Рішення № 100145902, 06.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
520/15313/21
Номер документу
100145902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 жовтня 2021 року № 520/15313/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43983495) у задоволенні заяви фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 21.07.2020р. вх.№ 80518/ФОП/ЕКПП/56 щодо списання заборгованості зі сплати єдиного внеску штрафних санкцій та пені, нарахованих на цю суму недоїмки та зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43983495) повторно розглянути заяву ФО-П ОСОБА_1 від 21.07.2020р. за вх.№805І8/ФОП/ЕКПП/56, у відповідності до приписів Закону України №592 та списати заборгованість зі сплати єдиного внеску ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за період з 08.06.2017 р. по 30.06.2017р. та з 01.07.2018р. по 28.01.2020р., на загальну суму 17674,14грн., штрафні санкції та пеню, нараховані на цю суму недоїмки.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Фізична особа-платник податків ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) був зареєстрований державним реєстратором, як суб`єкт підприємницької діяльності під № 2 480 000 0000 191758 від 07.06.2017р., про що йому було видано Виписку з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця від 09.06.2017р.

Позивач з 08.06.2017р. був узятий на облік у Центральній об`єднаній ДПІ м. Харкова ГУ ДПС у Харківській області (нині - ГУ ДПС у Харківській області, Центральне управління, Шевченківська ДПІ (Шевченківський район м. Харкова (2030): як платник податків, про що йому було присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; як платник єдиного внеску під №10000000943543.

Зареєстроване місцезнаходження Позивача та податкова адреса: АДРЕСА_2 .

Основний вид підприємницької діяльності (код, згідно КВЕД, зареєстрований): 47.29 - Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах.

Для провадження підприємницької діяльності було зареєстроване місце провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_3 , територія України (було орендовано приміщення під магазин), про що свідчить Витяг з реєстру платників єдиного податку, виданий контролюючим органом, від 20.06.2017р.

28.01.2020р. Позивачем було прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, так і не розпочавши її провадження, про що свідчать: облікові дані платника, інформація з інтегрованої картки платника, дані з електронного кабінету платника податків, безкоштовний витяг з ЄДР та ліквідаційна звітність надана до контролюючого органу.

За увесь час реєстрації Позивач перебував на загальній системі оподаткування у таких періодах: з 08.06.2017р. по 30.06.2017р. та з 01.07.2018р. по 28.01.2020р.

За вказаний період по ІКП нараховано єдиного внеску на загальну суму 17674,14 грн., по періодах: з 01.06.2017р. по 30.06.2017р. (червень 2017р.)- 704,00 грн., в 1КП нараховано - 09.02.2018р.;з 01.07.2018р. по 30.09.2018р. (З кв. 2018р).-2457,18грн., в ІКП нараховано- 19.10.2018р.;з 01.10.2018р. по 31.12.2018р. (4 кв. 2018р.) -2457,18грн., в ІКП нараховано -21.01.2019р.;з 01.01.2019р. по 31.03.2019р. (1 кв. 2019р.) - 2754,18 грн., в ІКП нараховано - 19.04.2019р.;з 01.04.2019р. по 30.06.2019р. (2 кв. 2019р.)-2754,18 грн., в ІКП нараховано - 19.07.2019р.;з 01.07.2019р. по 30.09.2019р. (З кв. 2019р.)-2754,18 грн., в ІКП нараховано-21.10.2019р.;з 01.10.2019р. по 31.12.2019р. (4 кв. 2019р.) -2754,18 грн., в ІКП нараховано - 20.01.2020р та з 01.01.2020р. по 31.01.2020р. (січень 2020р) - 1039,06 грн., в ІКП нараховано -22.02.2020р.

Нарахована сума єдиного внеску в ІКП, на загальну суму 17 674,14 грн., за увесь час перебування на загальній системі оподаткування - Позивачем не сплачена.

Позивач звернувся до органів ДПС з вимогою списати заборгованість по єдиному внеску , так як за час перебування Позивачем платником єдиного податку 2 групи (20%) нарахована сума єдиного внеску сплачена позивачем повністю та з дня реєстрації ФО-П з 08.06.2017 року до дня припинення реєстрації до 28.01.2020 року позивач не отримував дохід.

Листом від 09.06.2021 року та листом від 27.07.2020 року позивачу відмовлено у списанні заборгованості , у зв`язку з тим у період з 01.07.2017р. по 30.0б.2018р. перебував на спрощеній системі оподаткування, що не відповідає вимогам Закону № 592.

Позивач не згоден зі вказаними діями, вважає їх протиправними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, дослідивши надані матеріали справи, суд вказує наступне.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-УІ єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

02.06.2020 року було опубліковано Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» 13 травня 2020 року №592-ІХ (Закон №592), пунктом 1 прикінцевих положень якого передбачено, що цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу І цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Згідно з положеннями пункту 5 розділу І Закону №592, який набрав чинності з 03.06.2020 року, передбачено, внести до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» такі зміни, зокрема, у розділі VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктом 9-15 такого змісту:« 9-15. Підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників» з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників»:

а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закон)' за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників». Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;

б) платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників». Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592;

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню».

При дослідженні наданих матеріалів судом встановлено, що за результатами проведеного аналізу інформаційної системи податкових органів було встановлено, що ФО-П ОСОБА_1 знаходився на обліку у Центральному районі ГУ ДПС , у Харківській області (Шевченківський район 2030) з 08.06.2017 по 28.01.2020 та у період з 01.07.2017 по 30.06.2018 перебував на спрощеній системі оподаткування - єдиний податок, 2 група.

Зважаючи на викладене, ФО-П ОСОБА_1 було відмовлено у прийняті рішення про списання заборгованості зі сплати єдиного внеску у зв`язку з перебуванням позивача у період з 01.07.2017 по 30.06.2018 на спрощеній системі оподаткування, що не відповідало вимогам Закону № 592.

Суд також вказує, що орган податкового контролю неодноразово виконав процедуру відповіді на листи платника податків від 27.07.2020 № 13840/ФОП/20-40-56-06-25, від 09.07.2021 № 27233/6/20-40-24-14-26 та виклав обґрунтування відмови у вчиненні відповідних дій, а тому, на думку суду, відсутні підстави вважати їх протиправними.

Таким чином, суд приходить до висновку, що контролюючий орган діяв виключно у порядку та відповідно до чинного законодавства, не порушуючи будь-яким чином права Позивача.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.В.Зінченко