
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2021 р. Справа № 480/1742/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного правління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Сумській області), Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач-2, Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), в якій, з урахуванням уточненого позову (а.с.18-21), просив:
1) визнати дії відповідача та співвідповідача в обмеженні ними розміру процентної надбавки за вислугу років «від грошового забезпечення» за 24 роки в розмірі 45%, а не 62% згідно з п. а. ст.13 закону України № 2262-ХІІ, протиправними, окремо по кожному (мається на увазі відповідача і співвідповідача), а не так як визначили відповідач та співвідповідач у 45% та 35% згідно постанови КМ України № 704 від 30.08.2017 після вступу її дію у 2018р. 45% , а за постановою КМ 1294 від 07.11.2007 при якій було визначено 35% згідно довідок;
а відповідача - Головне управління Пенсійного фонду у Сумській області, ще й у не проведенні індексаційного перерахунку протиправними на протязі багатьох років, як свідчить відповідь відповідача з жовтня 2011 від 03.06.2014 № 333\Л-11 та цим забезпечити виконання норм та дій законів України, (злодіями) відповідачем та співвідповідачем які ігнорують виконання законів України на них, посилаються, зловживаючи ними, керуються постановами КМ України, які на їх думку мають переваги над законами України та Конституцією України;
2) на підставі визначених судом протиправних дій відповідача та співвідповідача зобов`язати відповідача та співвідповідача окремо кожного провести перегляд розміру процентної надбавки за вислугу в 24 роки з усього базового грошового забезпечення військовослужбовців з 35% з 01.01.2007 до 01.01.2018, та 45% з 01.01.2018 до дати винесення судом судового рішення на 62%, що відповідатиме п.а. ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ від 07.11.1992;
3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду у Сумській області провести з 01.01.2007 перерахунок пенсії з 35% та 45% на 62% з усього базового складу грошового забезпечення, а не з посадового окладу та окладу за військове звання, та провести виплату недоплаченої суми щодо проведеного перерахунку починаючи за розрахунками відповідача з усього базового складу грошового забезпечення згідно довідок від 01.02.2008, 19.05.2012, від 02.02.2016, то так і за довідкою від 16.08.2018, в яких відображено за вислугу років у 35% та 45% , а не 50% та з вирахування 62% базового грошового забезпечення як цього вимагає п.а ст.13 Закону України №2262-ХІІ, з урахуванням індексаційних щорічних перерахувань у підвищеннях, включно до дати вступу в силу винесеного судом судового рішення згідно ст.64 Закону №2262 та як цього вимагає ч.3 ст. 51 закону України 2262-ХІІ та ч.1 а., ч. 2 закону України № 614 від 15.07.2015;
4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду у Сумській обл. провести перерахунок пенсій з жовтня 2011 року щодо щорічного підвищення пенсій у зв`язку з індексацією грошових доходів населення починаючи з жовтня 2011 року.
Свої вимоги мотивував тим, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, починаючи з 01.01.2007 протиправно у довідках від 01.02.2008, 19.05.2012, 02.02.2016 та від 16.08.2018 визначив розмір надбавки за вислугу років в 35% та в 45% відповідно до додатку 16 постанови Кабінету Міністрів України №704, а не 62% (50% за вислугу 20 років + по 3% за кожен рік понад 20 років вислуги) відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто зменшив надбавку за вислугу років з 62% до 45%, а після передачі 01.01.2007 пенсійної справи позивача до територіального органу Пенсійного фонду України не передав при цьому належної довідки із зазначенням повного грошового забезпечення позивача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, при цьому, не мало права здійснювати перерахунок пенсії позивачу на підставі таких довідок з невірним зазначенням грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Крім того, вважає, що Головне управління Пенсійного фонду у Сумській області всупереч чинному законодавству України, не проводить перерахунок щодо індексації пенсії.
Відтак, вважає, що відповідачами порушено його право на отримання пенсії в повному обсязі, яка не може бути ніким обмежена.
Ухвалою суду від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.36-37), в якому просив відмовити у задоволенні вимог у зв`язку з їх необґрунтованістю. Так, вказав, що для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” та Постанови №103, Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі списків, наданих ГУ ПФУ в Сумській області, було складено передбачені Порядком №45, довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року та надіслані до ГУ ПФУ в Сумській області (у тому числі і на ОСОБА_1 ).
Форма, зміст та порядок видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, затверджені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, який прийнятий на виконання частини четвертої ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, а не ст.43 цього Закону - для здійснення перерахунку вже призначених пенсій.
Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, форма і зміст якої затверджені постановою Кабінету Міністрів України №45, не передбаченими у ній видами грошового забезпечення.
Відтак, вважає, що Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки як уповноважений орган при складенні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.
Також щодо індексації грошових доходів населення, представник відповідача у відзиві вказав, що з 1 жовтня 2017 року до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148-УІІІ внесено зміни, відповідно до яких індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Цим законом відповідні зміни були внесені і до статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, що передбачають для забезпечення індексації пенсії щороку проводити перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексацій пенсій у 2019 році” затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Згідно із Порядком з 1 березня 2019 року перерахунку підлягають пенсії, зокрема, обчислені з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини 1 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, тобто, осіб із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей.
Оскільки пенсія позивача обчислена із грошового забезпечення, визначеного згідно з частиною 3 статті 43 зазначеного вище Закону №2262-XII, то, відповідно, індексації не підлягає.
Також, представником ГУ ПФУ в Сумській області подано до суду пояснення представник підтримав раніше викладене обґрунтування щодо індексації грошових доходів населення. до суду пояснення представник підтримав раніше викладене обґрунтування щодо індексації грошових доходів населення.
Ухвалами суду від 29.04.2021, 02.06.2021 та від 23.07.2021 у ГУ ПФУ в Сумській області витребовувалися додаткові докази у справі.
Ухвалою суду від 05.07.2021 позовна заява була залишена без руху, а ухвалою суду від 20.07.2021 позовна заява в частині вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду у Сумській області у не проведенні позивачу індексаційного перерахунку з жовтня 2011 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду у Сумській області провести перерахунок пенсії позивача з жовтня 2011 року щодо щорічного підвищення пенсій у зв`язку з індексацією грошових доходів населення починаючи з жовтня 2011 року, за період з жовтня 2011 року по 31.08.2020 була залишена без розгляду (а.с.121-123). При цьому, вказаною ухвалою щодо іншої частини позовних вимог було продовжено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 01.01.2007, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ) (а.с.96). При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення, у тому числі і відповідачем склав 62% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 24 роки, до складу якого при призначенні пенсії відповідачем входило: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років 35%, а також додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавка за секретність 10%, надбавка за безперервну службу 30% та премія 33,3%. Вказане підтверджується протоколом про призначення пенсії ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.64,96).
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 Сумським обласним військовим комісаріатом позивачу було видано довідку про грошове забезпечення від 01.02.2008 за нормами, чинними на 01.01.2008, в якій, крім іншого, надбавка за вислугу років визначена ОСОБА_1 в 35% (а.с.26, 68, 98).
На підставі вказаної довідки ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2008, виходячи із 62% (за вислуги 24 роки) грошового забезпечення, яке зазначено у вказаній вище довідці. Вказане підтверджується копією протоколу про перерахунок пенсії (а.с.69).
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 Сумським обласним військовим комісаріатом позивачу було видано довідку про грошове забезпечення від 19.05.2012 за нормами, чинними на 01.04.2012, в якій, крім іншого, надбавка за вислугу років визначена ОСОБА_1 в 35% (а.с.27, 84, 106).
На підставі вказаної довідки ГУ ПФУ в Сумській області було проведено підвищення розміру пенсії позивачу з 01.07.2012, виходячи із 62% (за вислугу 24 роки) грошового забезпечення. Вказане підтверджується копією протоколу про перерахунок пенсії (а.с.85).
