Постанова № 100162562, 06.10.2021, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
358/471/21
Номер документу
100162562
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

гСправа № 358/471/21 Провадження № 3/358/213/21

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2021 року м. Богуслав

Суддя Богуславського районного суду Київської області Тітов М.Б. при секретарі судового засідання Зеленько О.Д., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвоката Шапошника Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №2 Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого головним механіком ПП " ОСОБА_2 ", РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 27 квітня 2021 року о 14 год. 20 хв. по вул. Миколаївська в м. Богуслав Київської області, керував автомобілем марки «Daewoo Lanos», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп`яніння, що підтверджено висновком лікаря Комунального некомерційного підприєства Таращанської міської ради «Таращанська міська лікарня» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 27.04.2021 року, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України.

Будучи допитаним під час судового розгляду справи, ОСОБА_1 не визнав факт вчинення ним вказаного правопорушення та пояснив суду, що 27 квітня 2021 року о 14 год. 20 хв. він на автомобілі марки «Daewoo Lanos», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , їхав по вул. Миколаївська в м. Богуслав Київської області, де був зупинений працівниками поліції, які запідозрили його в тому, що він перебуває в стані алкогольного сп`яніння. Він пояснив працівникам поліції, що алкогольні напої не вживав, та погодився пройти огляд на стан сп`яніння в Таращанській міській лікарні. Під час огляду в приймальному відділенні Таращанської міської лікарні, лікарем було встановлено, що він перебував в стані алкогольного сп`яніння. Але він з цим не погоджується, оскільки на той час перебував у хворобливому стані. Крім того, йому не пропонували пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням технічних приладів. Під час медичного огляду він лише один раз продув у газоналізатор, другого разу йому лікар не пропонував. На його вимогу взяти кров для проведення лабораторного дослідження, лікар на це відреагувала.

Захисник Шапошник Є.В. під час судового розгляду справи заявив клопотання про закриття провадження у справі, яке мотивує тим, що проведення огляду на стан сп`яніння ОСОБА_1 у КНП ТМР «Таращанська міська лікарня» було проведено на порушення вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 №1452/735, а саме огляд було проведено лікарем, який не пройшов тематичне удосконалення, не було проведено повторне тестування технічним приладом, не було відібрано кров для лабораторного дослідження за клопотанням ОСОБА_1 , а також ОСОБА_1 не було запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу.

Заслухавши ОСОБА_1 , його захисника та дослідивши письмові докази у справі про адміністративне правопорушення, прихожу до наступних висновків.

Відповідно до п. 2.9 а Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною першою статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Як зазначено у ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вивчивши всі обставини справи та оцінивши в сукупності зібрані і досліджені докази, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується:

-протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №180553 від 27.04.2021 складеним щодо ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, в якому є відмітка, що ОСОБА_1 відмовився від підпису та від дачі пояснень;

-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП Таращанської міської ради «Таращанська міська лікарня» від 27.04.2021 15 год. 00 хв. виписаного на ім`я ОСОБА_1 поліцейським СРПП відділення поліції №2 Обухівського районного управління поліції ГУ Національної поліції в Київській області Обозовим С.М., в якому зазначені ознаки алкогольного спяніння водія ОСОБА_1 , а саме запах алкоголю із порожнини рота, нерозбірлива мова, порушення координації рухів;

-актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів №4 від 27.04.2021 складеним відповідно до Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 3 розділу ІІІ), та підписаний в.о. лікар-нарколог КНП Таращанської міської ради «Таращанська міська лікарня» ОСОБА_4 , з якого вбачається, що 27.04.2021 о 15 год. 00 хв. ОСОБА_1 направлений на огляд поліцейським Обозовим С.М. та оглянутий лікарем ОСОБА_4 у приміщенні КНП ТМР «Таращанська міська лікарня». В акті зазначено що на час огляду у обстежуваного ОСОБА_1 настрій нестійкий, млявий, свідомість ясна, мова нечітка, шкіра обличчя гіперемійована, хода хитка, хитання при поворотах, поза Ромберга нестійка. В п. 18 «Використання технічних засобів для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі (відповідно до встановленого рівня). Час обстеження, назва спеціального технічного засобу, за наявності його номер, дата останньої повірки, результат обстеження « алкотестер Drаger 5820 (повірка до 07.12.2021) 27.04.2021 15.00 – 1,73 ‰», обстеження через 20 хв. час обстеження, назва спеціального технічного засобу, за наявності – його номер, дата його останньої повірки, результат обстеження «алкотестер Drаger 5820 (повірка до 07.12.2021) 27.04.2021 15.20 – 1,76 ‰.» Пункт 20. Висновок та діагноз за результатами огляду «алкогольне сп`яніння»; Пункт 25. Заключний діагноз «алкогольне сп`яніння;

- висновком щодо результатів медичного огляду огляд з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння від 27.04.2021, складеним лікарем КНП ТМР «Таращанська міська лікарня» ОСОБА_4 , згідно якого станом на 15 год. 00 хв. 27.04.2021 ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння. Відмова ОСОБА_1 від підпису засвідчена двома свідками;

-відеозаписом з нагрудної камери поліцейського Е51182257, з якого видно, що ОСОБА_1 мав ознаки алкогольного сп`яніння, а саме порушення координації рухів, порушення мови.

Посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП, дотримано встановленого законом порядку складення протоколу про адміністративне правопорушення з урахуванням положень ст. 266 КУпАП, Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (далі Порядок) та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 №1452/735 (далі – Інструкція).

