Постанова № 100250075, 11.10.2021, Попільнянський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
288/1432/21
Номер документу
100250075
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 288/1432/21

Провадження № 3/288/875/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 року смт. Попільня

Суддя Попільнянського районного суду Житомирської області Рудник М.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління Держпраці у Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Біла Церква, Київської області, проживає в АДРЕСА_1 ,

місце роботи: ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» - директор,

РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за частиною 3 статті 41 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

При проведенні інспекційного відвідування 04.08.2021 року, за фактичною адресою здійснення діяльності ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» (далі товариство), Житомирська область, Попільнянський район, селище міського типу Корнин, вулиця Житомирська, 19 встановлено, що п`ять осіб, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 задіяні в процесі виробництва цегли, що є основним видом діяльності товариства та виконують роботу в приміщеннях та на обладнанні із виготовлення цегли. Так ОСОБА_2 виконує роботу з укладання цегли в піддони, ОСОБА_3 виконує роботу по переукладанню цегли з конвеєра на транспортну стрічку, ОСОБА_4 виконує роботу з розвантаження сушильних вагонеток, ОСОБА_5 і ОСОБА_6 виконують роботу по штовханню сушильних вагонеток у сушильні камери (зазначене також підтверджується поясненням директора товариства). Тобто всі вище зазначені працівники задіяні в один процес праці з виготовлення продукції, а саме цегли і результат їх роботи залежить один від одного.

Відповідно до наданих під час інспекційного відвідування пояснень вище зазначених працівників встановлено, що всі вони працюють у товаристві різноробочими, виконують роботу із виготовлення цегли, для всіх встановлений режим робочого часу та відпочинку. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 були допущені до роботи директором товариства на підставі цивільно-правових договорів (далі ЦПД) які укладені від 02.08.2021 року і діють до 31.08.2021 року.

Згідно п.1 ЦПД встановлено, що предметом договору з ОСОБА_2 є укладання цегли в піддони в об`ємі 5 тисяч штук, з ОСОБА_3 є переукладання цегли з конвеєра на транспортну стрічку в об`ємі 15 тисяч штук, з ОСОБА_4 розвантаження сушильних вагонеток у кількості 144 штуки, з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 штовхання сушильних вагонеток у сушильні камери у кількості 720 штук. У п. 2 усіх ЦПД розмір і порядок оплати зазначено, що оплата здійснюється не пізніше 20.08.2021 року, а ОСОБА_4 не пізніше 15.08.2021 року, про те розмір винагороди не зазначений в жодному ЦПД.

Характер виконаних робіт зокрема: штовхання сушильних вагонеток у сушильні камери розвантаження сушильних вагонеток, переукладання цегли з конвеєра на транспортну стрічку, укладання цегли в піддони безпосередньо вказує на трудовий процес, який не завершується певним об`ємом наданих послуг, а триває певний проміжок часу, що вказує на систематичність виконання та свідчить про фактичне існування трудових відносин. Роботи виконуються на визначеному робочому місці. Таким чином, специфіка виконаних робіт вказує саме на трудові відносини оскільки, предметом укладених договорів є процес роботи. Робота, яка виконується ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 на користь товариства, співпадає з видом його економічної діяльності та роботою з виготовлення цегли, що також вказує саме на трудові відносини.

До того ж виконувана вказаними працівниками робота відповідає посадам, які затверджені діючим штатним розкладом товариства. В штатному розкладі затверджено такі посади, як ОСОБА_7 (код Класифікатора професій ДК 003-2010 - 8131), Знімач-укладальник стінових та в`яжучих матеріалів (код Класифікатора професій ДК 003-2010 - 8139), Завантажувач - вивантажувач сировини, палива та стінових виробів (код Класифікатора професій ДК 003- 8212).

Таким чином виконувана робота по договорах ЦПД має ознаки трудового договору і в період дії вищезазначених п`яти цивільно-правових договорів, вбачаються ознаки трудових відносин, які були оформлені належним чином, а саме без укладення трудового договору оформленим наказом чи розпорядженням та повідомленням в ДПС про прийняття працівника на роботу порушено вимоги ст. 24 КЗпП України. Порушення вчинено відносно п`яти працівників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 .

Свідки правопорушення відсутні.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання 11 жовтня 2021 року не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином згідно телефонограми від 21 вересня 2021 року.

Крім того на адресу ОСОБА_1 направлялась рекомендованим листом судова повістка, яка повернулась на адресу суду з довідкою "Укрпошти" - "адресат відсутній за вказаною адресою".

Також ОСОБА_1 неодноразово належним чином повідомлявся про слухання справи на 26.08.2021 року, 13.09.2021 року та 21.09.2021 року, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення.

Клопотань про відкладення розгляду справи від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності до суду не надійшло.

Відповідно до частини першої статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

За наведених обставин, з метою недопущення ухилення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 3 статті 41 КУпАП, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 3 статті 41 КУпАП підтверджується:

- протоколом про адміністративне правопорушення № ЖТ2307/72/АВ/П/ПТ від 10 серпня 2021 року;

- актом складений за результатами планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду у ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» від 10 серпня 2021 року;

- приписом про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ЖТ2307/72/АВ/П від 10 серпня 2021 року;

- поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 від 04 серпня 2021 року та ОСОБА_1 від 06 серпня 2021 року;

- Цивільно – правовими договорами укладених ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 від 02 серпня 2021 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до частини першої статті 21 КЗпП України, трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Згідно зі статтею 24 КЗпП України трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 24 Кодексу законів про працю України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання якої є обов`язковою при укладенні трудового договору з фізичною особою.

Згідно до ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів: засобами електронного зв`язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису; на паперових носіях разом з копією в електронній формі; на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п`ятьма особами.

Крім того, виконувана вищевказаними працівниками робота носить тривалий, регулярний, систематичний, однотипний характер, що притаманно саме трудовим відносинам.

Всі надані цивільно-правові договори укладені згідно п. 6.1 з дати підписання а саме: з 02 серпня 2021 року по 31 серпня 2021 року.

Стаття 626 ЦК України, визначає загальне поняття цивільно-правового договору. Відповідно, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. Виконавець робіт, на відміну від найманого працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку. Наказ (розпорядження) про прийом на роботу не видається.

Сторони цивільно-правової угоди укладають договір в письмовій формі згідно з вимогами статті 208 ЦК України. Такі угоди застосовуються для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів праці, і у разі досягнення зазначеної мети вважаються виконаними і дія їх припиняється

Відповідно до статті 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату.

Підрядник, який працює згідно з цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

Трудовий договір це угода щодо здійснення і забезпечення трудової функції. За трудовим договором працівник зобов`язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену роботу, а роботу з визначеної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати визначену трудову функцію в діяльності підприємства. Після закінчення виконання визначеного завдання, трудова діяльність не припиняється.

Предметом трудового договору є власне праця працівника в процесі виробництва, тоді як предметом договору цивільно-правового характеру є виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт.

Порядок оформлення трудового договору визначений ст. 24 КЗпП України. Таким чином, враховуючи викладене, суб`єкт господарювання має залучати фізичних осіб до діяльності, спрямованої на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг, на умовах трудового договору.

Щодо цивільного договору про надання послуг, необхідно зазначити, що згідно зі ст. 901 ЦКУ договором про надання послуг є договір, відповідно до якого одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлене договором.

Тобто ключовою умовою, що зумовлює укладання договору про надання послуг є те, що надавана послуга споживається в процесі її надання. Чинне законодавство не містить визначення споживання послуги. Разом з тим, згідно з Державним класифікатором продукції і послуг затвердженим наказом Держстандарту України від 30.12.1997 року № 822, послуга - це наслідок безпосередньої взаємодії між постачальником і споживачем та внутрішньої діяльності постачальника для задоволення потреб споживача.

Крім того, як вбачається з наданих Цивільно - правових договорів від 02 серпня 2021 року, дані договори укладені між ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» надалі – замовник, в особі директора – ОСОБА_8 , проте як в пункті «Юридичні адреси і реквізити сторін» замовником вказаний ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів», директор – ОСОБА_1 .

Таким чином, директором ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» є ОСОБА_1 , а Цивільно – правові договори укладені з ОСОБА_8 , тобто з іншою особою.

Як вбачається з пояснення ОСОБА_2 /а.с. 11/, він працює в ТОВ "Корнинський завод будівельних матеріалів» з 04 серпня 2021 року, а згідно Цивільно – правового договору від 02 серпня 2021 року /а.с. 18/ виконання ним роботи визначено з 02 серпня 2021року.

Відповідно до пояснення ОСОБА_3 /а.с. 12/, вона приступила до роботи 27 липня 2021 року, а Цивільно – правовий договір між нею та ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» укладено 02 серпня 2021 року /а.с. 19/, тобто пізніше ніж дана особа приступила до виконання своїх обов`язків.

Згідно пояснення ОСОБА_5 /а.с. 14/, він працює у ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів», з 2020 року, а Цивільно – правовий договір укладено 02 серпня 2021 року і строк виконання роботи з 02.08.2021 року, тобто укладений договір пізніше коли ОСОБА_5 допущений до роботи.

Як вбачається з пояснення ОСОБА_6 /а.с. 15/, він працює в ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» з 2020 року, а Цивільно – правовий договір укладено 02 серпня 2021 року /а.с. 22/ і строк виконання роботи з 02 серпня 2021 року, тобто договір укладений пізніше, коли ОСОБА_6 допущений до роботи.

Також, як вбачається з акта складеного за результатами планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду у ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів» від 10 серпня 2021 року, під час інспекційного відвідування виявлене порушення було усунено відносно двох працівників, а саме: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було прийнято на роботу відповідно до наказу № 5-21 від 05.08.2021 року про прийняття працівника на роботу /а.с. 6/.

Згідно статті 280 КУпАП, зазначається, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

При накладенні адміністративного стягнення, суд, згідно статті 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність і призначає стягнення в мінімальному розмірі, що вказано в санкції даної статті у відповідності з вимогами Закону.

Обставин, згідно статті 34 КУпАП, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.

Обставин, згідно статті 35 КУпАП, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.

За змістом статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Таким чином, встановлено, що директор товариства ОСОБА_1 допустив до виконання робіт ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 без укладання з ними трудових договорів, чим порушив вимоги ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України, та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 41 КУпАП.

Диспозицією частини третьої статті 41 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.

Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 3 ст. 41 КУпАП, як фактичний допуск працівників до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що передбачено санкцією даної статті.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись статтею 40-1, частиною 3 статті 41, статтями 245, 251, 280, 283 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною 3 статті 41 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 гривень 00 копійок.

Штраф належить стягнути на наступний рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ смт.Попільня 21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача: UA768999980313060106000006743, 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 454 гривні 00 копійок та зарахувати його на рахунок отримувача: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Термін звернення до виконання три місяці.

Апеляційна скарга на постанову про притягнення до адміністративної відповідальності подається до апеляційного суду Житомирської області через місцевий суд який виніс постанову, протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Попільнянського

районного суду М.І.Рудник