
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
11 жовтня 2021 року Справа № 160/18303/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області про визнання незаконними дій, визнання протиправною та скасування вимоги, визнання неправомірним нарахування єдиного соціального внеску, скасування нарахування єдиного соціального внеску, припинення подальшого нарахування єдиного соціального внеску, скасування неправомірно нарахованої заборгованості, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
1. 06.10.2021 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015), у якій просить суд:
- визнати незаконними дії Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області щодо нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 ;
- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області від 08.02.2021 № Ф-7818-53/64;
- визнати неправомірним нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 ;
- скасувати нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 ;
- припинити подальше нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 ;
- скасувати неправомірно нараховану заборгованість з нарахування єдиного соціального у розмірі 37788,74 грн;
- зобов`язати Головне управління ДПС України в Дніпропетровській області відкоригувати загальну суму заборгованості за платежем єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування платника податків ОСОБА_1 шляхом коригування індивідуальної картки платника податків ОСОБА_1 з оскаржуваної податкової вимоги шляхом виключення суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 37788,74 грн та внести відповідні зміни про це до інформаційної системи органу доходів і зборів стосовно ОСОБА_1 , в тому числі до інтегрованої картки платника податків, облікової картки платника єдиного соціального внеску;
- стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області судовий збір у сумі 908 грн;
- стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області моральну шкоду у сумі 20000 грн.
2. Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
3. Суддею встановлено, що адміністративний позов не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
4. Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
(1) щодо змісту позовних вимог
5. Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
6. Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
7. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
8. Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
9. Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
10. Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
11. Згідно із пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
12. Суд зазначає, що заявляючи позовні вимоги про: скасування нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 ; припинення подальшого нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 ; скасування неправомірно нарахованої заборгованості з нарахування єдиного соціального у розмірі 37788,74 грн, позивач не визначає до якої особи звернуті такі позовні вимоги, не визначає, чи є такі вимоги спонукаючими до вчинення певних дій, зміст вимог є загальним без урахування правил статті 5 КАС України.
13. До компетенції суду не входить вчинення заявлених позивачем дій.
14. Таким чином, позивачу належить визначити зміст позовних вимог з урахуванням викладених вище обставин.
(2) щодо строку звернення до суду
15. Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
16. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
17. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 05.03.2021 по справі № 640/9172/20 зазначив, що платник єдиного соціального внеску для захисту своїх прав і законних інтересів має право на звернення до суду з позовом про оскарження вимоги у межах гарантованого процесуальним законом строку, встановленого статтею 122 КАС України, а не статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.
18. Оскаржувана у цій справі вимога про сплату боргу (недоїмки) сформована Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 08.02.2021.
19. Адміністративний позов подано до суду 06.10.2021.
20. Доказів оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 08.02.2021 № Ф-7818-53/64 в адміністративному порядку позивачем не надано.
21. Позивач зазначає, що 20.09.2021 йому стало відомо про наявність щодо нього виокнавчого провадження № 66878919, з матеріалами якого ознайомився 27.09.2021, після чого дізнався про наявність спірної вимоги про сплату боргу.
22. При цьому, відповідного клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, із підтверджуючими доказами позивачем при поданні позовної заяви не надано, доказів отримання спірної вимоги матеріали позовної заяви не містять.
23. Згідно частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
24. Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені статтею 123 КАС України, в частині першої якої зазначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
(3) щодо сплати судового збору
25. Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
26. Частиною п`ятою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
27. Частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, який подано фізичною особою:
- майнового характеру складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- немайнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на 01.01.2021 становить 2270 грн, та відповідно дорівнює 908 грн.
28. Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
29. При цьому, у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
30. Виходячи зі змісту позовних вимог за подання даного адміністративного позову належить сплатити судовий збір, зокрема:
- основна позовна позовна вимога про оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) є вимогою майнового характеру, за заявлення якої судовий збір складає 908 грн;
- основна позовна вимога про визнання незаконними дій є вимогою немайнового характеру, за заявлення якої судовий збір складає 908 грн;
- похідні позовні вимоги від основних, які є способом поновлення порушеного права, окремої сплати судового збору не потребують;
- позовні вимоги щодо компенсації шкоди сплати судового збору не потребують.
31. Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору № 32 від 06.10.2021 у розмірі 908 грн.
32. Поряд із цим, позивач має процесуальне право на визначення змісту позовних вимог, отже, враховуючи необхідінсть визначення змісту позовних вимог, позивачу належить самостійно обрахувати суму належного до сплати судового збору у залежності від змісту уточнених позовних вимог.
33. За таких обставин, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків.
34. Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
35. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області про визнання незаконними дій, визнання протиправною та скасування вимоги, визнання неправомірним нарахування єдиного соціального внеску, скасування нарахування єдиного соціального внеску, припинення подальшого нарахування єдиного соціального внеску, скасування неправомірно нарахованої заборгованості, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди – залишити без руху.
36. Надати строк для усунення недоліків позовної заяви, який складає 10 (десять) календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали.
37. Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання:
1) належним чином оформленого адміністративного позову із викладенням змісту позовних вимог, з урахуванням вимог статті 5 КАС України;
2) копій виправленого позову відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі;
3) клопотання про поновлення строків звернення до суду із відповідним обґрунтуванням причин пропущення таких строків та наданням підтверджуючих документів за наявності;
4) надання документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 908 грн. При цьому, позивач має право на самостійне визначення змісту позовних вимог, від реалізації якого залежатиме розмір судового збору за подання позову.
38. Копію ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
39. Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде повернута позивачеві.
40. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та не може бути оскаржена.
Суддя І.О. Верба