
Справа № 686/13722/21
Провадження № 2-а/686/259/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2021 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді - Козак О.В.,
при секретарі – Карнаух С.І.,
за участю: представника позивача – Гопки В.В.,
представника відповідача – Василиківа М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування постанови,
встановив:
В червні 2021 року ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування постанови. В обґрунтування позову позивач вказала, що постановою № 41-МД від 25.05.2021 року Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради на неї накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 1700 грн.. Відповідно до постанови № 41-МД від 25.05.2021 року зазначено, що 05.05.2021 року у м. Хмельницькому по вул. Проскурівська, 44 виявлено встановлені малі архітектурні форми біля закладу «Білий Налив» (стільці та декоративні бочки), а також виявлено прикріплені до дерева електропроводи, що є порушенням п. 3.5.4 та 5.6.15.4 Правил Благоустрою території м. Хмельницького. Постанова винесена на підставі протоколу засідання адміністративної комісії № 8 та протоколу про адміністративне правопорушення від 05.05.2021 року, який складений Хмельницьким міським комунальним підприємством «Муніципальна дружина». За змістом протоколу від 05.05.2021 року інспектор Хмельницького міського комунального підприємства «Муніципальна дружина» Семков Є.І. зазначив, що 05.05.2021 року було виявлено малі архітектурні форми (вуличні меблі, стільці, бочки) від сидерії «Білий Налив» за адресою вул. Проскурівська 44 на території загального користування , а також прикріплено до дерева електропроводи, що на думку ОСОБА_2 є порушенням п. 3.5.4 та 5.6.15.4 Правил Благоустрою території м. Хмельницького
Вважає, що постанова 41-МД від 25.05.2021 року Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради підлягає скасуванню виходячи з наступного.
Відповідно до протоколу від 05.05.2021 року вказано, що нею порушено п. 3.5.4 та п. 5.6.15.4 Правил Благоустрою території м. Хмельницького за що на неї накладено стягнення відповідно до ст.152 КУпАП.
Згідно п. 3.5 Правил Благоустрою території м. Хмельницького, громадянам, керівникам та відповідальним особам, призначеним керівниками, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, фізичним особам-підприємцям, у тому числі орендарям приміщень в сфері благоустрою території міста забороняється: п. 3.5.4 самовільно встановлювати на міській території малі архітектурні форми, тимчасові споруди (кіоски, павільйони, пересувні тимчасові споруди, лавки-автопричепи, трейлери, відкриті майданчики для харчування тощо), збільшувати у встановлених площу. Демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд та тимчасових конструкцій здійснюється відповідно до Порядку демонтажу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та тимчасових конструкцій, який затверджений рішенням міської ради. Також в даному випадку слід розуміти, що саме є малими архітектурними формами. Мала архітектурна форма (МАФ), мала архітектура - об`єкти обладнання та благоустрою території, які задовільняють утилітарні та естетичні потреби людини.
У законодавстві України мала архітектурна форма визначається як невелика одноповерхова пересувна споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, або стаціонарна споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру має площу до 30 кв.м, яка виконується із полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без улаштування фундаментів. Мала архітектурна форма - невелика споруда декоративного допоміжного чи іншого призначення, що використовується для покращення естетичного вигляду громадських місць і міських об`єктів, організації простору та доповнює композицію будинків будівель, їх комплексів. До малих архітектурних форм належать: 1) альтанки, павільйони, навіси: 2) паркові арки (аркади) і колони (колонади);3) вуличні вази, вазони і амфори; 4) декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; 5) монументальна, декоративна та ігрова скульптура;6) вуличні меблі (лавки, лави, столи); 7) садово-паркове освітлення, ліхтарі; 8) сходи, балюстради; 9) паркові містки; 10) обладнання дитячих ігрових майданчиків; 11) павільйони зупинок громадського транспорту; 12) огорожі, ворота, ґрати; 13) меморіальні споруди (надгробки, стели, обеліски тощо); 14) рекламні та інформаційні стенди, дошки, вивіски; 15) інші об`єкти, визначені законодавством.
