Рішення № 100185663, 06.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
560/4418/21
Номер документу
100185663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ГОНЧАРОВА СВІТЛАНА ВОЛОДИМИРІВНА
Державний герб України

Справа № 560/4418/21

РІШЕННЯ

іменем України

06 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А2738 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини А2738, в якому просить визнати протиправною бездіяльність військової частини А2738 щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 у період з 19.01.2016 по 30.11.2018 індексації грошового забезпечення, зобов`язати військову частину А2738 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 19.01.2016 по 30.11.2018, визнати протиправною бездіяльність військової частини А2738 щодо не проведення 14.09.2019 остаточного розрахунку при звільненні з військової служби ОСОБА_1 у запас Збройних Сил України, зобов`язати військову частину А2738 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільнені з військової служби за період з 14.09.2019 по день постановлення судом рішення у справі.

Ухвалою від 17.05.2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини А2738 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення 14.09.2019 остаточного розрахунку при звільненні з військової служби та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненій з військової служби за період з 14.09.2019 по день постановлення судом рішення у справі повернув позивачеві.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на день виключення зі списків особового складу військової частини А2738 протиправно не отримав в повному обсязі кошти, на які мав право за час проходження військової служби (індексацію за період з 19.01.2016 по 30.11.2018). Вказує, що звернувся до відповідача з заявою, в якій просив, зокрема, нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення. У відповідь на запит позивача військова частина А2738 надала довідку, згідно з якою індексація за період з січня 2016 року по листопад 2018 року нарахована в розмірі 0,00 грн. Вважає, що військова частина А2738 протиправно не нарахувала та не виплатила йому індексацію грошового забезпечення за період з 19.01.2016 по 30.11.2018. Тому просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що індексація грошового забезпечення не може вважатися складовою грошового забезпечення в розумінні статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", оскільки не є постійною та сталою величиною. Згідно з статтею 5 закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Вказаний висновок також підтверджений роз`ясненнями Міністерства соціальної політики України від 16 квітня 2015 року №1068580814-15/10 та від 09 червня 2016 року №252/10/136-16. Положеннями Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року, не передбачено механізму виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2016 - 2018 роках у Міністерства оборони України не було.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А2738 на посаді командира ремонтного взводу автомобільної техніки ремонтної роти.

Наказом командира військової частини А2738 від 13.09.2019 №197 позивач звільнений за підпунктом "к" частини 5 статті 26 закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII. Зі списків особового складу військової частини А2738 позивач виключений 13.09.2019 року.

16.03.2021 позивач звернувся до військової частини А2738 із запитом, у якому, зокрема, просив повідомити про розмір нарахованої та виплаченої індексації за період з 01.01.2008 року по13.09.2019 рік, у разі не вчинення вказаних дій, нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення.

У відповідь на запит позивача військова частина А2738 надала довідку від 18.03.2021 року №67-ФС про нараховану індексацію, згідно з якою індексація за період з січня 2016 року по листопад 2018 року нарахована в розмірі 0,00 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо невиплати суми індексації грошового забезпечення з з 19.01.2016 по 30.11.2018 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Абзацом 2 частини 4 статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" не врегульована процедура та порядок нарахування індексації грошового забезпечення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає закон України "Про індексацію грошових доходів населення".

Тому, до спірних правовідносин суд застосовує положення закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до статті 1 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною 1 статті 2 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Статтею 6 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Статтею 4 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 5 Порядку № 1078 передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку №1078 підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Відповідно до інформації військової частини А2738, зазначеної у довідці від 18.03.2021 №67-ФС за період з січня 2016 по жовтень 2018 рік індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась.

Фактичною підставою для відмови позивачу щодо нарахування індексації грошового забезпечення за вказаний період слугувала відсутність бюджетних асигнувань на вказані цілі.

Обґрунтовуючи правомірність бездіяльності щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач посилається на абзац другий пункту 6 Порядку №1078, відповідно до якого проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Разом з тим, статтею 18 закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлена державна гарантія, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до статті 16 закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.

За змістом статті 19 закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Статтею 20 закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено що надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання.

Згідно з абзацом першим пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню; підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Отже, індексація грошового забезпечення здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, за рахунок яких здійснюється виплата грошового забезпечення.

Під час судового розгляду спору відповідач не довів відсутність протягом 2016-2018 років коштів на виплату грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення.

Тому, бездіяльність військової частини А27387 щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 19.01.2016 по 28.02.2018 у відповідності до Порядку №1078 є неправомірною. Враховуючи викладене, необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 19.01.2016 по 28.02.2018 року.

Вирішуючи позовні вимоги позивача про визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.11.2018 та зобов`язання військової частини А2738 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 3011.2018, суд враховує таке.

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"

Відповідно до пункту 4 постанови установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Таким чином, враховуючи норми пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у зв`язку з підвищенням посадового окладу позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1 та індексація грошового забезпечення йому не нараховується.

Разом з тим, згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Так, відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) в березні 2018 року становив 101,1%, в квітні 2018 року становив 100,8%, в травні 2018 року 100,0%, в червні 100,0%, в липні 99,3%, в серпні 100,0%, в вересні 101,9%, в жовтні 101,7%.

Отже, лише у жовтні 2018 року було перевищено поріг індексації у 103%.

Вказані відсоткові показники індексу інфляції за жовтень 2018 року були опубліковані у листопаді 2018 року.

Враховуючи положення пункту 1-1 Порядку №1078 індексацію грошового забезпечення слід проводити з 01 грудня 2018, як першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Таким чином, суд вважає, що підстави для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.11.2018 відсутні.

При цьому, суд враховує, що довідкою військової частини А2738 про нарахування індексації грошового забезпечення підтверджено, що позивачу нарахована індексація в грудні 2018 року в сумі 71,08 грн, в січня, лютому 2019 року по 71,08 грн, з березня по червень 2019 року по 134,47 грн, з липня по серпень 2019 року по 206,72 грн, та в вересні 2019 року в сумі 89,58 грн.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача необхідно задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А2738 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 19.01.2016 року по 28.02.2018.

Зобов`язати військову частину А2738 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 19.01.2016 року по 28.02.2018.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А 2738 (вул.Гагаріна, 56,Кам`янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 26621573)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук