
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2021 року Справа № 480/6582/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6582/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення з 01.09.2020 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області № 135/18-97-08-40 від 16.04.2021;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити з 01.09.2020 перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.08.2020 за № 135/18-97-08-40 від 16.04.2021, із врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що на вимогу позивача Головним управлінням ДФС у Сумській області було складено оновлену довідку від 16.04.2021 року № 135/18-97-08-40 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 19 серпня 2020 року, в яку включено таку складову грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби. Позивач звернувся до ГУПФУ в Сумській області із заявою щодо проведення перерахунку його пенсії з 01.09.2020 року, згідно оновленої довідки. Листом від 25.06.2021 року №4765-5515/М-02/8-1800/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача про те, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. Позивач не погоджується з даними діями відповідача та вважає їх протиправними.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали представником Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подано до суду відзив, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що Порядком № 45 передбачена чітка процедура отримання головним управлінням довідок про грошове забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії. При цьому повідомлення Пенсійним фондом України щодо зміни грошового забезпечення головному управлінню не було здійснено, списки не були складені, що призвело до порушення процедури, передбаченої Порядком № 45 та отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення. А отже у головного управління відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу (а.с. 42-43).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб”.
Головним управлінням ДФС у Сумській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було складено оновлену довідку від 14.12.2020 року № 126/18-97-08-40 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 05 березня 2019 року, в якій зазначено складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 360,00 грн., оклад за військовим званням - лейтенант - 1 130,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2 920,50 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % посадового окладу - 804,00 грн., надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та особам рядового і начальницького складу у розмірі 0,0 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років - 0.00 грн., премія за загальні результати роботи - 0,00 грн. (а.с. 13). Усього - 10 214,50 грн. Разом з тим з даній довідці зазначено, що премія за загальні результати роботи податкової міліції Головного управління ДФС у Сумській області відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у березні 2019 року не нараховувалась та не виплачувалась. Надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу в березні 2019 року працівникам ПМ ДФС у Сумській області не нараховувалась та не виплачувалась.
Згодом за зверненням позивача, Головним управлінням ДФС у Сумській області було складено оновлену довідку від 16.04.2021 року № 135/18-97-08-40 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 19 серпня 2020 року, в яку додатково включено суми виплат надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцями та особам рядового і начальницького складу у розмірі 20,0 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років - 1 882,10 грн. та премії за загальні результати роботи 20 відсотків посадового окладу - 1 072,00 грн. (а.с. 31). Разом з тим з цій довідці зазначено, що премія за загальні результати роботи податкової міліції Головного управління ДФС у Сумській області відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у серпні 2020 року виплачена у розмірі 20 відсотків посадового окладу. Надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу у серпні 2020 року працівникам ПМ ДФС у Сумській області встановлена в розмірі 20 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою від 11.06.2021 року, в якій просив здійснити з 01.09.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 - XII «Пре пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим урахуванням складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а також розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останньою штатною посадою перед звільненням, на підставі довідки ГУ ДФС у Сумській області про розмір грошового забезпечення станом на 19.08.2020 за вих № 135/18-97-08-40 від 16.04.2021, із врахуванням раніше виплачених сум (а.с. 32-35).
Листом від 25.06.2021 року №4765-5515/М-02/8-1800/21 ГУ ПФУ в Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що постановою Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18, якими визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103, інших рішень Уряду щодо порядку чи механізму проведення перерахунків пенсій військовослужбовців, зокрема, визначення структури грошового забезпечення, не ухвалювалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управлінню не надходило. Виходячи із зазначеного, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідкою про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 19.08.2020, наданою Головним управлінням Державної фіскальної служби у Сумській області, відсутні (а.с. 36).
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи суд вбачає, що позивач вважає, що він набув право на перерахунок пенсії з 01.09.2020 року, оскільки у відповідності до підпункту 2 пункту 3 глави 2 розділу IV Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 17.07.2018 № 616, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 928/32380, наказом ГУ ДФС у Сумській області від 19.08.2020 № 60-ф була введена надбавка за особливості проходження служби, за посадою старший оперативноуповноважений з особливо важливих справ відділу (сектору)/ структурних підрозділів ГУ ДФС у Сумській області.
Суд зазначає, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже підставою для проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Зокрема, пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції, що діяла до 24.02.2018) було передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Також, відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції, що діяла до 24.02.2018) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
При цьому, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103), якою було внесено зміни до пунктів 1, 2, 5 Порядку № 45 та викладено їх у новій редакції.
Зокрема, відповідно до пунктів 1 та 2 Порядку № 45 (в редакції Постанови №103), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з пунктами 3-4 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови №103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, до прийняття Постанови №103 перерахунок пенсії згідно з Порядком №45 здійснювався на підставі рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а із прийняттям Постанови №103 - на підставі рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Таким чином, виникнення права у особи на перерахунок призначеної пенсії пов`язано з прийняттям відповідного рішення Кабінетом Міністрів України.
При цьому, до прийняття Постанови №103 перерахунок пенсії згідно з нормами Порядку №45 здійснювався із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включало основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення).
Натомість після прийняття Постанови №103, перерахунок пенсії згідно з нормами Порядку №45 здійснювався із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включало тільки основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу.
Разом з цим, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, відбулося на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01.03.2018 (далі - Постанова №704), якою передбачені збільшені види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
У зв`язку з підвищенням Постановою №704 грошового забезпечення військовослужбовців, Кабінет Міністрів України в пункті 1 Постанови №103 прийняв рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 25.06.2021 року №4765-5515/М-02/8-1800/21, на виконання постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103 позивачу проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. При цьому сам перерахунок здійснений у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) (а.с. 36).
Водночас, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки вказані пункти Постанови №103 встановлювати відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та звужували складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії військовослужбовцям.
Таким чином, пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратили свою чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч. 2 ст. 265 КАС України.
Відтак з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що діяла до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, а саме в редакції: "Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Тобто, з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати у осіб, яким призначена пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ виникло право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Такі висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.
З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Сумській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було складено оновлену довідку від 14.12.2020 року № 126/18-97-08-40 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 05 березня 2019 року, в яку також було внесено таку складову грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та особам рядового і начальницького складу. Проте зазначена надбавка ніяким чином не вплинула на розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, оскільки надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу в березні 2019 року працівникам ПМ ДФС у Сумській області не нараховувалась та не виплачувалась, про що зазначено в самій довідці (а.с. 13) та не суперечить вимогам пункту 5 Порядку № 45, згідно якого, зокрема, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
На підставі зазначеної довідки та на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 року по справі № 480/1117/21, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі довідки від 14.12.2020 року № 126/18-97-08-40, виданої Головним управлінням ДФС у Сумській області, що також не заперечувалося позивачем у позовній заяві.
Отже внаслідок прийняття рішення Кабінетом Міністрів України, а саме Постанови № 704, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2018, який був проведений відповідачем, та з 01.04.2019 року, який також був проведений відповідачем, на підставі довідки від 14.12.2020 року № 126/18-97-08-40. При цьому Постановою № 704 було введено такий вид додатково грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби. В свою чергу, Порядком № 45 передбачено врахування для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби, у розмірі станом на момент виникнення права на такий перерахунок.
Разом з тим, суд зазначає, що пунктом 3 Постанови №704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Підпунктом 1 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
На виконання Постанови №704 наказом Міністерства фінансів України від 17.07.2018 №616, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за №928/32380, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції ДФС, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів (далі по тексту - Порядок №616).
Згідно з п. 3 розділу 1 Порядку №616 грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з:
1) посадового окладу;
2) окладу за спеціальним званням;
3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:
надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень;
доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук;
доплати за вчене звання;
премій;
4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення:
матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
допомоги для оздоровлення.
Відповідно до п. 1, 2, 3, 5, 6, 7 підрозділу 2 розділу 4 Порядку №616 надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.
Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
Надбавка встановлюється та виплачується на підставі наказу.
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни надбавка за особливості проходження служби знімається або розмір її зменшується.
У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається.
Надбавку може бути переглянуто у бік як збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення.
Таким чином, встановлення надбавки за особливості проходження служби є правом керівника державного органу, її розмір не є сталим та залежить як від фінансування державного органу, так і від особистих якостей та характеру служби особи.
З довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 14.12.2020 року № 126/18-97-08-40 про грошове забезпечення судом встановлено, що в березні 2019 надбавка за особливості проходження служби за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення, не була встановлена та не виплачувалась через відсутність асигнувань для її виплати.
В свою чергу суд звертає увагу, що наказом Головного управління ДФС у Сумській області від 19.08.2020 № 60-Ф, на який посилається позивач у позовній заяві, не було введено надбавку за особливості проходження служби як новий вид грошового забезпечення, а її встановлено військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу в розмірі 20 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років за фактично відпрацьований час згідно додатку (а.с. 20).
Крім того наказом Головного управління ДФС у Сумській області від 10.02.2021 № 6-Ф було скасовано з 1 січня 2021 року виплату надбавок за особливості проходження служби військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу в розмірі 20 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років за фактично відпрацьований час, встановлені наказами Головного управління ДФС у Сумській області від 27.05.2020 №20-ф, від 11.06.2020 №28-ф, від 24.06.2020 №41-ф. від 21.07.2020 №47-ф, від 19.08.2020 №60-ф та від 01.09.2020 №67-ф «Про встановлення надбавки» (а.с. 21).
Тобто, надбавка за особливості проходження служби є додатковим видом грошового забезпечення, розмір якої для конкретного військовослужбовця та особи рядового і начальницького складу заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.
Наведене свідчить, що накази Головного управління ДФС у Сумській області, якими встановлювався розмір надбавки за особливості проходження служби для військовослужбовців та особам рядового і начальницького складу у 2020 році, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. При цьому, як вже зазначалося судом вище, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), скасовані чи такі, що не виплачуються військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тобто станом на 05.03.2019 року, для перерахунку пенсії не враховуються та встановлення таких надбавок в подальшому не є підставою для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії з іншої дати, ніж з 01.04.2019 року.
Враховуючи викладене, а також те, що після 05.03.2019 року Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення щодо підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, суд доходить висновку про відсутність підстав у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії позивача з 01.09.2020 року, а відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
У зв`язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення з 01.09.2020 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області № 135/18-97-08-40 від 16.04.2021 та зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити з 01.09.2020 перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.08.2020 за № 135/18-97-08-40 від 16.04.2021, із врахуванням раніше виплачених сум – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек