
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2021 року м. Київ № 320/10049/21
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового
виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління
Міністерства юстиції (м. Київ)
про скасування постанови
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з позовом до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 21.07.2021 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. у ВП №65283551 за невиконання Управлінням виконавчого листа у справі №320/7050/20.
Позов мотивовано неправомірністю постанови про накладення на позивача штрафу за невиконання рішення Київського окружного адміністративного суду у справі №320/7050/20, з огляду на подання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області апеляційної скарги на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Від відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до суду надійшов лист від 15.09.2021 №ДВ-14 у якому зазначено, що виконавче провадження з примусового виконання виконавчого документа у справі №320/7050/20 відкрито не відповідачем, а відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
У зв`язку зі зверненням позивача до неналежного відповідача, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.09.2021 замінено неналежного відповідача – відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на належного – відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ухвалено здійснити розгляд адміністративної справи спочатку, встановлено відповідачу строк для подання відзиву.
Відповідачем подано письмовий відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про правомірність винесення спірної постанови про накладення на позивача штрафу в розмірі 5100,00 грн., оскільки позивачем як боржником у виконавчому провадженні №65283551 не виконано відповідне рішення, щодо якого відкрито зазначене виконавче провадження, а обов`язком державного виконавця відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» є накладення на боржника, яким не виконано такого рішення, штрафу шляхом прийняття відповідної постанови.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та вирішено: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17.07.2018 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальних заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік); стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у сумі 2500,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840,80 грн.
На виконання зазначеного рішення Київським окружним адміністративним судом видано 17.03.2021 три виконавчі листи №320/7050/20 про: зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальних заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік); стягнення на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу у сумі 2500,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області; стягнення за рахунок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 840,80 грн.
При цьому як убачається із вказаних виконавчих листів, рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20 набрало законної сили 16.02.2021.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гречух О.Я. від 12.05.2021 відкрито виконавче провадження №65283551 з примусового виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 №320/7050/20 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальних заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) та надано боржнику 10 робочих днів для виконання рішення суду.
Одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження №65283551 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гречух О.Я. винесено постанови про стягнення виконавчого збору та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.
Вказані постанови отримано Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області 19.05.2021, що підтверджується відповідною відміткою про отримання на супровідному листі відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 12.05.2021 №65283551/9, вих. 6217.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області подано до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) копію заяви від 24.05.2021 №1000-0903-8/49672, адресованої судді Київського окружного адміністративного суду Дудіну С.О. про видачу належним чином завіреної копії рішення Київського окружного адміністративного суду у справі №320/7050/20 від 14.01.2021 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гречух О.Я. у виконавчому провадженні №65283551 винесено 21.07.2021 постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області 5100,00 грн. штрафу за невиконання рішення суду.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гречух О.Я. від 29.07.2021 виконавчий лист Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 №320/7050/20 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальних заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) та виконавче провадження №65283551 передано за підвідомчістю до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Вважаючи протиправною постанову відповідача про накладення на позивача штрафу, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Основним законом, що регламентує порядок примусового виконання рішень, є Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (з наступними змінами і доповненнями, далі по тексту – Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі – рішення) – сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
За приписами частини першої статті 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII встановлено право виконавця під час здійснення виконавчого провадження накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних і посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону №1404-VIII, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
Частиною другою статті 63 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, – протягом трьох робочих днів) і попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно частини четвертої статті 63 Закону №1404-VIII, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Відповідальність за невиконання рішення, що зобов`язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі, встановлено статтею 75 Закону №1404-VIII, згідно якої у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника-фізичну особу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника-юридичну особу – 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і встановлює новий строк виконання (частина перша).
Приписами частини шостої статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Таким чином, накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього обов`язку. При цьому застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
За своєю природою штраф – це міра адміністративної відповідальності. Штрафи представляють собою грошові стягнення, тобто є обтяженням майнового характеру для учасників виконавчого провадження, яку можуть накладатися лише за винні дії чи бездіяльність.
Водночас, умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону №1404-VIII, можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Як вбачається з матеріали справи, на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавчий лист Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 №320/7050/20 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальних заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) та виконавче провадження №65283551 передано за підвідомчістю до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
При цьому як встановлено судом, рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20 набрало законної сили 16.02.2021.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гречух О.Я. від 12.05.2021 відкрито виконавче провадження №65283551 з примусового виконання зазначеного виконавчого листа та встановлено боржнику термін виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області подано до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) копію заяви від 24.05.2021 №1000-0903-8/49672, адресованої судді Київського окружного адміністративного суду Дудіну С.О. про видачу належним чином завіреної копії рішення Київського окружного адміністративного суду у справі №320/7050/20 від 14.01.2021 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, оскільки рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7080/20 на адресу управління не надходило.
Обґрунтовуючи неправомірність спірної постанови про накладення штрафу за невиконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7080/20 позивачем наголошено на очевидній протиправності оскаржуваної постанови, оскільки управлінням було подано апеляційну скаргу на вказане судове рішення, відповідно, постанова про накладення штрафу в сумі 5100,00 грн. винесена передчасно.
Втім, суд відхиляє такі твердження позивача, оскільки, як встановлено судом, рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20 набрало законної сили 16.02.2021.
Виконавчі листи на виконання зазначеного рішення видано Київським окружним адміністративним судом 17.03.2021.
Постанову про відкриття виконавчого провадження №65283551 щодо примусового виконання вказаних виконавчих листів отримано Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області 19.05.2021, що підтверджується відповідною відміткою про отримання на супровідному листі відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 12.05.2021 №65283551/9, вих. 6217.
Водночас, згідно відомостей комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду», апеляційну скаргу на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було подано лише в липні 2021 року, тобто після .
При цьому суд зауважує, що згідно частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду – протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №320/7050/20 приймалось судом в порядку письмового провадження та складено 14.01.2021, відповідно, тридцяти денний строк на апеляційне оскарження вказаного рішення сплив 15.02.2021.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області подано апеляційну скаргу на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20 після набрання ним законної сили, видачі судом виконавчих листів на його виконання та відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання вказаного рішення.
Крім того, судом узято до уваги й ту обставину, що ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20 повернуто особі, яка її подала.
При цьому матеріали справи не містять жодних доказів, у розумінні статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, на підтвердження поважності причин невиконання позивачем рішення у справі №320/7050/20.
Таким чином, відповідачем правомірно винесено постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області штрафу в розмірі 5100,00 грн. у виконавчому провадженні №65283551 за невиконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №320/7050/20, відповідно, старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гречух О.Я. при винесенні вказаної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Відтак, з огляду на встановлені судом обставини справи та правове регулювання спірних відносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 21.07.2021 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. у виконавчому провадженні №65283551 за невиконання Управлінням виконавчого листа у справі №320/7050/20, відповідно, у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, тому судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Позивач – Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10).
Відповідач – Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (ідентифікаційний код 43315602, місцезнаходження: 02002, м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 15).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення – 06 жовтня 2021 року.