
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 жовтня 2021 року Справа № 280/3653/21 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, буд. 147, м. Запоріжжя, 69095, код ЄДРПОУ 20508338)
до Товариства з обмеженою відповідальністю “МЕТТІНВЕСТ -ПРОМСЕРВІС” (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд.72, код ЄДРПОУ 39641616)
про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю “МЕТТІНВЕСТ -ПРОМСЕРВІС” (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році у розмірі 37518299,22 грн.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, Господарським кодексом України та зазначає, що відповідно до поданого відповідачем Звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювала у відповідача, за звітний період склала 7533 осіб, у зв`язку з чим середньооблікова кількість осіб з інвалідністю повинна складати 301 осіб. Позивач вказує, що середньооблікова кількість осіб з інвалідністю у роботодавця за звітний період склала 153 особи, що менше ніж встановлено законодавством. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 11.05.2021 позовну заяву у справі № 280/3653/21 залишено без руху та наданий позивачу строк 10 днів з моменту отримання цієї ухвали для усунення недоліків.
Позивачем недоліки позовної заяви усуненні у визначений судом строк.
Ухвалою суду від 14.06.2021 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/3653/20 та призначено підготовче судове засідання на 23.06.2021. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 162 КАС України, разом із усіма письмовими та електронними доказами (які можливо доставити до суду), висновками експертів і заявами свідків на його обґрунтування. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
23.06.2021 представником відповідача суду подано клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 23.06.2021 відкладено розгляд підготовчого засідання на 20.07.2021.
12.07.2021 від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№38940), в якому зазначає, що відповідачем створені робочі місця для працевлаштування інвалідів, за місцем реєстрації протягом 2020 року подавались до Маріупольського міського центру зайнятості, Запорізького міського центру зайнятості, Авдіївського міського центру зайнятості та Кам`янського міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій за формою №3-ПН в яких зазначалася інформація про наявність робочих місць для інвалідів. Протягом 2020 року Державною службою зайнятості не було направлено відповідачу жодної особи для працевлаштування на заявлені вакантні посади. Вважає, що у відповідача відсутній склад правопорушення у сфері господарювання щодо працевлаштування інвалідів у 2020 році, тому відсутня вина щодо невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Ухвалою суду від 20.07.2021 відкладено розгляд підготовчого засідання на 18.08.2021.
Ухвалою суду від 18.08.2021 задоволено клопотання представників про закриття підготовчого провадження та призначено до судового розгляду на 15.09.2021.
15.09.2021 від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечує та просить відмовити.
Відповідно до ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
В силу положень ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. ст. 194 та 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
На підставі приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 193 КАС України, суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Частиною 5 статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено – повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У відповідності до приписів ч. 4 с. 243 КАС України, судове рішення складене у повному обсязі до закінчення встановлених цим Кодексом строку розгляду відповідної справи.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
На виконання положень ч.3 ст. 18 Закону відповідачем, з метою виконання нормативу, в структурних підрозділах у необхідній кількості були створені робочі місця для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями, а саме:
наказом по підприємству № 404 від 23.09.2016 р. в структурних підрозділах були створені робочі місця з повним робочим днем для осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник» в кількості 90 робочих місць;
наказом по підприємству № 429 від 30.09.2016 р. в структурних підрозділах були додатково створені робочі місця з повним робочим днем для осіб з обмеженими фізичними можливостями за професіями «підсобний робітник» та кур`єр в кількості 40 робочих місць.
наказами № 473-і від 31.05.2017 та № 480 від 07.06.2017 в зв`язку із організацією нового структурного підрозділу Відповідача у м. Запоріжжі - Дирекції з ремонту та сервісу у складі 4 виробничих цехів (цех ремонту металургійного обладнання № 1, цех ремонту металургійного обладнання № 2, цех ремонту прокатного обладнання та цех ремонту електрообладнання металургійних цехів) та наявною виробничою потребою у такій категорії працівників, як «підсобний робітник» був змінений склад створених робочих місць для осіб з обмеженими фізичними можливостями (замість 22 вакансій кур`єра були введені вакансії підсобного робітника) та додатково створено ще робочі місця з повним робочим днем за професією «підсобний робітник».
В зв`язку з подальшим збільшенням чисельності підприємства та створенням нових виробничих дільниць в діючих структурних підрозділах Відповідача (ЦСО ЛПЦ-1700 та ЦСО ЛПЦ-3000) в грудні 2017 року, з метою виконання нормативу, були видані:
наказ №2 951 від 19.12.2017 року, яким було додатково створено 5 робочих місць з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник»;
наказ № 952 від 19.12.2017 року, яким було додатково створено 2 робочих місця з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник»;
наказ № 952-і від 19.12.2017 року, яким було додатково створено 83 робочих місця з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник».
