
Провадження №3/760/7505/21
Справа №760/17605/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2021 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Усатова І.А., за участю секретаря Омелько Г.Т., представника Київської митниці Держмитслужби Короля Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Харків, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , працює: лікар-хірург лікарні Гилель Яфе, паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 21.05.2017 р., орган, що видав: JERUSALEM, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст.471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В:
07.07.2021 до Солом`янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 0460/10000/21 від 25.03.2021 вбачається, що 25.03.2021 р. о 18 год. 55 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «Д», громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який відлітав з України до Ізраїлю, м. Тель-Авів, літаком а/к «МАУ», рейсом № 777, для проходження митного контролю обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари (в тому числі і переміщувані в супроводжуваному багажі) не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Під час проведення митного контролю ручної поклажі пасажира в службовому приміщенні митниці митниці зали «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» пасажиром були видані предмети, що за зовнішніми ознаками схожі на ордени та медалі, а саме: 2 ордени «Боевого красного знамени», 2 ордени «Красная звезда», 1 медаль «За боевые заслуги», 1 медаль «За победу над Японией», які знаходились в прозорій пластиковій коробочці в рюкзаку пасажира.
Предмети переміщувалися без ознак приховування.
На момент проходження митного контролю дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України даних товарів громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не мав, до перетину «білої лінії» до інспекторів митниці не звертався та митної декларації не заповнював.
Митний орган зазначає, що своїми діями пасажир порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, яким обмежено переміщення культурних цінностей через митний кордон України відповідно до Закону України № 1068-ХІV, від 21 вересня 1999 р., та Інструкції Міністерства культури і мистецтв України № 258 від 22.04.2002 р.
На переконання митного органу, своїми діями громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Таким чином, митний орган вважає, що зазначені дії, які полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», предметів, переміщення яких через митний кордон обмежено законодавством України, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 30.06.2021 вих. №1420003302-0269 надані на експертизу предмети, а саме: 2 ордени «Боевого красного знамени», 2 ордени «Красная звезда», 1 медаль «За боевые заслуги», 1 медаль «За победу над Японией» є державними нагородами СРСР.
Деякі з наданих на експертизу об`єктів, зокрема орден «Красного знамени» - один з вищих орденів СРСР, імовірно можуть бути віднесені відповідними відповідальними уповноваженими установами до рідкісних орденів, що мають культурну цінність.
Загальна вартість наданих на експертизу предметів складає 36863 грн. (тридцять шість тисяч вісімсот шістдесят три гривні).
Згідно довідки перевірки виробів із дорогоцінних металів та каменів від 25 березня 2021 року 2 ордени «Боевого красного знамени», 2 ордени «Красная звезда», 1 медаль «За боевые заслуги» - містять в своєму складі дорогоцінні метали (золото та срібло).
На підставі статті 511 Митного кодексу України за протоколом № 0460/10000/21 від 25.03.2021 тимчасово вилучено:
-Орден «Красная звезда» у формі зірки НОМЕР_4, без орденської книжки, 1 шт.;
-Орден «Красная звезда» у формі зірки НОМЕР_5, без орденської книжки, 1 шт.;
-Орден «Боевого красного знамени»» № НОМЕР_2 , без орденської книжки, 1 шт.;
-Орден «Боевого красного знамени»» № НОМЕР_3 , без орденської книжки, 1 шт..
Представник Київської міської митниці Держмитслужби у судовому засіданні вимоги по складеному протоколу № 0460/10000/21 від 25.03.2021 підтримав в повному обсязі та просив притягнути громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у судовому засіданні не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання, пояснень суду не надав.
Суддя, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Встановлено, що 25.03.2021 відповідальною особою органу доходів і зборів - старшим державним інспектором відділу митного оформлення №3 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Держмитслужби Руденко Сергієм Петровичем було складено протокол про порушення митних правил №0460/10000/21 громадянином Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Харків, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , працює: лікар-хірург лікарні Гилель Яфе, паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 21.05.2017 р., орган, що видав: JERUSALEM, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
Як вбачається з протоколу, 25.03.2021 р. о 18 год. 55 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «Д», громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який відлітав з України до Ізраїлю, м. Тель-Авів, літаком а/к «МАУ», рейсом № 777, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», де передбачена відсутність у пасажирів товарів, що підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України.
Зі змісту наявного в матеріалах справи протоколу опитування вбачається, що у громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) при проходженні митного огляду, у рюкзаку (ручна поклажа), виявлено без ознак приховування предмети, що за зовнішніми ознаками схожі на ордени та медалі, а саме: 2 ордени «Боевого красного знамени», 2 ордени «Красная звезда», 1 медаль «За боевые заслуги», 1 медаль «За победу над Японией», які знаходились в прозорій пластиковій коробочці в рюкзаку пасажира. Відповідно до вказаного протоколу ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не були відомі митні правила України; документів на переміщувані нагороди при собі не мав; ордени та медалі переміщував через митний кордон України, оскільки вони є сімейними цінностями, що належали його родичам, які померли.