Також ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2015р." за матеріалами пенсійної справи, виходячи з грошового забезпечення, в яке включено надбавку за вислугу років в розмірі 35% (232,75грн.), про що позивачу видано довідку від 02.02.2016 (а.с.28). При цьому, розмір пенсії позивачу обраховано відповідачем, виходячи із 62% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 24 роки. Вказане також вбачається з довідки від 02.02.2016 (а.с.28)
В подальшому, позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Сумським обласним військовим комісаріатом позивачу була видана довідки про грошове забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, в якій, крім іншого, надбавка за вислугу років визначена ОСОБА_1 в 45% (а.с.8, 88, 108).
На підставі вказаної довідки ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2008, виходячи із 62% (за вислуги 24 роки) грошового забезпечення, яке зазначено у вказаній вище довідці. Вказане підтверджується копією протоколу про перерахунок пенсії від 22.03.2019 (а.с.89).
Як вбачається з позову та не заперечується відповідачем-2, позивач, не погодившись з розміром надбавки за вислугу років в 35% та 45%, яка зазначена у відповідних довідках, звертався до Сумського обласного військового комісаріату із заявами про видачу нової довідки із зазначенням іншого розміру надбавки за вислугу років, у відповідь на які відповідач-1 повідомив, що з 1 січня 2007 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 та постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 органам Пенсійного фонду України передано функції з призначення (перерахунку) і виплати пенсій особам, яким призначено пенсію за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання даної постанови пенсійні страви із відомостями про нарахування, перерахунок та виплату пенсії були передані до Пенсійного фонду України в Сумській області. З цієї дати якщо у позивача виникають питання щодо розміру пенсії» надбавок до пенсії, розрахунку пенсії та інше, необхідно звертатись безпосередньо до ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.9, 11, 22-23, 116, 129).
Також, позивач звертався до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії, на яку останнім було повідомлено про те, що підстав для перерахунку немає, оскільки позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 01.01.2007, до цією дати всі належні перерахунки проводилися Сумським обласним військовим комісаріатом, виплата яких забезпечена (а.с.24).
Крім того, позивач також звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про виплату йому індексації, у тому числі у січні 2021р. у відповідь на яку ОСОБА_1 було повідомлено, що за матеріалами пенсійної справи індексація розміру пенсії йому була проведена та виплачена за серпень та вересень 2011 року у розмірі 18,34грн., однак у зв`язку з тим, що розмір пенсії постійно збільшувався, відповідно розмір пенсії не підлягав індексації. При цьому, щодо виплати індексації в 2019р. та 2020р. відповідач-1 зазначив, що враховуючи, що пенсія обчислена позивачу відповідно до ч.3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, вона індексації не підлягала (а.с.25, 117).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, серед іншого, на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, та деяких інших осіб визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ), частиною 3 статті 43 (в редакції до 01.01.2008) якого було передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Законом України від 08.07.2011 №3668-VІ редакція ч.3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ викладена в іншій редакції, відповідно до якої пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною третьою статті 63 Закону України №2262-XII в редакції до було передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону. Згодом Законом України від 03.04.2007 р. N 857-V останнє речення даної норми викладено в редакції відповідно до якої Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом України від 06.12.2016 N1774-VIII дана норма була викладена в новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами другою та третьою (якою Законом України від 15.07.2015 №614-VIII доповнено ст.51) статті 51 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, та, зокрема, процентну надбавку за вислугу років, в розмірах, установлених законодавством.
Позивач стверджує, що після передачі 01.01.2007 пенсійної справи позивача до територіального органу Пенсійного фонду України відповідач-2 не передав належної довідки із зазначенням повного грошового забезпечення позивача, зокрема, із зазначенням надбавки за вислугу років не 35%, а 62%, враховуючи вислугу 24 роки.
Водночас, як вже зазначалось вище, враховуючи ч.3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсії військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, процентну надбавку за вислугу років, в р о з м і р а х, у с т а н о в л е н и х законодавством.
У свою чергу, відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2000 №829, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, якою затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками 1, 2, 3, 5 і 6 та ввести їх в дію поетапно, починаючи з 1 квітня 2000 року, було постановлено виплачувати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) - надбавку за вислугу років згідно з додатком 4, в якому визначено, що за вислугу років від 20 до 25 років розмір надбавки складає 35%.
Матеріалами справи підтверджено, що саме в такому розмірі - 35% за вислугу 24 років і було враховано надбавку у складі грошового забезпечення, при обрахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2007 (а.с.64).
Також позивач стверджує, що відповідачі під час проведення перерахунку та підвищення розміру пенсії, на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, від 23.04.2012 №355 та від 21.02.2018 №103, а також на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2015р.", про що складено довідку від 02.02.2016 (а.с.28), невірно обрахували відсоткову надбавку за вислугу років у розмірі 35% та 45%, тоді як вірним розміром є 62% (50% за 20 років, та 3% за кожний рік вислугу понад 20років (50%+(3*4).
Стосовно вказаних доводів суд відмічає, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) пунктом 1 якого в редакції чинній станом на момент проведення перерахунку та підвищення розміру пенсії у квітні 2008р. - з 01.01.2008 (а.с.69) та з 01.07.2012 (а.с.85) було передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п.п.3,5 даного Порядку №45 в зазначеній редакції, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (п.3). Для перерахунку пенсій враховуються, серед іншого, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п.5).
Відповідно до п.п.1,3, 4,5 даного Порядку №45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно абзацу 2 пункту 3 Порядку, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом на підставі довідок, виданих уповноваженим органом, в яку включається, зокрема, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Так, у період, зокрема з 01.01.2008 до 28 лютого 2018 року надбавка за вислугу років, як складова грошового забезпечення для військовослужбовців була передбачена Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №1294), за змістом пункту шостого якої, було постановлено виплачувати надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 29, у відповідності до якого розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, було встановлено за вислугу років від 20 до 25 років – 35%.
Матеріалами справи підтверджено, що саме з урахуванням даної постанови Сумським обласним військовим комісаріатом і було видано позивачу довідку про грошове забезпечення від 01.02.2008 за нормами, чинними на 01.01.2008, а також довідку від 19.05.2012, враховуючи збільшення посадового окладу у 2012 році Постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 (а.с.84), в яких, крім іншого, надбавка за вислугу років визначена ОСОБА_1 в 35% (за вислугу 24роки) (а.с.26, 27,68, 84,98,106).
Саме на підставі вказаних довідок, а також за матеріалами пенсії справи ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок та підвищення пенсії позивачу з 01.01.2008, з 01.07.2012, а також з 01.09.2015 виходячи з 62% грошового забезпечення, в яке включено 35% надбавки за вислугу 24 років (а.с.28,69,85).
У подальшому, Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі по тексту - Постанова КМУ №704). Відповідно до пункту 10 постанови КМУ №704 зазначена постанова набрала чинності з 01.03.2018.
Пунктом 1 даної Постанови затверджено, серед іншого розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16, відповідно до якого встановлено, що якщо вислуга років становить від 20 до 25 років, розмір набавки за вислугу років складає 45 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704.
Так, позивачу на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 №103 Сумським обласним військовим комісаріатом була видана довідка про грошове забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, у розмірах, визначених постановою КМУ від 30.08.2017 №704, в яких, крім іншого, надбавка за вислугу років, відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 визначена ОСОБА_1 в 45% (а.с.8, 88, 108).
На підставі вказаної довідки ГУ ПФУ в Сумській області позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 (а.с.89, 108зворот), виходячи з 62% грошового забезпечення, в яке включено 45% надбавки за вислугу 24 років.
Таким чином, суд приходить до висновку, що надбавка за вислугу років, зазначена ОСОБА_1 у довідках від 01.02.2008, від 19.05.2012, 12.02.2016, 16.08.2018, та врахована під час спірних перерахунків пенсії, відповідає тому розміру надбавки у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, що був визначений у відповідні періоди Постановою КМУ №1294, та Постановою КМУ №704.
Разом з тим, позивач обґрунтовуючи позовні вимоги, стверджує, що надбавка за вислугу років має бути зазначена у довідках про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії саме на підставі ст.13 Закону №2262-ХІІ, а не виходячи з розмірів, вказаних у додатках до постанов Кабінету Міністрів України.
