
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 жовтня 2021 року Справа № 280/6961/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (03168 м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, ЄДРПОУ 00034022), третя особа Запорізький об`єднаний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (69063 м. Запоріжжя, пров. Тихий, 7, ЄДРПОУ 07835529) про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Міністерства оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі – відповідач), третя особа Запорізький об`єднаний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (дал і- третя особа) відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправним і скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яке наведене в протоколі від 18 лютого 2021 року № 26, у частині відмови в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та зобов`язати Міністерство оборони України призначити і виплатити ОСОБА_1 , одноразову грошову допомогу, як особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок отримання травми під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що під час виконання обов`язків військової служби 29.05.2020 позивач отримав травму. Згідно з довідкою військово-лікарської комісії А3309 від 25.06.2020 захворювання позивача «Так, пов`язане з проходженням військової служби». Після звільнення з військової служби 15.07.2020 позивач став на облік у Хортицький районний військовий комісаріат та соціальної підтримки за місцем свого проживання. Позивач звернувся до фахівців Хортицького РТКЦ та СП за допомогою в оформленні медичних документів та направлень до МСЕК для визначення відсотку втрати працездатності. 09.11.2020 ОМСЕК №3 КЗ «ЗЦПМСД» позивачу було визначено ступінь втрати професійної працездатності у 20% одноразово із визначенням причини «травма, так, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби». Після цього за допомогою фахівців Запорізького об`єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, якими пакет документів для розгляду питання про призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з травмою, отриманою в період проходження військової служби, було направлено до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. При цьому, 18.02.2021 за результатами розгляду документів позивача комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум зроблено висновок про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що ступінь втрати працездатності встановлено понад тримісячний термін після звільнення з військової служби. Таким чином, позивач зазначає, що встановлення ступеню втрати ним працездатності понад тримісячний термін після звільнення з військової служби мало місце не його вина або недбалості, а переважно з причин тривалого обігу пакету документів, що в період з 27.07.2020 по 19.10.2020 направлялися Хортицьким РТЦК та СП до Центральної військово-лікарської комісії (М. Київ) і 18 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Одеса) відповідно. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді від 11.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 26.08.2021 з викликом сторін.
26.08.2021 представниками позивача та третьої особи подано заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.
26.08.2021 представником третьої особи Запорізький об`єднаний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подано пояснення (вх. №48503 від 26.08.2021), відповідно до якого зазначає, що відповідно п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, то призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється Конституцією України, Законами України «Про оборону України». «Про Збройні Сили України». «Про військовий обов`язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них указами Президента України та іншими нормативно-правовими актами щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців. Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті і або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і па умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». 09.11.2020, при огляді позивача медико-соціальною експертною комісією йому було встановлено ступінь втрати працездатності 20% одноразово, травма, так, пов`язана із виконанням обов`язків військової служби, що підтверджується довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати працездатності у відсотках серії АГ №0015353 від 09.11.2020 (далі - довідка МСГК). Підстава - акт огляду МСЕК №341, дата - 09.11.2020. Отже позивача було звільнено з військової служби 15.07.2020, а 09.11.2020 медико-соціальною експертною комісією йому було встановлено ступінь втрати працездатності 20% одноразово, тому па нього поширюються вимоги щодо тримісячного терміну після звільнення з військової служби. Відповідно до наданих позивачем документів, ступінь втрати працездатності у відсотках було встановлено після спливу тримісячного терміну, а саме через 3 місяці 25 днів після звільнення з військової служби. З огляду на вищевикладене слід зробити висновок, що у своїх діях щодо відповіді на заяву позивача посадові особи Запорізького ОТЦК та СП керувалися вимогами чинного законодавства та не порушували їх норм. Враховуючи вищезазначене, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, тому вважаємо позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими У задоволенні позову просить відмовити.
