Ухвала суду № 100219406, 04.10.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
280/7794/21
Номер документу
100219406
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РОЗГЛЯДУ

04 жовтня 2021 року Справа № 280/7794/21 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у підготовчому засіданні у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Запорізької областної прокуратури (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29-А; код ЄДРПОУ 02909973)

про стягнення вихідної допомоги при звільненні та середнього заробітку за весь період затримки розрахунку по виплаті вихідної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізької областної прокуратури (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) стягнути з Запорізької областної прокуратури на користь ОСОБА_1 вихідну допомогу при звільненні у розмірі 22086,09 грн.; 2) стягнути з Запорізької областної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь період затримки розрахунку по виплаті вихідної допомоги починаючи з 21.08.2020.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Клопотання обгрутоване тим, що позивач повинен був звернутися з позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльності Запорізької обласної прокуратури щодо не здійснення нарахування та не виплати вихідної допомоги при звільненні та зобов`язання здійснити нарахування та виплатити вихідну допомогу при звільненні у межах місячного строку звернення до суду з моменту, коли дізнався або мав дізнатись про порушення своїх прав. Відповідно до наказу прокурора Запорізької області від 18.08.2020 за №1570к позивача звільнено з посади прокурора з 04.08.2020. Позивач ознайомився зі вказаним наказом 19.08.2020, що підтверджується його підписом. Окрім того, остаточний розрахунок з позивачем обласною прокуратурою здійснено у серпні 2020 року, що підтверджується довідкою про кінцевий розрахунок з позивачем. Таким чином, позивач про невиплату йому вихідної допомоги дізнався під час отримання ним пов`язаних зі звільненням виплат, а тому строк на звернення до суду з вимогами про зобов`язання Запорізької обласної прокуратури здійснити нарахування та виплатити вихідну допомогу при звільненні має обчислюватися з серпня 2020 року. Доводи позивача про те, що він дізнався про невиплату вихідної допомоги з листа прокуратури від 04.08.2021 за №27-93вих-21, яким його повідомлено про відсутність підстав для виплати цієї допомоги, є безпідставними. Отримавши пов`язані зі звільненням виплати у серпні 2020 року, позивач мав реальну, об`єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про складові цих виплат. Отже, з дня отримання розрахунку при звільненні позивач вважається таким, що повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій заявлені заперечення на клопотання про залишення позову без розгляду. В обгрунтування заперечень зазначено, що позивач не є фахівцем у галузі бухгалтерії та здійснення розрахунків, а тому на момент звільнення та здійснення відповідачем остаточного розрахунку вважав, що останнім дотримано всіх, передбачених законом гарантій, та виконано всі покладені обов`язки, у тому числі з виплати вихідної допомоги відповідно до ст.44 КЗпП України. Позивач не повинен контролювати правильність здійснених відповідачем, як роботодавцем, всіх необхідних позивачу виплат. Крим того, треба враховувати відповідний емоційний стан позивача після звільнення, враховуючи те, що таке звільнення було незаконним, що підтверджено рішеннями суду. Про порушення відповідачем прав позивача, останній дізнався саме з відповіді на його публічний запит, яка надійшла 04.08.2021. Ця відповідь містила чітку структуру здійснених позивачу виплат, а також повідомлення про те, що вихідна допомога не виплачувалась. Таким чином, позивач вважає, що строк звернення до суду з даним позовом повинен обчислюватися саме з моменту отримання від відповідача чіткої відповіді про структуру здійснених на момент звільнення виплат, а саме з 04.08.2021. Стосовно посилання відповідача на те, що позивач ознайомлений з Наказом про звільнення та кінцевим розрахунком позивач зазначає, що дані документи містять загальні відомості про нараховані йому виплати. Відомості про нарахування, виплату саме вихідної допомоги у таких документах відсутні, а тому не можуть слугувати доказом того, що позивач знав та повинен був знати, що його права порушені в частині невиплати вихідної допомоги. Позивач вважає, що докази, які надані відповідачем суду, не доводять обізнаність позивача про порушення його прав саме з моменту ознайомлення з Наказом про звільнення та кінцевим розрахунком.

Адміністративний позов поданий на поштове відділення 28.08.2021.

Відповідно до ч.5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч.3 ст.123 КАС України).

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч.4 ст.123 КАС України).

Як передбачено п.8 ч.1 ст.240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.6 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод” від 04.11.1950 (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Як зазначено у ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У п.1 Рішення Конституційного Суду України (справа №9-зп від 25.12.1997) зазначено: “Частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод”.

У наказі Прокуратури Запорізької області від 18.08.2020 за №1570к зазначено: “… Керуючись статтею 11 Закону України “Про прокуратуру”, підпунктом 2 пункту 19 розділу II “Прикінцеві і перехідні положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури”, - НАКАЗУЮ: 1.ЗВІЛЬНИТИ ОСОБА_2 з посади прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Запорізької області та з органів прокуратури Запорізької області на підставі пункту 9 частини 1 статті 51 Закону України «Про прокуратуру» з 20 серпня 2020 року. 2.Відділу фінансування та бухгалтерського обліку прокуратури області сплатити ОСОБА_1 компенсацію за 06 календарних днів за період роботи з 21.11.2019 по 20.08.2020 невикористаної щорічної відпустки. …”.

Позивач звернувся до відповідача із Запитом на отримання публічної інформації від 27.07.2021, в якому зазначено, зокрема: “… прошу у встановлений строк, на підставі статей 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», надати наступну інформацію з примірниками (належним чином завіреними копіями) відповідних документів: - повідомити чи виплачувалась мені при звільненні з Прокуратури Запорізької області та органів прокуратури вихідна допомога у встановленому законом порядку та розмірі. - повідомити суму коштів, які мені нараховані та виплачені при звільнені з Прокуратури Запорізької області та органів прокуратури, а також з яких виплат складається така сума. …”.

На вказаний Запит позивача відповідач листом №27-93вих-21 від 04.08.2021 повідомив про наступне, зокрема: “… Повідомляємо, що 20.08.2020 Вам нарахована заробітна плата у сумі 19655,53 грн., що складається з: 1.Посадового окладу - у розмірі 4011,00 грн. за 14 відпрацьованих днів; 2.Надбавки за вислугу років - у розмірі 802,20 грн. за 14 відпрацьованих днів; 3.Надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - у розмірі 3369,24 грн. за 14 відпрацьованих днів; 4.Суми індексації заробітної плати - у розмірі 190,55 грн.; 5.Компенсації за 06 календарних днів невикористаної на дату звільнення щорічної відпустки (відповідно до наказу прокурора області від 18.08.2020 №1570к) - у розмірі 4443,78 грн.; 6.Надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 401,10 грн. за 14 відпрацьованих днів (відповідно до наказу прокурора області від 21.08.2020 №1609к); 7.Щомісячна премія - у розмірі 6437,66 грн. за 14 відпрацьованих днів (відповідно до наказу прокурора області від 26.08.2020 №1631к). … Вихідна допомога при звільненні Вам не нараховувалась та не виплачувалась. ...”.

З наданого відповідачем Розрахункового листа за серпень 2020 року, з підписом позивача про ознайомлення, не вбачається коли саме позивач був ознайомленний з даними кінцевого розрахунку з ним.

Отже, відповідач не надав до суду переконливих доказів того, що позивач до отримання листа Запорізької обласної прокуратури №27-93вих-21 від 04.08.2021 був обізнаний про не повний з ним розрахунок усіх належних виплат при звільненні.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення з адміністративним позовом до суду.

З вказаних підстав суд вважає, що клопотання відповідача про залишення позовної заяви позивача без розгляду задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160, 240, 241-243, 248 КАС України, суд, –

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви позивача без розгляду.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О.О. Прасов