
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2021 року Справа № 480/5386/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5386/21 за позовом Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скорпіон-Д" про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Держпраці у Сумській області (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скорпіон-Д" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Скорпіон-Д"), в якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «СКОРГІЮН-Д», а саме на території АГЗП, за адресою в м. Суми, вул. Білопільський шлях, 21 А, до усунення зазначених в позові порушень зупинити:
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: заповнення, злив балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із зрідженим, вибухонебезпечним газом. їх зберігання;
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування устаткування підвищеної небезпеки - обладнання, що працює під тиском: системи газопостачання зрідженим газом;
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: роботи в діючих електроустановках.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за результатами позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ "Скорпіон-Д" виявлено ряд порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю і здоров`ю людей. Оскільки, відповідач в добровільному порядку виявлені порушення не усунув, управління Держпраці у Сумській області звернулося до суду із даним позовом.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
Копія ухвали була отримана представником відповідача 28.07.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 20). Проте вимоги суду не виконано, відзиву на позовну заяву, відповідачем суду не надано.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що 18.03.2021 року Управлінням Держпраці у Сумській області видано наказ № 266 щодо проведення позапланової перевірки додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці у ТОВ "Скорпіон-Д" у період з 18 по 19 березня 2021 року (а.с. 4), на підставі якого оформлено направлення на проведення перевірки від 18.03.2021 року № 226.
Управлінням у період з 18 по 19 березня 2021 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Товариством з обмеженою відповідальністю "Скорпіон-Д", за результатами якої складено акт перевірки суб`єкта господарювання № СМ741/1032 від 19.03.2021 року (а.с. 9-12) та видано припис від 19.03.2021 № СМ 741/1032/159, в якому вимагалось усунення встановлених перевіркою порушень (а.с. 6-8).
Акт перевірки складено за участі директора ТОВ "Скорпіон-Д" Коломієць Г.В. Даний акт перевірки підписано без зауважень та заперечень, примірник акту та припису отриманий директором ТОВ "Скорпіон-Д" 19.03.2021 року.
Акт перевірки містить 12 порушень, що становлять загрозу для життя та здоров`я людей, а саме:
- суб`єктом господарювання на АГЗП, за адресою в м. Суми, вул. Білопільський шлях, 21 А, виконуються роботи підвищеної небезпеки без отримання дозволу територіального органу Держпраці на виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: заповнення, злив балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із зрідженим, вибухонебезпечним газом, зберігання, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», пункту 6, пункту 7, пункту 9 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107 (зі змінами від 03 лютого 2021 року № 77), пункту 10 Групи А Додатку 2 (пункт 1 Акта перевірки № СМ741/103 від 19.03.2021);
- суб`єктом господарювання на АГЗП, за адресою в м. Суми, вул. Білопільський шлях, 21 А, виконуються роботи підвищеної небезпеки без отримання дозволу територіального органу Держпраці на виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», пункту 6, пункту 7, пункту 9 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107 (зі змінами від 03 лютого 2021 року № 77), пункту 3 Групи А Додатку 2 (пункт 2 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- суб`єктом господарювання на АГЗП. за адресою в м. Суми. вул. Білопільський шлях, 21 А, виконуються роботи підвищеної небезпеки без отримання дозволу територіального органу Держпраці на виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: налагодження, ремонт технічне обслуговування устаткування підвищеної небезпеки - обладнання, що працює під| тиском; системи газопостачання зрідженим газом (відсутній договір зі спеціалізованою організацією на технічне обслуговування і ремонт), що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», пункту 6, пункту 7, пункту 9 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107 (зі змінами від 03 лютого 2021 року № 77), пункту 11 Групи А Додатку 2 (пункт 3 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- оператори АГЗП ТОВ «СКОРПЮН-Д» під час прийняття на роботу і в процесі роботи не проходять на підприємстві за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії, що є порушенням вимог ст. 18 Закону України «Про охорону праці», пункту 3.1 розділу 3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (пункт 5 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- оператори АГЗП TOB «СКОРПІОН-Д» в процесі роботи не проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці (НГІАОГІ 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»; НПАОП 0.00-1.81-18. «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»; НПАОП 0.00-5.11-85 «Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт»), що є порушенням вимог статті 18 Закону України «Про охорону праці», пункту 4.1 розділу 4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (пункт 6 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- на підприємстві не визначено категорію працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду протягом 2019-2021 років, що є порушенням вимог статті 17 Закону України «Про охорону праці», пункту 2.2 