Рішення № 100179555, 06.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
200/9473/21
Номер документу
100179555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2021 р. Справа№200/9473/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо незарахування до пільгового стажу згідно зі ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періодів роботи з 26.06.1990 по 28.06.1990, з 01.07.1990 по 19.06.1992, з 16.09.1992 по 28.04.1994, з 06.02.1995 по 31.12.2000, з 01.01.2005 по 31.12.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2006, з 19.12.2007 по 31.12.2007, з 25.12.2009 по 31.12.2009, з 01.04.2012 по 30.04.2012 та з 31.04.2014 по 28.04.2017, скасування рішення від 07.07.2021 № 6601-5945/Н-15/8-0500/21 про відмову у врахуванні вказаних періодів роботи при призначенні пенсії згідно зі ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зобов`язання повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не врахував спірні періоди до спеціального (пільгового) стажу роботи, зауважив на тому, що відсутність можливості проведення перевірки відомостей про роботу особи, що звернулася за призначенням пенсії не може бути підставою неврахування періоду цієї роботи у складі стажу та будь-яким чином впливати на право позивача на отримання пенсії в належному розмірі. Згідно з викладеним в позові, відповідачем також протиправно не враховано у складі пільгового стажу період проходження ним позивачем військової служи, до якої його було призвано під час його зайнятості на роботах, що надають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Позивач також зазначив, що відповідачем під час вирішення питання про призначення пенсії безпідставно не враховано відомості довідок, виданих на території, що не підконтрольна українській владі. В позові зазначено про формування у практиці Міжнародного суду ООН так званих «намібійських винятків», що означають, що видані окупаційною владою документи мають визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав людини. В позові зазначено, що відмова відповідача врахувати періоди його занятості на підставі уточнюючих довідок про пільговий стаж роботи, виданих на непідконтрольній українській владі території не відповідає положенням чинного законодавства.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву документи, із врахуванням положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» всі видані на непідконтрольній українській владі території (м. Донецьк) документи є недійсними та не мають юридичної сили, не створюють правових наслідків.

За змістом відзиву підстави врахування до пільгового стажу роботи періоду проходження позивачем служби також відсутні, оскільки позивачем до заяви про призначення пенсії не надано уточнюючої довідки яка б підтверджувала занятість позивача на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах на час призову.

Крім цього, відповідач зазначив, що період, який позивач просить врахувати до пільгового стажу - з 30.04.2021 по 31.07.2014 врахований до пільгового стажу під час призначення пенсії.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.08.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалою від 09.09.2021 справу призначено до розгляду в порядку прощеного провадження у відкритому судовому засіданні на 21.09.2021.

Через неявку сторін до судового засідання 21.09.2021 суд на підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подальший розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до довідки про взяття на обік внутрішньо переміщеної особи від 25.07.2018 № 00000584741 від 25.07.2018 фактичним місцем проживання позивача є АДРЕСА_2 .

23.04.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії. На підставі зазначеної заяви позивачу з 08.03.2021 призначено пенсію.

Відповідно до розрахунку стажу позивача під час призначення позивачу пенсії відповідачем встановлено, що його страховий стаж становить 26 років 9 місяців 26 днів, у т.ч. спеціальний (пільговий стаж за Списком № 1) - 12 років.

При цьому до пільгового стажу позивача не враховані:

періоди роботи позивача на Шахті імені Челюскінців ВО «Донецьквугілля» з 26.06.1990 по 28.06.1990, з 16.09.1992 по 28.07.1994;

період роботи на шахті Петровській ВО «Донецьквугілля» з 06.02.1995 по 31.12.2000;

на ДП Шахта № 4-21 з 01.01.2005 по 31.12.2005;

на ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» з 01.04.2036 ар 31.05.2006, з 25.12.2009 по 31.12.2009;

у ВП «Шахта імені Челюскінців» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 01.04.2012 по 30.04.2012, з 01.08.2014 по 28.04.2017.