08.09.2021 відповідачем Міністерством оборони України подано відзив (вх.. №51776), відповідно до якого зазначає, що позивач звільнений з військової служби 15.07.2020, тобто ступінь втрати працездатності без встановлення інвалідності встановлено більше ніж через 3 місяці. Питання про призначення одноразової грошової допомоги повинно розглядатися відповідно до пункту 7 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Пункт 6 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 містить аналогічні норми та передбачає виплату допомоги в понад тримісячний термін після звільнення лише особам, яким встановлено інвалідність. У задоволенні позову просить відмовити.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до часини четвертої статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
В період з 31.05.2016 по 15.07.2020 ОСОБА_1 проходив військову службу по контракту у військовій частині А1978 Збройних Сил України на посаді старшого водія роти матеріального забезпечення, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2 , виданого 20.11.1983.
29.05.2020 позивач отримав травму правої китиці, внаслідок якої переніс хірургічні операції та встановлено діагноз «Тимчасове порушення функції після перенесеної операції (15.06.2020) ампутація другого пальця правої китиці у зв`язку з гангреною ІІ пальця правої китиці у вигляді незміцнілих післяопераційних рубців».
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії військової частини А3309 від 25.06.2020, захворювання позивача «Так, пов`язане з проходженням військової служби».
15.07.2020 ОСОБА_1 став на облік в Хортицький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем свого проживання.
09.11.2020 ОМСЕК №3 КЗ «ЗЦПМСД» позивачу визначено ступінь втрати професійної працездатності у 20% одноразово із визначенням причин «травма, так, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби»
18.02.2021 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум зроблено висновок про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що ступінь втрати працездатності встановлено понад тримісячний термін після звільнення з військової служби.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-XII) .
Частиною першою статті 16 Закону №2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання
Згідно пункту 7 частини другої статті 16 Закону №2011-XI одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Частиною 6 статті 16-3 цього Закону передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права (ч. 8 ст. 16-3 Закону №2011-XII).
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст) визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (далі – Порядок №975 в редакції, чинній на дату спірних правовідносин).
Згідно з пункту 3 цього Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно п. 7 Порядку №975 у разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією, у розмірі, що визначається у відсотках від: 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Відповідно до п. 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до пункту 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку №975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Разом з цим, положеннями пункту 4.7 Положення №530 (тут й надалі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), встановлено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
У разі часткової втрати працездатності внаслідок поранення, травми, контузії, каліцтва, захворювання (без установлення групи інвалідності) подаються такі документи:
висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який отримав поранення, контузію, травму, каліцтво, захворювання (додаток 11);
заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 12);
копія довідки МСЕК про встановлення відсотка та причинного зв`язку втрати працездатності;
копії довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу, витягу з протоколу засідання ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва);
у разі втрати працездатності внаслідок отриманої травми (поранення, контузії, каліцтва) - копія документа про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), зокрема про те, що травма (поранення, контузія, каліцтво) не пов`язана з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, а саме копія довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або копія акта про нещасний випадок (архівної довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва)), або інші документи про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), зазначені в абзаці першому пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800;
копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я, по батькові та місце реєстрації;
копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою).
Згідно з пунктом 4.8 Положення №530, висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
Якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, відсутні, уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.
Крім того, наказом Міністерства оборони України від 12.02.2018 №58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.03.2018 за №267/31719, внесені зміни, зокрема, до додатку 13 Положення №530, що набрали чинності з 10.04.2018, якими передбачено, що командування зазначає свою позицію з питання, чи має заявник право на отримання зазначеної грошової допомоги («командування вважає, що має/не має права на отримання зазначеної грошової допомоги»).
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що передумовою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується Міністерством оборони України, є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку - військкомату, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).
Водночас, на відповідача покладено обов`язок направити до Міністерства оборони України висновок та документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначені одноразової грошової допомоги, а до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття відповідного рішення.
Як слідує з матеріалів адміністративної справи 25.06.2020 тво командира військової частини А1978 за вих. №1978/108/143 видано Довідку про обставини травми старшого солдата ВЗК ОСОБА_1 , що отримана 29.05.2020.
25.06.2020 видано Довідку №308 військово-лікарської комісії, відповідно до якої зазначено, що старший солдат військової служби за контрактом ОСОБА_1 , 1965 р.н., в/ч А1978, призваний Хортицьким РВК м. Запоріжжя, проведено медичний огляд ВЛК 25.06.2020. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання: Тимчасове порушення функції після перенесеної операції (15.06.2020) ампутація другого пальця правої китиці у зв`язку з гангреною ІІ пальця правої китиці у вигляді незміцнілих післяопераційних рубців. Захворювання, ТАК, пов`язане, з проходженням військової служби.