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21 травня 2007 року № 246 (пункт 7 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- роботодавець не забезпечив проведення медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов`язковому медичному огляді осіб віком до 21 року протягом 2019-2021 років, що є порушенням вимог статті 17 Закону України «Про охорону праці», пункту 2.2, пункту 2.3. пункту 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21 травня 2007 року № 246 (пункт 8 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- не призначено відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», підпункту 1.3.1 пункту 1.3 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (пункт 10 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- відсутні паспорти заземлювальних пристроїв на АГЗП. що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», підпункту 1.1.7 пункту 1.1 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів" (пункт 11 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- відсутні паспорти індивідуальної експлуатації на вибухозахищене електрообладнання, в яких поряд з паспортними даними слід зазначати обсяги ремонтів, результати профілактичних випробувань і заміри параметрів вибухозахисту, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», підпункту 7.3.8 пункту 7.3 розділу 7 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (пункт 12 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- не проводиться зовнішній огляд електрообладнання і електропроводки у вибухонебезпечних зонах, залежно від місцевих умов, але не менше одного разу на три місяці (відсутній журнал огляду), що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», підпункту 7.3.16 пункту 7.3 розділу 7 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (пункт 13 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021);
- відсутні протоколи про результати вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устатковання, опору ізоляції, перевірки повного опору петлі фаза-нуль, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», підпункту 7.6.36 пункту 7.6 розділу 7 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (пункт 14 Акта перевірки № СМ741/1032 від 19.03.2021).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 38 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Згідно з ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 5 статті 2 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності” заходи контролю здійснюються органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, державного контролю за додержанням законодавства у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
В силу п. 7 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно Положення про Управління Держпраці у Сумській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84, одним з основних завдань Управління є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду.
З матеріалів справи, суд вбачає, що в ході позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в пунктах 1-3, 5-8, 10-14 розділу "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту перевірки від 19.03.2021 року № СМ 741/1032 порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, а саме: ст. 13, 17, 18, 21 Закону України “Про охорону праці”; пункту 6 “Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 ( пунктів 3, 10, 11 Групи А Додатку 2); пунктів 3.1, 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 “Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці”; пунктів 2.2, 2.3 та 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21 травня 2007 року № 246; п. 1.3.1, 1.1.7, 7.3.8, 7.3.16, 7.3.36 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів".
Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України “Про охорону праці”, роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Підпунктом 1.3.1 пункту 1.3 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 “Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів” встановлено, що керівник підприємства зобов`язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів.
Для цього він повинен, зокрема, призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі - особа, відповідальна за електрогосподарство).
Підпунктом 1.1.7 пункту 1.1 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 “Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів” встановлено, що електрообладнання, конструкції, комплектувальні деталі, вузли вітчизняного та іноземного виробництва повинні відповідати вимогам чинних в Україні нормативних документів.
Відповідно до пп. 7.3.8 пункту 7.3 розділу 7 НПАОП 40.1-1.21-98 “Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів” на вибухозахищене електрообладнання слід завести паспорти індивідуальної експлуатації, в яких поряд з паспортними даними слід зазначати обсяги ремонтів, результати профілактичних випробувань і заміри параметрів вибухозахисту (ширина і довжина щілини, значення надмірного тиску та ін.), зафіксовані аварії і дефекти, що мали місце в процесі експлуатації. Експлуатаційний паспорт затверджує особа, відповідальна за електрогосподарство підприємства.
В силу положень пп. 7.3.16 пункту 7.3 розділу 7 НПАОП 40.1-1.21-98 “Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів” всі електричні машини, апарати, а також інше електрообладнання і електропроводки у вибухонебезпечних зонах мають періодично, залежно від місцевих умов, але не менше одного разу на три місяці, підлягати зовнішньому огляду.
За приписами пп. 7.6.36 пункту 7.6 розділу 7 НПАОП 40.1-1.21-98 “Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів” результати вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування, опору ізоляції, перевірки повного опору петлі фаза-нуль заносяться в протоколи, форми яких наведені в додатку 7.
