
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2021 рокуСправа № 160/13390/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 06.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про:
- визнання протиправною бездіяльності Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.02.2020 на підставі його заяви від 30.06.2021;
- зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
- визнання протиправною бездіяльності Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2021 на підставі його заяви від 30.06.2021;
- зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2021 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
2. Ухвалою суду від 11.08.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено сторонам строки для подання до суду заяв по суті спору та витребувано докази.
3. 09.09.2021 відповідач надав відзив на позов.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. Позивач вважає протиправною бездіяльність щодо ненадання на його запит двох довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.02.2020 (станом на 29.01.2020) та з 01.01.2021 з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня відповідного року.
5. В обґрунтування позову позивач посилається на зміну з 29.01.2020 редакції пункту 4 Постанови № 704.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
6. Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідок з включенням додаткових видів грошового забезпечення, оскільки існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає надання довідки у зв`язку зі скасуванням пунктів 1, 2 Постанови № 103.
7. Порядком № 45 деталізовано дії суб`єктів власних повноважень щодо проведення заходів з перерахунку пенсії, та аналогія закону і аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади.
8. На запит відповідача ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача та направлення списку відповідно до додатку 5 Порядку № 45, про що повідомлено позивача.
9. Перерахунок пенсії проводиться у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, ані в 2020 році, ані в 2021 році жодних підвищень грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не відбувалося.
10. Скасування пункту 6 Постанови № 103 постановою суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 не створює підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
11. Відсутні також належні, допустимі та достовірні докази здійснення зміни - збільшення з 29.01.2020 посадових окладів та складових грошового забезпечення військовослужбовців, про що зазначив П`ятий апеляційний адміністративний суд у постановах від 29.01.2021 у справі № 420/12956/20, від 30.03.2021 у справі № 400/3259/20, від 07.04.2021 у справі № 420/12956/20.
12. У зв`язку із тим, що в 2020 та 2021 роках змін грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не відбувалося, підстав для проведення перерахунку пенсії у 2020 та 2021 році не має.
13. Постановою суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 не визнавався нечинним та не скасовувався пункт 3 Змін, затверджених Постановою № 103, до пункту 4 Постанови № 704, про що зазначив Третій апеляційний адміністративний суд у постановах від 03.12.2020 у справі № 160/6739/20, від 15.12.2020 у справі № 160/5283/20, від 16.12.2020 у справі № 160/4844/20, Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 13.08.2020 у справі № 120/879/20-а.
14. Враховуючи принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, підстав для застосування з 29.01.2020 до спірних правовідносин норми пункту 4 Постанови № 704 в попередній редакції, яка діяла до 24.02.2018, не має.
15. За загальним правилом, визнання таким, що втратив чинність, нормативно акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або визнані такими, що втратили чинність, дія нормативного акта поновлюється шляхом прийняття аналогічного нового акта або нового акта, що містить спеціальну норму про відновлення дії попереднього акта.
16. Відповідний підхід неодноразово застосований Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.08.2018 у справі № 807/1332/17, від 19.03.2019 у справі № 591/2813/17, від 22.04.2019 у справі № 820/601/17, від 02.10.2019 у справі 3 804/215/18, від 23.10.2019 у справі № П/811/112/17.
17. Чинне законодавство не передбачає жодних випадків поняття «відновлення» в силі нормативних актів ряду, які у встановленому порядку втратили чинність.
18. За правовою позицією Верховного Суду України у постанові від 02.12.2008 у справі № 21-1169во08, норми права, що зазнавали змін, мають застосовуватися виключно в межах дії кожної з їх редакції і не можуть бути застосовані за аналогією права.
