Ухвала суду № 100145324, 06.10.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
480/4741/18
Номер документу
100145324
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про заміну сторони виконавчого провадження

06 жовтня 2021 року Справа № 480/4741/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 по справі № 480/4741/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги – задоволено. Визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2018 № Ф-14650/17. Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, ідентифікаційний код 39456414) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

На виконання вказаного рішення суду 04.09.2020 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 480/4741/18.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 замінено сторону виконавчого провадження по справі № 480/4741/18 Головне управління Державної фіскальної служби у Сумській області Головним управлінням ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399).

24.09.2021 позивач звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження по справі № 480/4741/18, в якій просить замінити сторону виконавчого провадження, а саме: боржника - Головне управління Державної податкової служби у Сумській області (код 43144399) на його правонаступника - Державна податкова служба України (код 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8).

В обґрунтування заяви зазначено, що на даний час юридична особа ГУ ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) припинена. Такі заходи здійснено відповідно до Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи» від 14 січня 2020 р. № 440-ІХ. Згідно даного закону, ДПС працюватиме як єдина юридична особа. Територіальні органи ДПС стануть відокремленими підрозділами, а не юридичними особами, як було до цього.

Ухвалою суду від 27.09.2021 заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження призначено до розгляду у судовому засіданні на 06.10.2021.

Від представника Державної податкової служби України до суду надійшло письмове пояснення щодо заяви, в якому він зазначає, що відсутні підстави для заміни сторони виконавчого провадження по справі №480/4741/18 на Державну податкову службу України та просить суд відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 .

Учасники справи належним чином повідомлялись про дату, час і місце розгляду заяви, у судове засідання не прибули.

Від позивача до суду надійшла заява про розгляд заяви без його участі.

Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності учасників справи, на підставі наявних в матеріалах справи документів в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи заяви, суд дійшов висновку, що вона підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.

Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а (№ К/9901/23524/20), які є обов`язковими для врахування судом в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) з 05.10.2020 перебуває в стані припинення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено Головне управління ДПС у Сумській області як територіальний орган ДПС, утворений на правах відокремленого підрозділу.

Наказом ДПС від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» затверджено Положення про Головне управління ДПС у Сумській області (далі - Положення). Згідно абз. 3 ч. 1 Положення - ГУ ДПС у Сумській області як відокремлений підрозділ ДПС України є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Сумській області (ЄДРПОУ 43144399).

Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" з 01.01.2021 розпочато здійснення повноважень та функцій територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремленими підрозділами згідно наказу ДПС від 30.09.2020 № 529«Про утворення територіальних органів Державної податкової служби».

30.09.2020 Головне управління ДПС у Сумській області зареєстровано як відокремлений підрозділ і включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за кодом 43995469, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис 1000741030008085321.

Отже, у спірних правовідносинах Головне управління ДПС у Сумській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 43995469) є правонаступником Головного управління ДПС у Сумській області (ЄДРПОУ 43144399).

За приписами частин першої та четвертої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

У свою чергу, статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404VIII (далі Закон №1404-VIII) передбачено, що під виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі рішення) розуміється сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частинами першою, другою статті 15 Закону № 1404-VIII визначено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

Частиною п`ятою статті 15 Закону № 1404-VIII встановлено, що в разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження являє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону. При цьому, виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог наданих йому судовим рішенням.

Закон № 1404-VIII не пов`язує початок реалізації цих прав з ухваленням державним виконавцем рішення про початок примусового виконання рішення на підставі виконавчого документа, а навпаки, надає можливість виправлення невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, судом за заявою стягувача (абзац 2 частини 4 статті 4 Закону № 1404-VIII).

Суд наголошує, що за змістом частини першої статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Аналогічна правова позиція є усталеною та неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.05.2018 у справі № 2-а-1864/10, від 31.10.2018 у справі № 2-а-3494/11, від 07.03.2019 у справі № 617/7748/12, від 29.01.2020 у справі № 815/1303/17, від 24.11.2020 у справі № 802/1280/17-а.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни сторони виконавчого провадження по виконавчому листу від 04.09.2020 по справі № 480/4741/18, а саме боржника Головного управління ДПС у Сумській області (ЄДРПОУ 43144399) його правонаступником Головним управлінням ДПС у Сумській області як відокремленим підрозділом Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 43995469).

При цьому, суд не погоджується із доводами заявника про те, що правонаступником боржника за виконавчим листом у справі № 480/4741/18 є Державна податкова служба України.

У своїй заяві позивач посилається на те, що Головне управління ДПС у Сумській області утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та не є юридичною особою, а тому не може бути правонаступником за виконавчим листом.

Суд критично оцінює такі доводи заявника з огляду на наступне.

Згідно частини другої статті 211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади утворюються без статусу юридичної особи та є органом державної влади, може мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.

Відповідно до п.п. 1, 7, 15 Положення Головне управління ДПС у Сумській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС). ГУ ДПС є контролюючим органом (податковим органом, органом стягнення). ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.

Отже, незважаючи на те, що Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ ВП: 43995469) утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та не є юридичною особою, воно має окремий баланс, майно та рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, з яких можуть бути стягнуті кошти в рахунок погашення заборгованості по виконавчим листам.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити частково.

Замінити сторону виконавчого провадження за виконавчим листом, виданим Сумським окружним адміністративним судом 04.09.2020 у адміністративній справі № 480/4741/18, а саме, боржника - Головне управління ДПС у Сумській області (ЄДРПОУ 43144399) його правонаступником Головним управлінням ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ ВП 43995469).

У задоволенні інших вимог заяви - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Є.Д. Кравченко