Крім того відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України “Про охорону праці” роботодавець зобов`язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов`язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів. Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров`я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров`я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Пунктом 2.2 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21 травня 2007 року № 246 встановлено, що заклади державної санітарно-епідеміологічної служби щорічно за заявкою роботодавця (його представника), за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи визначають категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду та до 1 грудня складають Акт визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду за формою, зазначеною у додатку 1.
Згідно пункту 2.3 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21 травня 2007 року № 246, на підставі Акта визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, роботодавець складає протягом місяця у чотирьох примірниках поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам, за формою, зазначеною у додатку 2, на паперовому та електронному носіях, узгоджує їх у санітарно-епідеміологічній станції. Один примірник списку залишається на підприємстві (у відповідальної за організацію медогляду посадової особи), другий - надсилається до закладу охорони здоров`я, третій - до закладу державної санітарно-епідеміологічної служби, четвертий - до робочого органу виконавчої дирекції Фонду.
За приписами пункту 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21 травня 2007 року № 246, періодичність проведення медичних оглядів, фах лікарів, які беруть участь у їх проведенні, перелік необхідних лабораторних, функціональних та інших досліджень, медичні протипоказання допуску до виконання робіт, пов`язані із впливом виробничих факторів, визначені в Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов`язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведеному в додатку 4, та Переліку робіт, для виконанні яких є обов`язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведеному в додатку 5.
Водночас частинами 1-2 ст. 18 Закону України “Про охорону праці” визначено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Пунктами 3.1 та 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 “Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці” встановлено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також учні, курсанти, слухачі та студенти під час трудового і професійного навчання проходять на підприємстві за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії.
Посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 N 15 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 232/10512, та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ України та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 N 263/121 і зареєстрованому Міністерством юстиції України 25.01.95 за N 18/554 (далі - роботи підвищеної небезпеки), проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
В свою чергу, згідно зі статтею 21 Закону України “Про охорону праці”, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Строк дії дозволу становить: на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - п`ять років (з подальшим його продовженням); на застосування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - безстроково.
У разі коли роботодавець не одержав зазначеного дозволу, місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, вживає заходів до скасування державної реєстрації цього підприємства у встановленому законом порядку за умови, якщо протягом місяця від часу виявлення вказаних недоліків роботодавець не провів належних заходів з їх усунення.
Усі дозволи, передбачені цією статтею, при здійсненні діяльності в межах території виключної (морської) економічної зони України та на континентальному шельфі на умовах угоди про розподіл продукції, укладеної відповідно до Закону України "Про угоди про розподіл продукції", надаються інвестору в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл), визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (далі по тексту - Порядок № 1107, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 6 Порядку № 1107 встановлено, що дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається,зокрема, роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. N 77;
При цьому відповідно до п. 3, 10 та 11 Групи А Додатку 2 Переліку видів робіт підвищеної небезпеки, до видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу відносяться: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання; монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Пунктом 7 Порядку № 1107 встановлено, що дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Відповідно до п. 9 Порядку № 1107, для одержання дозволу роботодавець, виробник або постачальник подає особисто, через уповноважену ним особу або надсилає поштою до територіального органу Держпраці чи адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці, заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається, зокрема, на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки.
Забороняється вимагати для одержання дозволу документи, не передбачені законом.
Частиною 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
З матеріалів справи, суд вбачає, що Управлінням Держпраці у Сумській області було складено припис від 19.03.2021 року № СМ 741/1032/159 щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Однак доказів щодо усунення зазначених у вказаному приписі порушень, відповідачем суду надано не було.
Отже, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не надано доказів усунення виявлених перевіркою порушень, які створюють загрозу здоров`ю та життю працівників.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Сумській області є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скорпіон-Д" про застосування заходів реагування – задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скорпіон-Д" (вул. Горького, 28-б,м. Суми,Сумська область,40030, код ЄДРПОУ 39665967), а саме на території АГЗП, за адресою в м. Суми, вул. Білопільський шлях, 21 А, у вигляді зупинення:
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: заповнення, злив балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із зрідженим, вибухонебезпечним газом. їх зберігання;
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування устаткування підвищеної небезпеки - обладнання, що працює під тиском: системи газопостачання зрідженим газом;
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: роботи в діючих електроустановках.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек