
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2021 р. справа № 300/2105/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07.05.2021 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі – відповідач) про визнання протиправними дії щодо неналежного розгляду заяви про надання дозволу на від`єднання від мереж централізованого опалення квартири та зобов`язання розглянути по суті заяву на від`єднання від мереж централізованого опалення квартири та прийняти відповідне рішення.
12.05.2021 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що звернулася до голови міста Івано-Франківська із заявою про надання дозволу на від`єднання квартири від мереж централізованого опалення. Однак, першим заступником міського голови вказану заяву розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» та відмовлено у наданні такого дозволу. Вважає, що вказана заява повинна розглядатись Комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води. Тому, з цих підстав просить зобов`язати відповідача розглянути по суті заяву на від`єднання від мереж централізованого опалення квартири та прийняти відповідне рішення.
Відповідач направив суду відзив на позовну заяву, із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджуються, із посиланням у ньому на відповідні норми права та твердження.
Позивач направила відповідь на відзив.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у позовній заяві, зазначає наступне.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .
Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради за наслідками розгляду усного звернення позивача від 04.03.2020 щодо надання дозволу на від`єднання від мереж централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується листом першого заступника міського голови за № С/810 від 11.03.2020.
Крім того, позивач зверталася до міського голови із заявою від 02.03.2020 щодо вжиття заходів по припиненню нарахування плати за централізоване опалення, оскільки опалення відсутнє.
У листі Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за № С/810 від 11.03.2020 зазначено, що згідно з інформацією теплопостачальної організації ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» даний будинок не внесено в Перелік будинків, у яких станом на 01.05.2019 від`єднано 50 відсотків квартир від мереж централізованого опалення. Єдиною можливістю від`єднання від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води є відмова усіх споживачів будинку, а саме від`єднання цілого будинку. Крім того, самовільне відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не є підставою теплопостачальній організації зняти нарахування оплати за послугу.
Частиною 1 статті 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на, зокрема, вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про теплопостачання" визначено, що споживач теплової енергії – фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.
Статтею 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що споживач має право, зокрема, у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води (пункт 12 частини 1).
Тобто, вказаними нормами передбачене право споживача теплової енергії відключитись від системи централізованого опалення.
Разом з тим, пунктом 7 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж (систем), не зобов`язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Не допускається примусове відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж (систем), у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від цих мереж (систем) інших власників квартир та нежитлових приміщень.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 4 Закону України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» та пункту 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року № 197, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за № 169 від 26.07.2019 затверджено Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води (далі – Порядок № 169).
Цей Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Дія цього Порядку поширюється на споживачів, виконавців комунальної послуги з постачання теплової енергії, виконавців комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води, операторів зовнішніх інженерних мереж, органи місцевого самоврядування.
Система (мережа) централізованого опалення (теплопостачання) (далі – ЦО) – комплекс трубопроводів та обладнання для забезпечення опалення споживачів. Система (мережа) постачання гарячої води (далі – ГВП) – комплекс трубопроводів, обладнання, що забезпечують подачу гарячої води споживачам (пункт 3 Порядку № 169).
Згідно з пунктом 4 розділу І Порядку № 169 орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі – Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.
Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п`яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.
Рішення Комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні (пункт 1 розділу ІІІ Порядку № 169).
Аналізуючи пункт 7 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та пункт 1 розділу ІІІ Порядку №169, суд враховує, що вказані норми не містять заборони на відключення квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку від мережі централізованого опалення. Ці положення по суті констатують права власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирних будинках, в яких не менше половини квартир і нежитлових приміщень відокремлені (відключені) від мережі централізованого опалення, на власний розсуд відключитись або не відключитись від такої мережі.
Зазначені норми мають на меті захистити інтереси власників, що не бажають відключатися від мережі централізованого опалення, коли більше половини приміщень будинку вже від`єдналася від мережі. Ці норми встановлюють лише заборону на примусове відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від зазначених мереж інших власників квартир та нежитлових приміщень.
Суд вважає, що відповідач, посилаючись на пункт 7 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про житлово-комунальні послуги", як на підставу для відмови позивачу у відключенні її квартири від мережі централізованого теплопостачання, позбавив останню права, гарантованого статтею 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Внаслідок цього позивач перебуває в нерівних правах з іншими власниками квартир чи нежитлових приміщень, які відключені від мережі централізованого опалення, що суперечить конституційному принципу рівності усіх перед законом (абзац 4 статті 13, стаття 21 Конституції України).
Оскільки Закон України "Про житлово-комунальні послуги" та Порядок № 169 не містять заборони на відключення власника квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку від мережі централізованого опалення, тому вказані норми не можуть слугувати підставою для відмови у відключенні квартири позивача від мережі централізованого теплопостачання.
Водночас, Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП визначає розділ ІІІ Порядку № 169, тобто визначений алгоритм дій Комісії після отримання заяви власника квартири чи нежитлового приміщення про відокремлення від мережі централізованого опалення.
Так, для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення (пункт 3).
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (пункт 4).
Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника (пункт 5).
Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів (пункт 6).
Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил (пункт 7).
Тобто, Порядок №169 безальтернативно зобов`язує Комісію розглянути заяву про відокремлення від мережі централізованого опалення та надати рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) і витяг із протоколу. Вказана норма є імперативною, а повноваження Комісії з розгляду заяви про відокремлення від мережі централізованого теплопостачання визначені законом як обов`язок, а не як право.
При цьому, Порядок №169 не передбачає ніяких умов, при яких Комісія має право не розглядати заяву власника квартири чи нежитлового приміщення про відокремлення від мережі централізованого опалення або не надавати заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) і витяг із протоколу.
Закон не надає Комісії можливість при розгляді заяви на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, кожне з яких є правомірним.
Повноваження Комісії та порядок їх реалізації передбачають лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки, а саме: розгляд заяви про відокремлення на найближчому засіданні та надання заявникові рекомендацій і витягу із протоколу. Такі повноваження Комісії не є дискреційними.
Як встановив суд, заява позивача щодо надання дозволу на від`єднання від мереж централізованого опалення квартири на розгляд Комісії не передавалася, а такі дії відповідача є протиправними.
Суд зазначає, що для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення). Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії, яка на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.
За таких обставин, з метою судового захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача щодо відокремлення (відключення) квартири від мережі централізованого опалення в порядку, встановленому розділом ІІІ Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за № 169 від 26.07.2019.
Суд вважає, що зобов`язання вчинити вказані вище дії є достатнім способом захисту порушених прав позивачки, а такі позовні вимоги підлягаю до задоволення.
Вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо застосування порядку розгляду її звернення не спрямовані на захист порушених прав позивача, про які вона просить, а тому в їх задоволенні слід відмовити.
Щодо твердження відповідача про пропущення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, то суд зазначає, що такий строк не порушено, оскільки правовідносини сторін, в яких виник спір є триваючими.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 цього Кодексу при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, позивач, квитанцією за № 61 від 07.05.2021, підтвердила сплату судового збору в розмірі 908 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача частину сплаченого судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в розмірі 454 гривні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради (вулиця Грушевського, будинок 21, місто Івано-Франківськ, 76004, код ЄДРПОУ 04054346) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) щодо відокремлення (відключення) квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення в порядку, встановленому розділом ІІІ Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за № 169 від 26.07.2019.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (вулиця Грушевського, будинок 21, місто Івано-Франківськ, 76004, код ЄДРПОУ 04054346) частину сплаченого судового збору в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційної адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.