Рішення № 100221106, 08.10.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2021
Номер справи
480/5222/21
Номер документу
100221106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2021 року Справа № 480/5222/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши в приміщенні суду м.Суми в порядку спрощеного позовного провадження без виклику осіб адміністративну справу за ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, з врахуванням у повному обсязі складових заробітної плати, зазначених у довідках №05-20/13 від 09.11.2020 та №05-20/12 від 09.11.2020;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 09.11.2020 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про державну службу”, з урахуванням усіх складових заробітної плати, зазначених в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданій Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області 09.11.2020 за №05-20/13, та в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданій Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області 09.11.2020 за №05-20/12, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 08.11.2018 отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Після досягнення пенсійного віку з 09.11.2020 набув право на отримання іншої пенсії, а саме - пенсії державного службовця відповідно до положень ч.10 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", ст. 37 Закону України "Про державну службу".

09.11.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію державного службовця, надано відповідні довідки про складові заробітної плати. Позивачу було призначено пенсію державного службовця з 09.11.2020, при цьому не було враховано довідки про складові заробітної плати позивача, а тому розмір обраховано відповідачем у меншому розмірі. Після неодноразових звернень до відповідача, отримав відмову у проведенні перерахунку, відповідач повідомив позивачу, що відсутні підстави для проведення відповідного перерахунку. На переконання позивача, ним дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення відповідного перерахунку пенсії, в зв`язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач жодного письмового відзиву на позов не надав, надано лише копію з пенсійної справи позивача.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб, судом витребувано відповідні документи у відповідача.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Матеріалами справи, зокрема, копіями трудових книжок позивача підтверджується, що ОСОБА_1 має не менше 20 років стажу державної служби, дана обставинам не заперечується відповідачем, про що зазначається в листі від 17.12.2020.

Стаж роботи на посадах державної служби підтверджується записами трудових книжок НОМЕР_1 , заповнених 23.12.1980 та 28.02.2000, з яких зокрема вбачається, що станом на 01.05.2016 позивач займав посаду голови Лебединської районної державної адміністрації Сумської області (призначений з 07.07.2015, запис трудової книжки НОМЕР_1 , заповненої 28.02.2000, за № 38), звільнений з вказаної посади 24.04.2020 (запис за № 40).

Згідно записів трудової книжки за № 41, №42 позивач 20.08.2020 призначений на посаду голови Лебединської районної державної адміністрації Сумської області, звільнений з посади 26.01.2021, у зв`язку з переходом на виборну посаду голови Сумської районної ради, обов`язки за якою виконує до теперішнього часу (записи трудової книжки за № № 43 - 46).

Позивач з 08.11.2018 є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України Сумської області, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 , виданим Пенсійним фондом України від 10.04.2019 серії НОМЕР_3 .

09.11.2020 позивачем подана заява про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року та статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.

Позивачем були подані до ГУ ПФУ в Сумській області відповідні довідки про складові заробітної плати.

Так, надана довідка від 16.11.2020 №05-20/15 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видана Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області щодо розмірів надбавок, премій та інших виплат (матеріальної допомоги, премій, нарахованих за період, що перевищує календарний місяць) за період з 01.05.2016 по 10.11.2017 року, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Також надана довідка від 09.11.2020 року № 05-20/13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області щодо розміру заробітної плати за жовтень 2020 року, на яку нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, станом на 09.11.2020 на посаді голови Лебединськорї РДА

Надана довідка від 09.11.2020 року № 05-20/12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видана Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», щодо середніх розмірів надбавок, премій та інших виплат за жовтень 2020 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування .

ГУ ПФУ в Сумській області рішенням від 16.11.2020 №83950001274 було переведено позивача на пенсію державного службовця. Згідно протоколу про призначення пенсії розмір пенсії позивача з 09.11.2020 становить 10058,61 грн.

Разом із тим, як зазначає позивач, для обчислення пенсії державного службовця відповідачем був врахований посадовий оклад, визначений відповідно до постанови КМУ від 18.01.2017 № 15 за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу (без врахування вказаних довідок), надбавка за присвоєний 7-й ранг державного службовця, надбавка за 29 років стажу державної служби та інші виплати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, нараховані за період роботи на посаді голови Лебединської районної державної адміністрації Сумської області з 01.05.2016 по 10.11.2017.

Також позивач зазначає, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видана Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області від 09.11.2020 № 05-20/12, для обчислення розміру пенсії державного службовця врахована не була. Також відповідачем не було враховано зміст та складові довідки від 09.11.2020 № 05-20/13, виданої Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області.

ГУ ПФУ в Сумській області на звернення позивача надіслало лист від 26.02.2021 за № 1102-734/Х-02/8-1800/21 , в якому зазначено, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області від 09.11.2020 за № 05-20/13, була врахована при обчисленні мені пенсії.

При цьому ГУ ПФУ в Сумській області повідомлено позивача про те, що зміст довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області 09.11.2020 за № 05- 20/12, не було враховано з наступних підстав.

Так, ГУ ПФУ в Сумській області зазначило, що пунктом 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 (далі - Порядок № 622), визначено, що посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби). Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 01 травня 2016 року.

Водночас, за бажанням осіб, які мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 6 Порядку № 622 передбачено, що у разі відсутності відповідних посад державної служби в органі, довідки видаються у порядку, встановленому наказом Міністерства соціальної політики від 10.05.2017 року № 750, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634 «Про затвердження порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» (далі - Порядок видачі довідок).

Згідно з пунктом 7 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі відсутності або перейменування у державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01.05.2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.

Таким чином, ГУ ПФУ в Сумській області зазначив, що станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом № 889-УІІ) позивач мав не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на момент виходу на пенсію не перебував на державній службі. На час призначення пенсії остання займана посада позивача на державній службі в державному органі відсутня. Тому, для обчислення пенсії державного службовця враховується посадовий оклад, визначений відповідно до постанови КМУ від 18.01.2017 року № 15 за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу, надбавка за присвоєний 7-й ранг державного службовця, надбавка за 29 років стажу державної служби та інші виплати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, нараховані за період роботи на посаді голови Лебединської районної державної адміністрації Сумської області з 01.05.2016 по 10.11.2017.

Таким чином, відповідач вважає, що для врахування довідки, виданої Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області 09.11.2020 за № 05-20/12, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, підстави відсутні.

Саме у зв`язку із такою відмовою та підставами, викладеними ГУ ПФУ в Сумській області, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 46 Конституції України право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім`ї цих виплат у визначених законом випадках. Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об`єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.

За приписами п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII.

Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п.10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п.п.10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 8 ст. 37 Закону № 3723-XII визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 31 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 № 889-VIII "Про державну службу" займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 № 889-VIII "Про державну службу", мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

При цьому

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, після 01 травня 2016 року зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, та мають передбачені ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 19.03.2019 у справі № 466/5138/17.

Відносно виданої довідки №05-20/12 від 09.11.2020 після проведеної перевірки в акті перевірки від 11.11.2020 №1590/10.4-02 зазначено, що зміст та складові довідки відповідають первинним документам, що були надані на перевірку. При цьому, в листі від 17.12.2020 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що для врахування довідки, виданою Лебединською РДА від 09.11.2020 №05-20/12 відсутні правові підстави.

Суд не погоджується із відмовою відповідача врахувати зміст такої довідки і позивач має право на належний розрахунок пенсії. В даному випадку, матеріалами справи підтверджується, що позивач виявив бажання застосувати розмір нарахування в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, та на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, про що була надана до відповідача довідка від 09.11.2020 року № 05-20/12 видана Лебединською РДА Сумської області.

Крім того, суд зазначає, що державний орган, що видав довідки про складові заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії – Лебединська районна державна адміністрації, на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії державного службовця та видачі довідок не була припинена, що унеможливлює застосування відповідачем п. 6 Порядку № 622 та п. 7 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 10.05.2017 № 750 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634.

Натомість відносно довідки, виданою Лебединською РДА від 09.11.2020 №05-20/13 ГУ ПФУ в Сумській області в листі від 26.02.2021 №1102-734/Х-02/8-1800/21 повідомило позивача про те, що така довідка була врахована для обчислення пенсії позивача.

Разом із тим, суд зазначає, що такі твердження відповідача спростовуються змістом іншого листа ГУ ПФУ в Сумській області від 17.12.2020 № 7792-9814/Х-02/8-1800/20, відповідно до якого відповідач зазначає, що для обчислення пенсії державного службовця позивачу був врахований посадовий оклад, визначений відповідно до постанови КМУ від 18.01.2007 № 15 за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу, надбавка за присвоєний ранг державного службовця, надбавка за 29 років стажу державної служби та інші виплати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, нараховані за період роботи на посаді голови Лебединської РДА з 01.05.2016 по 10.11.2017.

Таким чином відповідачем не доведено, що при обчисленні пенсії державного службовця було взято за основу дані довідки, виданою Лебединською РДА від 09.11.2020 №05-20/13, в т.ч. щодо розміру посадового окладу позивача.

Відповідачем жодним чином не було доведено правомірності своїх дій щодо відмови у обчисленні позивачу пенсії державного службовця у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках виданих Лебединською районною державною адміністрацією довідки №05-20/13 від 09.11.2020 та довідки №05-20/12 від 09.11.2020. Зазначені довідки для призначення пенсії відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622 видані державним органом, в якому позивач працював, та складені за формами, затвердженими Постановою від 17.01.2017 року № 1-3, їх зміст відображає належні складові оплати праці позивача.

Таким чином, суд погоджується із твердженнями позивача, що протиправна бездіяльність відповідача, що полягають у не врахуванні змісту довідки до розрахунку пенсії про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.11.2020 року № 05-20/13 та від 09.11.2020 року № 05-20/12, призвели до невірного визначення розрахункового середнього заробітку для нарахування пенсії державного службовця та до заниження основного розміру пенсії, що є порушенням прав позивача.

Разом із тим, суд вважає безпідставним посилання позивача, стосовно того, що відповідач не наділений повноваженнями перевіряти розмір посадового окладу, інших виплат, зазначених у таких довідках, надавати власну оцінку правильності зазначення розмірів складових виплат, враховуючи те, що відповідач зобов`язаний та має право здійснювати перевірку всіх складових довідок, які надаються особами разом із заявами про призначення пенсії.

Так, відповідачем було складено акт перевірки від 11.11.2020 №1590/10.4-02 за результатами якої встановлено, що видана довідка №05-20/11 від 09.11.2020 Лебединською РДА за підписом позивача, який на час видачі такої довідки був головою Лебединської РДА, видав довідку з порушеннями та не у відповідності до чинного законодавства.

В подальшому після проведеної ГУ ПФУ в Сумській області перевірки Ледединською РДА листом від 16.11.2020 №01-31/2505 було повідомлено відповідача про те, що видану довідку ОСОБА_1 №05-20/11 від 09.11.2020 вважати недійсною, на заміну було надано нову довідку №05-20/10 від 16.11.2020.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем під час розгляду справи не було подано відзив на адміністративний позов без поважних причин, не подано жодних письмових пояснень своєї позиції по справі, у зв`язку із чим,у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України кваліфіковано судом як визнання позову відповідачем.

Враховуючи вищезазначене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначених у довідках Лебединської районної державної адміністрації №05-20/13 від 09.11.2020 та №05-20/12 від 09.11.2020, а також зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 09.11.2020 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Лебединської районної державної адміністрації №05-20/13 від 09.11.2020 та №05-20/12 від 09.11.2020, з урахуванням виплачених сум.

Враховуючи задоволення позовних вимог, позивачу підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сума судового збору в розмірі 908 грн., сплачена при зверненні до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. 6-11, 72, 99, 100, 158-163, 244-2 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначених у довідках Лебединської районної державної адміністрації №05-20/13 від 09.11.2020 та №05-20/12 від 09.11.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул.. Пушкіна, 1,і.к. 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_2 ) з 09.11.2020 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Лебединської районної державної адміністрації №05-20/13 від 09.11.2020 та №05-20/12 від 09.11.2020, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул.. Пушкіна, 1,і.к. 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_2 ) суму судового збору в розмірі 908 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено та підписано 08.10.2021

Суддя С.М. Гелета