Рішення № 100240767, 11.10.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
160/13409/21
Номер документу
100240767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 року Справа № 160/13409/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Синельниківської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

09.08.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Синельниківської міської ради, у якій просить:

- зобов`язати Синельниківського міського голову винести терміново на розгляд чергової сесії Синельниківської міської ради проект рішення "Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1";

- зобов`язати Синельниківську міську раду терміново на черговій сесії розглянути заяву ОСОБА_1 та ухвалити позитивне рішення "Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 20.05.2021 у 20 номері газети "Берег надій" опубліковано оголошення під назвою "Шукаємо присяжних". 31.05.2021 позивач подав до Синельниківської міської ради заяву про обрання його до складу присяжних Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області. 15.06.2021 листом №01-11/729 відповідач проінформував позивача, що його заява розглянула. Повідомлено, що питання про обрання до складу присяжних буде розглянуто на засіданнях постійних комісій депутатів міської ради та винесено на чергову сесію міської ради.

Позивач вказує, що до порядку денного 9 сесії Синельниківської міської ради VIII скликання 28.07.2021 було включено проект рішення міської ради "Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1".

За результатами голосування 9 сесії Синельниківської міської ради VIII скликання від 28.07.2021 за проект рішення «Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1" проголосували: "За" - 11, "Проти" - 1, "Утрималося" - 13, рішення не прийнято.

На думку позивача, "рішення не прийняте", не може вважатися належним вирішенням питання за заявою в розумінні ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" та статей 64, 65 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

За вказаних обставин позивач стверджує, що Синельниківською міською радою порушено положення ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме не прийнято відповідного рішення.

09.08.2021 від позивача надійшла заява про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 10.08.2021 у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 12.08.2021 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

31.08.2021 представником відповідача надано відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що відповідно до статті 64 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, Синельниківською міською радою підготовлено до внесено на розгляд сесії міської ради проект рішення "Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1". Однак, за результатами поіменного голосування рішення не прийнято. Виходячи з цього рішення відхилене у зв`язку з неотриманням необхідної кількості голосів на підтримку. Відповідач у відзиві зазначає про незгоду з твердженням позивача про те, що "рішення не прийняте" та не може вважатися належним вирішенням питання за заявою в розумінні ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" та статей 64, 65 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", оскільки по-перше позивачем неправильно вказано назву Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та по-друге стаття 26 вказаного Закону не має жодного відношення до розгляду міською радою проекту рішення "Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1". Також відповідач вказує, що винесення повторно на розгляд сесії Синельниковської міської ради проекту рішення "Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1" можливе тільки у разі отримання відповідного подання територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області. Крім того, зауважує, що ухвалення позитивного рішення міською радою залежить від вільного волевиявлення голосуючих на сесії депутатів міської ради.

06.09.2021 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній посилається на те, що відповідач отримав від територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області подання 16.04.2021, а отже протягом двох місяців до 16.06.2021 мав зобов`язання відповідно до статті 64 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" прийняти рішення про затвердження списку присяжних. Позивач зазначає, що відповідач несвоєчасно здійснив відповідні дії на виконання своїх зобов`язань, що на його думку, не може вважатися належним вирішенням спірного питання за заявою позивача. Також вказує, що суду не надано доказів того, що, Державна судова адміністрація України вже звернулась своїм листом до обласної ради. Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .

Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області листом №1781/21 від 09.04.2021 повідомило Синельниківську міську раду Дніпропетровської області про перегляд списків присяжних Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області.

14.05.2021 на сайті Синельниківської міської ради Дніпропетровської області розміщено оголошення про пошук кандидатів у присяжні.

У газеті "Берег Надій" № 20 (1246) від 20.05.2021 розміщено оголошення, у якому повідомлено, що Синельниківська міська рада оголошує пошук кандидатів у присяжні Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області, із зазначенням переліку необхідних документів та строку їх подання - 20 календарних днів з дня оприлюднення оголошення.

31.05.2021 позивач звернувся до Синельниківської міської ради із заявою про обрання його до складу присяжних Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області. До заяви позивач додав пакет необхідних документів.

