства у сфері державної реєстрації, діючи всупереч інтересам служби, перебуваючи у приміщенні робочого кабінету за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Грушевського, 1, використовуючи персональний ключ доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за відсутності документів, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, прийняв рішення за №56028415 про державну реєстрацію права приватної власності на спальний корпус, що розташований за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, за МП «Волна».
Наказом Міністра юстиції № 2483/5 від 13.07.2021р. скасовано рішення, прийняті державним реєстратором Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 №№ 56031597, 56028415 щодо реєстрації права власності за МП «Волна» на приміщення їдальні та спального корпусу.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ринкова вартість спального корпусу становить 5 678 380 грн, а ринкова вартість їдальні – 6 317 674 грн.
Крім того, відповідно до ст. 1 Закону України « Про підприємництво» № 698-XII від 07.02.1991р. (далі – Закон), підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб`єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до ст. 10 Закону, підприємець зобов`язаний не завдавати шкоди навколишньому середовищу, не порушувати прав та інтересів громадян, підприємств, установ, організацій і держави, що охороняються законом.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ «Літо-Варе» з 2008 року здійснює підприємницьку діяльність на території с. Коблеве, Миколаївської області, використовуючи приміщення спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна», належних їм на праві власності. До основних видів діяльності належать надання послуг щодо організації інших видів відпочинку та розваг, діяльність готелів тощо.
У невстановлені в ході досудового розслідування дату, час та місце, у ОСОБА_2 – директора МП «Волна» (код ЄДРПОУ 22444192) виник злочинний протиправний умисел, спрямований на здійснення заходів щодо перешкоджання законній господарській діяльності ТОВ «Літо-Варе» шляхом захоплення будівель, належних їм на праві власності, обмеження доступу до них, незаконному припиненні або обмеженні діяльності ТОВ «Літо-Варе».
Для доведення до кінця свого злочинного умислу, через невстановлених в ході досудового розслідування осіб, ОСОБА_2 , як організатор, залучив пособника - державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 , який 30 грудня 2020 року за результатами розгляду заяви директора МП «Волна» ОСОБА_2 , прийняв рішення №№56031597, 56028415 про реєстрацію права власності на приміщення їдальні, розташованої за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и, та спального корпусу за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з за МП «Волна».
Досудовим розслідуванням встановлено, що державний реєстратор Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 здійснив реєстрацію права власності на вказані вище приміщення спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна» за відсутності документів, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта.
Тим самим, державний реєстратор Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 , виконуючи роль пособника, фактично усунув перешкоди директору МП «Волна» ОСОБА_2 та сприяв останньому у незаконному заволодінні вказаними вище приміщеннями.
В подальшому, після здійснення незаконної реєстрації права власності на приміщення спального корпусу та їдальні бази відпочинку «Волна», ОСОБА_2 , як директор МП «Волна», діючи як організатор, з метою доведення свого злочинного умислу до кінця, 19 травня 2021 року уклав договір №19/05-21/2 з охоронною фірмою ТОВ «ВІАБ», в особі директора ОСОБА_3 , про надання охоронних послуг щодо забезпечення охорони об`єктів – земельних ділянок загальною площею 0,4900 га, а саме земельних ділянок з кадастровими номерами 4820982200:12:055:0030 та 4820982200:12:055:0031, тим самим залучивши співробітників вказаної охоронної фірми як виконавців у протидії законній господарській діяльності.
Так, 19 травня 2021 року ОСОБА_4 , будучи співробітником охоронної фірми ТОВ «ВІАБ», діючи як виконавець, разом із невстановленими в ході досудового розслідування співробітниками охоронної фірми, на виконання прямої вказівки директора МП «Волна» - ОСОБА_2 , як організатора, з метою вчинення перешкод законній господарській діяльності ТОВ «Літо-Варе», використовуючи заздалегідь заготовлені спеціальні засоби – щити, гумові кийки, каски, через ворота бази відпочинку «Волна», в с. Коблеве, Миколаївської області, долаючи супротив працівників, проникли на територію вказаної бази відпочинку та захопили приміщення спального корпусу та їдальні.
У невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 03 липня 2021 року, ОСОБА_4 , виконуючи роль виконавця, діючи разом із невстановленими в ході досудового розслідування особами, виконуючи вказівку організатора - ОСОБА_2 , пошкодили трансформаторну підстанцію та зрізали кабель електромережі, через який поступала електрична енергія до бази відпочинку «Волна», у томі числі спального корпусу за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, та їдальні за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и, де здійснює свою підприємницьку діяльність ТОВ «Літо-Варе». В результаті вказаних дій, було відключено електричну енергію, до приміщень спального корпусу та їдальні, тим самим обмежено нормальну діяльність бази відпочинку «Волна».
