
Справа № 560/7418/21
РІШЕННЯ
іменем України
06 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №00059852404 від 28.05.2021 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на порушення відповідачем вимог податкового законодавства, які полягали у протиправному нарахуванні штрафних санкцій та пені на суми грошових зобов`язань зі сплати ЄСВ. Зазначає, що 02 травня 2018 року з належного їй розрахункового рахунку банком було списано ЄСВ в сумі 8448 грн. Оскільки днем сплати єдиного внеску є день списання банком суми платежу з рахунку платника незалежно від часу його зарахування на рахунок органу доходів і зборів, позивачка вважає, що ЄСВ за 2017 рік сплачений нею своєчасно та у повному обсязі. Також вважає, що оскільки рішення про застосування штрафних санкцій та пені, прийняте з тих же підстав, було скасоване, вона не може бути двічі притягнута до відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області поданий відзив на позовну заяву, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що згідно з даними АІС "Податковий блок" сплата єдиного внеску проводилась позивачем з порушенням строків, встановлених статтею 9 Закону №2464, а саме: 02.05.2018 року сплачено 819,06 грн. та 8448,00 грн., 01.08.2018 року сплачено 820,00 грн., 26.12.2018 року сплачено 5734,26 грн., 29.01.2019 року сплачено 2977,00 грн. Відповідач зазначає, що єдиний внесок за 2017 рік та 1-4 квартали 2018 року був сплачений з порушенням встановлених строків, у зв`язку з чим ГУ ДПС у Хмельницькій області прийняте рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 3176,97 грн. (у т.ч.: штрафні санкції на суму 2293,74 грн. та пеня 883,23 грн., яка нарахована за період з 20.04.2018 до 29.01.2019). Відповідач вважає, що оскаржуване рішення є правомірним.
Суд витребував у Головного управління ДПС у Хмельницькій області детальний розрахунок штрафних санкцій та нарахованої пені.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування " від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI). Згідно з положеннями Закону №2464-VI недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.4 ст.8 Закону №2464-VI порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, а в частині адміністрування - ПК України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 цього Закону платник єдиного внеску зобов`язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За змістом частини 6 статті 25 Закону № 2464-VІ за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від Державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Наявність недоїмки за єдиним внеском та непогашених сум штрафних санкцій та пені на час перерахування сум поточних платежів свідчить про правомірність зарахування перерахованих коштів в рахунок погашення заборгованості за єдиним внеском у порядку календарної черговості її виникнення без зміни напрямку сплати єдиного соціального внеску, визначеного платником. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25 квітня 2018 у справі №825/2359/15-а, від 21 травня 2020 у справі №1.380.2019.001414, від 04 вересня 2020 у справі № 826/877/16 та інших.
Відтак, умовою застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі Інструкція №449). Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону №2464-VI).
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. Про нарахування пені та застосування штрафів приймається рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Організація діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування врегульована Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422 (далі Порядок №422). Пунктом 3 розділу І Порядку №422 визначено, що оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС (ДПС) в інформаційній системі органів ДФС (ДПС). З метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС (ДПС) відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (пункт 1 глави 1 розділу ІІ Порядку ). Інтегрована картка платника - це форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами (пункт 2 розділу І Порядку №422). Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу ІІ Порядку облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система органів ДФС (ДПС) після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.
Вирішуючи спір, суд встановив наступне.
Як вбачається зі змісту рішення податкового органу №00059852404 від 28.05.2021 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, додатку до вказаного рішення, інтегрованої картки платника ОСОБА_1 по єдиному внеску та додаткових пояснень відповідача, станом на 01.01.2018 заборгованість ОСОБА_1 зі сплати ЄСВ становила 1,77 грн.
Відповідачем 19.04.2018 проведено нарахування єдиного внеску за 1 квартал 2018 року в сумі 2457,18 грн. Отже станом на 01.05.2018 заборгованість зі сплати ЄСВ становила 2458,95 грн.
02.05.2018 позивачці нараховано ЄСВ за 2017 рік - 8448,00 грн.
