
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
08 жовтня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/6850/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, код ЄДРПОУ 03197641)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 , через адвоката Ковальову Т.Ю., звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо ненарахування та невиплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 - 2021 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язати управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області нарахувати і виплатити йому недоплачену суму щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 - 2021 роки згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
Пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частин 1, 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Тож 30 вересня відповідного року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата разової грошової допомоги до 5 травня за відповідний рік. Саме до цієї дати позивач міг очікувати на отримання більшої суми цієї разової грошової допомоги, ніж була йому попередньо нарахована. Отже, перебіг шестимісячного строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією у справах цієї категорії, наведеною у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року (справа №607/7919/17), від 10.05.2018 року (справа №389/1042/17), від 14.08.2018 року (справа №473/2190/17).
Звернувшись до суду з цим позовом у жовтні 2021 року, позивач пропустив шестимісячний строк, установлений частиною 2 статті 122 КАС України, для вимоги про визнання протиправною бездіяльності управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо ненарахування та невиплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Разом з позовною заявою представник позивача подала заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій зокрема вказано, що позивач фактично дізнався про порушення свого права на отримання допомоги у встановленому законом розмірі за 2020 та 2021 роки у вересні 2021 року. Позивач намагався доступними йому способами захистити своє право шляхом досудового врегулювання даного спору, звернувшись з відповідною заявою у вересні 2021 року до управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо виплати йому грошової допомоги до 5 травня за 2020 та 2021 роки. З цих підстав представник позивача просить суд визнати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду з вимогою про визнання протиправною бездіяльності управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо ненарахування та невиплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та поновити цей строк.
Суд вважає, що наведені представником позивача підстави пропуску строку звернення до суду є неповажними, оскільки вони не свідчать про наявність об`єктивно непереборних обставин, пов`язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до адміністративного суду з позовом за захистом порушеного права, протягом установленого законом строку.
Щодо доводів представника позивача про те, що про порушення своїх прав позивач фактично дізнався, отримавши у вересні 2021 року лист управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області про відмову у здійсненні перерахунку виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 - 2021 роки, суд зазначає, що оскільки із заявою про перерахунок та доплату допомоги за 2020 рік позивач звернувся у вересні 2021 року, тобто поза межами строку, установленого частиною 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому ці обставини не мають правового значення для вирішення питання про початок відліку строку звернення до адміністративного суду з позовною вимогою про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, не впливають на висновки суду про те, що право на цей позов виникло з 30.09.2020 року, а також не свідчать про поважність причин пропуску цього строку.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України, згідно з частинами 1, 2 якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя -
У Х В А Л И Л А:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу спосіб і строк усунення недоліків позовної заяви: протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали подати до суду
- заяву, в якій вказати інші підстави для поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з вимогою про визнання протиправною бездіяльності управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо ненарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш