Рішення № 100221267, 07.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2021
Номер справи
520/15198/21
Номер документу
100221267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2021 р. № 520/15198/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

До Харківського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- скасувати Рішення №25 від 22.03.2021 відділу перерахунку пенсій №4 управління пенсійного забезпечення ГУПФУ в Харківській області, про відмову в переведенні позивача ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону України «Про державну службу»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати позивачу в стаж державної служби періоди з 01.08.1977 по 30.09.1993; з 01.10.1993 по 25.11.1996; з 26.11.1996 по 31.12.2003; з 01.01.20134 по 01.05.2016; з 02.05.2016 по 31.08.2017; з 01.09.2017 по 10.08.2020;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести позивача на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» №3723, нарахувати та виплачувати пенсію за віком із розрахунку 90% загальної суми доходів без обмеження її максимального розміру відповідно довідок про складові заробітної плати №43/Т/20-40-10-02-09 від 15.03.2021 та №44/т/20-40-10-02-09 від 15.03.2021 про оклад, ранг, вислугу та премії видані Головним управлінням ДПС у Харківській області на загальну суму 32562,42 грн, починаючи з 07.09.2020.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що бездіяльність відповідача є протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальних захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення.

Ухвалою суду від 02.09.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався. Відповідні документи у встановлений строк до суду не надходили.

Згідно ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

07.09.2020 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перехід на інший вид пенсії згідно Закону України «Про державну службу» оскільки вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

10.08.2020 згідно наказу №163-0 від 10.08.2020 позивач звільнена з Головного управління ДФС у Харківській області з посади начальника управління, у зв`язку з припиненням державної служби та звільнено з посади у зв`язку з реорганізацією та скороченням штатної чисельності відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України від 10.12.2015 №889 "Про державну службу" та п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП.

До заяви позивач надала необхідний встановлений на законодавчому рівні пакет документів, а також зважаючи на наявність необхідного стажу державної служби та дотримання всіх умов призначення цього виду пенсії одночасно подала окрему заяву 07.09.2020 про перехід з пенсії за віком, у порядку Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, у порядку Закону України «Про державну службу», а саме: копію трудової книжки; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.09.2020 №43/т/20-97-08-45; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.09.2020 №44/т/20-97-08-45 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років 50%, стаж державної служби 43 роки) видані Головним управлінням ДПС у Харківській області.

В вересні 2020 року позивач отримав копію Рішення від 15.09.2020 №72 відділу з питань перерахунків пенсій №8 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яким було відмовлено в переведенні позивача на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». В обґрунтування відмови зазначено, що відсутній спеціальний стаж, що дає право на переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Позивач вважаючи таке рішення про не переведення його на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» протиправним, звернувся до суду з позовною заявою, за результатам розгляду якої Харківський окружний адміністративний суд прийняв рішення по справі №520/14532/2020, яким визнав рішення №72 від 15.09.2020 відділу з питань перерахунків пенсій №8 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в переведенні позивачу на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» протиправним та скасував його і зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву позивача про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 07.09.2020, з урахуванням висновків суду у даній справі.

В лютому 2021 року позивач отримав Рішення відділу перерахунку пенсій №3 (м. Ізюм) управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №21 від 02.02.2021, де було зазначено, що рішення Харківського окружного суду від 24 листопада 2020 року по справі №520/14532/2020 виконано, за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 переведено на пенсію відповідно до Закону «Про державну службу» згідно заяви від 07.09.2020, з урахуванням висновків суду у даній справі.

В Рішенні відділу перерахунку пенсій зазначено: «До стажу державної служби зараховано такі періоди: з 01.08.1977 по 30.09.1993; з 01.10.1993 по 25.11.1996; з 26.11.1996 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 01.05.2016; з 02.05.2016 по 31.08.2017; з 01.09.2017 по 10.08.2020. Стаж державної служби почав складати 43 роки та 10 днів.»

Також в рішенні зазначено, що «Оскільки розмір пенсії зменшується, перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» за рішенням суду провадити недоцільно.»

Після цього, 07.09.2020, позивач звернулась до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з запитом про роз`яснення рішення відділу перерахунку пенсії №3 (м. Ізюм) управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №21 від 02.02.2021. Також позивачем повторно було надано відповідачу по справі оновлені довідки про заробітну плату №43/Т/20-40-10-02-09 від 15.03.2021 та №44/т/20-40-10-02-09 від 15.03.2021 видані Головним управлінням ДПС у Харківській області.

Натомість, замість роз`яснення позивач отримав нове рішення винесене іншим відділом, а саме - Рішення №25 від 22.03.2021 відділу перерахунку пенсій №4 управління пенсійного забезпечення ГУПФУ в Харківській області, яким всупереч від попереднього Рішення відділу перерахунку пенсій №3 (м. Ізюм) управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №21 від 02.02.2021, проігноровані висновки рішення Харківського окружного суду від 24 листопада 2020 року по справі №520/14532/2020.

Окрім того, в Рішення №25 від 22.03.2021 відділу перерахунку пенсій №4 управління пенсійного забезпечення ГУПФУ в Харківській області зазначено, що додані позивачем до заяви «довідки про заробітну плату №43/Т/20-40- 10-02-09 від 15.03.2021 та №44/т/20-40-10-02-09 від 15.03.2021 про оклад, ранг, вислугу та премії за місяць роботи перед зверненням, але оскільки, Постанова Кабінету Міністрів України від 18.01.2014 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» не регулює оплату праці працівників Державної податкової інспекції, тому взяти до уваги вищезазначені довідки для переведення на пенсію по Закону України «Про державну службу» не має законних підстав.»

Вважаючи такий висновок відділу перерахунку пенсій №4 управління пенсійного забезпечення ГУПФУ в Харківській області безпідставним та таким, що суперечить нормам діючого законодавства України, позивач звернувся до суду з даним позовом.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Так, відділ перерахунку пенсій №4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 18 січня 2014 року №15, якої в прийнятих Кабінетом Міністрів України в 2014 році Постановах не існує.

Натомість, діє Постанова Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 15 січня 2020 року №16, від 12 лютого 2020 року №70 та від 13 січня 2021 року №15.

Частина 5 статті 3 Закону України «Про державну службу» передбачає також, що «Окремі особливості проходження державної служби в нейтральному органі виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, їх територіальних органах визначаються Митним кодексом України та Податковим кодексом України.»

Стаття 346-1 Податкового кодексу України «Оплата праці працівників центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій» в частині 2 закріплює складову заробітної плати державних службовців центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій:

«Заробітна плата державних службовців центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця або за спеціальне звання; 4) виплати за додаткове навантаження у зв`язку з виконанням обов`язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; 5) надбавки за інтенсивність праці; 6) надбавки за виконання особливо важливої роботи; 7) надбавки за персональну кваліфікацію; 8) надбавки за виконання особистих ключових показників ефективності; 9) премії.»

Окрім того, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Так, стаж державної служби позивача станом на 10.08.2020 становить 43 роки 10 днів, що не заперечує відповідач та підтверджує в Рішенні відділу перерахунку пенсій №3 (м.Ізюм) управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №21 від 02.02.2021.

До стажу державної служби мають бути зараховані такі періоди: з 01.08.1977 по 30.09.1993; з 01.10.1993 по 25.11.1996; з 26.11.1996 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 01.05.2016; з 02.05.2016 по 31.08.2017; з 01.09.2017 по 10.08.2020.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно ч. 2 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» переведення з одного виду пенсії на інший проводиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.

З заявою на перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» позивач звернувся до відповідача 07.09.2020, а отже і право на призначення пенсії (переходу з виду на вид) позивач має з дня звернення за пенсією, тобто з 07.09.2020.

Відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу в переході на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» є протиправною та незаконною.

Крім того, суд зазначає, що 13 лютого 2019 року Велика Палата ВС розглянула матеріали апеляційної скарги на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 4 квітня 2018 року у зразковій справі №822/524/18 (Пз 9901/23/18) за позовом особи до Кам`янець-Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Рішенням Велика Палата ВС визнала протиправною відмову Кам`янець-Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити переведення позивачки з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця та зобов`язала Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та здійснити нарахування виплати позивачці пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ.

Відповідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Скасувати Рішення №25 від 22.03.2021 відділу перерахунку пенсій №4 управління пенсійного забезпечення ГУПФУ в Харківській області, про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати позивачу в стаж державної служби періоди з 01.08.1977 по 30.09.1993; з 01.10.1993 по 25.11.1996; з 26.11.1996 по 31.12.2003; з 01.01.20134 по 01.05.2016; з 02.05.2016 по 31.08.2017; з 01.09.2017 по 10.08.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести позивача на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» №3723, нарахувати та виплачувати пенсію за віком із розрахунку 90% загальної суми доходів без обмеження її максимального розміру відповідно довідок про складові заробітної плати №43/Т/20-40-10-02-09 від 15.03.2021 та №44/т/20-40-10-02-09 від 15.03.2021 про оклад, ранг, вислугу та премії видані Головним управлінням ДПС у Харківській області на загальну суму 32562,42 грн, починаючи з 07.09.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 3632 (три тисячі шістсот тридцять дві) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов