Рішення № 100240886, 06.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
200/9010/21
Номер документу
100240886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2021 р. Справа№200/9010/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Промспецсервіс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю , -

В С Т А Н О В И В:

20 липня 2021 року до суду надійшла позовна заява Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Промспецсервіс", в якій просить суд:

стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Промспецсервіс" на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році у розмірі 56 149,41грн та пеню у розмірі 999,47грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що будучи зобов`язаним створити 1 робоче місце для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році, ТОВ "Науково-виробнича фірма "Промспецсервіс" не вжило заходів щодо досягнення відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю установленим нормативам виходячи з середньооблікової чисельності штатних працівників за місяць, так як вищезазначеними нормами чітко регламентовано, що форма №3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії), тобто обов`язок зі створення та повідомлення про наявність вільних робочих місць у відповідній кількості виникає у роботодавця виходячи саме з середньооблікової чисельності штатних працівників, а не з будь-яких інших показників та не в будь-який час за бажанням роботодавця.

Інформація про те, що відповідач на протязі 2020 року не звертався до державної служби зайнятості зі звітами за формами №3-ПН свідчить про порушення ним вимог ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про зайнятість населення», Порядку подання форми звітності № 3- ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 05.12.2016 року № 1476), що полягає у не створенні та не інформуванні центру зайнятості про наявність вільних робочих місць саме для осіб з інвалідністю в період 2020 року в кількості 1 робочого місця, що є порушенням вищезазначених норм матеріального права та підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій, так як, тільки коли своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

У відповідності до викладених приписів законодавства ТОВ "Науково-виробнича фірма "Промспецсервіс" не виконало норматив по створенню 1 робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Просить суд задовольнити позов.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2021 року відкрито провадження. Розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення(виклику) сторін /а.с.24/.

9 серпня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що з початку реєстрації підприємства та до другої половини 2020 року кількість працівників не перевищувала 8 осіб, вважає, що для визначення часу з якого підприємство повинно створити робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю, слід застосовувати розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників за період з початку року.

Відповідно до пункту 3.2.5. Інструкції: середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількіс ть місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4. ... 12.

Таким чином, тільки після липня 2020 року у Відповідача середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року стала більше 8 осіб, та виник обов`язок, щодо створення робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, що і було зроблено.

Після спливу звітного періоду (липень 2020 року), 05.08.2020 року був виданий наказ про створення робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю.

07.08.2020 з`явився претендент, написав заяву на прийом на роботу з відкладальною умовою, та згідно цієї умови, та наказу, приступив до роботи у жовтні 2020 року.

У зв`язку із заповненою вакансією здавати інформацію про попит на робочу силу (вакансії)" не було потреби.

Враховуючи викладене ТОВ „НВФ Промспецсервіс" виконало всі необхідні законодавчі вимоги щодо створення робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році /а.с.28-31/.

20 серпня 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що твердження відповідача про те, що між ним та ОСОБА_1 07.08.2020 був укладений трудовий договір з відкладальною умовою приступити до роботи за посадою бухгалтера у жовтні 2020 року, не можна приймати до уваги та зараховувати у виконання нормативу по створенню робочих місць для осіб з інвалідністю та працевлаштуванню осіб з інвалідністю, оскільки зазначена особа не пропрацювала на підприємстві у відповідача навіть півроку, оскільки фактично приступила до виконання своїх обов`язків майже наприкінці року, а саме у жовтні 2020 року, на підстав чого її не можливо зараховувати до встановленого законом нормативу робочих місць призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю/а.с.65-70/.

У зв`язку із перебуванням судді у відпустці з 9 вересня 2021 року розгляд даної справи здійснюється одразу по виходу судді із відпустки.

Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дана справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Державною службою з питань інвалідів та ветеранів. Бюджетна установа Фонд є правонаступником Фонду соціального захисту інвалідів як урядового органу, що визначено п.п.1-2 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14 квітня 2011 року № 129 (далі - Положення).

Відповідно до Положення Фонд у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами з питань соціального захисту осіб з інвалідністю та цим Положенням.

Основними завданнями Фонду є: 1) фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю в Україні; 2) забезпечення в межах своїх повноважень реалізації заходів щодо зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема створення робочих місць.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма Промспецсервіс" зареєстроване в якості юридичної особи за ідентифікаційним кодом юридичної особи 39178846, за адресою: вул. Купріна, буд.7, кв. 75, м. Маріуполь, 87537.

02.02.2021 на адресу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від Відповідача надійшов звіт форми №10-ПОІ «Про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік».

У наданому на виконання вимог чинного законодавства до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіті форми №10-ПОІ за 2020 рік ТОВ «Науково-виробнича фірма Промспецсервіс" зазначило, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (рядок 01) у 2020 році - 14 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02) - 1 особа (з них за статтю 0 чоловік та 1 жінка; за місцем проживання фактично проживають у місті 0 чоловіків та 1 жінка; за місцем проживання фактично проживають у сільських населених пунктах та селищах - 0 чоловіків та 0 жінок; за віком від 18 до 35 років - 0 чоловіків та 0 жінок; за віком від 36 до 60 років - 0 чоловіків та 0 жінок; за віком понад 60 років - 0 чоловіків та 1 жінка); кількість осіб з інвалідністю - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (рядок 03) - 1 особа; фонд оплати праці штатних працівників (рядок 04) 873,9 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника (рядок 05) 62,4 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (рядок 06) - (прочерк) /а.с.10/.

