
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2021 рокуСправа № 160/12258/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засідання Главчеві В.Ф. за участю: представника позивача представника відповідача Порохняча М.О. Куліша А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Державного навчального закладу «Професійно-технічне училище № 81» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 21.07.2021 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного навчального закладу «Професійно-технічне училище № 81» про:
- застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: будівлі за адресою: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Запорожченка, будинок 1; будівлі за адресою: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Запорожченка, будинок 57; будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Відродження, будинок 51/1 Державного навчального закладу «Професійно-технічне училище № 81» (код ЄДРПОУ 03067499), до повного усунення порушень;
- встановлення у судовому рішенні способу і порядку його виконання шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію об`єкта, а саме: будівлі за адресою: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Запорожченка, будинок 1; будівлі за адресою: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Запорожченка, будинок 57; будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Відродження, будинок 51/1 Державного навчального закладу «Професійно-технічне училище № 81» (код ЄДРПОУ 03067499), до повного усунення порушень.
2. Ухвалою від 26.07.2021 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 06.08.2021 засобами електронного зв`язку та 09.08.2021 до канцелярії суду на виконання вимог ухвали від 26.07.2021 позивачем надано платіжне доручення від 04.08.2021 № 935 про сплату судового збору у розмірі 2270 грн.
4. Ухвалою суду від 11.08.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті спору, витребувано докази по суті спору.
5. 27.08.2021 на електронну адресу суду та 02.09.2021 подано до канцелярії суду клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін до суду.
6. 02.09.2021 відповідачем подані до суду заперечення на адміністративний позов з додатками.
7. Ухвалою суду від 10.09.2021 клопотання відповідача задоволено, ухвалено подальший розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження, замінивши судове засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням; призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні 28.09.2021; витребувано від відповідача: документи на підтвердження усунення виявлених порушень за кожним порушенням окремо, за наявності; підтвердження вжитих заходів для забезпечення пожежної та техногенної безпеки об`єкту; за наявності акти позапланових перевірок, на підтвердження усунення виявлених актом 22.06.2021 № 13, листи на адресу позивача на підтвердження усунення таких порушень, за наявності.
8. 16.09.2021 на електронну адресу суду від відповідача надійшло клопотання, в якому зазначено, що канцелярією суду 02.09.2021 отримані документи, які витребувані ухвалою суду від 10.09.2021.
9. 28.09.2021 від відповідача надійшли докази на підтвердження усунення порушень, виявлених під час перевірки.
10. 28.09.2021 у підготовче засідання прибули представники сторін, ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі, за письмовою згодою сторін призначено справу до судового розгляду по суті одразу після закриття підготовчого провадження.
11. У судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
12. Подальша експлуатація об`єкта із встановленими перевірками порушеннями пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту створює загрозу життю та/або здоров`ю людей, у зв`язку із чим є достатніми підстави для вжиття заявлених заходів реагування.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
13. Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що ініційованою закладом позаплановою перевіркою підтверджено усунення більшості порушень.
14. Закладом вжито всіх можливих заходів з метою забезпечення правил протипожежної безпеки, у зв`язку із чим представник позивача просив у задоволенні позову відмовити.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
15. У період з 08.06.2021 по 22.06.2021 Павлоградським районним управлінням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, на підставі наказу від 02.06.2021 № 2, проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Державним навчальним закладом «Професійно-технічне училище № 81» про:
- застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: будівлі за адресою: Державного навчального закладу «Професійно-технічне училище № 81» (код ЄДРПОУ 03067499), до повного усунення порушень;
- ступінь ризику: високий;
- види об`єктів щодо яких проводиться захід: території будівель та приміщення ДНЗ «ПТУ № 81» за адресою: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Запорожченка, будинок 1 (навчальний корпус); Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Запорожченка, будинок 57 (гуртожиток); Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Відродження, будинок 51/1 (машинний двір).
16. 22.06.2021 за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) складено акт № 13, у якому наведено опис 14 виявлених порушень, наявність яких стала підставою для звернення до суду із цим позовом.
17. У період з 16.08.2021 по 30.08.2021 Павлоградським районним управлінням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ДНЗ «ПТУ № 81», за результатами якого складено акт від 30.08.2021 № 112, підтверджено усунення частини попередньо виявлених порушень, наведено опис порушень, що залишились неусуненими:
- будівля навчального корпусу ДНЗ «ПТУ № 81»: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Запорожченка, будинок 1:
1) не забезпечено працівників об`єкта засобами індивідуального захисту. Обсяги -забезпечення засобами радіаційного та хімічного захисту, їх типи, визначаються суб`єктом господарювання за погодженням з територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій (пункт 2 частини першої статті 20 КЦЗУ, пункт 8 в редакції Постанови КМУ № 1200);
2) будинки, приміщення та споруди не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», а саме системою пожежної сигналізації; системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ);
3) не пройдене навчання керівного складу з питань цивільного захисту (пункт 8 частини першої статті 20 КЦЗУ);
- будівля гуртожитку ДНЗ «ПТУ № 81»: Дніпропетровська область, Юр`ївський район, селище міського типу Юр`ївка, вулиця Запорожченка, будинок 57:
4) будинки, приміщення та споруди не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», а саме системою пожежної сигналізації; системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ);
5) не встановлено протипожежні двері, в прорізі протипожежної перегородки, що відділяє приміщення електрощитової від інших приміщень (пункт 2.3 глави 2 розділу ІІІ ППБУ);
6) не забезпечено працівників об`єкта засобами індивідуального захисту. Обсяги забезпечення засобами радіаційного та хімічного захисту, їх типи, визначаються суб`єктом господарювання за погодженням з територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій (пункт 2 частини першої статті 20 КЦЗУ, пункт 8 в редакції Постанови КМУ № 1200).
18. 16.03.2021 затверджено експертний звіт (позитивний) щодо розгляду кошторисної частини проектної документації за робочим проектом «Капітальний ремонт системи протипожежного захисту (система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу, система блискавкозахисту) у Державному навчальному закладі «Професійно-технічне училище № 81»:
- загальна кошторисна вартість будівництва у поточних цінах станом на 16.03.2021 складає 2183,06709 тис.грн.
19. Департамент освіти і науки облдержадміністрації в межах компетенції розглянув звернення ДНЗ «ПТУ № 81» від 22.07.2021 № 259 щодо виділення коштів з обласного бюджету на виконання протипожежних заходів у закладі та, керуючись розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 25.10.2017№ 831-р «Питання управління державними закладами професійної (професійно-технічної) освіти, підпорядкованими Міністерству освіти і науки» (зі змінами), голови облдержадміністрації від 20.06.2018 № Р-383/0/3-18 «Про управління закладами професійної (професійно-технічної) освіти», листом від 09.08.2021 № 5658/0/211-21 повідомив:
- зважаючи на важливість і соціальну значимість порушеного питання, департаментом освіти і науки облдержадміністрації включено зазначені в листі протипожежні заходи до відповідного реєстру щодо забезпечення закладів професійної (професійно-технічної) освіти, в тому числі ДНЗ «Професійно-технічне училище № 81», у 2021 році необхідним обсягом коштів для виконання заходів з пожежної безпеки;
- на цей час кошти обласного бюджету розподілено в повному обсязі та затверджено рішенням Дніпропетровської обласної ради від 23.12.2020 № 11-3/ VІІІ «Про обласний бюджет на 2021 рік» (зі змінами). Тому, питання щодо фінансування ДНЗ «Професійно-технічне училище № 81» за рахунок коштів обласного бюджету для виконання протипожежних заходів може бути розглянуто разом з усіма зверненнями при уточненні показників обласного бюджету на 2021 рік, враховуючи пріоритети розвитку регіону та наявність необхідного обсягу фінансового ресурсу.
20. Листом від 22.06.2021 № 225 ДНЗ «ПТУ № 81» звернулось до НМЦ ЦЗ та БЖД Дніпропетровської області із клопотання про проведення навчання і перевірки знань з питань цивільного захисту, інструктажів з пожежної та техногенної безпеки для чотирьох осіб.
21. Листом від 15.08.2021 № 278 ДНЗ «ПТУ № 81» звернулось до НМЦ ЦЗ та БЖД Дніпропетровської області із доданням заяви на функціональне навчання з питань ЦЗ на 2022 рік чотирьох осіб.
22. 03.09.2021 між ТОВ «Дніпропетровське спеціалізоване протипожежне підприємство» та ДНЗ «ПТУ № 81» укладено договір № ПВ-139-РТ купівлі-продажу товару: ДК021:2015:35110000-8 Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання, блок дверний протипожежний ЕІ30 (800х2000) в кількості 1 шт. за ціною 6260,40 грн з ПДВ.
23. 23.09.2021 ДНЗ «ПТУ № 81» та ФОП ОСОБА_1 уклади договір на поставку товару № 23/09-21 відповідно до умов якого постачальник зобов`язався поставити протигази ГН-5 в кількості 20 шт. на загальну суму 6600 грн з ПДВ.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
24. Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі – Закон № 877-V).
25. Відповідно до статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
26. Згідно частини першої та шостої статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
27. Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
28. Відповідно до підпункту 39 пункту 4 «Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 на ДСНС України покладено завдання організовувати і здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно - правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання.
29. Згідно підпунктів 27, 35 пункту 4 «Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області», затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС України від 21.09.2017 № 507) Головне управління відповідно до покладених на нього завдань організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання; складає акти перевірок, видає припису, постанови, розпорядження про усунення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
30. На суб`єкта господарювання покладаються обов`язки щодо забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об`єктах суб`єкта господарювання; організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб`єкта господарювання; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики (стаття 20 Кодексу цивільного захисту України).
31. Відповідно до частини першої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
32. Згідно підпункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
33. Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
34. Згідно підпунктів 1, 4 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
35. Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
36. Згідно із частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
37. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні (далі – Правила), які є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
38. Пунктами 4, 5 розділу І Правил встановлено, що пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
39. Особи, відповідальні за забезпечення пожежної безпеки на підприємствах та об`єктах, їх права та обов`язки визначаються відповідно до законодавства.
40. Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об`єктів (пункт 1 розділу ІІ Правил).
41. Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта (пункт 22 розділу ІІ Правил).
42. Відповідно до пункту 1.1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», вимоги цих будівельних норм поширюються на проектування, монтування, перевірку відповідності і підтримання експлуатаційної придатності систем протипожежного захисту (СПЗ), а саме: автоматичних систем пожежогасіння (АСПГ); автономних систем пожежогасіння локального застосування (СПГа); систем пожежної сигналізації (СПС); систем оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей (СО); систем протидимного захисту (СПДЗ); систем централізованого пожежного спостерігання (СЦПС); диспетчеризації СПЗ.
43. Зазначені вище СПЗ призначені для протипожежного захисту будинків, будівель або їх частин (приміщень), споруд, устаткування різного призначення (далі - об`єкти) відповідно до додатків А та Б під час нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту цих об`єктів.
44. Ці будівельні норми встановлюють вимоги до обладнання об`єктів СПЗ під час їх будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту, зміни категорій приміщень і будинків за вибухопожежною і пожежною небезпекою згідно з НАПБ Б.03.002 (пункт 1.2 ДБН В.2.5-56:2014).
45. У випадку неможливості заходами технічного обслуговування та планово попереджувальними ремонтами підтримання експлуатаційної придатності на діючих об`єктах в працездатному стані систем протипожежного захисту в проектних межах, що були чинні на час прийняття СПЗ до експлуатування, необхідно провести технічне переоснащення останніх у відповідності з вимогами цих норм (пункт 5.2 ДБН В.2.5-56:2014).