період проходження військової служби позивачем з 01.07.1990 по 16.06.1992 також включений лише до страхового стажу.

Листом від 07.07.2021 № 60001-5945/Н-1588-0500/21 відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до Розпорядження КМУ №085-р від 07.11.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Донецьк, де розташовані архіви шахт «Трудівська», імені Челюскінців, ОП ВОК ЛОШ імені М. Горького, по яким видані уточнюючі довідки про пільговий стаж роботи відноситься до міст, на території яких органи державної влади України не здійснюють своїх повноважень. В листі зазначено, що будь-які органи та посадові особи на тимчасово окупованій території є незаконними, з огляду на що під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії відповідач не врахував певні періоди роботи позивача до пільгового стажу. В листі також зазначено, що пільговий стаж роботи на підприємствах, що розташовані на тимчасово окупованій території відповідно до положень Порядку № 21-1 підтверджується Комісіями з питань підтвердження стажу.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі Закон № 1058).

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 2 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Частиною 1 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частинами 1, 3 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846.

Відповідно до п. 1.9 цього Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку також передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Спірним питанням в межах цієї справи є правомірність визначення відповідачем спеціального (пільгового) стажу роботи позивача під час призначення йому пенсії та правомірність неврахування до пільгового стажу спірних періодів роботи.

При вирішенні питання щодо правомірності неврахування відповідачем у складі стажу періодів роботи з 26.06.1990 по 28.06.1990, з 16.09.1992 по 28.07.1994, з 06.02.1995 по 31.12.2000, з 01.01.2005 по 31.12.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2006, з 19.12.2007 по 31.12.2007, з 25.12.2009 по 31.12.2009, з 01.04.2012 по 30.04.2012, з 31.04.2014 по 28.04.2017 суд виходить із наступного.

Під час розгляду справи встановлено, що до стажу роботи, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах враховано період роботи позивача з 31.04.2017 по 31.07.2017, з огляду на що вимоги позивача щодо зарахування наведеного періоду є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 , копія якої наявна в матеріалах справи, містить наступні записи про роботу позивача:

на шахті імені Челюскінців ВО «Донецьквугілля»:

з 26.06.1990 по 28.06.1990 електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті;

з 16.09.1992 по 28.07.1994 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею;

на шахті «Петровська» ВО «Донецьквугілля»:

з 06.02.1995 по 12.01.1999 роздатчиком ВМ та направлений на БВРС з повним робочим днем під землею;

з 13.01.1999 по 17.11.2003 підземним майстром підривником з повним робочим днем під землею;

на ДП «Шахта № 4-21» (за наказом Міністерства вугільної промисловості № 57 від 27.01.2006 приєднано до ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1», наказом Міністерства вугільної промисловості № 78 від 20.03.2007 Шахта № 4-21 ДП «Ш/у Південнодонбаське № 1» реорганізовано у ВП «Шахта № 4-21» ДП «ДВЕК»):

з 18.11.2003 по 30.11.2005 підземним майстром - підривником 4 розряду з повним робочим днем під землею;

з 01.12.2005 по 10.04.2006 заступником начальника ділянки БВР з повним робочим днем під землею;

з 11.04.2006 по 02.05.2006 підземним майстром підривником з повним робочим днем в шахті;

з 03.05.2006 по 31.05.2007 підземним майстром підривником з повним робочим днем під землею;

з 01.06.2007 по 25.08.2009 підземним майстром підривником з повним робочим днем в шахті на ділянці ВТ № 5;

на ВП «Шахта імені Челюскінців» ДП «ДВЕК»:

з 07.09.2009 по 28.04.2017 майстром підривником підземним з повним робочим днем в шахті.

Виходячи з положень 1 Порядку № 637 та Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до яких обчислювався пенсійний стаж осіб до набрання чинності Законом України № 1058 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Трудовий стаж може встановлюватися на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Дослідженням записів трудової книжки позивача встановлено, що позивач в період з 26.06.1990 по 28.06.1990, з 16.09.1992 по 28.07.1994 працював на посаді електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті; з 06.02.1995 по 12.01.1999 - роздатчиком ВМ з повним робочим днем під землею; з 13.01.1999 по 31.12.2000 - підземним майстром підривником з повним робочим днем під землею; з 01.01.2005 по 01.12.2005 - підземним майстром - підривником з повним робочим днем під землею; з 01.12.2005 по 31.12.2005 та 01.04.2006 по 10.04.2006 - заступником начальника ділянки з повним робочим днем під землею; з 11.04.2006 по 31.05.2006 - підземним майстром підривником з повним робочим днем в шахті; з 19.12.2007 по 31.12.2007 - майстром підривником з повним робочим днем в шахті на ділянці; з 25.12.2009 по 31.12.2009, з 01.04.2012 по 30.04.2012, з 31.04.2014 по 28.07.2014 - майстром підривником з повним робочим днем в шахті.

Згідно з Списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 за № 1173, і який був чинним до 26.01.1991 розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Підземні роботи» передбачає, що право на пенсію на пільгових умовах мають усі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних здоровпунктів, працівники підземного телефонного зв`язку і т. д.).

Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, та Список № 1, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003, що діяв до 24.06.2016, містять в собі підрозділ 1 розділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»: пунктом «а» у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Оскільки посади, які обіймав позивачу спірні періоди пов`язані із роботою під землею та в шахті повний робочий день, про що зазначено в трудовій книжці, періоди занятості позивача на цих роботах надають йому право на пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до наявних в матеріалах справи документів позивач разом із заявою про призначення пенсії надав довідки уточнюючі пільговий характер роботи, зокрема: довідку ОП «ВОК ЛШ Імені Максима Горького» РП «Донбасвуглерекструктуризация» від 26.01.2021 № 3 та 4 на підтвердження зайнятості позивача на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах в період 06.02.1995 по 25.08.2009 (арк. справи 30-31), довідку ВП «Шахта Челюскінців» ДП «ДВЕК» від 19.01.2021 № 6 та 7 на підтвердження занятості позивача на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах в період з 26.06.1990 по 27.06.1990, 16.09.1992 по 28.07.1994 та з 25.12.2009 по 28.04.2017 (арк. справи 32). Наведені довідки видані підприємствами, що розташовані у м. Донецьку.

Слід зазначити, що у 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). «Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

При цьому, у виняткових випадках визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Враховуючи викладене, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини та зазначити про необхідність надання територіальним управлінням Пенсійного фонду України оцінки документам, виданих закладами, що знаходяться на території непідконтрольній українській владі, оскільки неприйняття їх призведе до порушень та обмежень прав особи на соціальний захист та гарантоване їй право на пенсійне забезпечення як громадянину, який працював на роботах зі шкідливими умовами праці.

Отже, під час обчислення тривалості стажу (пільгового та страхового) відповідач мав надати оцінку відомостям наявним у наданих позивачем до заяви про призначення пенсії документам (у т.ч. довідкам уточнюючим пільговий стаж роботи позивача, виданим ОП «ВОК ЛШ Імені м. Горького» від 26.01.2021 № 3 та № 4 та довідкам виданим ВП «Шахта імені Челюскінців» ДП «ДВЕК» від 19.01.2021 № 7 (2 довідки однією датою та за тим самим номером), та, у разі необхідності, витребувати додаткові документи на підтвердження стажу роботи від позивача або третіх осіб. Суд вважає за необхідне звернути увагу також на ту обставину, що ДП «ДВЕК» фактично перереєстровано до м. Вугледар Донецької області та перебуває там на обліку, водночас, будь-яких документів щодо роботи позивача у відокремленому підрозділу зазначеного підприємства, у т.ч. за період після липня 2014 року, про який наявні записи в трудовій книжці позивача, відповідачем не витребовувалося.

Таким чином, із врахуванням викладеного вище наведені дії відповідача щодо неврахування до пільгового стажу роботи позивача спірних періодів роботи не відповідають частині 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та не можуть визнаватися, такими, що вчинені обґрунтовано, добросовісно та пропорційно, через що підлягають визнанню протиправними.

Таким чином підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо не включення до пільгового стажу періодів роботи позивача з роботи з 26.06.1990 по 27.06.1990, з 16.09.1992 по 28.04.1994, з 06.02.1995 по 31.12.2000, з 01.01.2005 по 31.12.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2006, з 19.12.2007 по 31.12.2007, з 25.12.2009 по 31.12.2009, з 01.04.2012 по 30.04.2012 та з 01.08.2014 по 28.04.2017.

Щодо вимог позивача про врахування до пільгового стажу роботи період проходження військової служби з 01.07.1990 по 19.06.1992 суд зазначає наступне

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_3 позивач проходив військову службу з 01.07.1990 по 16.09.1992 (в позові позивач вимагає врахування періоду з 01.07.1990 по 19.06.1992). Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо невключення до пільгового стажу періоду проходження служби з 17.09.1992 по 19.09.1992 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Статтею 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Пунктом 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» закріплено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Крім того, статтею 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про загальний військовий обов`язок і військову службу», передбачено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Системний аналіз зазначених правових норм свідчить, що період проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа працювала за професією, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки на час розгляду цієї справи питання щодо наявності підстав для включення до пільгового стажу позивача періоду роботи у ВП «Шахта імені Челюскінців» ВО «Донецьквугілля» з 26.09.1990 по 28.06.1990 не вирішено, підстави для задоволення вимог позивача про визнання протиправними дій щодо відмови включити до пільгового стажу період проходження позивачем військової служби з 01.07.1990 по 16.06.1992 відсутні.

Оскільки судом дійдено висновку про обчислення стажу позивача відповідачем із порушеннями, що могли вплинути на правильність обчислення загальної тривалості пільгового стажу роботи, відповідач має розглянути повторно заяву про призначення пенсії в частині наявності підстав для зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 26.06.1990 по 27.06.1990, з 16.09.1992 по 28.04.1994, з 06.02.1995 по 31.12.2000, з 01.01.2005 по 31.12.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2006, з 19.12.2007 по 31.12.2007, з 25.12.2009 по 31.12.2009, з 01.04.2012 по 30.04.2012 та з 01.08.2014 по 28.04.2017 з урахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні.

Отже, заявлені позивачем вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що отриманий позивачем лист від 07.07.20201 на запит щодо обчислення стажу не є рішенням про відмову в зарахуванні до стажу певних періодів роботи, не впливає на права та обов`язки позивача, з огляду на що наведені вимоги позивача про скасування рішення про відмову врахувати до стажу певних періодів роботи не підлягають задоволенню.

Таким чином, заявлений позов підлягає задоволенню частково.

Згідно частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 908 грн. Враховуючи часткове задоволення позову та немайновий характер заявлених позовних вимог підлягає присудженню позивачу з бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно задоволеним позовним вимогам - у сумі 454 грн.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області під час призначення пенсії за віком ОСОБА_1 щодо не зарахування до пільгового стажу періоди роботи та проходження військової служби позивача періодів роботи з 26.06.1990 по 27.06.1990, з 16.09.1992 по 28.04.1994, з 06.02.1995 по 31.12.2000, з 01.01.2005 по 31.12.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2006, з 19.12.2007 по 31.12.2007, з 25.12.2009 по 31.12.2009, з 01.04.2012 по 30.04.2012 та з 01.08.2014 по 28.04.2017.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення позивачу пенсії в частині наявності підстав для зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 26.06.1990 по 27.06.1990, з 16.09.1992 по 28.04.1994, з 06.02.1995 по 31.12.2000, з 01.01.2005 по 31.12.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2006, з 19.12.2007 по 31.12.2007, з 25.12.2009 по 31.12.2009, з 01.04.2012 по 30.04.2012 та з 01.08.2014 по 28.04.2017 з урахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні із врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;

Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010.

Суддя А.С. Михайлик