26.05.2021 відділення Фонду направило запит до ГУ ПФУ у Донецькій області щодо отримання інформації про середньооблікову кількість штатних працівників ТОВ «Науково-виробнича фірма Промспецсервіс"/а.с.18/. За інформацією ГУ ПФУ у Донецькій області, яка була сформована відносно страхувальника ТОВ «Науково-виробнича фірма Промспецсервіс" на підставі звітності підприємства про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (Форма №Д4) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у відповідача становила:

за січень 2020 року складала 3 осіб, з яких 0 осіб з інвалідністю; за лютий 2020 року складала 3 осіб, з яких 0 осіб з інвалідністю; за березень 2020 року складала 5 осіб, з яких 0 осіб з інвалідністю; за квітень 2020 року складала 4 особи, з яких 0 осіб з інвалідністю; за травень 2020 року складала 11 осіб, з яких 0 осіб з інвалідністю; за червень 2020 року складала 16 осіб, з яких 0 осіб з інвалідністю; за липень 2020 року складала 24 особи, з яких 0 осіб з інвалідністю; за серпень 2020 року складала 26 осіб, з яких 0 осіб з інвалідністю; за вересень 2020 року складала 24 особи, з яких 0 осіб з інвалідністю; за жовтень 2020 року складала 28 осіб, з яких 1 особа з інвалідністю; за листопад 2020 року складала 28 осіб, з яких 1 особа з інвалідністю; за грудень 2020 року складала 31 особу, з яких 1 особа з інвалідністю/а.с.19/.

28.05.2021 відділенням Фонду було направлено запит до Маріупольського міського центру зайнятості №03-13/713 щодо отримання інформації відносно подання відповідачем звітності за формою №3-ПН, інформації щодо направлення до відповідача осіб з інвалідністю для працевлаштування, інформації про відмови з боку відповідача у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, інформації щодо запропонованих відповідачем в односторонньому порядку умов неповного робочого дня або неповного робочого тижня для осіб з інвалідністю, а також отримання інформації щодо наявності заявок на перекваліфікацію осіб з інвалідністю/а.с.16/.

23.06.2021 р. на адресу відділення Фонду надійшла відповідь на вищезазначений запит №07/2261/06-16/21 від 18.06.2021 з якої вбачалося, що відповідач протягом 2020 року не надавав до Маріупольського міського центру зайнятості звіти формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії осіб з інвалідністю)», тому особи з інвалідністю центром зайнятості до відповідача на підприємство не направлялися/а.с.17/.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21.03.1991 № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 18 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 19 Закону №875-XII встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до частини третьої статті 19 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

За приписами частин п`ятої, одинадцятої статті 19 Закону № 875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною 1 цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним. Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

Відповідно до абзацу 1 статті 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Процедуру подання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та інформації про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів - центру зайнятості визначає Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Порядок №70).

Відповідно до частини другої статті 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Згідно з абзацом 3 пункту 2 Порядку №70 інформація про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

У відповідності до вимог пункту 3.2.5 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 №286 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за №1442/11722, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді.

Окрім того, відповідно до пункту 9 Інструкції щодо заповнення форми звітності №10-ПОІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю", затвердженою Наказом Міністерства соціальної політики України 27 серпня 2020 року №591 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 жовтня 2020 р. за №1007/35290, дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність (рядок 02), та кількості осіб з інвалідністю, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, застосовується правило заокруглення до цілого: якщо після коми число від 1 до 4, заокруглення відбувається в бік зменшення, від 5 до 9 - в бік збільшення.

Відтак, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв`язку між самим порушенням та його наслідками.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суду у постанові від 31.01.2019 у справі №809/750/17.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316 "Про затвердження форми звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядку її подання" (далі - Наказ №316), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за №988/23520, затверджені форма звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядок подання форми звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)".

Згідно з пунктом 2.1 Порядку подання форми звітності №3-ПН (у редакції, що діяла до 07.02.2017) форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Пунктом 5 розділу І цього Порядку (у редакції, що діє з 07.02.2017) визначено, що форма №3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

При цьому у пункті 4 розділу І вказаного Порядку закріплено, що актуальність зазначених у формі №3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв`язку.

Аналіз наведених правових норм свідчить, що законодавством встановлено обов`язок роботодавця створити робочі місця для осіб з інвалідністю відповідно до нормативу та подавати інформацію про попит на робочу силу (вакансії) до територіального органу Державної служби зайнятості.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань (частина третя статті 18-1 Закону).

Таким чином, виконанню відповідними органами обов`язку працевлаштовувати осіб з інвалідністю повинно передувати вжиття підприємством необхідних заходів для забезпечення такого працевлаштування, до яких належать, зокрема, створення в установленому порядку робочих місць у межах нормативу та інформування названих органів про наявність таких вакантних посад.

Судом встановлено, що у 2020 році середньооблікова чисельність працівників відповідача, складала 14 осіб. При цьому, у відповідача працювала одна особа з інвалідністю, що підтверджується матеріалами справи.

Таким чином, відповідач за 2020 рік повністю виконував норматив щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Суд не приймає посилання позивача на те, що така особа повинна пропрацювати на підприємстві що найменш півроку, оскільки така позиція не співпадає з жодною нормою чинного законодавства у цій сфері.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов до висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог позивача.

Відповідно до вимог си.139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.

Згідно з ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (юридична особа: вул. Сєрова, 1а, м. Маріуполь, 87555, ЄДРПОУ 13492430, адреса листування: вул. Миколаївська, 89, м. Маріуполь, 87515) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Промспецсервіс" (вул. Купріна, буд.7, кв.75, м. Маріуполь, 87537, ЄДРПОУ 39178846) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - відмовити повністю.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного позовного провадження 6 жовтня 2021 року. Повний текст рішення виготовлено та підписано 11 жовтня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов