Рішення № 100233537, 11.10.2021, Васильківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
362/2816/21
Номер документу
100233537
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 362/2816/21

Провадження № 2/362/2121/21

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

11 жовтня 2021 року

суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Марчук О.Л., розглянувши в порядку спрощеного провадження у місті Василькові Обухівського району Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»» про визнання недійсним і скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в обґрунтування вимог якої зазначив, що 27.04.2021 року в помешканні споживача за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками відповідача було складено акт про порушення № 1459, акт про усунення порушення та акт про демонтаж лічильника для проведення експертизи № НОМЕР_1.

Надалі, відповідно до Акту № 975е експертизи лічильника газу від 28.04.2021 року, виявлено втручання у зв`язку із чим комісією Васильківського відділення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»» 27 травня 2021 року складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, яким нарахувано позивачу суму збитків у розмірі 32 786 гривень 38 копійок.

Надалі, 27.05.2021 року відбулось засідання комісії відповідача з розгляду актів про порушення ним вимог кодексу газорозподільних систем, за результатами якого було прийняте рішення про задоволення акту про порушення та нарахування збитків за період з 03 лютого по 27 квітня 2021 року, яке оформлене відповідним протоколом № 211.

Посилаючись на те, що представниками відповідача без присутності позивача була проведена експертиза лічильника газу; експертиза лічильника газу проведена з порушенням вимог закону та відповідачем не доведено належними і допустимими доказами несанкціоноване втручання позивачем в роботу лічильника та/або пломби, позивач просить:

- визнати незаконним і скасувати протокол № 211 від 27.05.2021 року;

- визнати незаконним і скасувати акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу від 27.05.2021 року.

Дану справу розглянуто в порядку спрощеного провадження.

Оскільки відповідач, який отримав копію ухвали про відкриття провадження, у встановлений цивільним процесуальним законом строк не подав відзив на позов і не заперечив проти вирішення справи в порядку спрощеного провадження, суд ухвалив рішення на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши письмові докази по справі у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», яке до 05.06.2019 мало найменування Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз», є оператором газорозподільної системи, що на підставі ліцензії АГ № 507469 від 01.09.2015 здійснює господарську діяльність з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до п. 2. глави 2 розділу I Кодексу ГРС, оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу.

Відповідач забезпечує природним газом населення м. Васильків та Васильківського району для побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення житлових приміщень.

АТ «Київоблгаз», як Оператором ГРМ, надаються ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за о/р № НОМЕР_1 за адресою побутового споживання природного газу: АДРЕСА_1 .

27.04.2021 року представниками відповідача у абонента газопостачання ОСОБА_1 було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.

Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 2 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Згідно з п. 5 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС до акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Факт фіксації виявленого порушення підтверджується Актом про порушення № 1459 від 27.04.2021, що був підписаний споживачем ОСОБА_1 , чим дотримано вимоги Кодексу ГРС відносно належного оформлення такого акту. Акт про порушення підписаний споживачем без будь-яких пояснень та/або зауважень відносно виявленого, вчиненого порушення (а.с. 14).

Кодексом ГРС дії споживача ОСОБА_1 кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу: несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу.

Пунктом 4 глави І Розділу І Кодексу ГРС встановлено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

На вимогу Кодексу ГРС на дату складання акта про порушення представники Оператора ГРМ забезпечують усунення виявленого порушення.

У день виявлення ознак порушення представниками відповідача у споживача ОСОБА_1 проведено роботи по усуненню порушення, про що складено Акт про усунення порушення від 27.04.2021 та Акт демонтажу лічильника газу № НОМЕР_1 від 27.04.2021 року (а.с. 15, 16).

Абзацом десятим пункту 7 глави 9 розділу Х Кодекс ГРС встановлено, що при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Лічильник газу споживача ОСОБА_1 було направлено на експертизу, що підтверджується відповідним протоколом від 27.04.2021 року (а.с. 16 на звороті).

Проведеною комісією експертизою лічильника газу, що належить позивачу, зафіксованою актом № 975е від 28.04.2021, встановлено втручання в лічильник газу (а.с. 18).

Відповідно до п. 8 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Згідно з п. 10 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

27.05.2021 року відбулось засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1459 від 27.04.2021 року, на якому, у зв`язку з підтвердженням факту втручання в роботу газового лічильника, комісією було прийнято рішення про задоволення вказаного акту про порушення та нарахування збитків за період - 03 лютого по 27 квітня 2021 року, що оформлене відповідним рішенням у формі Протоколу № 211 від 27.05.2021 року (а.с. 17).

Вказані документи складені у відповідності до п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, яким визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Отже, у суду відсутні правові підстави для визнання незаконним і скасування Протоколу № 211 від 27.05.2021 року.

При цьому, під час розгляду справи судом встановлено наявність усіх складових правопорушення з боку позивача.

Для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).

Тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

За результатами виявленого порушення, зафіксованого відповідним актом, а також проведеної експертизи лічильника газу споживача, було встановлено відповідні порушення.

Що стосується відповідальності споживача за вчинене порушення вимог Кодексу ГРС у вигляді несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника слід зазначити наступне.

Частиною першою статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 2 частини другої цієї ж статті передбачено, що правопорушенням на ринку природного газу, зокрема, є несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЦК України особа (суб`єкт господарювання), якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права (прав та законних інтересів), має право на їх відшкодування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

У зв`язку із цим, суд вважає правомірними дії відповідача щодо виявлення і фіксації порушення з боку позивача та не приймає до уваги усі викладені позивачем доводи що викладені ним у позовній заяві, оскільки вони не спростовують фактичних обставин порушення позивачем вимог Кодексу газорозподільних систем.

Вирішуючи по суті позовні вимоги про визнання незаконним і скасування акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 27.05.2021 року складеного комісією Васильківського відділення АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»» про нарахування ОСОБА_1 суми збитків у розмірі 32 786 гривень 38 копійок , - суд обов`язково враховує той факт, що вказаний акт-розрахунок не містить детального розрахунку суми не облікованого (донарахованого) об`єму газу.

Як наслідок, суд приходить до висновку про необґрунтованість визначеної комісією в даному акті суми завданих збитків в розмірі 32 786 гривень 38 копійок, оскільки такий розрахунок фактично відсутній, не проводився і неможливо становити яким чином його обраховано.

За таких обставин, позов є обґрунтованим частково та підлягає частковому задоволенню в частині визнання незаконним і скасування акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 27.05.2021 року.

Одночасно, на підставі статті 141 ЦПК України, у зв`язку із частковим задоволенням позову, судовий збір слід покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись Кодексом газорозподільних систем, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу у побуті, ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», ст. ст. 1 - 13, 19, 23, 27, 34, 76 - 83, 89, 92, 95, 133, 141, 258, 259, 263 - 265, 273 - 279 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконним і скасувати акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 27 травня 2021 року складений комісією Васильківського відділення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»» про нарахування ОСОБА_1 суми збитків у розмірі 32 786 гривень 38 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»» на користь держави 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок у відшкодування судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя

Дата складення повного рішення суду - 11 жовтня 2021 року.