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що Наказом Міністра юстиції № 2483/5 від 13.07.2021 скасовано рішення, прийняті державним реєстратором Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 №№ 56031597, 56028415 щодо реєстрації права власності за МП «Волна» на приміщення їдальні та спального корпусу.
Натомість, директор МП «Волна» ОСОБА_2 , будучи обізнаним про рішення Міністра юстиції, продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи з корисливих мотивів, умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання наслідків у вигляді обмеження діяльності ТОВ «Літо-Варе» та обмеження доступу до належних останньому на праві власності приміщень спального корпусу за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, та їдальні бази відпочинку «Волна», за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и, діючи як організатор, із залученням виконавців – охоронців ТОВ «ВІАБ», продовжив вчиняти дії щодо перешкоджанню законній господарській діяльності.
Так, реалізуючи злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній господарській діяльності, з метою зриву літнього сезону та заподіяння збитків директору ТОВ «Літо-Варе», ОСОБА_4 , діючи як виконавець, разом із невстановленими в ході досудового розслідування співробітниками охоронної фірми, на виконання вказівки організатора - директора МП «Волна» ОСОБА_2 , у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 15 липня 2021 року, використовуючи броньований автомобіль марки «Volkswagen transporter», д.н.з. НОМЕР_1 , який на праві власності належить ТОВ «Резерв-ВР», (ЄДРПОУ 39540658), вказуючи, що він є користувачем вказаного транспортного засобу, всередині якого знаходились спеціальні засоби – щити, бронежилети, гумові кийки, перекрили ворота в`їзду/виїзду на територію бази відпочинку «Волна» у с. Коблеве, Миколаївської області, по пров. Курортному 1Б, тим самим перешкодили проїзд спеціальній техніці, яка забезпечує функціонування бази відпочинку (автомобілі з продуктами харчування, техніка, яка обслуговує водопостачання, постачання електроенергії тощо), а також особистим автомобілям відпочиваючих, на територію бази відпочинку.
Крім того, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 22 липня 2021 року, виконавець ОСОБА_4 , діючи з невстановленими в ході досудового розслідування особами, на виконання вказівок організатора - ОСОБА_2 , продовжуючи свою протиправну діяльність, з метою обмеження доступу до приміщень спального корпусу за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, та їдальні бази відпочинку «Волна», за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и, використовуючи заздалегідь заготовлені спеціальні засоби – клейку стрічку білого та червоно-білого кольорів, сітку-рабіцу, намотали клейку стрічку на перила на вході до вказаних приміщень, тим самим перекривши вільний вхід та можливість користування ними. Крім того, застосовуючи сітку-рабіцу, огородили територію навколо їдальні та спального корпусу, закривши, в тому числі, вільний прохід для будь-яких осіб на територію пляжу, та наклеїли вздовж такого «забору» клейку стрічку червоно-білого кольору.
Сукупністю вчинених вище дій, співробітником охоронної фірми ТОВ «ВІАБ» ОСОБА_4 , який виконував роль виконавця, спільно з іншими невстановленими в ході досудового розслідування співробітниками охоронної фірми, виконуючи вказівки організатора – директора МП «Волна» ОСОБА_2 , було фактично захоплено приміщення спального корпусу за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2з, та їдальні бази відпочинку «Волна», за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул. Кишинівська, 2и, загальною вартістю 11 995 754 гривень, належних ТОВ «Літо-Варе», та обмежено доступ до них.
За обставин, умисно створених організатором - директором МП «Волна» ОСОБА_2 , за участю пособника - державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради ОСОБА_1 , виконавців – охоронця ТОВ «ВІАБ» ОСОБА_4 та інших невстановлених в ході досудового розслідування співробітників охоронної фірми, ТОВ «Літо-Варе» на базі відпочинку «Волна» в с. Коблеве, Миколаївської області, влітку 2021 року не мала можливості надавати послуги з організації відпочинку, тим самим було обмежено законну господарську діяльність та спричинено матеріальну шкоду на суму близько 727 300 гривень.
28 вересня 2021 року прокурор Миколаївської окружної прокуратури Порошина Є.В. звернулася до суду з клопотанням про обрання підозрюваному ОСОБА_1 запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Клопотання мотивовано тим, що ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 206, ч. 3 ст. 365-2 КК України, тобто у вчиненні тяжких та особливо тяжкого злочинів, наявністю ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховування від органів досудового розслідування та суду через тяжкість покарання, яка йому загрожує у разі визнання винним; перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; незаконного впливу на свідків та потерпілого у цьому ж кримінальному провадженні; вчинення інших кримінальних правопорушень.
