
Справа № 560/9825/21
РІШЕННЯ
іменем України
11 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України в якому просить визнати протиправними дії МВС України щодо відмови здійснити йому перерахунок призначеної йому раніше пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років та внести подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років з 13 грудня 1997 року. Зобов`язати МВС України здійснити йому перерахунок призначеної мені раніше пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років та внести подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років з 13 грудня 1997 року.
В обґрунтування позовних вимог позивача зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх та позивачу відмовлено у зарахуванні до вислуги років у пільговому обчисленні час служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби за період з 13.11.1995 по 10.12.1997. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 року, яке набрало законної сили 22.04.2021 року зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України включити до вислуги років у пільговому обчисленні час проходження служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби за період з 13.11.1995 по 10.12.1997.
Позивач звернувся з заявою до МВС України стосовно виконання вказаного рішення суду, зокрема внести зміну у його вислугу років, здійснити перерахування недоотриманої мною пенсії починаючи з 13 грудня 1997 року та внести подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії з відповідними змінами.
Листами відповідача за вих. № 15593/22-2021 від 15.04.2021 року та вих.№Г-15413/22 від 18.06.2021 року позивачу було відмовлено здійснити перерахування недоотриманої мною пенсії починаючи з 13 грудня 1997 року та внести подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії з відповідними змінами.
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною а тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 11.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача на адресу суду відзиву на позовну заяву не надходило.
Дослідивши обставини справи та оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та по теперішній час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області й отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 по справі №560/2668/20 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо невключення ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні час проходження служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби за період з 13.11.1995 по 10.12.1997. Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України включити ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні час проходження служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби за період з 13.11.1995 по 10.12.1997.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2021 апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишено без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року - без змін.
Позивач звернувся з заявою до МВС України в якій просив внести зміну у пенсійні документи про вислугу років за період з 1997 року, здійснити перерахування недоотриманої пенсії починаючи з 13 грудня 1997 року та внести подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії з відповідними змінами.
Листом від 15.02.2021 №5746/22-2021 МВС України повідомило позивачу, що Наказом МВС від 12.02.2021 №60 о/с на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 по справі №560/2668/20, позивачу до вислуги років у пільговому обчисленні включено час проходження служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1,5 роки за кожний рік служби за період з 13.11.1995 по 10.12.1997 (копія Наказу міститься в матеріалах справи).
Також, МВС України листом від 04.03.2021 №Г-70/121/12/05-2021 повідомило позивача, що Наказом №1 о/с від 04.03.2021 частково змінено наказ УМВС від 12.12.1997 №417 о/с та на підставі цього винесено додатковий розрахунок вислуги років для призначення пенсії.
ДУ "ТМО МВС України в Хмельницькій області" на виконання вказаного рішення суду надіслало до Департаменту персоналу МВС України матеріали ОСОБА_1 для прийняття рішення.
Листом від 15.04.2021 №15593/22-2021 Департамент персоналу МВС України повідомив, що оскільки рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 по справі №560/2668/20 не було зобов`язано врахувати зміни внесенні у вислугу років ОСОБА_1 в пільговому розмірі при обчисленні розміру пенсії і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нове подання про призначення пенсії зі змінами щодо встановленої вислуги років, а тому Департамент повернув копії документів без виконання.
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007).
Отже, оскільки позивачу пенсію призначено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а тому підстав для визнання протиправними дій МВС України щодо відмови здійснити перерахунку призначеної раніше пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років та зобов`язання МВС України здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної раніше пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років, немає, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Однак, як встановлено з Листа Департаменту МВС України від 15.04.2021 №15593/22-2021, що додатковий розрахунок вислуги років для призначення пенсії від 04.03.2021 стосовно ОСОБА_1 не надсилався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
При цьому, суд зазначає, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ розрізняє підстави для призначення пенсії та для її перерахунку, а також визначає порядок виплати пенсії військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим законом.
Згідно з ст. 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз положень цієї статті дає підстави суду дійти висновку, що підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій посад.
За висновками Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 20.05.2020 у справі №815/1226/18, якщо не проведення виплати пенсії відбулося з вини держави в особі її компетентних органів, поновлення виплати пенсії має проводитися без обмеження будь-яким строком.
В даному випадку, документи від МВС України, зокрема додатковий розрахунок за вислугу років для перерахунку пенсії від 04.03.2021 не були надіслані на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для проведення перерахунку пенсії позивачу у зв`язку з збільшенням вислуги років.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до п.12 Порядку №3-1, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Враховуючи наведені вище обставини суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання з 13.12.1997 пенсії, згідно з відповідними змінами щодо вислуги років на підставі додаткового розрахунку вислуги років від 04.03.2021.
Однак, відповідач зобов`язаний був подати до ГУ ПФУ в Хмельницькій області подання про призначення (перерахунку) пенсії позивача з 13.12.1997 з урахуванням додаткового розрахунку вислуги років від 04.03.2021.
А тому, суд вважає такі дії відповідача щодо відмови подати відповідне подання, неправомірними, оскільки це прямо впливає на розмір грошового забезпечення пенсіонера, яке б він мав отримувати з 13.12.1997, знижуючи відповідні соціальні гарантії.
А тому, суд вважає що за для повного захисту прав позивача в даному випадку необхідно зобов`язати відповідача надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подання про призначення пенсії ОСОБА_1 з 13.12.1997 зі змінами щодо встановленої вислуги років згідно додаткового розрахунку від 04.03.2021.
Посилання відповідача на те, що на рішенням суду від 10.11.2020 по справі №560/2668/20 не було покладено жодних зобов`язань щодо подачі подання до органу Пенсійного фонд, як на підставу для відмови у задоволенні позову, суд вважає необґрунтованими, оскільки зазначена обставина не може бути підставою для відмови у подачі відповідним органом подання про призначення пенсії зі змінами вислуги років.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність відмови, а позивач частково довів протиправність дій відповідача, а тому позов необхідно задовольнити частково.
Позивач на підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови щодо внесення подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років відповідно до додаткового розрахунку вислуги років для перерахунку пенсії від 04.03.2021 ОСОБА_1 , з 13 грудня 1997 року.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України внести подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії з відповідними змінами щодо вислуги років відповідно до додаткового розрахунку вислуги років для перерахунку пенсії від 04.03.2021 ОСОБА_1 , з 13 грудня 1997 року.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601 , ідентифікаційний код - 00032684)
Головуючий суддя О.П. Шевчук