19. Отже, згідно із Постановою № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений станом на 01.01.2018, а прожитковий мінімум для працездатних осіб для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
20. Такий висновок висловили суди апеляційних інстанції у постановах від 10.04.2020 у справі № 340/2390/19, від 14.07.2020 у справі № 160/13162/19, від 12.11.2020 у справі № 160/6878/20, від 03.12.2020 у справі № 160/6739/20, від 15.12.2020 у справі № 160/5283/20, від 16.12.2020 у справі № 160/4844/20, від 28.01.2021 у справі № 160/13410/19, від 13.08.2020 у справі № 120/879/0-а, від 22.04.2021 у справі № 560/7555/20, від 11.02.2021 у справі № 520/13004/2020, від 18.03.2021 у справі № 440/5195/20, від 01.03.2021 у справі № 640/15985/20, від 07.04.2021 у справі 620/2840/20, від 13.05.2021 у справі № 620/3008/20, від 22.03.2021 у справі № 420/8779/20, від 11.05.2021 у справі № 420/11749/20 та багатьох інших.
21. Відповідно до пункту 10 Постанови № 704, зазначена постанова набирає чинності з 01.03.2018, тобто до 01.03.2018 вона не була чинна, а тому попередня редакція пункту 4, яка була змінена Постановою № 103, не була чинною, та як наслідок виникає питання стосовно дії попередньої редакції, якщо ця редакція ніколи не використовувалась та не була чинною.
22. Справа № 826/6453/18 розглядалась у контексті змін, внесених Постановою № 103, та жодним чином не розглядалося окремо кожна внесена зміна у відповідності до інших нормативно-правових актів.
23. Стосовно застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 та 01.01.2021, відповідач зазначив, що пунктом 4 Постанови № 704 визначено граничну нижню величину; прожитковий мінімум для працездатних осіб, у разі якщо він дорівнює або більший ніж 50% мінімальної заробітної плати, а якщо ні слід використовувати саме 50% мінімальної заробітної плати.
24. При визначенні розміру посадового окладу із урахуванням тарифних коефіцієнтів в якості розрахункової величини застосовується мінімальна заробітна плата, оскільки 50% її розміру (2361,50 грн з 01.01.2020 та 3000 грн з 01.01.2021) перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого у 2020 році (2102 грн) та у 2021 році (2270 грн).
25. Зазначених висновків дійшли суди апеляційних інстанцій у постановах від 30.06.2021 у справі № 140/17397/20, від 07.04.2021 у справі № 580/4291/20, від 08.07.2021 у справі № 200/11447/20-а, від 30.03.201 у справі № 560/4410/20, від 22.04.2021 у справі № 560/7555/20.
26. Враховуючи викладене, слід дійти висновку, що вимога позивача щодо надання довідок виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 та на 01.01.2021 є необґрунтованою, оскільки це суперечить приписам пункту 4 Постанови № 704, яка встановлює, що при обрахунку посадового окладу застосовується величина, що становить не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня календарного року.
27. Особливу увагу звертає відповідач на пункт 3 розділу ІІ Закону від 06.12.2016 № 1774- VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017, згідно із яким мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат, що зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019 у справі № 240/4946/18.
28. З огляду на викладене, можливо зробити висновок, що розрахункової величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018.
29. Після визнання нечинними змін, внесених в пункт 4 Постанови № 704, якщо навіть брати «попередню редакцію» пункту 4 Постанови № 704, вона буде суперечити нормі прямої дії, яка забороняє використання мінімальної заробітної плати, як розрахункової величини, а тому використання 50% мінімальної заробітної плати для розрахунку грошового забезпечення не може використовуватися за будь-яких обставин.
30. У зв`язку із відсутністю висновків Верховного Суду з питання перерахунку пенсії та видачі довідок згідно із постановою суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, відповідач посилався на постанови судів апеляційних інстанцій про відмову у видачі довідок військовим пенсіонерам станом на 29.01.2020 чи 01.01.2021: від 07.06.2021 у справі № 200/11447/20-а, від 05.07.2021 у справі № 200/1348/21-а, від 01.07.2021 у справі № 520/2766/21, від 03.06.2021 у справі № 440/7562/21, від 22.06.2021 у справі № 160/1419/21, від 26.05.2021 у справі 106/14882/20, від 22.02.2021 у справі № 160/12211/20, від 02.03.2021 у справі № 106/11457/20, від 20.04.201 у справі № 420/12185/20, від 11.06.2021 у справі № 420/14970/20, від 07.04.2021 у справі № 580/4291/20, від 08.07.2021 у справі № 320/14150/20, від 30.03.2021 у справі № 560/4410/21, від 22.04.2021 у справі № 560/7555/20, від 30.06.2021 у справі № 140/17397/20, від 19,07,2021 у справі № 380/2465/21.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
31. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1991 року призначена пенсія за вислугу років у відповідності до законодавства про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців понадстрокової служби, пенсійна справа № ФД-81255.
32. 24.03.2018 Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішеннями Кабінету Міністрів України, про те, що відповідно до постанови кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.20218, за посадою «командир групи дистанційного управління дивізіону руху електромеханічної БЧ крейсерського підводного човна «К-127» становить:
- посадовий оклад 3810 грн;
- оклад за військовим званням (капітан-лейтенант) 1270 грн;
- надбавка за вислугу років (45%) 2286 грн;
- усього 7366 грн.
33. ГУ ПФУ у Дніпропетровській області на підставі пункту 1 Постанови № 103 від 21.02.2018 здійснила з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача із урахуванням розміру грошового забезпечення 7366 грн.
34. 30.06.2021 за вх. № 14448 позивач подав до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву від 25.06.2021, в якій просив здійснити перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії:
- з 01.02.2020 із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, виходячи із показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та направити відповідну довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області для перерахунку пенсії;
- з 01.01.2021 із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, виходячи із показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2021 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та направити відповідну довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області для перерахунку пенсії.
35. 29.07.2021 за вих. № 7/14452/11 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області звернення з питання направлення списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
36. 10.08.2021 за вих. № 0400-010311-6/106822 ГУ ПФУ у Дніпропетровській області у відповідь на звернення Дніпропетровського обласний територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомило про неприйняття Урядом будь-яких рішень про проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку із чим відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та направлення списку відповідно до додатку 5 Порядку № 45.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
37. Згідно із частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
38. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
39. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
40. Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
41. Згідно із частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
42. Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
43. Відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
44. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
45. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
46. Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постанова № 704
47. 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
48. Постановою № 704 зокрема затверджено:
- тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;
- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
49. У первинній редакції пункт 4 Постанови № 704 мав наступний зміст:
- « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.».
50. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 № 1041 внесено зміни до Постанови № 704, у тому числі, додавши Додаток 15 «Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
51. У первинній редакції, згідно із пунктом 10, Постанова № 704 набирає чинності з 01.01.2018.
52. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1052 внесено зміну до пункту 10 Постанови № 704 замінивши цифри "2018" цифрами "2019".
53. Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018) до Постанови № 704 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема пунктом 3 «Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України» визначено:
- « 3. У постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»:
1) пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.";
2) у пункті 10 цифри і слова "1 січня 2019 року" замінити цифрами і словами "1 березня 2018 року".»
справа № 826/6453/18, ЄДРСР № 87361222
54. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
55. В мотивувальній частині постанови суду апеляційної інстанції, зокрема, зазначено:
- колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповно з`ясовано обставини, що мають значення для правильного вирішення спору та порушено норми матеріального права, що призвели до помилкового вирішення справи в частині позовних вимог, а тому, рішення суду першої інстанції в цій частині необхідно скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за виключенням змін, що вносяться до пункту 2 частини третьої вказаних змін, а саме: щодо набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.03.2018, які залишити в силі.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
56. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що позивач вважає наявними правові підстави для видачі відповідачем довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.02.2020 та з 01.01.2021 із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 та 01.01.2021, відповідно.
57. Відповідач, заперечуючи проти позову, вважає відсутніми підстави для видачі таких довідок, з огляду на відсутність рішень Уряду про підвищення розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та, відповідно, відсутність процедури підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; непідтвердження позивачем підвищення грошового забезпечення або його складових; відсутності правових підстав для застосування первинної редакції пункту 4 Постанови № 704; неможливості застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 та на 01.01.2021 та належність застосування такого розміру станом на 01.01.2018.
58. Суд зазначає, що доводи відповідача є суперечливими та не послідовними, ґрунтуються на одночасному (у різних випадках) застосуванні та запеченні застосування різних редакції пункту 4 Постанови № 704, запереченні застосування як розміру мінімальної заробітної плати, так і розміру прожиткового мінімуму, відповідач посилається на правові висновки судів апеляційних інстанції та в подальшому заперечує проти їх застосування.
59. Поряд із цим, суду належить надати оцінку всім вагомим аргументам сторін.
60. Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає, що позовні вимоги у даній справі не стосуються перерахунку розміру грошового забезпечення та його складових шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнту на 50% мінімальної заробітної плати, а стосуються перерахунку цих складових грошового забезпечення шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнту на прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року.
61. Тобто фактично спір виник з приводу того, який саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2018 або станом на 01.01.2020 / 01.01.2021) має бути взятий для розрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовий званням позивача, що у свою чергу призведе або не призведе до зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою, з якої звільнено позивача, та відповідно буде свідчити про наявність або відсутність підстав для видачі нових довідок для перерахунку пенсії позивача.
62. Суд зазначає, що стаття 43 Закону № 2262-ХІІ безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення (постанова Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18).
63. У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із частинами 1, 2, 4 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
64. Зокрема, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами Закону № 2262-ХІІ.
65. При цьому, усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
щодо заперечень відповідача із посиланням на редакції пункту 4 Постанови № 704, чинності пункту 3 Змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103, застосування принципу незворотності дії нормативно-правових актів у часі
66. Постановою № 704 було підвищено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та закладено механізм щорічного збільшення його розміру у подальшому.
67. Відповідно до пункту 4 Постанови № 704 у первісній редакції до 24.02.2018, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
68. З 24.02.2018 набула чинності Постанова № 103, якою пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
69. Отже, з 24.02.2018 було змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме - замість «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)» передбачено використання «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року».
70. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 було визнано протиправним та нечинним пункт 6 Постанови № 103, яким пункт 4 Постанови № 704 викладений у новій редакції.
71. Згідно із частиною другою статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
72. Таким чином, з 29.01.2020 (дати набрання законної сили постановою суду апеляційної інстанції від 29.01.2020) пункт 4 Постанови № 704, у редакції Постанови № 103, втратив чинність.
73. Суд дійшов висновку, що з вказаної дати діє первісна редакція пункту 4 Постанови № 704, яка передбачає використання розрахункової величини, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
74. Доводи відповідача про неможливість відновлення дії первісної редакції пункту 4 Постанови № 704 суд вважає незастосовними у спірних правовідносинах.
75. Постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2005 № 870 затверджені «Правила підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України» (далі - Правила № 870), які визначають загальні підходи до підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (постанов і розпоряджень), їх форму, структуру та техніко-юридичні особливості розроблення з урахуванням нормопроектувальної техніки.
76. Пунктом 32 Правил № 870 передбачено наступне:
- визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи його скасування не поновлює дію актів, які визнані ним такими, що втратили чинність, чи які скасовані таким актом;
- дія акта Кабінету Міністрів України поновлюється шляхом прийняття відповідного акта або із зазначенням в тексті акта про визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України, чи про його скасування.
77. Таким чином, Урядом запроваджено окремі правила відповідно до яких саме Урядом поновлюється дія скасованих або таких, що втратили чинність, актів Уряду.
78. Поряд із цим, Законами України не встановлені норми, відповідно до яких не може бути застосований нормативний акт який був скасований іншим актом, який з часом припинив свою дію.
79. Єдине застереження містить частина перша статті 58 Конституції України.
80. При цьому, визнання неконституційними змін до законів України, призводить до поновлення чинності попередніх редакції змінених законів, про що неодноразово зазначав Конституційній Суд України.
81. Доводи відповідача щодо дії принципу незворотності дії нормативно-правових актів у часі у розглянутому випадку є необґрунтованими, оскільки зазначена незворотність стосується нових нормативно-правових актів, які діють у часі зворотно тільки при пом`якшенні або звільненні від відповідальності.
82. У розглянутому спорі відсутній нормативно-правовий акт, яким запроваджено нові правові норми - правила поведінки у певній сфері правовідносин, та який застосовується у правовідносинах які виникли або тривали до дати його прийняття, тобто ретроспективно.
83. В даному випадку належить також зазначити про недодержання державою критерію якості закону, як складової частини принципу верховенства права, за відсутності якого не забезпечується передбачуваність, сталість та послідовність норм права.
щодо застосування розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати
84. Пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017, установлено:
- мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат
- до внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017.
85. Таким чином, суд зазначає, що у спірних правовідносинах мають бути застосовані норми пункту 3 розділу ІІ Закону № 1774-VІІІ, отже з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями слід визначати шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 та 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.
86. Розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 01.01.2020 та на 01.01.2021, на розрахунок складових грошового забезпечення військовослужбовця у спірних правовідносинах - не впливає.
щодо заперечень відповідача із посиланням на необхідність застосування у 2020 та 2021 роках розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, станом на 01.01.2018
87. Доводи відповідача щодо застосування у спірних правовідносинах для обчислення розміру складових грошового забезпечення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 суд вважає помилковими, оскільки вказане обчислення з 01.01.2018 було запроваджено новою редакцією пункту 4 Постанови № 704, внесеною пунктом 6 Постанови № 103, однак вказаний пункт є нечинним з 29.01.2020, отже застосування нечинної норми права у спірних правовідносинах є помилковим.
88. Окремо суд звертає увагу на постанови Верховного Суду у справах № 240/11952/19, № 200/3774/20-а, у яких суд касаційної інстанцій дійшов висновку, що згідно із Постановою № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
89. У вказаних справах предметом спору була правомірність обчислення спірних складових грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 31.12.2018 включно, коли як у спірних правовідносинах предметом спору є наявність або відсутність підстав для видачі довідок щодо розміру грошового забезпечення, станом на 01.02.2020 та 01.01.2021, виходячи із розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020 та 01.01.2021.
щодо заперечень відповідача стосовно необхідності отримання списків від органу пенсійного Фонду, як передумови надання довідок
90. Надаючи оцінку доводам відповідача, відповідно до яких у нього не виникає підстав для видачі спірних довідок до отримання у встановленому Порядком № 45 списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, суд зазначає, що виходячи із принципу «належного урядування», коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
91. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
92. При цьому, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
93. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
94. Суд зазначає, що на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі зміни у бік збільшення розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для військовослужбовців або введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
95. Не направлення органом пенсійного Фонду відповідачу відповідного списку, за умови підвищення складових грошового забезпечення та наявності права позивача на перерахунок пенсії, гарантованого статтями 51, 63 Закону № 2262-ХІІ, не може слугувати підставою для відмови у позові, який є способом судового захисту порушених прав.
щодо заперечень відповідача із посиланням на відсутність наданих позивачем доказів підвищення грошового забезпечення та його складових
96. У цій категорія справ обов`язок доказування покладається на відповідача, у порядку статті 77 КАС Україні, таким чином, саме відповідач мав процесуальну можливість спростування доводів позивача шляхом надання відповідних розрахунків.
97. Поряд із цим, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2018 складає 1762 грн, з 01.01.2020 - 2102 грн, з 01.01.2021 - 2270 грн.
98. Таким чином, вказана розрахункова складова була змінною у бік збільшення, отже обчислення складових грошового забезпечення з 01.02.2020 та з 01.01.2021 також має збільшитись розрахунково.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
99. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм права, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, у зв`язку із чим покладає на відповідача витрати на сплату судового збору за подання цього позову.
100. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
101. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525; вул. Шмідта, 16, м. Дніпро, 49006) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
102. Визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не оформлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 та з 01.01.2021, на підставі заяви від 30.06.2021 № 14448.
103. Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
104. Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2021 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
105. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1816 грн.
106. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба