
Справа № 591/7349/21
Провадження № 2-о/591/247/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2021 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді – Северинової А.С.,
з участю секретаря cудового засідання – Грабара С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в порядку окремого провадження цивільну справу № 591/7349/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення факту смерті особи,-
в с т а н о в и в :
08 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Луганськ, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ, у віці 65 років.
Встановлення даного факту необхідно їй для отримання свідоцтва про смерть її чоловіка, оскільки зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 08 жовтня 2021 року відкрито провадження у даній справі за заявою ОСОБА_1 та призначено справу до судового розгляду на 08 жовтня 2021 року на 14-годину 30 хв.
В судове засідання заявниця не з`явилась, подала заяву, в якій просить розглядати дану справу без її участі, заяву підтримує у повному обсязі.
Заінтересована особа Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) в судове засідання не з`явився, повідомлений про розгляд справи належним чином.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі Вільхове, Станично-Луганського району, Луганської області (а.с. 5-6).
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Луганськ (а.с. 10-12).
09 вересня 1978 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 було укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 9).
Отже, заявниця ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 .
Відповідності відомостей, що містяться у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_2 , виданого нелегітимним органом «Артемівським відділом запису актів громадянського стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки» 29 вересня 2021 року, ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті – м. Луганськ (а.с. 27).
Згідно довідки про причину смерті до форми №106/у № 1448, виданої установою медичного закладу, так званим Луганським республіканським бюро судово-медичної експертизи державної установи Луганської Народної Республіки», ОСОБА_2 , 1956 року народження, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті – дифузний кардіосклероз (а.с. 19).
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 1448 від 27 вересня 2021 року, виданого установою медичного закладу, так званим «Луганським республіканським бюро судово-медичної експертизи державної установи Луганської Народної Республіки», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ від гострої недостатності кровообігу, дифузний кардіосклероз (а.с. 18).
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Тобто, в порядку ст. 317 ЦПК України мають розглядатися заяви про встановлення факту смерті на території Автономної Республіки Крим, на території населених пунктів Донецької та Луганської області, визначених у розпорядженні Кабінету Міністрів України № 1085 від 07 листопада 2014 року.
Відповідно до вказаного розпорядження, місто Луганськ є населеним пунктом, що розташований на тимчасово окупованій території України.
Частиною 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України» передбачено, що будь-який акт, виданий органами, передбаченими частиною 2 вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
Згідно з вимогами статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі – встановлення факту смерті на окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду України з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права (справи проти Туреччини, Молдови та Росії).
Так, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» зазначив, що зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.
При цьому, за логікою вищезазначених рішень, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Тобто, документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статтею 317 ЦПК України.
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням частини 2 статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи все вищевикладене, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає необхідним встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а тому необхідно допустити негайне виконання рішення у зазначеній справі.
Керуючись ст.ст. 81, 259, 293-294, 317, 430 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стать – чоловіча, уродженця м. Луганськ, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ у віці 65 років.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Суми), місцезнаходження: м. Суми, вул. Петропавлівська, 75, код ЄДРПОУ 42735143.
Повне судове рішення складено 08 жовтня 2021 року.
Суддя А.С. Северинова