Протягом 2018 року у зв`язку з заснуванням підприємством нових філій (Філія № 3 у місті Кам`янське та Філія № 4 у місті Авдіївка) та збільшенням чисельності працівників, Відповідачем, з метою виконання нормативу, видані:
наказ № 448 від 31.07.2018 року, яким було додатково створено 15 робочих місць з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник»;
наказ № 523 від 18.09.2018 року, яким було додатково створено 25 робочих місць з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник».
Протягом 2019 року у зв`язку зі створенням нових структурних підрозділів Відповідачем були видані:
наказ № 256/1 від 13.03.2019 року, яким було додатково створено 7 робочих місць з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за
професією «підсобний робітник»;
наказ № 1380/1 від 15.10.2019 року, яким було додатково створено 10 робочих місць з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник».
Протягом 2020 року у зв`язку зі створенням нових структурних підрозділів Відповідачем були видані:
наказ № 117 від 31 січня 2020 року, яким було додатково створено 23 робочих місць з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник»;
наказ № П/100/02.03.2020/8 від 02.03.2020 року, яким було додатково створено 2_ робочих місця з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник»;
наказ № П/100/03.06.2020/5 від 03.06.2020 року, яким було додатково створено 2_ робочих місця з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «підсобний робітник»;
наказ № П/100/12.10.2020/6 від 12.10.2020 року, яким було додатково створено З робочих місця з повним робочим днем для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за професією «кур`єр».
16.02.2021 відповідач подав до відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт форми №10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2020 рік, в якому відображено, що середньооблікова чисельність працюючих у 2020 році у відповідача фактично складала 7533 чоловік, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становила 153 особи. При цьому, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в України”, повинна складати 301 особа. Фонду оплати праці штатних працівників відповідача у 2020 році становив 1903919,00 грн.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач з січня 2020 року по грудень 2020 року щомісячно подавав до Державного центру зайнятості – Маріупольського міського центру зайнятості, Запорізького міського центру зайнятості, Авдіївського міського центру зайнятості та Кам`янського міського центру зайнятості звітність “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)” за формою №3-ПН про наявність вільних робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема:
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 16.01.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 18.02.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 26.03.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 21.04.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 19.05.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 03.06.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 22.07.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 10.08.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 11.09.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 13.10.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 12.11.20;
Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 09.12.20.
Судом встановлено, що у 2020 році на ТОВ “МЕТТІНВЕСТ -ПРОМСЕРВІС” з власної ініціативи розміщав у засобах масової інформації (газети «Вісник Промсервіса») рекламу із запрошенням про працевлаштування осіб з інвалідністю. Приймав участь у заходах, які проводились протягом 2020 року:
- Маріупольським міським центром зайнятості у напрямку працевлаштування осіб з інвалідністю, що підтверджується листом Маріупольського міського центру зайнятості від 19.05.2021р. № 07/1741/06-16/2;
- Запорізьким міським центром зайнятості у напрямку працевлаштування осіб з інвалідністю, що підтверджується листом Запорізького міського центру зайнятості від 14.05.2021р. № 1334/04-19;
- Авдіївським міським центром зайнятості у напрямку працевлаштування осіб з інвалідністю, що підтверджується листом Авдіївського міського центру зайнятості від 19.05.2021р. № 01-28/434.
Крім іншого, ТОВ “МЕТТІНВЕСТ -ПРОМСЕРВІС” повідомляв громадські організації щодо наявності на підприємстві вакансій для осіб з інвалідністю, а саме:
- Голову громадської організації «Товариство інвалідів «Джерело Надії», що підтверджується листом № 603/679 від 27.10.2020 року;
- Голову Товариства інвалідів Кальміуського району, що підтверджується листом № 603/680 від 27.10.2020 року;
- Голову Товариства інвалідів Центрального району, що підтверджується листом № 603/681 від 27.10.2020 року.
Відповідно до відповіді Запорізького міського центру зайнятості від 14.05.2021р. № 1334/04-19 територіальний орган зайнятості підтвердив відсутність відмови з боку адміністрації Відповідача в працевлаштуванні осіб з інвалідністю в 2020 році.
Відповідно до відповіді Маріупольського міського центру від 19.05.2021р. № 07/1741/06- 16/2 територіальний орган зайнятості підтвердив відсутність відмови з боку адміністрації Відповідача в працевлаштуванні осіб з інвалідністю в 2020 році.
Відповідно до відповіді Криворізького міськрайонного центру зайнятості від 18.05.2021 р. № 01-10/1401 територіальний орган зайнятості підтвердив, що протягом 2019 року Відповідачу не направлялися особи з інвалідністю для працевлаштування.
Відповідно до відповіді Авдіївського міського центру зайнятості від 19.05.2021р. № 01- 28/434 територіальний орган зайнятості підтвердив відсутність відмови з боку адміністрації Відповідача в працевлаштуванні осіб з інвалідністю в 2020 році.
Відповідно до відповіді Кам`янського міського центру зайнятості від 12.05.2021р. № 1272/2021 територіальний орган зайнятості підтвердив відсутність відмови з боку адміністрації Відповідача в працевлаштуванні осіб з інвалідністю в 2020 році.
Відповідно до розрахунку суми позову щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій, за наявні робочі місця призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю у 2020 році, відповідач мав сплатити суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 37406080,92 грн., а також пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій у сумі 112218,30 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України від 21 березня 1991 року №875-ХІІ “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (далі - Закон №875-ХІІ).
Згідно із ч. 2 ст. 17 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.
Частинами 1, 2 ст. 19 Закону №875-ХІІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 4 ст. 20 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону №875-ХІІ, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Частиною 3 ст. 18 цього Закону визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проаналізувавши вищенаведене, суд зазначає, що обов`язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу, покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 №42 затверджена форма звітності №10-ПІ “Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів” та Інструкція щодо її заповнення. Згідно пункту 3.1. Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до пункту 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 1442/11722. За таким же правилом визначається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.
Згідно із частиною першою статті 18 Закону забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Відповідно до частини третьої статті 18-1 Закону Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Тобто цією нормою визначено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування здійснюється двома шляхами: безпосереднє звернення особи з інвалідністю до підприємства або звернення особи з інвалідністю до державної служби зайнятості (з подальшим її направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).
Суд вважає, що стаття 18 Закону не встановлює правил, за якими підприємство було б зобов`язане самостійно здійснювати пошук осіб з інвалідністю для їх працевлаштування на своєму підприємстві.
Разом з тим, частиною третьою статті 18 вказаного Закону чітко визначені обов`язки підприємства, що використовує найману працю: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 07.02.2018 у справі П/811/693/17, від 02.05.2018 у справі № 804/8007/16, від 13.06.2018 у справі №819/639/17.
Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є звіт форми № 3-ПН.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 02.05.2018 у справі № 804/8007/16.
Так, матеріалами справи підтверджується, що відповідач сприяв працевлаштуванню інвалідів та виконував усі вимоги законодавства щодо забезпечення прав інвалідів на працевлаштування у повному обсязі.
Судом встановлено факт невиконання відповідачем нормативу по працевлаштуванню інвалідів у 2020 році, однак суд вважає, що вини відповідача в цьому немає, оскільки відповідач вживав всі необхідні заходи по створенню робочих місць та працевлаштуванню інвалідів. Поряд з цим, фактів відмови зі сторони відповідача у працевлаштуванні інвалідів за 2020 рік не встановлено.
Тобто, ТОВ “МЕТТІНВЕСТ -ПРОМСЕРВІС” було вжито всіх заходів по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб`єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.
При цьому, суд зазначає, що роботодавець вжив усіх необхідних заходів для недопущення порушення, а факт не працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць для даної категорії громадян, у зв`язку з їх відсутністю, не може слугувати підставою для накладення адміністративно-господарських санкцій, за відсутності вини юридичної особи.
Отже, елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв`язку між самим порушенням та його наслідками. Застосування принципу вини як умови відповідальності пов`язане з необхідністю доведення порушення зобов`язання.
Суд дійшов висновку, що роботодавець вжив необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, зокрема відповідачем було вжито всіх необхідних заходів для працевлаштування інвалідів: ТОВ “МЕТТІНВЕСТ -ПРОМСЕРВІС” зареєстровано у Запорізькому обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, звітувало про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, направляло до центру зайнятості відповідну звітність з інформацією щодо можливості працевлаштування осіб з інвалідністю, тому зазначені адміністративно-господарські санкції до відповідача не можуть бути застосовані.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 19.12.2018 року у справі №812/1140/18, згідно якої обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування, за умови, що відповідач ужив всі заходи по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу. При цьому, якщо жодних доказів про те, що відповідачем не виділено та не створено робочі місця для працевлаштування інвалідів, позивачем не надано та не доведено факту протиправної відмови у працевлаштуванні інвалідів з боку товариства.
В силу вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналізуючи наявні та досліджені в матеріалах справи докази, суд вважає, що відповідачем було виконано всі необхідні заходи по створенню робочих місць для інвалідів і їх працевлаштуванню та дотримано вимоги, встановлені ст. 19 Закону №875-ХІІ, тому підстави для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з викладених вище підстав.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, буд. 147, м. Запоріжжя, 69095, код ЄДРПОУ 20508338) до Товариства з обмеженою відповідальністю “МЕТТІНВЕСТ -ПРОМСЕРВІС” (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд.72, код ЄДРПОУ 39641616) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році, - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 07.10.2021.
Суддя А.В. Сіпака