Прокурор в судовому засіданні своє клопотання підтримала, просила його задовольнити. Просила врахувати, що жоден з більш м`яких запобіжних заходів не забезпечить належної процесуальної поведінки підозрюваного та не зможе усунути ризики впливу на свідків та потерпілих, а також ризик продовження злочинної діяльності.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечували, просили відмовити у задоволенні клопотання прокурора з підстав необґрунтованості підозри та відсутності будь-яких ризиків, про які зазначила прокурор.
Так, захисник просила врахувати, що доказів особистого знайомства підозрюваного з потерпілим та свідками слідчому судді не надано, ризик продовження злочинної діяльності не підтверджений, адже підозрюваному анульовано доступ до Державного реєстру, а добровільна явка її підзахисного на розгляд вказаного клопотання свідчить про відсутність наміру переховуватися від органів досудового розслідування та суду.
Представник потерпілого підтримав клопотання прокурора, просив його задовольнити. Просив врахувати, що хоча наказ Міністра юстиції України щодо анулювання доступу до реєстру та скасування рішень державного реєстратора ОСОБА_1 і оскаржений підозрюваним до суду, доказів відкриття провадження в адміністративній справі не надано, а сам Наказ є чинним дотепер.
Заслухавши думки прокурора, підозрюваного та його захисника, представника потерпілого, дослідивши додані до клопотання письмові докази, слідчий суддя дійшла такого.
20 травня 2021 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження №12021152150000052 за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, а 23 червня 2021 та 21 вересня 2021 року до вказаного кримінального провадження внесено відомості про вчинення злочинів передбачених ч. 3 ст. 206 та ч. 3 ст. 365-2 КК України.
27 вересня 2021 року в рамках вказаного кримінального провадження ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190 КК України – сприяння, шляхом усунення перешкод (пособництво), заволодінню чужим майном, шляхом обману (шахрайство), вчинене в особливо великих розмірах, ч. 3 ст. 365-2 КК України – зловживання своїми повноваженнями державним реєстратором, з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинили тяжкі наслідки, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 206 КК України, - сприяння шляхом усунення перешкод (пособництво) у протидії законній господарській діяльності, тобто захоплення будівель, незаконне обмеження діяльності на цих об`єктах та обмеження доступу до них, що заподіяло велику шкоду.
Матеріали досудового розслідування підтверджують обґрунтованість підозри ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних кримінальних правопорушень, що підтверджується зокрема: витягом з ЄРДР за № 12021152150000052 від 20.05.2021р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 190, ч.3 ст. 206, ч. 3 ст. 365-2 КК України; заявою ОСОБА_5 про вчинене кримінальне правопорушення від 19.05.2021р; протоколом огляду місця події від 19.05.2021р., з фототаблицею; свідоцтвом про право власності № НОМЕР_2 від 05.11.2008р.; свідоцтвом про право власності № НОМЕР_3 від 05.11.2008р.; актом прийому-передачі від 12.06.2008р.; протоколом допиту представника потерпілого – ОСОБА_5 від 20.05.2021р.; протоколом додаткового допиту представника потерпілого – ОСОБА_5 від 24.05.2021р.; постановою про визнання речовим доказом приміщень спального корпусу та їдальні бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 27.05.2021р.; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні начальника відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайського міської ради ОСОБА_1 ; протоколом огляду документів, вилучених у ОСОБА_1 , від 17.06.2021р.; постановою про визнання речовим доказом від 17.06.2021р.; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні державного реєстратора Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області ОСОБА_6 ; протоколом огляду документів, вилучених у ОСОБА_6 від 14.06.2021р.; постановою про визнання речовим доказом від 14.06.2021р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 31.05.2021р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 31.05.2021р.; ухвалою про арешт майна від 02.06.2021р. ( провадження № 1-кс/483/195/2021); протоколом передачі на відповідальне зберігання від 11.06.2021р.; протоколом тимчасово доступу до речей і документів, які перебувають у Миколаївському районному управлінні поліції ГУНП в Миколаївській області; копією протоколу № 1 від 12.06.2008р. щодо створення ТОВ «Літо-Варе»; копією листа ОСОБА_9 за вих. № 104 від 04.04.2008р.; копією листа ОСОБА_9 за вих. № 25-104 від 28.04.2009р.; копією виписки з протоколу № 2 зборів АТ «АРТМЕТ»; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 21.07.2009р.; протоколом виїмки від 21.07.2009р., з додатком; протоколом очної ставки між ОСОБА_2 та ОСОБА_9 від 21.07.2009р.; копією листа ОСОБА_9 № 25-305 від 14.12.2009р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 21.08.2018р.; ухвалою про арешт майна – земельних ділянок від 25.06.2021р. (провадження № 1-кс/483/228/2021); повідомленням ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення від 23.06.2021р.; протоколом виконання ухвали про арешт майна від 22.06.2021р.; договором № 19/05-21/2 від 19.05.2021р. про надання охоронних послуг, з додатком; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володіння начальника Березанської філії КП МТБІ від 24.06.2021р.; протоколом огляду предмета від 07.07.2021р.; постановою про визнання речовим доказом від 07.07.2021р.; ухвалою Миколаївського апеляційного суду від 29.06.2021р. (провадження № 11-сс/812/525/21) щодо арешту спального корпусу та їдальні; протоколом тимчасово доступу до речей і документів, які перебувають у володінні Коблівської сільської ради від 24.06.2021р.; протоколом огляду предмета від 05.07.2021р.; постановою про визнання речовим доказом від 05.07.2021р.; висновком комплексної експертизи № 125-042; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 07.07.2021р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 07.07.2021р.; протоколом додаткового допиту ОСОБА_5 від 08.07.2021р., з додатками; протоколом обшуку транспортного засобу від 15.07.2021р., з додатками; ухвалою про арешт автомобіля від 27.07.2021р.; ухвалою про арешт приміщень спального корпусу та їдальні від 20.07.2021р. (провадженні № 1-кс/483/266/2021); ухвалою Миколаївського апеляційного суду від 02.08.2021 щодо арешту спального корпусу та їдальні ( провадження № 11-сс/812/626/21); протоколом огляду місця події від 22.07.2021р.; протоколом обшуку від 23.07.2021р.; постановою про визнання речовим доказом від 23.07.2021р.; посадовою інструкцією ОСОБА_1 , завіреною копією наказу Міністерства юстиції № 2483/5 від 13.07.2021р.; бухгалтерською довідкою ТОВ «Літо-Варе» щодо спричинених збитків.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один з ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Перевіривши доводи прокурора наданими в судовому засіданні доказами, допитавши представника потерпілого, слідчий суддя дійшла висновку про відсутність підстав для обрання підозрюваному ОСОБА_1 найбільш суворого запобіжного заходу, з огляду на таке.
Відхиляючи ризики продовження злочинної діяльності, знищення речей і документів, що мають значення для цього кримінального провадження, а також вчинення дій, що перешкоджають кримінальному провадженню іншим чином, слідчий суддя вважає, що ризик переховування від органів досудового розслідування та суду, а також ризик впливу на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні можуть бути усунені шляхом застосування запобіжного заходу у виді домашнього арешту.
При цьому, слідчий суддя враховує, що ОСОБА_1 постійно проживає за адресою місця реєстрації разом із матір`ю та дружиною, перебуває на амбулаторному лікуванні, що потребує відвідування лікарні, є раніше не судимим та характеризується позитивно.
Згідно з ч. 1 ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється; вік та стан здоров`я підозрюваного; міцність його соціальних зв`язків в місці постійного проживання, у тому числі наявність родини й утриманців; репутацію підозрюваного; його майновий стан; наявність судимостей; дотримання підозрюваним умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Вважаю, що прокурор в клопотанні навела обґрунтованість підозри та ризики переховування від органів досудового розслідування та можливого впливу на свідків та підозрюваних з метою уникнення кримінальної відповідності.
Однак, прокурор у своєму клопотанні не обґрунтувала та в судовому засіданні не довела неможливості запобігання ризикам шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу.
Враховуючи, що підозрюваний має постійне місце проживання та міцні соціальні зв`язки, приходжу до висновку, що ризики, передбачені ст. 177 КПК України, може бути усунуто шляхом застосування відповідно до ч. 1 ст. 181 КПК України запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у певний період доби, що є більш м`яким, ніж зазначений в клопотанні, з покладенням обов`язків, відповідно до п.п. 1-4, 8 ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме - прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду, не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, без дозволу слідчого, прокурора або суду, повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання, утримуватися від спілкування з потерпілим, свідками та підозрюваними у даному кримінальному провадженні, здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 12, 131, 132, 176-179, 193-194, 196, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И Л А :
В задоволенні клопотання прокурора Миколаївської окружної прокуратури Порошиної Є.В., про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 206, ч. 3 ст. 365-2 КК України - відмовити.
Застосувати відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді домашнього арешту з 20 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин.
Покласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі процесуальні обов`язки:
- не залишати у вказаний час місце постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 ;
- прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожною їх вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання;
- утриматися від спілкування з потерпілим, свідками та підозрюваними у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
Роз`яснити ОСОБА_1 , що в разі невиконання вищевказаних зобов`язань до нього може бути застосований більш суворий запобіжний захід.
Виконання ухвали доручити сектору поліцейської діяльності відділення поліції №2 Первомайського районного віділу поліції ГУНП в Миколаївській області (Кривоозерське ВП).
Строк дії ухвали суду становить 60 (шістдесят) днів.
Ухвала слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію 09 грудня 2021 року.
Ухвала щодо застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Слідчий суддя: