
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 жовтня 2021 року № 640/33301/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпрозобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), про зобов`язання відповідача вчинити дії щодо здійснення перерахунку пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем помилково розраховано розмір пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на умовах переходу з одного виду пенсії на інший, оскільки пенсія за віком призначається йому вперше й раніше за нею він не звертався.
Відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, в якому зазначається, що показник середньої заробітної плати (доходи) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним при переведенні з виду на вид.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, як одержувач пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 29.09.2020 позивачу призначено пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про застосування середньої заробітної плати за 2017-2019 роки, оскільки з вересня 2020 року отримує пенсію за інших законом та з інших підстав, а отже у даному випадку пенсія призначається вперше, а не відбувається перехід з одного виду на інший.
Листом від 28.10.2020 № 24591-25298/С-02/8-2600/20 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки вважає, що відбувся перехід з одного виду пенсії на інший, а отже має застосовуватись показник середньої заробітної плати, який було враховано при призначенні попереднього виду пенсії.
Позивач, вважаючи, що відповідач зобов`язаний нарахувати та виплатити пенсію із застосуванням середньої заробітної плати за 2017-2019 роки, звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Абзацом двадцять другим частини статті 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV у солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Таким чином, з системного аналізу наведених вище правових норм слідує, що процедура переведення з одного виду пенсії на інший, у розумінні Закону №1058-ІV, застосовується лише до пенсій, які передбачені Законом №1058-ІV.
У даному випадку, позивач отримував пенсію у зв`язку з втратою годувальника, яка не входить до правового регулювання Закону №1058-ІV, оскільки призначається відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яким передбачено інші підстави та порядок призначення пенсії.
Отже, отримуючи пенсію за втратою годувальника позивач не користувався жодним із видів пенсій, передбачених Законом №1058-ІV, а тому, звернувшись до відповідача із заявою про призначення йому пенсії по інвалідності, позивач використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону № 1058-ІV вперше.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постанові від 22.01.2019 у справі № 577/2457/17.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Таким чином, враховуючи що позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV вперше у вересні 2020 року, при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії необхідно застосовувати середню заробітну плату в Україні за 2017-2019 роки.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи встановлення судом факту протиправності дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог.
З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю та вийти за межі позовних вимог.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком із застосування показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 04.09.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки та здійснити виплату з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов