Рішення № 100241180, 11.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
200/7828/21
Номер документу
100241180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2021 р. Справа№200/7828/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

23.06.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ), звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна 3) про визнання протиправним та скасування рішення від 18.02.2021 року, визнання протиправною бездіяльність щодо не зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи в якості провідного інженера з гірничих робіт з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року, з 03.06.2016 року по 15.02.2021 року, зобов`язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком у відповідності до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з зарахуванням до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи з 01.02.1991 року по 30.05.1994 року, з 01.05.1994 року по 12.05.1999 року, з 12.09.2006 року по 15.02.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 15.02.2021 року вона звернулась до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 18.02.2021 року їй було відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №2 - 10 років. До пільгового стажу за Списком №2 не зараховані періоди роботи з 01.02.1991 року по 31.12.1991 року, з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року на ДП «Торецьквугілля» ВП «Шахта «Торецька», оскільки довідка про роботу не відповідає вимогам порядку застосування Списків. Крім того, отримавши спірне рішення нею було з`ясовано, що Пенсійним органом не розглядався період роботи на ДП «Торецьквугілля» з 12.09.2006 року по 15.02.2021 року. У зв`язку з чим, вона надіслала відповідне звернення, на яке отримала відповідь, аргументовану тим, що за період роботи з 12.09.2006 року по 15.02.2021 року не були надані підтверджуючі довідки.

Ухвалою суду від 25.06.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 28.07.2021 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 15.09.2021 року об 11 год. 30 хв. Продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів. Зобов`язано відповідача надати до 15.06.2021 року відповідні докази.

Ухвалою суду від 15.09.2021 року клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну відповідача - задоволено. Замінено відповідача у справі Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122). Закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 11.10.2021 року о 13 год. 30 хв.

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що період роботи на посаді інженера з раціоналізації технічного відділу з 01.02.1991 року по 30.04.1994 року не зараховано до пільгового стажу, оскільки вказана посада не передбачена Списком №2 виробництв, робіт професій, посад та показників, при обчисленні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України СРСР №10 від 26.01.1991 року, а також у зв`язку з тим, що на підтвердження пільгового стажу у період з 01.01.1992 року по 30.04.1994 року відсутня уточнююча довідка підприємства у відповідно до п.20 Порядку №637. Період роботи з 01.05.1994 року по 12.05.1999 року на посаді інженера по гірничим роботам 2 категорії не зарахований до пільгового стажу, оскільки на підтвердження спеціального трудового стажу не надані уточнюючі довідки підприємства у відповідності до вимог Порядку №637. Період роботи з 12.09.2006 року по 15.02.2021 року на посаді провідного інженера не зараховано до пільгового стажу, оскільки на підтвердження спеціального трудового стажу не надано уточнюючі довідки підприємства у відповідності до вимог п.20 Порядку №637.

Представники сторін у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених статтею 205 КАС України не має, суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), громадянка України, згідно ст. 43 КАС України здатна здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що 15.02.2021 року позивач звернулась до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До заяви були додані наступні документи: копія трудової книжки; копія диплома; копія свідоцтва про народження дитини; довідки про підтвердження наявного пільгового стажу від 12.03.2020 року №5-71/534; копія атестації робочих місць від 19.06.2009 року №182-ІІ, від 18.06.2014 року №274-ІІ; копія паспорту та ідентифікаційного номеру.

Рішенням від 18.02.2021 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки на момент звернення позивач не має необхідного пільгового стажу - 10 років. У рішенні зазначено про те, що довідка про роботу на ДП «Торецьквугілля» ВП «Шахта «Торецька» не відповідає вимогам Порядку застосування списків, а саме: посада інженера з раціоналізації технічного відділу з 01.02.1991 року по 31.12.1991 року не передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року №10; посада провідного інженера з гірничих робіт з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року не відповідає Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 16.01.2003 року №36. Вказана професія згідно наказу про атестацію робочих місць від 19.06.2009 року №182-ІІ, 18.06.2014 року №274-П до ДП «Торецьквугілля» ВП «Шахта «Торецька» не відповідає Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСРС від 16.01.2003 року. Відомості про виконання робіт в підземних умовах відсутні.

Відповідно до наданих документів про призначення пенсії страховий стаж складає 35 років 05 місяців 12 днів, стаж роботи за Списком №2 - 00 років 00 місяців 00 днів (а.с.9-12).

19.04.2021 року позивач через Веб - Портал звернулась до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із питанням щодо не зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи (а.с.13).

