
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/9155/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2021 року зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючої-судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Середа О.-В.І.,
за участю сторін:
представника позивача Терлецького Д.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід” про застосування заходів реагування, -
в с т а н о в и в :
Головне управління Держпраці у Львівській області (пл.Міцкевича, 8, м.Львів, 79005; ЄДРПОУ 39778297) звернулося з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід” (місцезнаходження: вул.Садова, 1, с.Добряни, Стрийський район, Львівська область, 82427; ЄДРПОУ 43308003), в якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід”, а саме заборонити:
-заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із зрідженим, вибухонебезпечним газом, їх зберігання на АЗС Львівська обл., Стрийський район, с. Гірне, вул. Стрийська, 55А;
-виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра Товариством з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід” - до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що уповноваженими особами Головного управління Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід” щодо додержання законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин, в результаті якої були виявлені факти порушень відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці. У зв`язку з виявленими порушеннями, які можуть створити загрозу життю та здоров`ю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід”, позивач звернувся до суду із позовом.
Ухвалою судді від 14.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 13.09.2021 справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що порушення, що вказані в акті від 27.04.2021 практично усунуті та підготовлений пакет документів для реєстрації декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки. Також зазначає, що відповідач виконує роботи підвищеної небезпеки та експлуатує машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки з відповідними дозволами та не наражає своїх працівників на небезпеку на робочому місці та не порушує їх конституційне право на належні, безпечні і здорові умови праці.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, належним чином був повідомлений про розгляд справи.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 15.04.2021 №0519-П та направлення про проведення перевірки від 15.04.2021 №0506 у період з 16.04.2021 по 30.04.2021 проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід” щодо додержання законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин.
За результатами проведеної перевірки уповноваженими особами складено акт ЛВ8248/633-396/АВ від 27.04.2021, в якому, серед іншого, встановлені такі порушення:
1. ст.13 ЗУ №2694; п.7.6 НПАОП 0.00-4.12-05 – відсутні програми стажування для операторів АГЗП;
2. ст.13 ЗУ №2694; пп.5.1; 5.3 Положення про розробку інструкцій з охорони праці – відсутній журнал реєстрації та видачі інструкцій з охорони праці;
3. ст.13, 14 ЗУ №2694; п.1.4 роз. VI НПАОП 0.00-1.76-15 – на запобіжних пристроях АГЗП не нанесені допустимі значення тисків;
4. ст.13, 14 ЗУ №2694; п.1.17 роз. VI НПАОП 0.00-1.76-15 – на гумовотканинних рукавах газового модуля відсутні маркування із зазначенням номінального тиску, строків проведеного і чергового гідравлічних випробувань;
5. ст.13 ЗУ №2694; п.8.2. НПАОП 40.1-1.21-98 – не оформлений комісією підприємства акт опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів;
6. ст.13 ЗУ №2694; п.2.7 Вимог до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах – не проведена класифікація робочих приміщень;
7. ст.14 ЗУ №2694; п.3.6 роз.VII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском – не проводилась перевірка манометрів встановлених на трубопроводах газового модуля щозміни працівниками відображенням відомостей в журналі перевірки манометрів;
8. ст.13 ЗУ №2694; п.7.5 роз. VI Правил безпеки систем газопостачання – на АЗС відсутній перелік, які допускається виконувати без наряду допуску;
9. ст.13, 14 ЗУ №2694; п.1.8, розділу 8 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті» - не складено схематичний план руху транспортних засобів;
10. ст.21 ЗУ №2694; п.21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – не подано до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг;
11. ст.21 ЗУ «Про охорону праці»; п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн;
12. ч.1 ст.169 КЗпП – не організовано проведення попереднього медичного огляду працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці;
13. п.2.4 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій – роботодавець не видає направлення на обов`язковий попередній медичний огляд працівника;
14. ч.2 ст.5 ЗУ №2694; п.3.2 Наказу №246 – під час укладення трудового договору роботодавець не інформує працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров`я та права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.
Із згаданим актом відповідач ознайомлений, про що свідчить підпис директора Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід”.
Вказуючи на наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до усунення зазначених у акті перевірки порушень, позивач звернувся з позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 1 та 4 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п. 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Приписами п.3 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №340 від 27.03.2015 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №340), передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закон №2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Частиною 5 ст. 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Аналізуючи наведені норми законодавства та фактичні обставини справи, суд зазначає таке.
Згідно з матеріалами справи, в ході позапланової перевірки встановлено та зафіксовано в акті перевірки №ЛВ8248/633-396/АВ від 27.04.2021 порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід”.
Зокрема, не подано до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки для виконання робіт підвищеної небезпеки: - робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, що є порушенням п.21 Порядку №1107, п.3 додатку 2 «Група Б» до Порядку №1107 (в редакції Постанови КМУ від 03.02.2021 №77).
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.21 Порядоку №1107, виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77, здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8.
Згідно п.3 додатку 2 «Група Б» до Порядку №1107 (в редакції Постанови КМУ від 03.02.2021 №77), до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, належать, зокрема, роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.
Окрім того, як встановлено судом Товариством з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід” не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із зрідженим, вибухонебезпечним газом, їх зберігання на АЗС Львівська обл., Стрийський район, с. Гірне, вул. Стрийська, 55А, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затв. Постановою КМУ від 26.10.2011 №1107 (далі - Порядок №1107), п.10 додатку 2 «Група А» до Порядку №1107 (в редакції Постанови КМУ від 03.02.2021 №77).
При цьому, відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Згідно п.6 Порядку №1107 дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві – на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77.
Відповідно до п.10 додатку 2 «Група А» до Порядку №1107 (в редакції Постанови КМУ від 03.02.2021 №77), до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, належать, зокрема, заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання.
Таким чином, у ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчить, що наявність вказаних порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров`ю працівників відповідача.
При цьому, суд наголошує, що наведені обставини не було жодним чином спростовано відповідачем, доказів усунення вказаних порушень відповідачем до суду не надано.
Окрім того, акт перевірки підписано директором відповідача без зауважень та заперечень.
При цьому, слід звернути увагу, що застосування заходів реагування у вигляді заборони
заповнення, зливу і ремонту балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із зрідженим, вибухонебезпечним газом, їх зберігання на АЗС Львівська обл., Стрийський район, с. Гірне, вул. Стрийська, 55А, виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра Товариством з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід” є тимчасовим заходом, який застосовується до усунення порушень законодавства та направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов ГУ Держпраці у Львівській області необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід”, а саме заборонити: заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із зрідженим, вибухонебезпечним газом, їх зберігання на АЗС Львівська обл., Стрийський район, с. Гірне, вул. Стрийська, 55А; виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра Товариством з обмеженою відповідальністю “Нафтопродукт-Захід” до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 07.10.2021.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна