
Справа № 367/7346/21
Провадження №2-о/367/369/2021
РІШЕННЯ
Іменем України
05 жовтня 2021 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого - судді Кравчук Ю.В.,
за участю - секретаря судових засідань Шаповал О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Ірпені заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із даною заявою. У обґрунтування заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в місті Донецьк, Будьонівський район, Донецької області.
Встановлення факту смерті матері заявнику необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи.
Посилаючись на зазначені обставини, ОСОБА_1 заявила вимогу про встановлення факту смерті її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки Алтайського краю, Благовіщенського району, с. Н.Суєта, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк, Будьонівський район, Донецької області.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала заяву про розгляд справи без її участі.
У судове засідання представник заінтересованої особи - Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи заінтересована особа повідомлена належним чином.
Згідно із ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступне.
Заявник ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_2 , що підтверджується: копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , відповідно до якого батьками ОСОБА_1 зазначені: батько - ОСОБА_3 та мати - ОСОБА_2 , відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції у Київській області 04 липня 2015 року, відповідно до якого ОСОБА_1 змінила прізвище на - ОСОБА_1 (а.с.8-9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в місті Донецьк, Будьонівського району, Донецької області, про що зазначено у свідоцтві про смерть, виданому районним відділом записів актів цивільного стану (а.с.15).
Відповідно до довідки про причину смерті, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , причина смерті - злоякісне новоутворення (а.с.16).
Згідно із копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була громадянкою України (а.с. 10-13).
Згідно листа Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду України від 22 квітня 2021 року № 985/0/208-21, зазначено, що під час розгляду судами справ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За правилами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 317 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із ч. 2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не має можливості реєстрації смерті ОСОБА_2 , тому що відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», надані заявником документи є недійсними.
Згідно з вимогами п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає встановленим факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки Алтайського краю, Благовещенського району, с. Н.Суєтка, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 293, 317, 317 ЦПК України, ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки Алтайського краю, Благовещенського району, с. Н.Суєтка, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Ю.В. Кравчук