Цього ж дня нею сплачено 819,06 грн. та 8448,00 грн. єдиного внеску, що доводиться відомостями інтегрованої картки та копією квитанції №0.0.1026672795.1 від 02.05.2018.
Відповідачем здійснено зарахування коштів в рахунок погашення заборгованості за єдиним внеском в сумі 1639,89 грн. та 6808,11 грн., нарахованого за 2017 рік, та пені в сумі 1,77 грн.
На суму 817,29 грн. (819,06 - 1,77) нарахована штрафна санкція в розмірі 20% в сумі 163,46 грн. та пеня в сумі 10,62 грн. за період з 20.04.2018 року по 02.05.2018 року. На суму 1639,89 грн. нарахована штрафна санкція в розмірі 20% в сумі 327,98 грн. та пеня в сумі 22,96 грн. за період з 20.04.2018 року по 03.05.2018 року.
Станом на 01.06.2018 та 01.07.2018 заборгованість ОСОБА_1 зі сплати ЄСВ становила 1639,89 грн.
19.07.2018 року відповідачем проведено нарахування єдиного внеску за II квартал 2018 року в сумі 2457,18 грн. Таким чином, станом на 01.08.2018 заборгованість ОСОБА_1 зі сплати ЄСВ становила 4097,07 грн.
01.08.2018 року позивачкою погашено заборгованість в сумі 820,00 грн., на яку нарахована штрафна санкція в розмірі 20% в сумі 164,00 грн. та пеня в сумі 74,62 грн. за період з 03.05.2018 по 01.08.2018. Станом на 01.09.2018 та 01.10.2018 року заборгованість з ЄСВ становила 3277,07 грн.
19.10.2018 проведено нарахування єдиного внеску за ІІІ квартал 2018 року в сумі 2457,18 грн. Станом на 01.11.2018 та 01.12.2018 року заборгованість становила 5734,25 грн.
26.12.2018 позивачкою погашено заборгованість в сумі 5734,25 грн. у тому числі:
819,90 грн. - нарахована штрафна санкція в розмірі 20% в сумі 163,98 грн. та пеня в сумі 195,13 грн. за період з 03.05.2018 року по 26.12.2018 року;
2547,20 грн. - нарахована штрафна санкція в розмірі 20% в сумі 491,44 грн. та пеня в сумі 393,15 грн. за період з 20.07.2018 року по 26.12.2018 року;
2457,20 грн. - нарахована штрафна санкція в розмірі 20% в сумі 491,44 грн. та пеня в сумі 167,09 грн. за період з 20.10.2018 року по 26.12.2018 року.
Станом на 01.01.2019 заборгованість зі сплати основних платежів по ЄСВ була відсутня.
22.01.2019 позивачці нараховано єдиний внесок за IV квартал 2018 року в сумі 2457,18 грн., який сплачено 29.01.2018 року (2977,00 грн.) На суму 2457,18 грн. нарахована штрафна санкція 20% в сумі 491,44 грн. та пеня в сумі 19,66 грн. за період з 22.01.2019 по 29.01.2019 року.
У той же час, сума штрафних санкцій та пені ( 3176,97 грн., з яких 2293,74 грн. штрафна санкція та 883,23 грн. пеня ) була нарахована спірним рішенням у зв`язку з несвоєчасною сплатою ЄСВ за вищезгадані періоди, про що зазначається вище та що доводиться відомостями інтегрованої картки платника.
Судом не встановлені і належними доказами не підтверджені обставини, що свідчать про неправильність інформації, відображеної у інтегрованій картці ОСОБА_1 , або неправильність розрахунку штрафних санкцій та нарахованої пені.
Оскільки головною умовою для нарахування санкцій є встановлений факт несплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску, і такі обставини мали місце, чого не спростовано належними доказами, суд приходить до висновку про правомірність і обґрунтованість оскаржуваного рішення.
Зважаючи на те, що відповідач довів обґрунтованість та правомірність прийнятого ним рішення, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 06 жовтня 2021 року
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя І.С. Козачок