09.11.2020 ОМСЕК №3 КЗ «ЗЦПМСД» видано Довідку серії АГ №0015353, відповідно до якої позивачу визначено ступінь втрати професійної працездатності у 20% одноразово із визначенням причин «травма, так, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби».
Як слідує з відповіді Хортицького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.04.2021 за вих.. №С3/46, судом встановлено, що 17.07.2020 позивача взято на облік Хортицьким районним військовим комісаром після звільнення з військової служби (витяг із наказу в/ч А1978 від 15.07.2020 №158), про що зроблено відмітку у військовому квитку серії НОМЕР_3 , виданому 20.11.1983 Заводським районним військовим комісаріатом м. Запоріжжя.
Відповідно до заяви позивача від 27.07.2020 за вх.. №С3/101/1 Хортицьким районним військовим комісаріатом направлений пакет документів до Центральної військово-лікарської комісії (м. Київ) для визначення причинного зв`язку захворювань з проходження військової служби в зоні АТО (лист від 29.07.2020 за вих.. №С3/95).
18.09.2020 до Хортицького районного військового комісаріату надійшов до відома другий примірник відповіді Центральної військово-лікарської комісії щодо пере направлення вищевказаних документів до 18 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Одеса).
19.10.2020 до Хортицького районного військового комісаріату надійшов витяг з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 10.09.2020 №324.
Відповідно до Протоколу №324 від 10.09.2020 засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, травма старшого солдата запасу ОСОБА_1 «Тимчасове порушення функції після перенесеної операції (15.06.2020) ампутація другого пальця правої китиці зв`язку з гангреною ІІ пальця правової китиці у вигляді незміцнілих післяопераційних рубців (29.05.2020)., що підтверджується довідкою про обставини травми від 25.06.2020 №1978/108/143 виданою командиром військової частини А1978, медичними та військово-обліковими документами, - травма, ТАК, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.
27.10.2020 Хортицьким районним військовим комісаріатом позивачу було надано направлення до медико-соціальної комісії №3 для визначення відсотку втрати працездатності внаслідок отримання травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби.
Відповідно до заяви позивача від 10.11.2020 вх. №С3/1 щодо призначення одноразової грошової допомоги, пакет документів згідно вимог Порядку №975, був направлений до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
24.11.2020 Хортицьким РТЦК та СП отримано відповідь Запорізького ОТЦК та СП щодо повернення документів без реалізації у зв`язку з перевищенням термінів встановлення часткової втрати працездатності після звільнення з військової служби.
Суд звертає увагу, що з матеріалів справи вбачається що після звільнення позивач вчасно звертався до медичних закладів, при цьому затримка в отриманні довідки ОМСЕК виникла у зв`язку з тривалим перенаправленням Хортицьким РВК пакетів документів до військово-лікарської комісії, відсутність яких не давала можливість позивачу скористатися своїм правом раніше.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Враховуючи викладене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із зверненням позивача понад тримісячний термін після звільнення з військової служби, а тому вимоги позивача про скасування Протоколу від 18.02.2021 комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині відмови у призначенні та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ формовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Щодо витрат на правничу допомогу суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі можуть оскаржити судове рішення щодо судових витрат, якщо це стосується їхніх інтересів.
Якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.
У випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.
Враховуючи те, що представником позивача подано попередній розрахунок витрат, при цьому не подано остаточного розрахунку витрат та не заявлено загальну суму, що підлягає стягненню, суд приходить до висновку про можливість надати позивачу строк для вирішення питання щодо судових витрат після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (03168 м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, ЄДРПОУ 00034022), третя особа Запорізький об`єднаний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (69063 м. Запоріжжя, пров. Тихий, 7, ЄДРПОУ 07835529) про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії ,- задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яке наведене в протоколі від 18 лютого 2021 року № 26, у частині відмови в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги
Зобов`язати Міністерство оборони України призначити і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок отримання травми під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 08.11.2021 року.
Суддя О.О. Артоуз