З листа Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 14.05.2021 року слідує, що позивачем для підтвердження пільгового стажу були надані довідки №5-71/534 від 12.03.2020 року, в якій періоди роботи з 01.02.1991 року по 31.12.1991 року, з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року не відповідають вимогам Порядку застосування Списків. За інші періоди пільгового стажу довідки не надавались, тому в рішенні №051330002219 від 18.02.2021 року не розглядались (а.с.14).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

Згідно п.2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу, зокрема, з 01.04.2020 року по 31.03.2021 року - не менше 23 років у жінок.

Відповідно до п.2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383), під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків

Пунктом 3 Порядку № 383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Аналіз зазначеної правової норми дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах статті 114 Закону №1058 є досягнення особою відповідного віку, зайняття повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за відповідним Списком, з урахуванням проведеної атестації робочих місць за час виконання роботи після 21 серпня 1992 року.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі Порядок 22-1 у редакції на момент подання заяви про призначення пенсії).

Відповідно до пп.2 п.2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637).

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №637 закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).

За приписами ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 щодо спірних періодів роботи наявні такі записи:

- 01.02.1991 року прийнята на роботу у шахту «Торецька» Дзержинського виробничого об`єднання «Дзержинськвугілля» на посаду інженера раціоналізації;

- 01.05.1994 року переведена в якості інженера по гірничим роботам 2 категорії;

- 13.05.1999 року переведена в якості контрольного майстра «ОТК»;

- 03.09.1999року переведена в якості інженера по гірничим роботам 1 категорії;

- 01.01.2000 року переведена в якості контрольного майстра «ОТК»;

- 01.01.2002 року переведена в якості майстра лісного складу;

- 12.09.2006 року переведена в якості провідного інженеру по гірничим роботам (а.с.5-8).

З позиції Пенсійного органу слідує, що до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 01.02.1991 року по 31.12.1991 року на посаді інженера з раціоналізації, оскільки вказана посада не передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991 року.

Водночас, такі доводи представника відповідача суд вважає необґрунтованими, оскільки постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року №10 затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

У вказаному Списку №2 зазначені посади: інженери, зайняті у змінах на виробничих дільницях (20101006-22177) та гірничі інженери (провідні, 1-2 категорії та без категорії), які виконують роботи в підземних умовах (20101006-22269) .

Суд звертає увагу на те, що відсутність формулювання «інженер раціоналізації», як характеристики посади позивача, не змінює факту виконання позивачем роботи інженера з небезпечними умовами праці.

Крім того, суд враховує довідку про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки чи відсутності записів у ній №5-71/534 від 12.03.2020 року, у якій зазначено, що ОСОБА_2 працювала повний робочий день на шахті «Торецька» виробничого об`єднання «Дзержинськвугілля» з 01.02.1991 року по 31.12.1991 року в якості інженера по раціоналізації технічного відділу, що передбачено Списком 2, розділом 1, підрозділом 1, пункт б, який затверджено постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року №10 (а.с.10).

Таким чином, суд доходить висновку, що позивачем протиправно не зараховано до пільгового стажу за Списком №2 період роботи позивача з 01.02.1991 року по 31.12.1991 року, оскільки вищевказана довідка містить всю необхідну інформацію про характер виконуваною позивачем роботи.

Щодо періоду роботи позивача з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року, суд зазначає наступне.

З позиції Пенсійного органу слідує, що до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року, оскільки посада провідного інженера з гірничих робіт не відповідає Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36, відомості про виконання робіт в підземних умовах відсутні.

Водночас, такі доводи представника відповідача суд вважає необґрунтованими, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

У вказаному Списку №2 (розділ 1, підрозділ 1, пункт 1.1б) зазначена посада інженера з гірничих робіт, які виконують роботи в підземних умовах.

Також матеріали справи містять наступні докази про пільговий період роботи позивача з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року:

- довідку про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки чи відсутності записів у ній №5-91/534 від 12.03.2020 року про те, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день у шахті «Торецька» ВО «Дзержинськвугілля» з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року на посаді провідного інженера по гірничим роботам, що передбачено Списком 2, розділом 1, підрозділом 1, пункт 1.1б, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 (а.с.21).

- наказ від 19.07.2009 року №182-П «Про атестацію робочих місць зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Список 2)», яким затверджено перелік робочих місць, посад та спеціальностей з пільговим пенсійним забезпеченням відповідно до Списку №2, зокрема, інженер по гірничим роботам (а.с.20);

- наказ від 18.06.2014 року №274-П «Про атестацію робочих місць зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Список 1, 2)», яким затверджено перелік робочих місць, посад та спеціальностей з пільговим пенсійним забезпеченням відповідно до Списку №2, зокрема, інженер по гірничим роботам (а.с.24-26);

Таким чином, суд доходить висновку, що позивачем протиправно не зараховано до пільгового стажу за Списком №2 період роботи позивача з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року, оскільки довідка про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки чи відсутності записів у ній №5-91/534 від 12.03.2020 року, яка надавалась відповідачу разом із заявою про призначення пенсії містить всю необхідну інформацію про характер виконуваною позивачем роботи.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення Торецького об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 18.02.2021 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 2 статті 9 КАС України суду надане право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.02.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 01.02.1991 року по 31.12.1991 року на посаді інженера з раціоналізації технічного відділу, з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року на посаді провідного інженеру з гірничих робіт з урахуванням висновків суду, які викладено у рішенні.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності в частині не зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи в якості провідного інженера з гірничих робіт з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року та з 03.08.2016 року по 15.02.2021 року, зобов`язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії у відповідності до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 15.02.2021 року з зарахуванням до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи з 01.01.1992 року по 30.05.1994 року, 01.05.1994 року по 12.05.1999 року, з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року, з 03.08.2016 року по 15.02.2021 року,суд зазначає наступне.

З позиції Пенсійного органу слідує, що до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року та з 03.08.2016 року по 15.02.2021 року на посаді провідного інженера, оскільки не надано уточнюючі довідки підприємства у відповідності до вимог п.20 Порядку №637.

Суд зазначає, що трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 не містить запису щодо роботи позивача повний робочий день у спірні періоди.

Уточнюючі довідки, які передбачені п.20 Порядку № 637 за період роботи з 01.01.1992 року по 30.04.1994 року (а не як помилково зазначає позивач 30.05.1994 року), з 01.05.1994 року по 12.05.1999 року, з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року та з 03.08.2016 року по 15.02.2021 року, позивачем не надано.

Таким чином, матеріали справи не містять жодних документальних підтверджень зайняття позивача повний робочий день на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 у спірний період.

Водночас, суд звертає увагу на наступне.

Частиною 3 статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно до п. 4.2. Порядку № 22-1 (у редакції на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії), при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно до п. 4.2. Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію: надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Згідно п. 1.9 Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Тобто, відповідач при прийманні документів мав повідомити та витребувати у позивача додаткові документи, що підтверджують пільговий характер робіт. Також, мав можливість витребувати у підприємства де працював позивач у спірний період зазначені документи.

Судом встановлено, що на час розгляду відповідачем заяви про призначення пенсії та прийняття оскаржуваного рішення, відповідачем не вчинялись жодні з вищезазначених дій, а саме витребування доказів.

Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає наступне.

З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та відсутності у суду документального підтвердження віднесення періоду роботи позивача з 01.01.1992 року по 30.04.1994 року, 01.05.1994 року по 12.05.1999 року, з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року, з 03.08.2016 року по 15.02.2021 року до пільгового за Списком №2, суд вважає, що достатнім та ефективним захистом прав позивача буде зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.02.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з вирішенням питання щодо зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи з 01.01.1992 року по 30.04.1994 року, з 01.05.1994 року по 12.05.1999 року, з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року, з 03.08.2016 року по 15.02.2021 року з урахуванням висновків суду, які викладено у рішенні.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно з квитанцією позивачем при звернені до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. (а.с.4).

У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень у розмірі 454,00 грн. (50% від сплаченої суми судового збору) на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна 3) про визнання протиправним та скасування рішення від 18.02.2021 року, визнання протиправною бездіяльність щодо не зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи в якості провідного інженера з гірничих робіт з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року, з 03.06.2016 року по 15.02.2021 року, зобов`язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком у відповідності до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з зарахуванням до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи з 01.02.1991 року по 30.05.1994 року, з 01.05.1994 року по 12.05.1999 року, з 12.09.2006 року по 15.02.2021 року - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Торецького об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах від 18.02.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) від 15.02.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 01.02.1991 року по 31.12.1991 року на посаді інженера з раціоналізації технічного відділу, з 19.06.2009 року по 02.08.2016 року на посаді провідного інженеру з гірничих робіт з урахуванням висновків суду.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) від 15.02.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з вирішенням питання щодо зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи з 01.01.1992 року по 30.04.1994 року, з 01.05.1994 року по 12.05.1999 року, з 12.09.2006 року по 19.06.2009 року, з 03.08.2016 року по 15.02.2021 року з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Повний текст судового рішення складено та підписано 11.10.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Н.А. Мозговая