Рішення № 100198204, 05.10.2021, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
05.10.2021
Номер справи
464/7092/21
Номер документу
100198204
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 464/7092/21

пр.№ 2-о/464/139/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.10.2021 м.Львів

Сихівський районний суд м.Львова

в складі: головуючої-судді Борачка М.В.,

секретар судового засідання Мерза Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті,-

в с т а н о в и в :

заявниця звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території України. В обґрунтування заяви покликається на те, що є донькою ОСОБА_2 , яка проживала на тимчасово окупованій території України у м.Керч, Крим. ІНФОРМАЦІЯ_2 мати померла. Відповідно до заповіту складеного 24.06.2014 мати заповіла їй все своє майно. Оскільки вона є єдиним спадкоємцем після смерті матері, вона звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Проте, у відкритті спадкової справи їй відмовлено, оскільки пред`явлені нею документи, зокрема свідоцтво про смерть матері, оформлені закладами, розташованими на тимчасово окупованій території України, що ставить під сумнів легітимність їх оформлення. Встановлення факту смерті необхідно для державної реєстрації смерті та оформлення спадщини. Просить заяву задоволити.

В судове засідання заявник не з`явилася, 05.10.2021 подала заяву в якій просить справу за її заявою про встановлення факту, розглядати без її участі, заяву підтримує та просить задоволити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, 05.10.2021 подав заяву в якій просить розгляд справи проводити без його участі.

З`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно свідоцтва про одруження НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 одружились 02.08.1997, прізвище після одруження: чоловіка - ОСОБА_1 , дружини - ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що заявниця народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 та її матір`ю є ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про її народження НОМЕР_2 .

Згідно заповіту складеного 24.06.2014, ОСОБА_2 , що народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Переяславі-Хмельницькому, Київської області, на випадок її смерті заповіла все своє рухоме та нерухоме майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і все що буде належати їй на день смерті на що вона за законом матиме право своїй дочці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно довідки про смерть №С-03642 виданої Керченським міським відділом записів актів цивільного стану, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_7

Відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_3 виданого 13.08.2021 Керченським міським відділом запису актів цивільного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - м.Переяслав Київської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року.

Відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Проте, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republicof Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)» (Mozer v. the Republicof Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, а тому приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 на тимчасово окупованій території України у м. Керч, АР Крим є доведеним.

Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно наказу Мінюсту від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання деякими відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Донецької області. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

Зважаючи на те, що заявник не може у встановленому законом порядку зареєструвати факт смерті своєї матері, тому що отримане нею свідоцтво про смерть видане органами, що діють на тимчасово окупованій території України, не мають на території України юридичної сили, з метою захисту законних прав та інтересів заявника, суд приходить до висновку, що заяву ОСОБА_1 слід задоволити та встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у м. Керч, Автономна Республіка Крим.

Відповідно до ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.317 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

заяву задоволити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка помела ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у м. Керч, Автономна Республіка Крим.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду через Сихівський районний суд м.Львова протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 35968907, адреса місцезнаходження: м.Львів, пр. Червоної Калини, 109.

Повне судове рішення складено 05 жовтня 2021 року.

Головуючий Борачок М.В.