
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2021 року м. Київ №640/8750/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича компанія "Євроавтогаз" до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 16.04.2019 №1142433/36549846;
- зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.03.2019 №1.
Підстави позову: всупереч вимог абз. "в" пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України під час зупинення реєстрації податкової накладної не визначеного вичерпного переліку документів, надання якого дало б позивачу можливість реєстрації податкової накладної; позивач не підпадає під критерії ризиковості, визначені пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджені ДФС від 07.08.2019 №1962/99-99-29-01-01; позивачем надано контролюючому органу пояснення і підтверджуючі правомірність складення податкової накладної документи, які не були враховані контролюючим органом; у оскаржуваному рішенні не зазначено, яка саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Ухвалою від 26.10.2020 суд допустив процесуальне правонаступництво відповідача у справі, замінивши ДФС України на її правонаступника - ДПС України.
Ухвалою від 26.10.2020 суд залучив до участі у справі в якості другого відповідача ГУ ДФС у м. Києві, а також допустив процесуальне правонаступництво відповідача у справі, замінивши ГУ ДФС у м. Києві на ГУ ДПС у м. Києві.
Відповідачами подано відзиви, в яких вони просять відмовити в позові з підстав ненадання позивачем усіх документів для реєстрації податкової накладної.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач склав і 28.03.2019 надіслав для реєстрації в ЄРПН податкову накладну від 22.03.2019 №1 на суму 400000 грн., виписану на користь ТОВ "Анріка".
Реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена, у зв`язку з відповідністю пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано подати пояснення та/або копії документів, достатніх для реєстрації податкових накладних.
Для реєстрації податкової накладної позивач 12.04.2019 подав контролюючому органу повідомлення №1 про надання пояснень і копій документів щодо податкової накладної, реєстрація якої зупинена. У графі "Пояснення" цього повідомлення зазначений текст наступного змісту: "У зв`язку із обширним текстом пояснень, надаємо їх окремим документом у формі pdf. під назвою "Письмові пояснення» та зазначення найменування контрагента".
16 квітня 2019р. ГУ ДФС у м. Києві прийнято рішення №1142433/36549846 про відмову у реєстрації вищевказаної податкової накладної №1 з тих підстав, що позивачем не надано копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).
Рішенням Комісії з питань розгляду скарг від 06.05.2019 №27180/36549846/2 скаргу позивача залишено без задоволення, а оскаржуване рішення ГУ ДФС у м. Києві - без змін.
Спірні правовідносини виникли у сфері справляння податків і зборів та стосуються правомірності відмови відповідача у здійсненні реєстрації податкових накладних у ЄРПН.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 4 п. 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 (далі - Порядок №117), визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з п. 14 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе, серед іншого, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентари-заційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Згідно з п. 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до пп. 4 п. 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як зазначено в оспорюваному рішенні, підставою його прийняття є не надання копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).
У рішенні та у відзивах відповідачами не вказано документів, які не були надані.
Водночас додані до позовної заяви копії договору поставки нафтопродуктів від 04.07.2018 №040718-01НП, укладеного між позивачем (Постачальник) і ТОВ "Анріка" (Покупець), заявки від 21.03.2019 №0603 від Покупця позивачу про відвантаження дизпалива, банківських виписок від 22.03.2019 та 01.04.2019 про здійснення Покупцем передоплати і оплати замовленої продукції, видаткової накладної від 23.03.2019 №4, товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 23.03.2019 №5602 підтверджують здійснення позивачем поставки на користь покупця дизпалива відповідного найменування, кількості на загальну вартість 497700 грн. (у т.ч. ПДВ - 82950 грн.) та отримання передоплати за замовлений товар.
Також додані до позовної заяви копії договору поставки нафтопродуктів від 24.05.2018 №24052 СН, укладеного між позивачем (Покупець) і ТОВ "Альянс Енерго Трейд" (Постачальник), і додаткової угоди до нього від 29.01.2019 №111, заявки від 21.03.2019 №01/2103, банківської виписки від 30.01.2019, видаткової накладної від 23.03.2019 №190323/027 і податкових накладних від 30.01.2019 №1305 на суму 300000 грн. (з ПДВ), від 30.01.2019 №1306 на суму 500000 грн. (з ПДВ), від 30.01.2019 №1307 на суму 500000 грн. (з ПДВ) з квитанціями №1, договору суборенди №01-11-18-01 підтверджують придбання позивачем товарів, які ним були поставлені у подальшому покупцю.
Вказані докази спростовують висновок ГУ ДПС у м. Києві про неподання позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвента-ризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Надані докази підтверджують виникнення у позивача податкових зобов`язань з ПДВ відповідно до п. 187.1 ст. 187 і п. 201.1 ст. 201 ПК України, тому він зобов`язаний був скласти і зареєструвати податкову накладну. Податкова накладна оформлена згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України, порушень законодавства при їх складенні відповідачем не встановлено, тому вони підлягали реєстрації в ЄРПН.
Відповідач отриманих документів не врахував, внаслідок чого безпідставно відмовив у реєстрації податкової накладної. Відзив відповідача не містить аргументованих доводів і доказів, які б спростовували доводи позивача і надані ним докази, та доводили правомірність прийняття оскаржуваного рішення.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення, тому дана вимога підлягає задоволенню.
Згідно з п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (в чинній редакції), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно з п. 20 цього Порядку внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
З урахуванням вказаних положень, а також беручи до уваги встановлену судом протиправність оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, вимога про зобов`язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну підлягає задоволенню.
Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
З огляду на задоволення позову і згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 3842 грн., сплачений позивачем згідно з платіжними дорученнями від 15.05.2019 №298 на суму 1921 грн. та від 15.05.2019 №299 на суму 1921 грн., підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича компанія "Євроавтогаз" повністю.
2. Визнати протиправними і скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у місті Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 16.04.2019 №1142433/36549846.
3. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича компанія "Євроавтогаз" від 22.03.2019 №1 днем її фактичного подання - 28.03.2019.
4. Стягнути з бюджетних асигнувань Державної податкової служби України судовий збір у сумі 1921 грн. (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню 00 коп.) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича компанія "Євроавтогаз".
5. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві судовий збір у сумі 1921 грн. (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню 00 коп.) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича компанія "Євроавтогаз".
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю виробнича компанія "Євроавтогаз";
03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 114; код ЄДРПОУ 36549846.
Відповідачі:
1) Головне управління ДПС у м. Києві;
04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19; код ЄДРПОУ 43141267.
2) Державна податкова служба України;
04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко