Рішення № 100218479, 07.10.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2021
Номер справи
120/6652/21-а
Номер документу
100218479
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 жовтня 2021 р. Справа № 120/6652/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

в с т а н о в и в :

23.06.2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що посадовими особами Вінницького обласного військового комісаріату при складанні довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року знижено розмір посадового окладу з 1200 грн., що відповідає тарифному розряду "32", на "26" тарифний розряд, який відповідає посадовому окладу 1120 грн.

На переконання позивача, такі дії відповідача призвели до зменшення посадового окладу та розміру його пенсії, у зв`язку із чим, він звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 05.07.2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 19.07.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.08.2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зокрема вказав, що згідно таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої департаментом фінансів МО України на підставі штату ракетної армії посаді "Начальник відділення бойової і морально - психологічної підготовки військової частини 33883" станом на 01.01.2008 року відповідав оклад 1200 грн., а тому йому встановлено 26 тарифний розряд, що відповідає розміру посадового окладу 6360 грн.

Враховуючи зазначене, відповідач вважає доводи позивача про те, що його посадових оклад був неправомірно зменшений такими, що не відповідають дійсності, оскільки до перерахунку 01.03.2018 року посадовий оклад позивача складав 1200 грн., а розмір грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія 4019,25 грн., після перерахунку посадовий оклад позивача дорівнює 5360 грн., а загальний розмір грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія - 9816, 50 грн.

Враховуючи вищевикладене, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступні фактичні обставини.

В березні 2018 року Вінницький обласний військовий комісаріат видав довідку про розмір грошового забезпечення позивача, який станом на 01.03.2018 року складав 9816,50 грн. (посадовий оклад - 5360 грн., оклад за військовим званням - 1410 грн. та надбавка за вислугу років - 3046,50грн.).

05.05.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив скласти та подати до Головного управління ПФУ у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, виходячи з тарифного розряду "32", для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року.

Листом № 9/13/2026 від 02.06.2021 року відповідач повідомив, що встановлення з 01.03.2018 року тарифного розряду "26", що відповідає розміру 5360 грн., здійснено у відповідності до вимог нормативно-правових актів.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону № 2262-XII міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч. 1 ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII).

Водночас, на реалізацію ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затверджено Порядок № 45 (далі - Порядок № 45).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас, п. 1 Постанови "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704 (далі - Постанова 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови № 704, тарифному розряду "32" відповідає тарифний коефіцієнт "3,52".

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Згідно Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком № 23, № 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01.03.2018 в розмірі 1200 - 1249 грн. відповідає тарифному розряду "32", що встановлюються з 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Згідно матеріалів справи, а саме листа Головного управління ПФУ у Вінницькій області від 14.04.2021 року, до 01.01.2018 року позивач отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу - 1200 грн.

Отже, посадовий оклад встановлений позивачу до 01.01.2018 року в розмірі 1200 грн., відповідав тарифному розряду "32".

При цьому, Вінницьким ОВК в березні 2018 року виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Вінницької області довідку про розмір грошового забезпечення позивача ХЛ № 59118, згідно якої його посадовий оклад становить 5360 грн., що відповідає тарифному розряду "26".

Суд зауважує, що 13.03.2018 року Директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України затверджено Алгоритм урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 (далі - Алгоритм).

Пунктом 5 Алгоритму визначено, що якщо назва військової частини не відповідає назві схем (додатки 1-22 до Наказу № 90, додаток 2 до вказівки 612), застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (додаток 24 до Наказу № 90, додаток 3 до вказівки 612).

Отже, в період до 01.01.2018 року позивач отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу - 1200 грн., при цьому, назва військової частини, із якої був звільнений позивач не відповідає жодній із схем, відображених у додатках 1-22 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року.

Крім того, згідно роз`яснення Міністерства оборони України Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 03.07.2018 №322/1/2740 на запит Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо визначення статусу управління 43 ракетної армії зазначено, що у Збройних Силах України немає нормативно-правових актів, які визначають критерії, що порівнюють органи військового управління та інші нетипові штатні структури, а також посади в них. Без прямих аналогів ототожнення (взвод до взводу, рота до роти, батальйон до батальйону в межах одного роду військ (сил), виду Збройних Сил України) Головне управління не може порівнювати управління 43 ракетної армії з іншими органами військового управління.

Таким чином, слід дійти висновку, що посадовий оклад для перерахунку пенсії позивача згідно Постанови № 103 від 21.02.2018 року необхідно розраховувати виходячи із співвідношення його посадового окладу, встановленого до 01.01.2018 року, тобто 1200 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно додатку 23, 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду "32".

Аналогічного правового висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 08.07.2020 року справа 120/403/20-а, від 20 квітня 2021 року у справа 120/6864/20-а.

Вирішуючи питання щодо захисту порушених прав позивача, суд зазначає наступне.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.01.2013 у справі "Олександр Волков проти України" (Заява № 21722/11) зазначив, що рішення суду не може носити декларативний характер, не забезпечуючи у межах національної правової системи захист прав і свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Конституційний Суд України в рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 120, частини шостої статті 234, частини третьої статті 236 Кримінально-процесуального кодексу України (справа про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора) висловив правову позицію, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення у правах.

Відповідно до статті 8 Загальної декларації з прав людини 1948 року кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправними дій Вінницького ОВК щодо зниження грошового забезпечення позивача на підставі довідки ХЛ 59118 від березня 2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 5360 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1120 грн., тарифний розряд за посадою "26") та зобов`язати відповідача виготовити та направити нову довідку до ГУ ПФУ у Вінницькій області станом на 01.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із урахуванням посадового окладу розмірі 1200 грн., тарифний розряд за посадою "32", тарифний коефіцієнт "3,52" згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та додатку № 24 згідно з наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд –

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо заниження грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого на підставі довідки ХЛ № 59118 від березня 2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 5360 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1120 грн., тарифний розряд за посадою - "26").

Зобов`язати Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області станом на 01.03.2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1200 грн., тарифний розряд за посадою - "32", тарифний коефіцієнт - "3,52") згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та Додатку 24 згідно наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Вінницького обласного військового комісаріату (вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08362793).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Вінницький обласний військовий комісаріат (вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08362793).

Суддя Дончик Віталій Володимирович