Таким чином встановлено, що громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) митної декларації не заповнив, з приводу декларування наявних товарів до інспекторів митниці не звертався, дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України даних предметів не надавав, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення культурних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Митний орган посилається на те, що своїми діями громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), переміщуючи культурні цінності через митний кордон України, порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", переміщуючи товари, на які законодавством України встановлені обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України № 1068-ХІV від 21.09.99 (зі змінами та доповненнями) «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей.
Положеннями ст. 13 Закону України № 1068-ХІV від 21.09.99 (зі змінами та доповненнями) - у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Інструкцією про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженою Наказом Міністерства культури і мистецтв України № 258 від 22.04.2002 встановлено, що вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України, що видається на підставі висновку державної експертизи.
Статтею 19 Закону України «Про державні нагороди України» визначено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства, нагороджені державними нагородами, або їх спадкоємці у разі виїзду за межі України мають право вивозити державні нагороди, а також документи про нагородження ними. Вивіз державних нагород, право на які не підтверджено відповідними документами, заборонено.
Відповідно до п.1 Порядку вивезення за межі України державних нагород з дорогоцінних металів та/або дорогоцінного каміння, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2001 №677, громадяни, нагороджені державними нагородами з дорогоцінних металів та/або дорогоцінного каміння, мають право вивозити ці нагороди за наявності документів про нагородження ними у разі:
- переїзду на постійне місце проживання до інших країн за наявності документів, що підтверджують переїзд громадянина на постійне місце проживання до іншої країни;
- виїзду за межі України для тимчасового перебування за умови надання митниці на кордоні зобов`язання про зворотне ввезення державних нагород в Україну.
Пунктом 2 вказаного Порядку визначено, якщо громадяни, які відбувають на постійне місце проживання до іншої країни, вивозять успадковані ними державні нагороди з дорогоцінних металів та/або дорогоцінного каміння, вони повинні подати до митниці для митного оформлення:
- документи, що підтверджують переїзд громадянина на постійне місце проживання до іншої країни;
- копію свідоцтва про смерть власника нагороди, засвідчену в установленому порядку;
- документи про нагородження;
- свідоцтво про право на спадщину.
Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз`яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.
З протоколу вбачається, що гр.. Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину.
Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про порушення митних правил, протоколом опитування, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, висновком СЛЕД.
Оскільки, гр.. Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, останній, переміщуючи через зону спрощеного митного контролю державні нагороди та культурні цінності, вивезення яких за межі митної території України дозволяється лише за наявності свідоцтва на право вивезення культурних цінностей з території України та вищезазначених документів, що підтверджують право вивезення державних нагород, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
З огляду на наведене, в діях громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України.
Таким чином, враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар (культурні цінності та державні нагороди), переміщення яких через митний кордон України є обмеженим, суд вважає обгрунтованим застосування до громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративного стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави. При цьому моторні транспортні засоби та несамохідні транспортні засоби, що буксируються ними, розглядаються як самостійні об`єкти конфіскації.
Із матеріалів справи вбачається, що будь-які дозвільні документи, що підтверджують право на переміщення культурних цінностей та державних нагород через митний кордон України у гр.. Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) відсутні.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому, обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено, при прийнятті рішення суд враховує те, що в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про законність походження культурних цінностей та державних нагород.
Таким чином, враховуючи, що переміщення громадянином Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) культурних цінностей та державних нагород, щодо яких існують обмеження щодо вивезення за межі митної території Україн без необхідних дозвільних документів заподіює шкоди інтересам державі, враховуючи невстановленість суддею законності походження об`єкта культурних цінностей та державних нагород, суддя доходить висновку про наявність підстав для застосування додаткового покарання, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, а саме: конфіскації вилучених культурних цінностей та державних нагород.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у порушенні митних правил, відповідальність за які передбачена статтею 471 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Харків, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , працює: лікар-хірург лікарні Гилель Яфе, паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 21.05.2017 р., орган, що видав: JERUSALEM)адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Харків, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , працює: лікар-хірург лікарні Гилель Яфе, паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 21.05.2017 р., орган, що видав: JERUSALEM) на користь держави судовий збір у розмірі 420.40 грн. на наступні реквізити: отримувач коштів: УК у Солом.р-ні/Соломян.р-н/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ 38050812), Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО 899998); р/р № UA568999980313040106005026010; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0460/10000/21 від 25.03.2021 товари - безпосередні предмети порушення митних правил конфіскувати та передати безоплатно у власність держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: І. А. Усатова