Суд не приймає до уваги вказані доводи до уваги, оскільки позивачем невірно трактується положення пп. «а» ч.1 ст.13 Закону №2262-ХІІ, відповідно до якої пенсії за вислугу років призначаються особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів та за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Тобто дана норма регулює порядок визначення основного розміру самої пенсії за вислугу років від грошового забезпечення, а не визначення відсоткового розміру самих складових грошового забезпечення військовослужбовця, що враховується для призначення/перерахунку пенсії.
Саме, враховуючи дану норму ГУ ПФУ в Сумській області і було призначено та проведено спірні перерахунки основного розміру пенсії, виходячи із 62% грошового забезпечення (а.с.28,65,69,83,89).
Враховуючи, що при складенні довідок від 01.02.2008, від 19.05.2012, 16.08.2018 відсотковий розмір надбавки за вислугу років був вірно зазначений Сумським обласним військовим комісаріатом у таких довідках, та на підставі яких ГУ ПФУ в Сумській області і був здійснений перерахунок пенсії позивачу у відповідні періоди, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання дій відповідачів щодо обмеження ними розміру відсоткової надбавки за вислугу років позивачу та зобов`язання відповідачів здійснити перегляд розміру відсоткової надбавки за вислугу років та провести, у зв`язку з цим, відповідний перерахунок пенсії позивачу, відсутній.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії у зв`язку з індексацією грошових доходів населення з 01.09.2020, суд зазначає наступне.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України “Про індексацію грошових доходів населення” (далі - Закон № 1282-ХІІ), а також прийнятим на його виконання Порядком проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (далі – Порядок №1078).
Так, у відповідності до ст. 1 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно зі ст. 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Положеннями ч.ч.1-3 ст. 4 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення, згідно з п. 1-1 Порядку №1078, провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-ІV “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту, відповідно до якого індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. За повідомленням Державної служби статистики України індекс споживчих цін (індекс інфляції) за період з 01.09.2020 поріг індексації - 103 перевищений не був.
Водночас, відповідно до п.2 Порядку №1078 індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Так, відповідно до ч.2 ст.42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-ІV (далі – Закон №1058-ІV), для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
У свою чергу, відповідно до ч.2 ст. 42 Закон №1058-ІV постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Так, відповідно до п.2 вказаної Постанови перерахунку підлягають пенсії, зокрема, обчислені, з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При цьому, за частиною першою статтею 43 Закону №1282-ХІІ пенсії обчислюються із середньомісячного заробітку (грошового забезпечення), що визначається в порядку, встановленому Законом №1058-ІV, лише для осіб із числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей. Водночас відповідно до ч. 3 статті 43 Закону №1282-ХІІ пенсії особам обчислюються із відповідних складових грошового забезпечення, а не із заробітку, визначеного в порядку Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вказані норми Закону №1058-ІV, а також постанова Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 з відповідними змінами, є чинними, не скасованими та неконституційними не визнавались.
Судом встановлено, що пенсія позивача була обчислена із грошового забезпечення, визначеного згідно з частиною 3 статті 43 Закону №1282-ХІІ.
А отже, оскільки пенсія позивача обчислена із розміру відповідних складових грошового забезпечення, а не із середнього заробітку, обчисленого відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то відповідно, з вересня 2020р. та зокрема по лютий 2021р. включно (час розгляду звернення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області позивача щодо індексації пенсії (а.с.117) індексації не підлягає.
Враховуючи, вищезазначене, суд приходить до висновку, що з боку відповідача-1 не було допущено порушень вимог законодавства при обчисленні індексу грошових коштів позивачу у спірний період, відтак, позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі як суб`єкти владних повноважень обґрунтували обставини, на яких ґрунтуються їх заперечення, а позивач не довів тих обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, підстави для вирішення питання щодо встановлення судового контролю відповідно до ст. 382 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (40000, вул. Г.Кондратьєва, буд. 30, м.Суми, Сумська область, код ЄДРПОУ 08269552) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 07.10.2021.
Суддя І.Г. Шевченко