Рішення № 100245258, 11.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
560/10231/21
Номер документу
100245258
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/10231/21

РІШЕННЯ

іменем України

11 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області про відмову у здійсненні збільшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугою років у розмірі 80% заробітної плати без обмеження її максимальним розміром відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 06.05.2021 р. № 21-303вих-21.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно Закону України «Про прокуратуру» з 27.03.2020 року у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 06.05.2021 р. № 21-303вих-21, без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії за період з 27.03.2020.

Позов мотивований тим, що відповідач під час здійснення перерахунку пенсії протиправно зменшив відсоткове значення розміру пенсії та обмежив її максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами.

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що згідно з частиною 2 статті 86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. Також вказав, що положення Закону №3668-VІ та ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» стосовно максимального розміру пенсії неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов`язкові для застосування.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, відповідно до змісту якої він заперечував проти аргументів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення та нарахування пенсійних виплат суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, згідно із ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Як наслідок, суд розглядає подану позовну заяву з врахуванням лише позову та відзиву на позов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 01.10.2002 по 08.10.2019 року отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. Призначена пенсія позивачу у розмірі 90% сум заробітної плати.

З 01.07.2012 року розмір пенсії було обчислено в розмірі 80% сум заробітної плати.

З 09.10.2019 згідно заяви від 09.10.2019 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.02.2021 у справі № 560/7501/20, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про прокуратуру" з 10.03.2020 та провести перерахунок і виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницькій області від 05.03.2020 № 18-173 вих-20 з 10.03.2020 із виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.02.2021 у справі №560/7501/20 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області переведено позивача на пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» з 10.03.2020 та проведено перерахунок пенсії позивача з 10.03.2020 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-173вих-20.

Розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.03.2020 наступний: 8000,00 грн. (оклад) + 2400,00 грн. (надбавка за вислугу років) + 8820,00 грн. (інші виплати) + 11995,20 грн. (премія) + 2784,60 грн. (матеріальна допомога для оздоровлення 1/12) + 2784,60 грн. (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 1/12) = 36784,40 грн. (заробітна плата) х 60% = 22070,64 грн. + 409,50 грн. (пенсія за особливі заслуги перед Україною) 22480,14 грн.

Розмір пенсійної виплати позивача після перерахунку з 10.03.2020 становив 16380,00 грн., з 31.08.2020 - 17120 грн., з 31.12.2020 - 17690 грн. (обмежено у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Зазначене підтверджується рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 22.07.2021 №968130144378.

Крім цього, 07.05.2021 позивач звернувся до головного управління з заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ "Про прокуратуру", з врахуванням положень ст. 50-1 Закону 1789-ХІІ.

До заяви позивач додав довідку від 06.05.2021 №21-303вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, видану Хмельницькою обласною прокуратурою за посадою прокурора міста (прирівною до посади керівника окружної прокуратури), де складові заробітної плати визначені станом на 15.03.2021.

Позивачу проведено перерахунок пенсії згідно довідки про складові заробітної плати від 06.05.2021 №21-303 вих-21, виданої Хмельницькою обласною прокуратурою, в розмірі 60% від суми заробітної плати.

Розрахунок пенсії позивача з 01.04.2021 наступний: 72800,00 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 60% (відсоток обчислення пенсії від заробітку) = 43680,00 гри. (розмір пенсії) + 442,25 грн. (пенсія за особливі заслуги перед Україною) = 44122,25 грн.

Розмір пенсійної виплати позивача після перерахунку з 01.04.2021 становив 17690,00 грн., з 01.07.2021 становить 18540,00 грн. (обмежено у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Вказане підтверджується рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 26.07.2021 №968130144378.

На звернення позивача листом від 26.07.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про відсутність підстав для виплати пенсії позивача у розмірі 80% від суми заробітної плати та без обмеження максимальним розміром.

У листі вказано, зокрема, про те, що згідно статті 86 Закону №1697 пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурорів, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Крім цього, відповідно до п. 13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії, призначеної, зокрема, згідно Закону України «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Дана норма передбачена також частиною 15 статті 86 Закону №1697.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку.

Частиною дванадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно частини сімнадцятої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, на момент призначення пенсії позивачеві порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

Суд зазначає, що положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ передбачали виплату пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, а також можливість її перерахунку, зокрема, у зв`язку зі збільшенням розміру місячного заробітку (працюючого прокурора) за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

З 15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) (за винятком окремих його положень), який теж містить положення щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури (стаття 86).

Відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Водночас, судом встановлено, що позивачу з 2002 року призначено пенсію за вислугу років, що обчислена відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ в розмірі 90% середньомісячного заробітку. У подальшому, з 01.07.2012 року розмір пенсії було обчислено в розмірі 80% сум заробітної плати.

Проте під час здійснення перерахунку пенсії позивача пенсійним органом безпідставно застосовано положення частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ, оскільки відповідні положення підлягають застосуванню лише при призначенні пенсії після набрання цією нормою чинності.

Такі висновки знаходять своє підкріплення також в усталеній практиці суду конституційної юрисдикції.

Так, у рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 Конституційний Суд України вказав, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Натомість, дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, наведене свідчить про те, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії виникла лише одна підстава її перерахунку, а саме збільшився розмір заробітної плати працівників органів прокуратури за відповідною посадою. Інші ж складові, зокрема й відсотковий розмір пенсійних виплат, не змінилися.

У зв`язку з чим, суд вважає, що відсотковий розмір отримуваної позивачем пенсії є сталим та не може змінюватися, при цьому положення частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ підлягають застосуванню лише при призначенні пенсії після набрання цією нормою чинності.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність рішень відповідача в частині зменшення при перерахунку з 10.03.2020 розміру пенсії позивача до 60% заробітної плати.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 10.03.2020 (а не з 27.03.2020, як просить позивач) перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи із розміру 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Позивачу пенсія була призначена відповідно до статті 50-1 Закону №1789-XII. Закон №1789-XII станом на дату призначення позивачу пенсії за вислугу років не містив обмежень щодо максимального розміру пенсії.

У подальшому, згідно з частиною 1 статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Отже, обмеження пенсії максимальним розміром у вигляді десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, застосовується до тих пенсій, що призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI.

Вказані зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку, та застосування цих положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність.

Крім цього, згідно з абзацом 6 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.

Зазначену норму введено Законом України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №911-VIII).

Згідно пункту 1 Прикінцевих положень Закону України №911-VІІІ цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №911-VIII дія цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Отже, згідно пунктів 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України №911-VІІІ, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Враховуючи те, що позивач є пенсіонером з 2002 року, тому до розміру його пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені такими змінами, оскільки вони не мають зворотної дії у часі.

Відповідачем, як правову підставу для обмеження максимальним розміром пенсії позивача, крім частини п`ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII, зазначено також п. 13-2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV.

Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 3 жовтня 2017 року Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV доповнені пунктами 13-1 і 13-2 наступного змісту:

"13-1. З 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону»;

"13-2. Максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

Отже, вказані зміни поширюються виключно на правовідносини, які виникли щодо пенсій, які призначені після набрання чинності вказаними законами, а не щодо перерахунку пенсії, призначеної до цього, а тому до спірних правовідносин не можуть бути застосовані. Як вже було встановлено судом вище, пенсія позивачу була призначена до прийняття як Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", так і Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 3 жовтня 2017 року.

Крім того, пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 03.10.2017 №2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким внесені зазначені зміни до Закону №1058-IV, установлено, що норми статті 86 Закону №1697-VII щодо пенсійного забезпечення діють до дня внесення змін до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідні зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вносились, тому до спірних відносин підлягають застосуванню положення статті 86 Закону №1697-VII.

Таким чином, питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України регулюється статтею 86 Закону №1697-VІІ, яка є чинною.

Отже, з огляду на необхідність застосування до спірних відносин положень статті 86 Закону №1697-VII з урахуванням особливостей, встановлених Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №911-VIII щодо непоширення на позивача обмежень, встановлених Законом №1697-VII, а також враховуючи висновок суду про непоширення на позивача пункту 13-2 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV щодо обмеження пенсії максимальним розміром (з урахуванням пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2148-VII та того, що вказана норма пункту 13-2 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV не поширюється на перерахунок пенсії), суд дійшов висновку, що відповідачем перерахована пенсія в обмеженому розмірі без достатніх правових підстав, а тому рішення пенсійного органу стосовно обмеження пенсії максимальним розміром є протиправними.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що рішення відповідача в частині здійснення перерахунку пенсії позивача у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати з обмеженням її максимальним розміром є протиправними.

У зв`язку з цим, слід зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 10.03.2020 у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром.

Водночас, позивач помилково вважає, що перерахунок згідно довідки прокуратури Хмельницької області від 06.05.2021 р. № 21-303вих-21 має бути проведений з 27.03.2020, оскільки відповідачем згідно чинного законодавства проведено перерахунок згідно вказаної довідки з 01.04.2021.

Так, відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Право на перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Хмельницької області від 06.05.2021 р. № 21-303вих-21 (яка видана за нормами, чинними на 15.03.2021) настало саме з 01.04.2021- з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому спірними є питання обмеження пенсії максимальним розміром та відсоткового розміру від заробітної плати, а не питання перерахунку згідно довідки, оскільки перерахунок на підставі оновленої довідки відповідачем здійснено.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1,3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі №620/1116/20.

Таким чином, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід присудити здійснені ним судові витрати в розмірі 908 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 22.07.2021 №968130144378 та від 26.07.2021 №968130144378 в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10.03.2020 із розрахунку 60 відсотків від заробітної плати та з застосуванням обмеження максимального розміру пенсії у десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 10.03.2020 у розмірі 80% від заробітної плати без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 908 (дев`ятсот вісім) грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 11 жовтня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук