
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2021 р. Справа№200/7502/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
16 червня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат і Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо не нарахування та невиплати позивачу недоотриману грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Донецький обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат і Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (в межах своїх повноважень) нарахувати та виплатити позивачу недоотриману грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Позов обґрунтований тим, що позивач є інвалідом ІІ групи та має право на пільги, що встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни. Відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивачу щорічно до 5 травня має виплачуватись разова грошова допомога у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Однак, у 2021 році позивачу виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5-го травня в розмірі меншому, ніж це передбачено законом, без врахування висновків Конституційного Суду України викладених в рішенні від 27.02.2020 №3-р/2020. У зв`язку з цим, позивач звернувся до суду із позовом про захист порушеного права.
Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (відповідач-1) у наданому до суду відзиві на позов проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, посилаючись на те, що у 2021 році розміри разової грошової допомоги до 5 травня виплачені відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»» від 08.04.2021 року №325.
Зазначив, що вказаною постановою КМУ, для осіб з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році передбачена у розмірі 3 906, грн. У квітні 2021 року допомога була нарахована та виплачена у розмірі 3 906,00 грн. на виплатні відомості основного періоду квітня. Кошти були перераховані на рахунок банку для подальшого зарахування на особистий рахунок позивача, що відкритий в АТ КБ «ПриватБанк».
Крім того, Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) окремих положень п. 26 розділу «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України, у зв`язку із чим Департаментом здійснено нарахування щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми в розмірі 10 246, 00 грн. та направлено на адресу Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації заявку на здійснення фінансування за програмою КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертв нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною». Після надходження бюджетних асигнувань на рахунок департаменту буде здійснено виплату.
Отже, на переконання Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ним вжито всіх заходів щодо нарахування та здійснення виплати допомоги позивачу в розмірах визначених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки 3 906,00 грн. виплачено в 2021 році + 10 246, 00 грн. донараховано з урахуванням висновків Конституційного суду України від 27.02.2020 по справі 3-р/2020, загальна сума 14 152,00 грн. відповідає розміру 8 мінімальних пенсій за віком).
У зв`язку із наведеним відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у зв`язку із тим, що на момент розгляду справи по суті Департаментом добровільно здійснено нарахування допомоги.
Донецький обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (відповідач-2) у наданому до суду відзиві на позов проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, посилаючись на те, що за результатами проведеного Центром аналізу інформації з програмного комплексу автоматизованої системи обробки пенсій та допомог Донецької області встановлено, що одноразова грошова допомога до 5 травня у 2021 році була нарахована на виплатні відомості основного періоду квітня та перерахована Департаментом на рахунок банку для подальшого зарахування на банківський рахунок позивача, що відкритий в КБ АТ «ПриватБанк» у розмірі 3 906,00 грн., крім того у червні 2021 року Департаментом була здійснена доплата до виплаченої суми одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році позивачу в розмірі 9 464, 00 грн. та перерахована Департаментом на рахунок банку для подальшого зарахування на банківський рахунок позивача відповідно до норм чинного законодавства України в межах асигнувань з державного бюджету.
Крім того, відповідач-2 звертає увагу суду, що грошова допомога до 5 травня у квітні та червні 2021 року була нарахована саме департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради на банківський рахунок позивача у розмірі 3 906, 00 грн. та 9 464,00 грн., а не Центром як вказує у своєму позові позивач.
Зазначає, що Центр здійснює функцію контролю та не здійснює функцію з нарахування та виплати державних допоміг. Жодної виплати відповідач - 2 не здійснює.
Отже, на переконання відповідача - 2, ним не порушено прав позивача, у зв`язку із чим зазначені позивачем позовні вимоги до Центру, як до відповідача, є необґрунтованими, безпідставними та не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи вищезазначене, та зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Встановивши, що вказаний позов поданий без додержання вимог передбачених ст. 161 КАС України, Донецький окружний адміністративний суд своєю ухвалою від 17 червня 2021 року залишив його без руху, надавши позивачу строк в 10 днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви, а саме шляхом подання до суду копій письмових доказів доданих до позову, засвідчених позивачем належним чином, в двох примірниках, а саме із зазначенням дати такого засвідчення.
30 червня 2021 року, на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачем до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви до якої долучено копії письмових доказів доданих до позову, засвідчених позивачем належним чином, в одному примірнику.
Ухвалою суду від 02 липня 2021 року суд продовжив ОСОБА_1 встановлений ухвалою суду від 17 червня 2021 року, про залишення позовної заяви без руху, строк усунення недоліків позовної заяви на 5 (п`ять) днів з дня вручення позивачеві копії цієї ухвали, шляхом надання до суду копій доданих до позовної заяви документів засвідчених позивачем належним чином в одному примірнику.
У період з 19 липня 2021 року по 06 серпня 2021 року суддя Христофоров А.Б. перебував у щорічній основній відпустці.
26 липня 2021 року позивачем недоліки позову усунуті в повному обсязі.
Ухвалою суду від 09 серпня 2021 року позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії прийнята судом до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою від 10 вересня 2021 року суд відмовив у задоволенні клопотання Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Міністерства соціальної політики України.
У період з 06 жовтня 2021 року по 08 жовтня 2021 року (включно) судя Христофоров А. Б. перебував у відрядженні у зв`язку із чим повний текст рішення складено та підписано в перший робочий день (ч. 6 ст. 120 КАС України) (а.с. 73).
З`ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_2 від 30 серпня 2010 року, та особою з інвалідністю, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, має право на пільги та компенсації, встановлені законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_3 від 3 квітня 2019 року (а.с. 5-8, 20-23, 38-40).
Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, в тому числі письмових пояснень сторін, позивачу на його особовий рахунок у квітні 2021 року була перерахована разова грошова допомога до 5 травня в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 325 від 08 квітня 2021 року, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 3 960,00 грн. (а.с. 64).
20 травня 2021 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради із заявою про проведення перерахунку та виплати йому невиплаченої частини щорічної грошової допомоги до 5 травня 2021 року, встановленої законом для інвалідів війни ІІ групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком (а.с. 9-10).
25 травня 2021 року позивач отримав відповідь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради Донецької області (вих. № К-3658-13-1.1.21) про відмову в здійсненні доплати не виплаченої частини одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік (а.с. 11).
Будучи не згодним із відмовою виплатити йому різниці між встановленим законом у 2021 році розміром допомоги до 5 травня як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни та фактично сплаченою позивачу допомогою (3 906,00 грн), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22.10.1993 (далі - Закон №3551).
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону №3551 (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 №367-XIV) щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; групи - вісім мінімальних пенсій, ІII групи - сім мінімальних пенсій.
Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 (набрав чинності 01.01.2008) частину п`яту статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007.
Законом України від 28.12.2014 № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (набрав чинності 01.01.2015) розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 325 від 08.04.2021 якою, окрім іншого, визначено розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій та особам, прирівняних до них.
Так, у постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» №325 від 08.04.2021 (набрала чинності 09.04.2021) визначено розмір виплати разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин 2 групи - 3 906,00 гривень.
Водночас рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окремі положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що визнане неконституційним положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За положеннями ст. 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, з 27.02.2020 положення статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону 25.12.1998 № 367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разовагрошова допомога у розмірах: інвалідам групи - десять мінімальних пенсій за віком; групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до статті 28 частини 1 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" № 1082-IX від 15.12.2020 встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2021 року - 1769 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у 2021 році становить 14 152,00 грн. (1769 грн х 8).
Оскільки разову грошову допомогу позивачу виплачено відповідачем 1 у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 13 частиною 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд дійшов висновку про порушення прав позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі саме відповідачем 1.
Правові висновки аналогічного змісту, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 29.09.2020 у справі №440/2722/20.
Відтак, є підстави для задоволення позовних вимог в цій частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради через нездійснення позивачу у 2021 році нарахування та виплати суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, відповідно до частині 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій та зобов`язання здійснити виплату такої допомоги в розмірі 8 мінімальних пенсій з урахуванням фактично виплачених сум.
Суд не приймає твердження відповідачів щодо здійснення доплати до виплаченої суми одноразової грошової допомоги до 5 траня у 2021 році позивачу в розмірі 9 464,00 грн. та перерахування Департаментом на рахунок банку для подальшого зарахування на банківський рахунок позивача, що відкритий в КБ АТ «ПриватБанк» відповідно до норм чинного законодавства України в межах асигнувань з державного бюджету, оскільки доказів на підтвердження зазначеного матеріали справи не містять.
Вимоги позивача до Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не підлягають задоволенню, оскільки зазначені виплати ним не проводилися.
За таких обставин позов підлягає задоволенню частково.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-кт Миру, 70; код ЄДРПОУ: 41336065), Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (місцезнаходження: 84025, Донецька область, м. Дружківка, вул. Тверська, 6; код ЄДРПОУ: 02770038) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до частині 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в розмірі, меншому ніж 8 мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-кт Миру, 70; код ЄДРПОУ: 41336065) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) щорічну разову грошову допомогу до 5 травня відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплаченої суми цієї допомоги.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 11 жовтня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров