
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2021 року м. Київ № 640/21852/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомНаціональної комісії з цінних паперів та фондового ринкудо Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод»простягнення штрафу,-В С Т А Н О В И В:
Національна комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30, код ЄДР: 37956207) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод» (03057, м. Київ, пр-т Перемоги, 49/2, код ЄДР: 14308569), в якому просить суд стягнути до Державного бюджету України штраф у розмірі 17000,00 грн.
Позиція позивача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що станом на дату підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів на власному веб-сайті (веб-сторінці) ПАТ Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод» (попередня назва «НВП «Більшовик») в мережі Інтернет (http://bolshevik.net.ua/uk) не розміщена інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, інформація, а саме:
- висновки ревізійної комісії (ревізора);
- проспект емісії, свідоцтво про реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства.
Представник позивача додає, що на вказаному веб-сайті також не зазначено інформації щодо причин відсутності вищезазначеної інформації, у зв`язку з чим відповідачем порушено вимоги частини 3 статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» та розділу IX Положення № 2826.
Додає, що за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1454-ЦД-1-Е від 10.10.2017, у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 22.05.2018р. №1095-ЦД-1-Е, відповідно до якої до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Позивач зауважує, що відповідачем оскаржувалась постанова Комісії від 22.05.2018 №1095-ЦД-1-Е до Окружного адміністративного суду міста Києва. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.07.2020 у справі № 826/9370/18 в задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод» відмовлено повністю.
На момент звернення до суду зазначена сума штрафу Товариством не сплачена, з огляду на що позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення суми штрафу.
Позиція відповідача.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив позовну заяву залишити без розгляду, оскільки позивачем пропущений тримісячний строк звернення до суду з даним позовом.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою суду від 21.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній адміністративній справі. Вирішено розглядати справу відповідно до положень ст. 263 КАС України у спрощеному (письмовому) провадженні та відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Встановлені судом обставини.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що у відношенні до відповідача було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 425-ЦД-1-Е від 07.05.2018 (том 1 а.с. 30) у зв`язку з виявленням порушення вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження №1454-ЦД-1-Е від 10.10.2017 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 20.11.2017).
На підставі акту про порушення на ринку цінних паперів позивачем прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 22.05.2018 № 1095-ЦД-1-Е, відповідно до якої, за невиконання розпорядження позивача до Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн.
Разом з тим, у зв`язку з невиконанням відповідачем вказаної постанови, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні встановлює Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
При цьому, відповідно до ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачена відповідальність юридичних осіб у вигляді штрафів у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Несплата відповідачем застосованих відповідно до закону фінансових санкцій до Державного бюджету України є порушенням економічних інтересів держави.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Між тим, всупереч вимогам ч. 1 ст. 77 КАС України, станом на день вирішення спору відповідачем до суду не надано суду жодних, у розумінні ст. 73 КАС України, доказів, які б надали суду можливість пересвідчитись у сплаті відповідачем штрафу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Посилання відповідача на пропуск позивачем тримісячного строку звернення до суду з даним позовом, передбаченого абзацом 2 ч. 2 ст. 122 КАС України є безпідставними, з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Так, як вже було зазначено 22.05.2018 позивачем прийнято постанову №1095-ЦД-1-Е про застосування до відповідача штрафу у розмірі 17000,00 грн., хоча у відповідності до ч. 2 ст. 122 КАС України така постанова може бути оскаржена до суду протягом шестимісячного строку.
Однак, 18.06.2018, тобто майже через місяць з прийняття постанови, відповідач звернувся до суду з позовом щодо оскарження постанови від 22.05.2018 №1095-ЦД-1-Е. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.07.2020 у справі № 826/9370/18 у задоволенні позову Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод» відмолено. Вказане рішення набрало законної сили 20.08.2020.
Тобто, зважаючи на набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.07.2020 у справі № 826/9370/18 законної сили 20.08.2020, підстави для звернення до суду у позивача у тримісячний строк звернення до суду з даним позовом у позивача виникли з 21.08.2020.
Натомість до суду з даним позовом позивач звернувся 10.09.2020, що підтверджується конвертом відправлення, в якому надійшла позовна заява за штриховим ідентифікатором № 01010 43025121 (том 1 а.с. 45)..
Тобто, позивач з даним позовом звернувся в межах тримісячного строку, у зв`язку з чим відсутні підстави для залишення позову без розгляду та поновлення провадження для звернення до суду з даним позовом.
Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корпус, 30, код ЄДР: 37956207) задовольнити повністю.
2. Стягнути з Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод» (03057, м. Київ, пр-т Перемоги, 49/2, код ЄДР: 14308569) штраф у розмірі 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) до Державного бюджету України, на рахунок, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.
Суддя О.А. Кармазін