46. Пунктом 6.1 ДБН В.2.5-56:2014 визначено, що системи протипожежного захисту поділяються на: а) системи пожежної сигналізації; б) автоматичні системи пожежогасіння; в) автономні системи пожежогасіння локального застосування; г) системи оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей; д) системи протидимного захисту; е) системи централізованого пожежного спостерігання; ж) системи диспетчиризації СПЗ. Також до СПЗ належать: и) блискавкозахист; к) ліфти пожежні; л) пожежні кран-комплекти; м) протипожежні двері, клапани, ворота, завіси (екрани) тощо.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
47. Пожежна безпека характеризується відсутністю неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж, а також пов`язаної з ними можливості завдання шкоди людям.
48. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення від надзвичайних ситуацій техногенного характеру.
49. Надзвичайна ситуація – це обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності.
50. Забезпечення техногенної безпеки суб`єкта господарювання покладається на його керівника (частина друга статті 51 Кодексу цивільного захисту України), забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання (частина третя статті 55 Кодексу цивільного захисту України).
51. Захід реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємства до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо виявлені допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
52. Вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.
53. Порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, Кодексом цивільного захисту України не визначено, отже, віднесення до зазначеної категорії є оцінкою суб`єкта владних повноважень, а тому, в кожному окремому випадку суб`єкт владних повноважень має визначати чи створюють виявлені порушення загрозу життю та здоров`ю людей у взаємозв`язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.
54. Визначені статтями 69 та 70 Кодексу цивільного захисту України підстави для видачі центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, приписів, постанов і розпоряджень, а також підстави для зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачають як недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, так і невиконання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань техногенної безпеки.
55. Так, у разі недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; невиконання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань техногенної безпеки; непроведення в установленому порядку навчання персоналу суб`єкта господарювання діям у разі виникнення аварійних ситуацій та аварій; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу надзвичайних ситуацій; відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, видаються, відповідно приписи, постанови і розпорядження.
56. Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів є також недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
57. Об`єктом перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки були, зокрема, будівлі навчального корпусу та гуртожитку.
58. Судом встановлено, що на час розгляду цієї справи по суті суб`єктом господарювання придбано засоби індивідуального захисту – протигази; придбано протипожежні двері, відповідач очікує на їх поставку та монтування у найближчий час; навчання керівного складу відбудеться у лютому 2022 року у зв`язку із заповненням навчальних груп до вказаного часу; відповідачем профінансовано виготовлення проектної документації та отримано позитивний експертний висновок для забезпечення будівель навчального корпусу та гуртожитку системами пожежної сигналізації, системами оповіщення про пожежу та блискавкозахисту, за відсутності для самостійного фінансування таких систем відповідач звернувся за допомогою у їх фінансуванні до департаменту освіти та науки облдержадміністрації.
59. Таким чином, відповідач вживає заходи для усунення вищевказаних порушень.
60. З урахуванням характеру виявлених під час перевірки порушень, звертаючись до суду з цим позовом, суб`єкт владних повноважень не навів обґрунтованих аргументів неможливості застосування заходів реагування, передбачених статтею 69 Кодексу цивільного захисту України, які є менш несприятливими для відповідача та застосування яких відповідало б положенням вказаної норми Кодексу.
61. Таким чином, проведена відповідачем робота та вжиті заходи свідчать про добросовісність його намірів, а тому буде необґрунтованим та непропорційним до відповідача заявленого заходу реагування.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
62. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи із того, що при обранні виключного заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об`єкта судом має ураховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування обсягу та ступеню тяжкості допущених порушень.
63. За встановлених обставин справи, суд вважає відсутніми підстави для вжиття заявлених заходів реагування, що є підставою для відмови у задоволенні позову
64. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 38598371; вул. Короленка, 4, м. Дніпро, 49600) до Державного навчального закладу «Професійно-технічне училище № 81» (код ЄДРПОУ 03067499; вул. Запорожченка, буд. 1, смт. Юр`ївка, Юр`ївський район, Дніпропетровська область, 51300) про застосування заходів реагування - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
3. Повне рішення складено 08.10.2021.
Суддя І.О. Верба