
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2021 року Справа № 280/6029/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 (на теперішній час блок 73), РНОКПП НОМЕР_1 )
до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 36, код ЄДРПОУ 40302133)
треті особи - Районна адміністрація по Хортицькому району Запорізької міської ради (69123, м. Запоріжжя, бул. Будівельників, 19, код ЄДРПОУ 37573712) в особі Відділу по Хортицькому району служби (Управління) у справах дітей Запорізької міської ради (69076, м.Запоріжжя. вул. Василя Сергієнка,48а); ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )
про визнання протиправними відмов та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі - відповідач), треті особи - Районна адміністрація по Хортицькому району Запорізької міської ради, ОСОБА_2 , в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати відмови відповідача від 24.06.2021 року про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з малолітньою дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з вибуттям з адреси АДРЕСА_3 та реєстрацію місця проживання за адресою АДРЕСА_4 ; зобов`язати Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради зареєструвати ОСОБА_1 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_4 .
Обґрунтовуючи заявлений позов, вказує, що 24 червня 2021 року звернулась до відділу реєстрації фізичних осіб по Хортицькому району управління державної реєстрації фізичних осіб департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради з заявами про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та її малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з вибуттям з адреси АДРЕСА_3 за адресою АДРЕСА_4 , та заявою про реєстрацію місця проживання мене та малолітньої дитини за адресою: АДРЕСА_4 . Однак позивачу було відмовлено у проведенні перереєстрації місця проживання з тих підстав, що відсутня згода другого законного представника дитини - батька. Вважає відмову відділу реєстрації фізичних осіб по Хортицькому району управління державної реєстрації фізичних осіб департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради протиправною, такою що суттєво порушує інтереси дитини. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, 13.08.2021 до суду надіслав відзив на адміністративний позов (вх. №46241), в якому зазначає, що позивачем при зверненні до відділу реєстрації місця проживання по Хортицькому району управління державної реєстрації фізичних осіб Департаменту не надано засвідченої в установленому порядку письмової згоди батька малолітньої дитини ОСОБА_3 про те, що він надає згоду на реєстрацію дитини за адресою: АДРЕСА_4 з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 . Стверджує, що особисто батько дитини, ОСОБА_4 у поданні заяви про реєстрацію місця проживання дитини з одночасним зняттям з попередньої адреси реєстрації місця проживання участі не брав. Також вказує, що позивачкою до заяви про реєстрацію не було надано рішення суду або органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 разом з матір`ю. Посилається на те, що Департаментом права та законні інтереси позивача не порушені, оскільки посадові особи відділу діяли у чіткій відповідності до вимог п. 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207. Просить у позові відмовити.
Ухвалою суду від 19.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та проведення судового засідання.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
19.11.2011 ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 , який рішенням Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 02 листопада 2018 року було розірвано.
Від шлюбу з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 у позивачки народився син ОСОБА_3 , який разом з матір`ю зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_1 звернулася до Відділу реєстрації фізичних осіб по Хортицькому району управління державної реєстрації фізичних осіб Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради з заявами про зняття її та її малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з реєстрації місця проживання, у зв`язку з вибуттям з адреси АДРЕСА_3 за адресою АДРЕСА_4 , та заявою про реєстрацію місця проживання та малолітньої дитини за адресою: АДРЕСА_4 .
Відділом реєстрації фізичних осіб по Хортицькому району управління державної реєстрації фізичних осіб Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради відмовлено позивачу у знятті з реєстрації та реєстрації місця проживання у зв`язку з тим, що особа не подала необхідних документів, зокрема, відсутня згода другого законного представника дитини (батька).
Не погодившись із вказаною відмовою та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон № 1382-IV) громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Згідно з частиною восьмою статті 6 Закону № 1382-IV забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі). Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Статтею 9-1 Закону № 1382-IV передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;
- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;
- для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів визначають Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (далі - Правила).
Згідно пункт у 18 Правил, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
- право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
- право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
Відповідно до пункту 4 Правил громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
Пунктом 11 Правил реєстрації місця проживання передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
З аналізу норм законодавства, наведених у пунктах 27-32 слідує, що для реєстрації місця проживання особа подає, зокрема, свідоцтво про народження дітей або дані щодо реєстрації малолітніх дітей за місцем проживання одного із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування), також, заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи, (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання) (пункт 18 Правил).
Судом встановлено, що підставою відмови у реєстрації/знятті з реєстрації позивачки та її малолітнього сина відповідачем визначено пункт 11 Правил, а саме, ненадання відповідних документів або інформації. Так, позивачем разом із заявою про зняття з реєстрації/реєстрацію її та дитини, яка не досягла 14 років не було надано письмової згоди другого з батьків, оскільки батьки зареєстровані за різними адресами.
Суд зауважує, що Перелік документів, необхідних для здійснення реєстрації малолітньої дитини, визначено пунктом 18 Правил, у тому числі і частиною четвертою вказаного пункту, отже, другий з батьків повинен надати свою письмову згоду у присутності особи, яка приймає заяву, або така згода підтверджується на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Відповідна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 11 липня 2019 року № 296/8597/16-а та підтримана у постанові від 27.04.2020 у справі № 642/5375/17.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки позивачем до органу реєстрації не було подано документи або інформації, передбаченої пунктом 18 Правил №207 щодо згоди батька на проведення реєстрації місця проживання дитини, то відповідач обґрунтовано відмовив у здійсненні реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та її дитини.
При цьому, відсутність спору про право у цій справі є підставою для незастосування вищезазначеної правової позиції.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
З урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 (на теперішній час блок 73), РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 36, код ЄДРПОУ 40302133) треті особи - Районна адміністрація по Хортицькому району Запорізької міської ради (69123, м. Запоріжжя, бул. Будівельників, 19, код ЄДРПОУ 37573712) в особі Відділу по Хортицькому району служби (Управління) у справах дітей Запорізької міської ради (69076, м.Запоріжжя. вул. Василя Сергієнка,48а); ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними відмов та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 07 жовтня 2021 року.
Суддя Л.Я. Максименко