Листом № 01-11/729 від 15.06.2021 Синельниківська міська рада повідомила позивача про те, що питання, зазначене у його заяві від 31.05.2021 буде розглянуте на засіданнях постійних комісій депутатів міської ради та винесено на чергову сесію міської ради. Про прийняття рішення позивача буде проінформовано додатково.

Синельниківською міською радою було підготовлено проект рішення про включення до списків присяжних Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1

Службовою запискою від 12.07.2021 та протоколом Синельниківської міської ради від 26.07.2021 вказаний проект рішення винесено на розгляд чергової сесії міської ради, та 12.07.2021 за № 183 опубліковано на офіційному веб-сайті міської ради.

28.07.2021 відбулося засідання чергової дев`ятої сесії Синельниківської міської ради.

Відповідно до результатів поіменного голосування чергової дев`ятої сесії Синельниківської міської ради VIII скликання від 28.07.2021 «Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1» №21 в цілому, проголосовано: "За" - 11 депутатів, «Проти» - 1 депутат, «Утрималися» - 13 депутатів, «Не брали участі у голосуванні» - 0, «Відсутні на пленарному засіданні» - 2. Рішення: «Не прийнято».

Не погоджуючись з неприйняттям відповідачем рішення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За частинами 1, 2 статті 63 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя. Присяжні виконують обов`язки, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини сьомої статті 56 цього Закону.

За частинами 1-5 статті 64 Закону № 1402-VIII для затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням до відповідних місцевих рад, які формують і затверджують у кількості, зазначеній у поданні, список громадян, які постійно проживають на територіях, на які поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, відповідають вимогам статті 65 цього Закону і дали згоду бути присяжними.

Список присяжних для розгляду господарських справ затверджується в порядку, визначеному законом, з числа осіб, які відповідають вимогам статті 65 цього Закону і дали згоду бути присяжними.

У разі неприйняття місцевою радою (місцевими радами) протягом двох місяців з моменту отримання подання рішення про затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням щодо затвердження списку присяжних до відповідної обласної ради.

Список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.

Після затвердження списку присяжних такий список передається до відповідного окружного суду, в тому числі в електронній формі. Інформацію, що міститься у зазначеному списку, не може бути використано для цілей, що не пов`язані із добором присяжних.

Згідно з нормами статті 65 Закону № 1402-VIII присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом.

Не включаються до списків присяжних громадяни:

1) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;

2) які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов`язків присяжного;

3) які мають незняту чи непогашену судимість;

4) народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;

5) особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;

6) громадяни, які досягли шістдесяти п`яти років;

7) особи, які не володіють державною мовою.

Особа, включена до списку присяжних, зобов`язана повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності.

Відповідно до частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР.

Згідно з статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

За змістом частини першої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Рішенням 2 сесії Синельниківської міської ради 8 скликання №2-2/VІIІ від 03 грудня 2020 року затверджено Регламент Синельниківської міської ради (далі - Регламент).

Відповідно до статті 9 Регламенту міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань міської ради, а також засідань постійних комісій міської ради.

За змістом статті 10 Регламенту сесії міської ради скликаються міським головою.

Сесії ради скликаються в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Сесія міської ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу міської ради, за пропозицією виконавчого комітету міської ради у двотижневий строк.

Сесія міської ради скликається для розгляду електронної петиції що набрала необхідну кількість підписів протягом строку встановленого для її розгляду.

Відповідно до частини першої, четвертої та п`ятої статті 26 Регламенту міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. На пленарних засіданнях приймаються рішення з питань, включених до порядку денного сесії міської ради та рішення з процедурних питань. Рішення з процедурних питань приймаються міською радою, фіксуються в протоколі пленарного засідання та як окреме рішення не виготовляються.

Рішення ради приймається на пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради крім випадків передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». При встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймається відкритим поіменним голосуванням окрім випадків передбачених пунктами 4 і 16 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

За таких обставин, прийняті рішення шляхом голосування депутатів на засіданні сесії фіксуються у протокол засідання сесії без виготовлення окремого рішення.

Як передбачено ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Рішення сільської, селищної, міської ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов`язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Як встановлено судом, відповідно до результатів поіменного голосування чергової дев`ятої сесії Синельниківської міської ради VIII скликання від 28.07.2021 «Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1» №21 в цілому, проголосовано: "За" - 11 депутатів, «Проти» - 1 депутат, «Утрималися» - 13 депутатів, «Не брали участі у голосуванні» - 0, «Відсутні на пленарному засіданні» - 2. Рішення: «Не прийнято».

Позивачем не надано суду доказів допущення відповідачем будь-яких порушень у ході голосування чергової дев`ятої сесії Синельниківської міської ради VIII скликання від 28.07.2021 щодо проекту рішення «Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1».

Також суд зауважує, що позивач посилається на порушення положень ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", які регламентують саме порядок прийняття рішень відповідачем. Однак, як встановлено, судом, за результатами голосування будь-якого рішення прийнято не було. Тож, про порушення вказаних норм не йдеться.

Позивачем не надано й доказів, що свідчили б про порушення статей 64, 65 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Щодо посилання позивача на те, що відповідач отримав від територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області подання 16.04.2021, а отже протягом двох місяців до 16.06.2021 мав зобов`язання відповідно до статті 64 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" прийняти рішення про затвердження списку присяжних, суд зазначає наступне.

Зокрема, частиною 3 статті 64 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що у разі неприйняття місцевою радою (місцевими радами) протягом двох місяців з моменту отримання подання рішення про затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням щодо затвердження списку присяжних до відповідної обласної ради.

Відтак, законом також визначений алгоритм дій у випадку неприйняття місцевою радою рішення про затвердження списку присяжних. Й вказані дії мають бути вчинені не відповідачем.

Крім того, зазначене стосується саме питання щодо затвердження списку присяжних, а предметом спору у цій справі є лише питання що стосується включення позивача до такого списку.

Щодо твердження позивача про порушення відповідачем норм ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд зазначає, що вказаною статтею закріплено перелік питань, що вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, серед якого, до речі, відсутнє питання, що стосується позивача. Позивачем не обґрунтовано, яке саме його право або інтерес порушені у цьому випадку відповідачем.

Суд зазначає, що фактично обґрунтування позовної заяви зводиться до незгоди позивача з результатами поіменного голосування.

Як передбачено нормами ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

У цьому випадку рішення щодо позивача не прийнято, з огляду на відсутність більшості.

Так, будь-яких порушень норм чинного законодавства та прав позивача судом не встановлено, оскільки депутати здійснили своє волевиявлення у ході голосування на сесії міської ради відповідно до норм законодавства.

Вказане також спростовує твердження позивача про те, що формулювання "рішення не прийняте" не може вважатися належним вирішенням питання за його заявою.

Також суд зауважує, що позивач вважає протиправним саме неприйняття проекту рішення нібито за його заявою.

Однак, суд зазначає, що 15.06.2021 листом №01-11/729 відповідач проінформував позивача, що його заява розглянута. Повідомлено позивача, що питання про обрання до складу присяжних буде розглянуто на засіданнях постійних комісій депутатів міської ради та винесено на чергову сесію міської ради.

Відтак, відповідачем вчинено передбачені законом дії щодо розгляду заяви позивача про обрання присяжним.

Крім того, необхідно зазначити, що позивач просить зобов`язати відповідача вчинити певні дії, однак, всупереч норм статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України не просить визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень протиправною.

Водночас суд вказує на те, що такий спосіб захисту, як зобов`язання відповідача прийняти конкретне рішення (як то позитивне рішення "Про включення до списку присяжних Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_1"), як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи, однією з яких є порушення права позивача.

У ході розгляду справи порушень прав позивача відповідачем не встановлено. Доказів протилежного суду не надано.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про відмову у задоволенні позовної заяви.

Розподіл судових витрат, у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду цієї справи не здійснюється, оскільки позивач згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, а докази понесення ним інших судових витрат у матеріалах справи відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Синельниківської міської ради (вул. Каштанова, буд. 14, м. Синельникове, 52500, код ЄДРПОУ 34195542) про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський