
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
06 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4179/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом адвоката Шведи Андрія Михайловича в інтересах приватного сільськогосподарського підприємства «Левада» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
09 серпня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Шведи Андрія Михайловича в інтересах приватного сільськогосподарського підприємства «Левада» (далі – позивач, ПСП «Левада») до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Луганській області), з такими вимогами:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Луганській області від 04 серпня 2021 року № 563-п «Про проведення на підставі п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальної позапланової невиїзної перевірки ПСП «Левада» (код ЄДРПОУ 30846756)».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.08.2021 посадовими особами Головного управління ДПС у Луганській області на території підприємства за адресою: вул. Сметаніна, 1-Г, м. Сєвєродонецьк, Луганської області, директору Довбушу В.М. вручено копію наказу від 04.08.2021 №563-п про проведення з 09.08.2021 документальної позапланової невиїзної перевірки приватного сільськогосподарського підприємства «Левада», копію повідомлення від 04.08.2021 № 343 про проведення такої перевірки та запит від 04.08.2021 № 1819/12-32-07-02-14 з вимогою надати бухгалтерські та інші документи для проведення перевірки.
Відповідно до змісту наказу від 04.08.2021 № 563-п документальна перевірка призначена податковим органом на підставі п.п.78.1.8 Податкового кодексу України з метою перевірки достовірності декларування підприємством в податковій декларації з податку на додану вартість (далі - ПДВ) за червень 2021 року суми від`ємного значення ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн та яке визначене з урахуванням від`ємного значення ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах з жовтня 2020 року по травень 2021 року.
Представник позивача зазначає, що наказ від 04.08.2021 № 563-п про проведення перевірки є безпідставни і незаконним, оскільки такий наказ винесено та документальну перевірку призначено в порушення і без врахування приписів Податкового кодексу України, в зв`язку з чим 06.08.2021 підприємство до ГУ ДПС у Луганській області подало лист № 14/21-08 від 04.08.2021 з повідомленням про відмову у допуску посадових осіб податкового органу до перевірки та оскарження спірного наказу в судовому порядку.
За приписами підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Позивач стверджує, що перевірка від`ємного значення ПДВ та перевірка безпосередньо бюджетного відшкодування одинакові за своєю суттю, а тому в обох випадках перевірки, визначених у розділі V Податкового кодексу України.
На переконання позивача контролюючий орган наділений повноваженнями на проведення документальної позапланової перевірки платника податку з підстав підпункту підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України в разі, якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ і якщо розрахунок такої суми бюджетного відшкодування зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за визначеними у пункті 200.11 статті 200 ПК України операціями.
Спірний наказ ГУ ДПС у Луганській області від 04.08.2021 № 563-п про призначення перевірки позивач вважає незаконним.
Ухвалою від 16 серпня 2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 57-58).
ГУ ДПС у Луганській області 14 вересня 2021 року подано відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 73-79).
Під час проведення на постійній основі аналізу декларантів від`ємного значення з ПДВ Головним управлінням ДПС у Луганській області встановлено, що у податковій декларації з ПДВ за червень 2021 року ПСП «Левада» задекларовано від`ємне значення податку на додану вартість у сумі 261,3 тис.грн., яке визначене з урахуванням від`ємного значення податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах з жовтня 2020 року по травень 2021 року.
04.08.2021 Головним управлінням ДПС у Луганській області на підставі підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та з урахуванням пунктів 79.1, 79.2, 79.3 статті 79 ПК України прийнято наказ від 04.08.2021 № 563-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПСП «Левада» (ЄДРПОУ 30846756) з питань достовірності декларування суми від`ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тисяч гривень в податковій декларації з ПДВ за червень 2021 року, яке визначене з урахуванням від`ємного значення податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах з жовтня 2020 року по травень 2021 року. В даному випадку документальна позапланова невиїзна перевірки ПСП «Левада» проводилася щодо законності декларування від`ємного значення з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн., що свідчить про наявність окремої передбаченої п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України підстави для проведення перевірки.
За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДПС у Луганській області складено акт від 20.08.2021 № 2247/12-32-07-02- 15/30846756 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного сільськогосподарського підприємства «Левада» (ЄДРПОУ 30846756) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість за червень 2021 року».
Відповідач вказує, що документальна позапланова невиїзна перевірка ПСП «Левада» на підставі наказу від 04.08.2021 № 563-п реалізована шляхом складання акту про результати перевірки від 20.08.2021 № 2247/12-32-07-02-15/30846756 та встановлено порушення позивачем податкового законодавства. Отже, позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного права.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Приватне сільськогосподарське підприємство «Левада», код ЄДРПОУ 30846756, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул.Сметаніна, буд.1-г, зареєстровано 06.05.2000 за №13711200000000273, основний вид діяльності: 01.11.Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, що підтверджується випискою є Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк.спр.11-16).
19 липня 2021 року ПСП «Левада» до ДПС України в Луганській області подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2021 року, реєстраційний 9198149026 (арк.спр.47-49).
Згідно із кодом рядка 20.2 розділу ІІІ декларації позивачем бюджетне відшкодування податку на додану вартість не заявлене, а задекларовано лише від`ємне значення податку на додану вартість у сумі 261 290 грн.
04 серпня 2021 року Головним управління Державної податкової служби у Луганській області на підставі підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та з урахуванням пунктів 79.1, 79.2, 79.3 статті 79 Податкового кодексу України винесено наказ від 04 серпня 2021 року №563-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПСП «Левада» з питань достовірності декларування суми відємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тисяч гривень в податковій декларації з ПДВ за червень 2021 року, яке визначене з урахуванням відємного значення податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах з жовтня 2020 року по травень 2021 року. Перевірку призначено розпочати з 09.08.2021 тривалістю п ять днів (арк.спр.5).
Листом №14/21-08 від 06.08.2021 позивач повідомив ГУ ДПС у Луганській області про відмову в допуску до проведення перевірки на підставі наказу від 04 серпня 2021 року №563-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПСП «Левада» (арк.спр.21).
Листом ГУ ДПС у Луганській області від 09.08.2021 № 7329/6/12-32-07-02-14 надана відповідь, в якій відповідач зазначив, що відмова в допуску посадових осіб до проведення перевірки можлива лише при проведенні документальних виїзних та фактичних перевірках та повідомлено про початок проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПСП «Левада» з 09.08.2021 (арк.спр.87).
За наслідками реалізації наказу від 04 серпня 2021 року № 563-п відповідачем проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ПСП «Левада», за результатами якої складено акт від 20.08.2021 № 2247/12-32-07-02- 15/30846756 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного сільськогосподарського підприємства «Левада» (ЄДРПОУ 30846756) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість за червень 2021 року».
Податкове повідомлення – рішення на підставі акту від 20.08.2021 № 2247/12-32-07-02-15/30846756 на час розгляду справи відповідачем не приймалося.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Податковий кодекс України (далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 62.1 статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.
Види перевірок визначені статтею 75 ПК України.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачає, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначений статтею 78 ПК України.
Відповідно до пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- 78.1.8. платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Аналіз змісту наведеної вище норми свідчить про два окремі випадки проведення документальної позапланової перевірки: перша - подання декларації, в якій заявлено до відшкодування з бюджету суми податку на додану вартість; друга - подання декларації з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
При цьому системний аналіз ст.78 ПК України дає підстави стверджувати, що перевірка за підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України має відмінність, застосування якої залежить від того, чи заявлено платником податку відшкодування з бюджету податку на додану вартість. Якщо так, то для проведення перевірки необхідна наявність підстав, визначених у розділі V цього Кодексу. Якщо бюджетне відшкодування не заявлено - така вимога відсутня.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 19 лютого 2021 року у справі № 821/1235/17.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 19 липня 2021 року ПСП «Левада» до ДПС України в Луганській області подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2021 року, реєстраційний 9198149026, в якій задекларовано від`ємне значення податку на додану вартість у сумі 261 290 грн, відшкодування з бюджету податку на додану вартість позивачем не заявлене.
Зі змісту оскаржуваного наказу вбачається, що такий видано на підставі підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України щодо перевірки дотримання ПСП «Левада» податкового законодавства при декларуванні за червень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке визначене з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах з жовтня 2020 року по травень 2021 року.
Таким чином, проведення перевірки ПСП «Левада» було зумовлено необхідністю перевірки дотримання податкового законодавства при декларуванні за червень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, згідно з поданою декларацією від 19 липня 2021 року.
Суд зазначає, що вищезазначена перевірка не стосувалась питання щодо перевірки відшкодування з бюджету податку на додану вартість, оскільки підприємством не було заявлено до відшкодування ПДВ з бюджету, разом з тим, підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України передбачено, що документальна позапланова виїзна перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Посилання позивача на положення пункту 200.11 статті 200 ПК України у позовній заяві вказує на помилкове трактування цієї норми. За змістом цього пункту контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями: за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу.
У визначені цим пунктом терміни проводяться також документальні перевірки, передбачені підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.
Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 203.1 статті 203 ПК України обумовлено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Враховуючи те, що предметом документальної позапланової невиїзної перевірки ПСП «Левада» згідно з наказом від 04.08.2021 №563-п є перевірка дотримання вимог податкового законодавства при декларуванні за червень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн, граничний строк подання податкової декларації за червень 2021 року - 20 липня 2021 року, граничний термін проведення такої перевірки (60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації згідно із пунктом 200.11 статті 200 ПК України) - 19 вересня 2021 року.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та з огляду на обставини справи суд дійшов висновку , що оскаржуваний наказ видано контролюючим органом винесено правомірно, за наявності правових та фактичних підстав, у порядку, встановленому законом, та у межах повноважень контролюючого органу, а тому підстави для його скасування відсутні.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Інші доводи позивача не спростовують встановлених обставин справи.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
За правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем витрати із сплати судового збору покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Приватного сільськогосподарського підприємства «Левада» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова