Рішення № 100180864, 28.09.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
360/2628/21
Номер документу
100180864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

28 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2628/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання – Пономарьової О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 підйомної допомоги, передбаченої пунктом 3 статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та наказом МОУ № 45 від 05.02.2018 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги»;

- зобов`язати Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підйомної допомоги в розмірі 100 відсотків його місячного грошового забезпечення передбаченої пунктом 3 статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та наказом МОУ № 45 від 05.02.2018 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги»;

- зобов`язати Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підйомної допомоги в розмірі 50 відсотків його місячного грошового забезпечення на сина ОСОБА_2 , який переїхав з ним на місце військової служби, передбаченої пунктом 3 статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та наказом МОУ № 45 від 05.02.2018 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 11 грудня 2019 року зарахований до списків особового складу на всі види забезпечення, справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків з окладом 4370,00 гривень на місяць. Після прийняття на військову службу прибув для проходження служби до міста Сєвєродонецьк. Разом з ним приїхав його син, ОСОБА_3 . Також факт переміщення позивача разом з сином до місця служби підтверджується довідкою від 10.01.2020 № 487 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб станом на 10.01.2020, виданою Центром надання адміністративних послуг Сєвєродонецької міської ради, відповідно до якої, датою реєстрації місця проживання позивача та сина у м. Сєвєродонецьк є 10.01.2020, що підтверджується довідкою від 10.01.2020 про реєстрацію місця проживання позивача та його сина.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про нарахування та виплату підйомної допомоги у зв`язку з переїздом з міста Білгород-Дністровського Одеської області до міста Сєвєродонецьк Луганської області для проходження військової служби. Листом від 30 грудня 2020 року № ВП/241 його було повідомлено про відсутність підстав для виплати такої допомоги, оскільки до прийняття на військову службу за контрактом до Сєвєродонецького міського військового комісаріату Луганської області, він перебував на військовому обліку офіцерів запасу в цьому самому військовому комісаріаті на який він встав під час тимчасового перебування у м. Сєвєродонецьк (відвідування родичів) та запланованого в подальшому переїзді на постійне місце проживання до м. Сєвєродонецьк Луганської області, але вищезазначені виплати так він і не отримав.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 23-24).

Ухвалою суду від 29.06.2021 відкладено судове засідання (арк. спр. 36-37).

Ухвалою суду від 19.07.2021 вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження , призначено підготовче засідання (арк. спр. 44-45).

Ухвалою суду від 25.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 60).

14.09.2021 судове засідання відкладено (арк. спр. 65).

08.06.2021 від відповідача надійшов відзив на позов (арк. спр. 29-30), в якому зазначено, що для здійснення попередньої перевірки нарахування підйомної допомоги військовослужбовцю необхідно надати копії наступних документів: накази про призначення на посаду та або прийняття справ та посади, документи, що підтверджують фактичний переїзд військовослужбовця на постійне місце проживання до пункту дислокації військової частини (копії паспорту з відмітками про зміну місця реєстрації та/або довідок які підтверджують зміну місця проживання, тощо). Так, в поданій позовній заяві фактично відсутні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 подав документи, які підтверджують фактичну зміну місця проживання з одного населеного пункту в іншій, міністерству або Луганському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки. Тому відповідач вважає, що за відсутністю необхідних документів, відсутні підстави для висновків, що Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, як суб`єкт владних повноважень не здійснюючи нарахування та виплати діяв протиправно, у зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позову.

Суд розглядає справу в порядку ст.205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено такі обставини справи.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , 23.05.2015 виданий Білгород-Дністровським РВ ГУДМС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_2 ) (арк. спр. 17-19).

Зазначений паспорт позивача містить відомості про зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 від 17.12.2019 та реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 від 17.12.2019 з відміткою про анулювання цих записів, а також відмітки про зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 від 17.12.2019 від 10.01.2020 та реєстрацію місця його проживання за адресою: АДРЕСА_2 від 10.01.2020.

У відповіді на судовий запит Управлінням адміністративних послуг Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області зазначено, що 17.12.2019 під час оформлення повідомлення про зняття позивача для відправлення до іншої адміністративно-територіальної одиниці, з якої відбулося зняття з реєстрації, адміністратор з`ясував, що у м. Білгород-Дністровський залишився зареєстрованим без батьків неповнолітній син позивача. Оскільки неповнолітні діти мають бути зареєстрованими тільки з батьками, на підставі ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та п. 11.1 Постанов КМУ № 207, адміністратор скасував зняття та реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в реєстрі Сєвєродонецької територіальної громади та шляхом проставляння штампів «Анульовано» в паспорті громадянина України, на штампах по зняття та реєстрацію місця проживання. 10.01.2020 ОСОБА_1 вдруге звернувся до відділу АП для реєстрації свого місця проживання разом з сином за адресою: АДРЕСА_2 з одночасним зняттям обох осіб з реєстрації місця проживання з адреси: АДРЕСА_1 (арк. спр. 69-71).

Згідно з довідкою від 10.01.2020 № 319 та від 10.01.2020 № 318 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою АДРЕСА_2 зареєстровані з 10.01.2020 (арк. спр. 12,13).

Відповідно до свідоцтва про народження Серія НОМЕР_3 позивач має сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (арк. спр. 15).

Відповідно до довідки Сєвєродонецького НВК «Спеціалізована школа-колегіум НаУКМА» від 04.08.2021 №152 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно навчався у вказаному закладі освіти з 03.01.2020 по 06.08.2020 (а.с.55).

З довідки від 26.04.2021 № 286, виданої Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Запорізької області вбачається, що на утриманні позивача знаходиться син ОСОБА_2 (арк. спр. 14).

Відповідно до довідки від 10.01.2020 № 487 до складу сім`ї, зареєстрованих за адресою АДРЕСА_2 входять: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (арк. спр. 11).

25.03.2020 позивач отримав статус та посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 (арк. спр. 4).

На підставі наданих стороною відповідача доказів судом встановлені такі обставини.

02.09.2019 позивач звернувся до Військового комісаріату Сєвєродонецького МВК із заявою про взяття на військовий облік офіцера запасу, що вибув з м. Білгород-Дністровський, Білгород-Дністровського МВС на військовий облік до Сєвєродонецького МВС у зв`язку зі зміною місця проживання АДРЕСА_3 (арк. спр. 41).

06.11.2019 наказом № 248 командувача військ оперативного командування «СХІД» позивача з 06.11.2019 зараховано до списків особливого складу Збройних сил України (арк. спр. 5).

11.12.2019 наказом № 203 військового комісара Сєвєродонецького міського військового комісаріату (по стройовій частині) позивача з 11.12.2019 зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення, справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків (арк. спр. 6).

30.12.2020 наказом № 46 військового комісара Сєвєродонецького міського військового комісаріату (по стройовій частині) позивача звільнено (арк. спр. 7).

Лист відповідача від 30.12.2020 № ВП/241 свідчить про те, що за зверненням позивача від 24.12.2020 йому відмовлено у виплаті підйомної допомоги, оскільки його було прийнято на службу за контрактом до Сєвєродонецького міського військового комісаріату Луганської області 11.12.2019 з військового обліку офіцерів запасу цього самого військового комісаріату, в якому він перебував на обліку з 02.09.2019 (в заяві про взяття на облік позивача зазначено, що він мешкає за адресою: АДРЕСА_3 ). За таких обставин виплата такої допомоги не передбачена чинним законодавством (арк. спр. 9-10).

Відповідно до заяви про взяття на військовий облік офіцера запасу, що подана позивачем до військового комісару Сєвєродонецького МВК від 02.09.2019, позивач просив поставити на військовий облік як такого, що прибув з м. Білгород-Дністровський, у зв`язку зі зміною місця проживання: АДРЕСА_3 (арк. спр. 41).

Отже, спір в даній адміністративній справі виник з приводу не нарахування та не виплати відповідачем позивачу підйомної допомоги на нього та дитину, які перемістилися до нового місця служби позивача та змінили місце реєстрації.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частин першої, другої, четвертої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Частиною 3 статті 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв`язку з призначенням на військову посаду, їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім`ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.

Пунктом 1 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 05.02.2018 №45 (далі - Порядок №45), передбачено, що у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, та тих, які проходять кадрову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу (далі - військовослужбовці), на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв`язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням на навчання до вищих військових навчальних закладів, вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи (далі - військові навчальні заклади), та військових коледжів або навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить шість місяців і більше, без збереження посади за попереднім місцем служби або у зв`язку з передислокацією військової частини (підрозділу військової частини), установи, організації (далі - військова частина) їм виплачується, зокрема, підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім`ї, який переїхав з ним на нове місце військової служби.

Відповідно до п. 2 Порядку №45 право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає:

на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби з одного населеного пункту в інший у зв`язку з призначенням на посаду;

на дату зарахування на навчання - для військовослужбовців, які зараховані на навчання до військових навчальних закладів;

на дату прибуття до місця дислокації, оголошену наказом командира військової частини, - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби у складі військової частини (підрозділу) в інший населений пункт.

Розмір підйомної допомоги обчислюється, виходячи з посадового окладу, окладу за військове звання та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець приступив до виконання обов`язків за посадою (зарахування на навчання), або на дату прибуття до нового місця дислокації військової частини, на членів сім`ї - на дату реєстрації їх місця проживання у населеному пункті за новим місцем військової служби військовослужбовця (розташованому поблизу місця служби військовослужбовця).

Виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем навчання) відповідно до наказу командира (начальника) військової частини (військового навчального закладу) із зазначенням нарахованої суми виплат. У наказі зазначаються дата та номер наказу про призначення військовослужбовця на військову посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов`язків за посадою, дата вибуття з попереднього місця військової служби та прибуття на нове місце військової служби (на нове місце дислокації військової частини). Військовослужбовцям, які на дату прибуття до іншого населеного пункту перебувають у розпорядженні відповідного командира, виплата підйомної допомоги та добових здійснюється після призначення їх на посади та вступу до виконання обов`язків за посадами за новим місцем військової служби в цьому населеному пункті (п. 3 Порядку №45).

Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що підйомна допомога та добові в разі переїзду на нове місце військової служби на членів сім`ї військовослужбовця виплачуються після реєстрації їх місця проживання у населеному пункті за місцем військової служби (проживання) військовослужбовця відповідно до наказу командира військової частини із зазначенням нарахованої суми виплат, який видається на підставі рапорту військовослужбовця.

Наказ про виплату підйомної допомоги та добових на військовослужбовця та членів його сім`ї готується службою персоналу військової частини (п. 12 Порядку №45).

Виплата підйомної допомоги та добових здійснюється, якщо звернення щодо їх отримання надійшли протягом трьох років із дня виникнення права на їх отримання (п. 13 Порядку №45).

Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що підйомна допомога є одним із видів соціального забезпечення військовослужбовців та їх сімей.

Підставою для її виплати є, зокрема, переїзд до нового місця служби з одного населеного пункту в інший у зв`язку з призначенням на посаду під час проходження військової служби за контрактом.

Підйомна допомога виплачується військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом та які переїхали у зв`язку з призначенням на посади - за новим місцем служби на підставі наказу про призначення і наказу командира військової частини про вступ військовослужбовця до виконання обов`язків за посадою після зміни реєстрації міста проживання.

Як встановлено судом, позивач разом з неповнолітньою дитиною змінив реєстрацію місця проживання з м. Білгород-Дністровський на м. Сєвєродонецьк у зв`язку з призначенням на службу за контрактом в Сєвєродонецькому МВК, а також звернувся до відповідача під час проходження служби з приводу отримання такої допомоги.

Суд звертає увагу на ту обставину, що право на отримання такої допомоги на седе та дитину як члена сім`ї виникло в позивача саме на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ відповідно до п. 2 Порядку №45, отже не залежить від дати звернення позивача з вимогою про її виплату.

З матеріалів справи встановлено, що 02.09.2019 позивач звернувся до Військового комісаріату Сєвєродонецького МВК із заявою про взяття на військовий облік офіцера запасу, вибувшого з м. Білгород-Дністровський, Білгород-Дністровського МВС на військовий облік до Сєвєродонецького МВС у зв`язку зі зміною місця проживання АДРЕСА_3 (арк. спр. 41).

При цьому, з 11.12.20219 позивач, відповідно до наказу № 203 від 11.12.2019, справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків (арк. спр. 6).

Відповідно до довідки від 10.01.2020 № 487 до складу сім`ї, зареєстрованих за адресою АДРЕСА_2 входять: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (арк. спр. 11).

З листа від 30.12.2020 № ВП/241 судом встановлено, що позивачу підйомна допомога, виплата якої передбачена статтею 9 і Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", не надавалася, наказ про її виплату відповідачем не видавався (а.с. 9).

Суд не вважає слушними аргументи сторони відповідача про те, що позивач фактично перебував на обліку офіцерів запасу цього самого військового комісаріату до призначення на посаду, оскільки такі обставини не виключають права позивача на отримання вказаної допомоги у разі зміни ним реєстрації у зв`язку з призначенням на службу за контрактом, що прямо визначено в пункті 5 Порядку №45.

Отже наявність правових підстав постановлення позивача на військовий облік в Сєвєродонецькому МВК без відповідної зміни реєстрації місця проживання є поза межами предмету доказування в цій справі, тому суд не надає оцінку таким обставинам.

Таким чином, з огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі з обранням іншого способу захисту порушених прав позивача, що відповідає вимогам п.10 ч.2 ст.245 КАС України шляхом визнання протиправною бездіяльності Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо видання наказу із зазначенням нарахованої суми виплат ОСОБА_1 підйомної допомоги в розмірі 100 відсотків його місячного грошового забезпечення на нього та 50 відсотків місячного грошового забезпечення на члена його сім`ї – сина ОСОБА_2 , який з 10.01.2020 переїхав разом з ним на нове місце військової служби, а також зобов`язання Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підйомну допомогу в розмірі 150 відсотків його місячного грошового забезпечення відповідно до вимог наказу МОУ № 45 від 05.02.2018 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги».

Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору, судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) до Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (93400, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Б. Ліщини, буд. 38, ЄДРПОУ 07668758) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо видання наказу із зазначенням нарахованої суми виплат ОСОБА_1 підйомної допомоги в розмірі 100 відсотків його місячного грошового забезпечення на нього та 50 відсотків місячного грошового забезпечення на члена його сім`ї – сина ОСОБА_2 , який з 10.01.2020 переїхав разом з ним на нове місце військової служби.

Зобов`язати Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підйомну допомогу в розмірі 150 відсотків його місячного грошового забезпечення відповідно до вимог наказу МОУ № 45 від 05.02.2018 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги».

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 06 жовтня 2021 року.

Суддя В.С. Шембелян