Згідно ч. 4 ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.

Згідно ч. 6 ст. 266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем в закладі охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Згідно п.п. 2, 3 розділу І Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно п. 6 розділу І Інструкції, огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Системний аналіз положень п. 3 Порядку та п. 6 розділу І Інструкції свідчить про те, що вимоги про спеціальну підготовку стосуються лише фельдшера фельдшерсько-акушерського пункту, і щодо лікаря закладу охорони здоров`я такі вимоги не ставляться.

Щодо тверджень захисника Шапошника Є.В. про недійсність результатів огляду на стан алкогольного сп`яніння, оскільки лікар який проводив огляд не пройшов тематичне удосконалення, згідно вимог наведеної вище Інструкції, то суд зазначає наступне.

Процедура направлення та огляду водіїв на стан сп`яніння регламентуються вищевказаними Порядком та Інструкцією, якими передбачено, що огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом, або лікарем закладу охорони здоровя (в сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Пункт 3 розділу ІІІ Інструкції визначає, що огляд у закладах охорони здоров`я щодо виявлення стану сп`яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.

Тобто, є певні протиріччя між п. 6 розділу І Інструкції та п. 3 розділу ІІІ Інструкції, оскільки в п. 3 розділу ІІІ Інструкції мова йде про тематичне удосконалення як лікаря так і фельдшера фельдшерсько-акушерського пункту.

В даному випадку суд враховує те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, якою затверджений вказаний Порядок, має вищу юридичну силу, аніж наказ МВС України, МОЗ України 09 листопада 2015 року №1452/735, яким затверджено Інструкцію, такий Порядок не містить вимог щодо тематичного удосконалення лікаря, оскільки лікар є достатньо підготовленим спеціалістом для проведення таких оглядів.

Крім того, суд враховує, що огляд на стан сп`яніння може проводити поліцейський без медичної освіти та його висновок (акт огляду) може прийматись судом. Відповідно проведення медичного огляду лікарем з вищою медичною освітою не викликає сумніву у суду і тому висновок щодо результатів медичного огляду огляд з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння від 27.04.2021, складений лікарем КНП ТМР «Таращанська міська лікарня» ОСОБА_4 приймається до уваги.

Окрім цього, згідно з наказом головного лікаря КНП ТМР «Таращанська міська лікарня» від 04.01.2021 № 5/4-ОД «Про організацію проведення медичних оглядів для встановлення стану сп`яніння або преребування під впливом дікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затверджено список лікарів, яким надано право проводити огляд водіїв для виявлення стану алкогольного сп`яніння. Лікар-психіатр ОСОБА_4 , що проводила огляд ОСОБА_1 , включена до списку, наділена правом проводити такого роду огляди. Крім того на виконуючу обов`язки лікаря-нарколога ОСОБА_4 покладено обов`язок надавати допомогу з питань проведення експертих оглядів черговим лікарям.

А тому доводи сторони захисту щодо неврахування висновку про результати медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння від 27.04.2021, складеного лікарем КНП ТМР «Таращанська міська лікарня» ОСОБА_4 з вищенаведених підстав не приймаються до уваги.

Згідно п. 8 розділу ІІ Інструкції, форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Посадовою особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , дотримано вимог п. 8 розділу ІІ Інструкції та відповідне направлення було виготовлене та вручене лікарю, який проводив огляд.

Відповідно до п.п. 7, 8, 9 розділу ІІІ Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов`язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння. Використання в закладах охорони здоров`я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Згідно п. 16 розділу ІІІ Інструкції висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.

Зазначені положення Інструкції передбачають обов`язкове проведення лабораторних досліджень лише на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини, в інших випадках обов`язковість не передбачена.

Із акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів №4 від 27.04.2021 вбачається, що лікар ОСОБА_4 використовувала технічний засіб для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі (відповідно до встановленого рівня), а саме алкотестер Drаger 5820 (повірка до 07.12.2021), а тому з урахуванням його показників та клінічних ознак алкогольного сп`яніння наявних у ОСОБА_1 лікар ОСОБА_4 прийшла до правильного висновку про перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп`яніння.

Суд не бере до уваги надані під час судового розгляду пояснення особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про те, що в лікарні медичний огляд проводився без повторного продуття технічного засобу, оскільки в акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів №4 від 27.04.2021 зазначено, що відповідне обстееження було проведено двічі згідно вимог Інструкції та додатку 4. Доказів, які б доводили протилежне, а також доказів, які б свідчили, що ОСОБА_1 наполягав на тому, щоб у нього відібрали для лабораторного дослідження кров, останній суду не надав.

Таким чином, своїми діями, які проявились у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене частиною першою статті 130 КУпАП.

Згідно ст. 34 КУпАП обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Згідно ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника за вчинене адміністративне правопорушення, не виявлено.

Враховуючи викладене, при накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, його особу, ступінь вини та зважаючи на те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, що передбачено санкцією ст. 130 ч. 1 КУпАП.

У відповідності до вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 130 ч. 1, 252, 280, 283, 284, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови – не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, встановлений ст. 307 КУпАП, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 , штраф у подвійному розмірі в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень, відповідно до ст.308 КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена порушником, його представником чи захисником, потерпілим або його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подач і апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Богуславський районний суд Київської області.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.

Головуючий: суддя М. Б. Тітов