
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 жовтня 2021 року м. Рівне №460/1344/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доВійськова частина А 1671 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Військової частини А1671 (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо неправильного нарахування та невиплати з 01.01.2014 по 09.01.2018 із встановленням базового місяця січень 2008 року, зобов`язання донарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 09.01.2018 із врахуванням проведеної виплати, з встановленням базового місяця січень 2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебував на військовій службі на посаді помічника командира частини - начальника служби охорони державної таємниці та був звільнений із військової служби і виключений із списків особового складу частини. Вважає бездіяльність військової частини щодо не нарахування та невиплати індексації грошових доходів у спірний період з 01.01.2014 по 09.01.2018, із встановленням базового місяця - січня 2008 року, оскільки індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці та є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За таких обставин, просив позов задовольнити повністю.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позовні вимоги не визнав. На обґрунтування заперечень зазначив, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 по 31.12.2015 встановленим порядком нараховувалась та виплачувалась йому відповідно до Порядку №1078 та норм, які діяли протягом вказаного періоду. Перерахунок індексації за цей період з урахуванням січня 2008 року як базового місяця призведене до прямого порушення Порядку №1078 у діючих на той час редакціях. Крім цього, такі дії знищать нанівець роботу сотень бухгалтерських служб військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, які при нарахуванні індексації керувались діючим законодавством та не могли передбачити, що урядом України у 2016 році будуть внесені зміни до Порядку №1078, згідно яких на визначення базового місяця впливатимуть лише підвищення тарифних ставок, окладів (абзац. 5 пункту 5 діючого Порядку №1078). Щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 09.01.2018, то для правильного визначення розміру індексації за вказаний період обов`язково необхідно враховувати норми Постанови № 1013, якою запроваджено єдині підходи при проведенні індексації грошових доходів працівникам бюджетної сфери. Тобто, внаслідок підвищення їх доходів у грудні 2015 року (з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом) для проведення подальшої індексації цих доходів обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року, як це визначено діючим Порядком № 1078.
Ухвалою від 04.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебував на військовій службі на посаді помічника командира частини - начальника служби охорони державної таємниці. Позивач наказом командувача військ оперативного командування "Захід" по особовому складу від 29.12.2017 №268 був звільнений із військової служби і виключений із списків особового складу частини (наказ №6 від 09.01.2018 командира військової частини А 1671).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2019 у справі 460/1344/21 стягнуто на користь ОСОБА_1 з Військової частини А1671 індексацію, нараховану за період із 01.01.2016 р. по 09.01.2018 р. в сумі 3780,22 грн.
22.01.2021 позивач звернувся до військової частини А 1671 з заявою про нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2014 по 09.01.2018, з урахуванням січня 2008 року як базового місяця.
02.02.2021 відповідач у відповідь на вказане звернення повідомив йому, що під час проходження військової служби була виплачена індексація грошових доходів за період з січня 2014 року по листопад 2015 року, де до рахунку брався базовий місяць - січень 2014 року (збільшення грошового забезпечення за рахунок щомісячної грошової винагороди); квітень 2014 року встановлена надбавка за таємність згідно наказу командира військової частини 571 № 187 від 01.04.2014 року); квітень 2014 року (зміна посадового окладу цю наказу командира військової частини А1671 № 86 від 10.04.2014 року), дно рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2018 №817/1670/18 військовою частиною А1671 було здійснено нарахування та виплачено індексацію грошових доходів в повному обсязі за період з 01.01.2016 по 09.01.2018 року, з врахуванням, що січень 2016 року базовий. Враховуючи вище викладене, військовою частиною А1671 здійснено нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошових доходів за період з 01.01.2014 по 09.01.2018 в повному обсязі. Законних підстав для перерахунку індексації з встановленням базового місяця - січень 2008 року, немає.
Не погодившись з діями відповідача щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення, з урахуванням базового місяця січень 2008 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не донарахування індексації грошового забезпечення, з врахуванням проведеної виплати, з встановленням відповідного базового місяця, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до преамбули Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України від 20.12.1991 № 2011-XII) - цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній та політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до положень ч. 1 ст.1-2 вказаного Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
В силу абз.2 ч.3 ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII, грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін (ст.18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III).
Статтею 19 цього Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Поняття індексації грошових доходів наведене у Законі України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII) де зазначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг
Так, згідно із ст. 2 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об`єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ст.9 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII).
У відповідності до ст. 6 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Пунктом 1-1 Порядку № 1078 зазначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 5 Порядку № 1078 (станом на 01.01.2014) визначалося, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Разом з тим, з 01.12.2015 Порядок № 1078 застосовується у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції від 15.12.2015), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) - є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Поміж тим, з наведених правових норм слідує, що базовим місяцем при обчисленні індексу для проведення індексації грошового забезпечення слід вважати саме місяць підвищення розміру грошового забезпечення за рахунок зростання його постійних складових, зокрема, тарифних ставок (окладів) та якщо сума підвищення грошового забезпечення за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку №1078, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. У разі ж порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначенні базового місяця береться грошове забезпечення в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.
Щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення позивача, то суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил затверджено Додатком 25 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Відтак, схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294, яка набрала чинності з 01.01.2008.
Підвищення тарифних ставок (окладів) після 01.01.2008, в тому числі в період перебування позивача на службі (зокрема до 01.03.2018), що є підставою для встановлення іншого базового місяця при проведенні індексації, - не відбувалося.
У подальшому, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.
Таким чином, з січня 2008 року по березень 2018 року розміри посадових окладів військовослужбовців не змінювались, що виключало підстави для встановлення іншого (відмінного від січня 2008 року) базового місяця при проведенні індексації грошового забезпеченні у згаданий період.
Суд встановив, що при нарахуванні індексації грошового забезпечення відповідачем для позивача встановлено базовий місяць - січень 2014 року, квітень - 2014 року, та січень 2016 року, що підтверджується відповіддю військової частини А1671 від 02.02.2021 № 1/161 та розрахунком індексації від 12.04.2021 № 1/596.
Також, відповіддю військової частини А1671 від 02.02.2021 № 1/161 підтверджено, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2018 № 817/1670/18, виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 09.01.2018, з врахуванням січня 2016 року як базового.
Відтак, проведений розрахунок індексації грошового забезпечення у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини, не відповідає фактичним обставинам справи.
За таких обставин, суд погоджується з аргументами позивача щодо січня 2008 року як базового місяця для нарахування індексації. Отже, дії відповідача щодо виплати не у повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за спірний період, у зв`язку із незастосуванням січня 2008 року як базового, є протиправними.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для розподілу судових витрат, - відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини А1671 (вул. Соборна, буд.231, м. Рівне, 33000, код ЄДРПОУ 07726579) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій. - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дій військової частини А1671 щодо неправильного нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2014 по 09.01.2018, із встановленням базового місяця січень 2008 року.
Зобов`язати військову частину А1671 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 09.01.2018 із врахуванням проведеної виплати, з встановленням базового місяця - січень 2008 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 05 жовтня 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля