
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2370/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Кукульник Я.В.,
за участю:
представника позивача - Авер`янової С.Б.,
представника відповідача - Бейліна К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 812 від 23.09.2019 року про утримання надміру виплачених сум пенсій відділу з питань перерахунків пенсій № 9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повернути позивачу утримані пенсійні кошти з 01.10.2019 року на підставі рішення № 812 від 23.09.2019 року про утримання надміру виплачених сум пенсій.
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що первинно пенсію йому було призначено з 02.02.1979 року по інвалідності внаслідок загального захворювання. В подальшому пенсію позивачу перераховано відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та з 2007 року він отримує пенсію за віком. Розмір пенсії позивача в березні 2019 року складав 5700,30 грн.
В липні 2019 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії із більшої заробітної плати, надавши відповідні довідки. Однак пенсія позивача не була збільшена, а навпаки позивач став отримувати її в меншому розмірі.
На звернення позивача стосовно зменшення розміру пенсії відповідачем було надано відповідь від 16.04.2021 року № 2461-1443/П-02/8-2100/21, і якої стало відомо про те, що з жовтня 2019 року з пенсії позивача проводяться утримання у розмірі 20 відсотків згідно із рішенням про утримання надміру виплачених сум пенсій від 23.09.2019 року № 812.
Зі змісту вказаної відповіді вбачається, що підставою для прийняття такого рішення про проведення утримання з пенсії позивача стало виявлення при проведенні інвентаризації наступних порушень:
- довідка про заробітну плату за період роботи з січня 1994 по грудень 1999 в ТОВ "Скіф" за підписом позивача видана 04.01.2001 за формою бланка згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України 30.04.2002 № 224/30, тобто на дату видачу довідки позивач не займав посаду директора, а форма довідки затверджена тільки в 2002 році;
- згідно звітів платника, що містяться в базі даних Пенсійного фонду, суми нарахованого фонду оплати праці по товариству з обмеженою відповідальністю кафе "Скіф" з липня 1996 по серпень 1997 та з квітня 1998 по грудень 1999 дорівнюють "0", сума нарахованого фонду оплати праці по підприємству за період з вересня 1997 по березень 1998 менше ніж суми заробітної плати у довідці;
- за інформацією комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" Херсонської міської ради документи кафе "Скіф" за період з липня 1992 року на зберігання не надходили.
Посилаючись на ч. 3 ст. 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідач зазначає, що при перерахунку пенсії заробітну плату за періоди з 01.01.1994 року по 31.01.1999 року зведено нульовим значенням, та що за період з 01.11.2006 року по 31.03.2019 року виникла переплата пенсійних коштів у сумі 189927,64 грн., які підлягають утриманню відповідно до статті 50 Закону.
Ухвалою від 01.06.2021 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.
Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 09.06.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 07.07.2021 року.
06.07.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що на виконання наказу Пенсійного фонду України від 12.10.2018 № 169 "Про проведення інвентаризації пенсійних справ" та відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 03.09.2018 № 19-1 "Про проведення інвентаризації пенсійних справ", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2018 за № 1077/32529 затверджено наказ Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 17.10.2018 за № 241 щодо перевірки на наявність необхідних документів у пенсійній справі, правильність обчислення розміру пенсійних виплат.
У разі виявлення під час інвентаризації порушень законодавства рішення про призначення (перерахунок) пенсії переглядаються відповідно до чинного законодавства.
Під час проведення інвентаризації встановлено наступне.
За записами трудової книжки ОСОБА_1 з 01.07.1992 по 04.02.2001 працював на посаді директора товариства з обмеженою відповідальністю кафе "Скіф" (наказом від 04.02.2001 звільнено у зв`язку з ліквідацією підприємства).
Проте, довідка про заробітну плату № 308 за період роботи з січня 1994 року по грудень 1999 року за підписом позивача видана 04.04.2001 за формою бланка згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України 30.04.2002 № 224/30 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2002 за № 556/6824. Тобто на дату видачі довідки від 04.04.2001 № 308 ОСОБА_1 не займав посаду директора, а форма довідки затверджена тільки в 2002 році.
За даними бази Пенсійного фонду України, підприємство зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона з 01.07.1996, ліквідовано 01.02.2002.
Згідно звітів платника, що містяться в базі даних Пенсійного фонду, суми нарахованого фонду оплати праці по товариству з обмеженою відповідальністю кафе "Скіф" з липня 1996 року по серпень 1997 року та з квітня 1998 року по грудень 1999 року дорівнюють "0". Сума нарахованого фонду оплати праці по підприємству за період з вересня 1997 року по березень 1998 року менше, ніж суми заробітної плати у вказаній в довідці.
За інформацією комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" Херсонської міської ради, документи кафе "Скіф" за період з липня 1992 року на зберігання не надходили.
Згідно із Переліком типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженим наказом Головного архівного управління при Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 41 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 17 вересня 1998 року за № 576/3016, особові рахунки працівників підприємств та установ повинні зберігатися протягом 75 років.
Відповідальність за достовірність даних і документів, виданих для оформлення пенсії, визначено статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" а саме : підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до частини третьої статті 49 Закону, у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.
При розрахунку пенсії заробітну плату за періоди з 01.02.1994 по 31.01.1999 заведено нульовим значенням.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за періоди з 01.02.1994 по 31.01.1999 та з 01.07.2000 по 30.04.2009, обчислений відповідно до ст. 40 Закону, складав 0,64101. Розмір пенсії позивача з 01.04.2019 склав 2018,71 грн.
Надалі, 11.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії із більшої заробітної плати. До заяви надано довідку про заробітну плату ПАТ "Сигма" від 20.05.2019 № 01-10-195 за період з січня 1982 року по липень 1982 року, з січня 1985 року по грудень 1988 року та архівну довідку комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" від 21.05.2019 № 01-15/781 за період з січня 1989 року по грудень 1991 та з травня 1992 року по червень 1992 року.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за періоди роботи з 01.02.1985 по 31.01.1990 та з 01.07.2000 по 30.04.2009 склав 0,98883. Розмір пенсії з 01.07.2019 склав 2391,00 грн.
За період з 01.11.2006 по 31.03.2019 виникла переплата пенсійних коштів у сумі 189927,64 грн., які підлягають утриманню відповідно до статі 50 Закону,
Враховуючи зазначене, починаючи з жовтня 2019 року з пенсії позивача правомірно проводяться утримання у розмірі 20 відсотків згідно із рішенням про утримання надміру виплачених сум пенсій від 23.09.2019 № 812, про що його було повідомлено листом управління Фонду від 28.08.2019 № 3653.
Ухвалою суду від 07.07.2021 року у задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
30.07.2021 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 01.10.2021 року та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
03.08.2021 року до суду надійшла заява про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 04.08.2021 року клопотання задоволено. Зупинено дію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про утримання надміру виплачених сум пенсій № 812 від 23.09.2019 року до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 540/2370/21.
29.09.2021 року до суду надійшли додаткові пояснення відповідача. Відповідач зазначає, що обов`язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення пенсії на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.
При цьому, порядок утримання (стягнення) надміру виплачених сум пенсій, визначений статтею 50 Закону № 1058-ІV та статтею 103 Закону №1788-ХІІ, за правилами яких, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку (не більше як 20 % пенсії).
Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону №1788-ХІІ є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями, про які йому було достовірно відомо.
Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 25 жовтня 2016 року у справі № 686/26486/14-а та постановах Верховного Суду від 25 вересня 2018 року у справі № 340/644/15-а та від 21 лютого 2020 року у справі № 173/424/17(2-а/173/41/2017).
Таким чином, відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов`язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери - внаслідок зловживань з їх боку.
У період, який зазначений в довідці від 04.04.2001 № 308, а саме 1994-1999 позивач був керівником товариства з обмеженою відповідальністю кафе "Скіф" і саме за його керівництва до трудового архіву м. Херсона документи не надходили.
01.10.2021 року закрито підготовче засідання та розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні представник позивача наполягала на позовних вимогах, просила суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 19.01.2007 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Первинно пенсію позивачу було призначено з 02.02.1979 року по інвалідності внаслідок загального захворювання відповідно до Закону СРСР "Про державні пенсії".
З 01.01.2004 року пенсію перераховано відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З 01.11.2006 року заявою ОСОБА_1 від 25.10.2006 року пенсію обчислено із заробітної плати за періоди роботи з 01.03.1994 по 28.02.1999 за довідкою від 04.04.2001 № 30 виданою товариством з обмеженою відповідальністю кафе "Скіф" і за період 01.07.2000 по 02.09.2006 за даними персоніфікованого обліку (ст.40 Закону).
З 19.01.2007 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком.
З 01.05.2009 року пенсію перераховано з урахуванням страхового стажу і заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку пенсії. В подальшому здійснено перерахунки пенсії з доданням страховою стажу та відповідно до постанов Уряду.
При індивідуальному коефіцієнті заробітної плати 2,59751 за періоди роботи 01.02.1994 по 31.01.1999 і з 01.07.2000 по 30.04.2009 та коефіцієнті страхового стажу 0,47000 за 47 років 19 днів, розмір пенсії у березні 2019 складав 5706,30 грн.
Головним управління Пенсійного фонду України в Херсонській області проведено інвентаризацію пенсійних справ.
Розглянувши пенсійну справу і особовий рахунок НОМЕР_1 ОСОБА_1 Головним управління Пенсійного фонду України в Херсонській області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 23.09.2019 року № 812, відповідно до якого утворилася переплата у сумі 189927,64 грн. за період з 01.11.2006 року по 31.03.2019 року у зв`язку з наданням недостовірним документів згідно довідок № 9326/05-04 від 01.04.2019 року. Сума переплати 189927,64 грн. підлягає поверненню.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - № 1058-IV) передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством.
На виконання наказу Пенсійного фонду України від 12.10.2018 № 169 "Про проведення інвентаризації пенсійних справ" та відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 03.09.2018 № 19-1 "Про проведення інвентаризації пенсійних справ", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2018 за № 1077/32529 затверджено наказ Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 17.10.2018 за № 241, щодо перевірки на наявність необхідних документів у пенсійній справі, правильність обчислення розміру пенсійних виплат.
Відповідно п.п.4 розділу 2 Порядку проведення у 2018-2019 роках інвентаризації пенсійних справ ( далі - Порядок ) затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 03.09.2018 № 19-1, за відсутності в пенсійній справі копій паспорта або іншого документа, що засвідчує особу, документа про присвоєння РНОКПП, інших необхідних документів органи Пенсійного фонду України вживають заходів щодо їх одержання (з`ясування наявності документів у пенсіонера, спрямування запитів до підприємств, установ, організацій щодо витребування документів) та долучення до пенсійних справ (електронних пенсійних справ).
У разі виявлення під час інвентаризації порушень законодавства рішення про призначення (перерахунок) пенсії переглядаються відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, що з 01.07.1992 по 04.02.2001 ОСОБА_1 працював на посаді директора товариства з обмеженою відповідальністю кафе "Скіф".
Довідка про заробітну плату № 308 за період роботи з січня 1994 року по грудень 1999 року за підписом позивача видана 04.04.2001 за формою бланка згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України 30.04.2002 № 224/30 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2002 за № 556/6824, тобто на дату видачі довідки від 04.04.2001 № 308 ОСОБА_1 не займав посаду директора, а форма довідки затверджена тільки в 2002 році.
Згідно звітів платника, що містяться в базі даних Пенсійного фонду, суми нарахованого фонду оплати праці по товариству з обмеженою відповідальністю кафе "Скіф" з липня 1996 року по серпень 1997 року та з квітня 1998 року по грудень 1999 року дорівнюють "0". Сума нарахованого фонду оплати праці по підприємству за період з вересня 1997 року по березень 1998 року менше, ніж суми заробітної плати у вказаній в довідці.
За інформацією комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" Херсонської міської ради, документи кафе "Скіф" за період з липня 1992 року на зберігання не надходили.
Відповідно до ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до частини третьої статті 49 Закону, у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.
При розрахунку пенсії заробітну плату за періоди з 01.02.1994 по 31.01.1999 заведено нульовим значенням.
За період з 01.11.2006 по 31.03.2019 виникла переплата пенсійних коштів у сумі 189927,64 грн.
Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у об`єднанні управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, (зі змінами) відповідно до покладених на нього завдань, управління забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів; здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; здійснює інші повноваження, визначенні законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру в наслідок зловживань з боку пенсіонера або подання недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про утворену переплату, приймається рішення щодо утримання надміру виплачених коштів.
Суд вважає доведеним факт подання пенсіонером недостовірних даних, оскільки довідка про заробітну плату № 308 за період роботи з січня 1994 року по грудень 1999 року видана 04.04.2001 була підписана ним особисто.
Таким чином, починаючи з жовтня 2019 року з пенсії позивача правомірно проводяться утримання у розмірі 20 відсотків згідно із рішенням про утримання надміру виплачених сум пенсій від 23.09.2019 № 812.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При вирішенні спорів щодо правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.
Проте згідно частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, у зв`язку із чим відмовляє позивачу у задоволенні його вимог повністю.
Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 06 жовтня 2021 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 112010200