В залежності від функціонального призначення малі архітектурні форми поділяють: малі архітектурні споруди (павільйони, кіоски), інженерно-господарче обладнання (трансформаторні підстанції, вентиляційні шахти, телефонні будки, торговельні автомати), обладнання для відпочинку (паркові лави, альтанки, перголи, ліхтарі, дитячі майданчики), декоративно-пластичні форми (фонтани, паркова скульптура, басейни), засоби візуальної інформації (світлове табло, світлофори, білборди). Виходячи з вищезазначеного зі змісту складеного протоколу від 05.05.2021 року нею були самовільно встановлені малі архітектурні споруди (вуличні меблі, стільці та бочки). Однак такі відомості викладені у протоколі не відповідають дійсності та розумінню і визначенню малої архітектурної форми. Тому нею не здійснено порушення пункту Правил благоустрою м. Хмельницького.
Щодо порушення п.5.6.15.4 Правил благоустрою м.Хмельницького, то відповідно до змісту цих правил п. 5.6.15.4 взагалі відсутній, а тому порушити його вона ніяк не могла.
На окрему увагу і заслуговує те, що за адресою Проскурівська, 44 вона не здійснює підприємницьку діяльність, оскільки відповідно до договору суборенди № 0022020 від 01.02.2020 року їй передано частину приміщення за адресою АДРЕСА_1 . Складений інспектором протокол не містить відомостей про вчинення адміністративного правопорушення за місцем здійснення підприємницької діяльності та суборенди частини приміщення, а саме АДРЕСА_1 , натомість зазначено АДРЕСА_2 , тобто адреса, до якої вона не має ніякого відношення. Крім цього у протоколі не була конкретизована суть правопорушення, не зазначено доказів, на підставі яких було зафіксовано відповідне правопорушення. Тому позивач просить скасувати постанову № 41-МД від 25.05.2021 року
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав зазначених у позовній заяві, суду пояснив, що вони не заперечують здійснення підприємницької діяльності в закладі «Білий Налив» та встановлення біля закладу бочок, які є сміттєвими баками, щодо стільців, то стільці з закладу виносять відвідувачі. Протокол не встановлює будь-яких обставин, оскільки складений з порушенням, в ньому не зазначено час та місце вчинення правопорушення, адреса зазначена у протоколі не відповідає адресі здійснення підприємницької діяльності. Крім того, позивачу не було роз`яснено її прав, належним чином не повідомлено про час та місце розгляду справи, чим порушено право на отримання правової допомоги.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, суду пояснив, що порушення позивачем Правил благоустрою доведено належними доказами, позивач була присутня при складанні протоколу, та на засіданні комісії, про яке була повідомлена 05.05.2021 року та мала можливість надати докази.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05.05.2021 року відносно ОСОБА_1 інспектором ХМКП «Муніципальна дружина» складено протокол про адміністративне правопорушення № 002970, згідно якого 05.05.2021 року о 14 годині 30 хвилин було виявлено малі архітектурні форми (вуличні меблі, стільці, бочки) від закладу «Білий Налив» за адресою АДРЕСА_2 на території загального користування, та прикріплені до дерева електропроводи, що є порушенням п.3.5.4 та п.5.6.15.4 Правил благоустрою території м.Хмельницького, чим ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.152 КУпАП.
Як вбачається зі змісту вказаного протоколу ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд протоколу адміністартивною комісією відбудеться 25.05.2021 року о 10 годині 00 хвилин, за адресою: м.Хмельницький, вул.Героїв Майдану, 17, про що ОСОБА_1 власноручно розписалась. Також своїм підписом остання підтвердила, що їй роз`яснено права, передбачені ст.268 КУпАП, та вона ознайомлена зі ст.63 Конституції України.
Постановою №41-МД адміністративної комісії при комітеті ХМР від 25.05.2021 року за порушення п.3.5.4, п.5.6.15.4 Правил благоустрою території м.Хмельницького притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП у виді накладення штрафу в розмірі 1700 грн..
Відповідно до ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п.3.5.4 Правил благоустрою території м.Хмельницького, затверджених рішення сесії Хмельницької міської ради від 11.12.2019р. №50, громадянам, керівникам та відповідальним особам, призначеним керівниками, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, фізичним особам-підприємцям, у тому числі орендарям приміщень в сфері благоустрою території міста забороняється: самовільно встановлювати на міській території малі архітектурні форми, тимчасові споруди (кіоски, павільйони, пересувні тимчасові споруди, лавки-автопричепи, трейлери, відкриті майданчики для харчування тощо), збільшувати у встановлених площу. Демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд та тимчасових конструкцій здійснюється відповідно до Порядку демонтажу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та тимчасових конструкцій, який затверджений рішенням міської ради.
Пунктом 1.10 вказаних Правил визначено, що мала архітектурна форма – елемент декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою.
Відповідно до п.5.6.15.4 вказаних Правил на міській території та об`єктах благоустрою зеленого господарства забороняється: підвішувати на деревах гамаки, гойдалки, мотузки для сушіння білизни, прикріплювати рекламні щити, електропроводи та інше, якщо вони можуть пошкодити дерево.
За приписами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Факт встановлення 05.05.2021 року у м. Хмельницькому по вул. Проскурівська, 44 малих архітектурних форм біля закладу «Білий Налив», а саме стільців та декоративних бочок підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 002970 від 05.05.2021р., в якому позивач власноручно надала пояснення в яких підтвердила встановлення стільців та смітників біля закладу для громадян, зазначивши, що дозвіл на електропроводи надасть на адмінкомісії.
Вказаний факт також підтверджується наданими суду представником відповідача фотознімками.
Позивачем не надано суду належних та допустимих доказів на спростування зазначених у протоколі обставин.
При цьому твердження представника позивача щодо не зазначення у протоколі місця вчинення адміністративного правопорушення спростовується протоколом про адміністративне правопорушення, згідно якого 05.05.2021 року о 14 годині 30 хвилин було виявлено малі архітектурні форми (вуличні меблі, стільці, бочки) від закладу «Білий Налив» за адресою вул.Проскурівська,44. Наданий суду договір суборенди № 0022020 від 01.02.2020р. вказаних обставин не спростовує, оскільки станом на 05.05.2021 року строк дії його закінчився, та в ньому міститься інформація щодо адреси розташування приміщення по вул.Проскурівській, 44/1. В той час як порушення було виявлено біля закладу «Білий Налив» за адресою вул.Проскурівська,44 на території загального користування.
Посилання представника позивача на те, що при розгляд справи позивачу не дали можливість скористатись правовою допомогою, суд вважає безпідставними, оскільки неможливість отримати таку допомогу з часу складання відносно позивача протоколу 05.05.2021р. до дати розгляду справи адміністративною комісією 25.05.2021р. позивачем з посиланням на відповідні докази не обгрунтована. Твердження представника позивача про не ознайомлення позивача з правами спростовуються протоколом № 002970 від 05.05.2021р, згідно якого її було ознайомлено із правами, передбаченими ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування постанови, слід відмовити.
Керуючись ст.ст.1, 9, 33,38,152, 280, 283, 288, 293, 294 КУпАП, ст.ст. 9, 10, 11, 77, 79, 241-246, 286 КАС України, суд –
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування постанови №41-МД адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради від 25.05.2021 року відмовити.
Рішення підлягає оскарженню в апеляційному порядку шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( ІПН: НОМЕР_1 , жителька: АДРЕСА_3 ).
Відповідач: Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (29000, м.Хмельницький, вул. Гагаріна, 3).
Суддя: