
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 жовтня 2021 року м. Рівне №460/2019/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення та невиплати індексації пенсії позивача відповідно до статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018;
2) зобов`язати відповідача провести індексацію пенсії позивача на підставі статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018 по дату прийняття судового рішення та виплатити суму індексації.
Обґрунтовуючи позов, позивач вказав, що з грудня 2010 року йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також з 2013 року він є самозайнятою особою - адвокатом. В періоди з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018 відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась індексація пенсії. В лютому 2021 року він звернувся до відповідача з заявою щодо проведення індексації пенсії за вказані періоди. В листі від 05.03.2021 за № 1317-712/М-03/8-1700/21 відповідач зазначив, що індексація пенсії позивача в спірні періоди не проводилася у зв`язку з тим, що з державного бюджету не виділялися кошти для проведення індексації пенсій, призначених за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, оскільки Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету. З огляду на вказане, позивач просить задовольнити його повністю.
Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, зазначив, що розмір пенсії позивача становить 6976,40грн. Позивачу також було встановлено надбавку ЧАЕС 3 категорії. Дана надбавка обраховується при зміні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тобто, розмір надбавки позивача змінювався кожен раз при зміні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом про Державний бюджет на відповідний рік. Враховуючи вищенаведене, відповідач вказує, на відсутність підстав для встановлення базового місяця індексації, оскільки позивачу перерахунок пенсії проводився та надалі проводиться при кожній зміні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відтак, відповідач стверджує, що в силу вимог статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, у нього були відсутні будь-які законні підстави для проведення індексації пенсії позивача. За наведених обставин, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Ухвалою суду від 02.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , 1963 року народження, з 25.12.2010 призначено пенсію за вислугою років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Згідно з відомостями Єдиного реєстру адвокатів України (доступні для перегляду в мережі Інтернет за посиланням: https://erau.u№ba.org.ua/profile/47204), Марчук В.І. є адвокатом, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 04.02.2002 № 228.
02.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив, зокрема, повідомити чи підвищувалась йому пенсія на підставі проведення її індексації з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018.
За розглядом запиту, відповідач листом від 05.03.2021 № 1317-712/М-03/8-1700/21 повідомив, що індексація пенсії позивача в спірні періоди не проводилася у зв`язку з тим, що з державного бюджету не виділялися кошти для проведення індексації пенсій, призначених за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також через те, що з 2011 року позивач був працюючим пенсіонером.
Позивач, вважаючи непроведення індексації пенсії в спірні періоди протиправною бездіяльністю відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд враховує таке.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон № 2262-XII.
Статтею 64 Закону № 2262-XII в редакції, чинній з часу призначення пенсії позивачу до даного часу, встановлено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Згідно зі ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), індексація - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів громадян, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати їм подорожчання споживчих товарів і послуг. індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до ст.4 Закону №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
В частину першу статті 4 Закону №1282-ХІІ внесено зміни згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015 і на час судового розгляду справи вона викладена в такій редакції: Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (в іншій частині стаття 4 Закону змін не зазнала).
Отже, вказаною нормою Закону №1282-ХІІ в редакціях, чинних в період перебування позивача на обліку в органі Пенсійного фонду України, встановлено підстави для проведення індексації, а саме коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлений законом у відповідному розмірі.
Відповідно до частини четвертої статті 5 Закону №1282-ХІІ із змінами, внесеними згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017, індексація виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також за рахунок коштів Державного бюджету України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 №1078 (далі – Порядок №1078).
Згідно з п.1-1 Порядку №1078 (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку №1078 (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Згідно з пунктом 2 Порядку №1078 (в редакції, чинній на час вирішення судового спору), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
З матеріалів судової справи встановлено, що в спірні періоди з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018 відповідачем індексація пенсії позивача не нараховувалась та не виплачувалась, що відповідач не заперечує.
Суд відхиляє як безпідставні покликання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як на підставу непроведення індексації пенсії позивача, оскільки гарантовані законодавством виплати неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.
Суд також враховує, при розгляді справи "Сук проти України" Європейський суд з прав людини в пункті 24 рішення від 10.03.2011 зауважив, що державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов`язань.
Наведене свідчить, що реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
Також суд критично оцінює та відхиляє твердження відповідача про відсутність підстав для встановлення базового місяця індексації пенсії позивача, з огляду на здійснення перерахунку пенсії при кожній зміні розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки в силу приписів закону про Державний бюджет на відповідний календарний рік зміна розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відбувається не щомісяця, що, в свою чергу, могло б унеможливити визначення базового місяця для індексації пенсії позивача, а лише тричі на рік, - 1 січня, 1 липня та 1 грудня відповідного календарного року.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач в періоди 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018 до часу судового розгляду безпідставно не здійснював індексацію пенсії позивача, всупереч порядку, встановленому чинним законодавством.
Наведене свідчить про те, що така поведінка держави в особі її компетентних органів не відповідає принципу належного врядування, зміст якого розкритий у багатьох рішеннях ЄСПЛ, зокрема, у рішенні від 20.01.2012 у справі «Рисовський проти України».
Очевидно, що на виконання положень Закону № 2262-XII, Закону № 1282-ХІІ та Порядку № 1078 державні органи не діяли вчасно та послідовно.
Невиконання державою покладених на неї обов`язків щодо соціального забезпечення та захисту громадян підриває довіру громадян до належного виконання всіма суб`єктами владних повноважень своїх функції, та до можливості отримати справедливий соціальний захист.
Зважаючи на те, що нарахування пенсіонеру індексації його пенсії в повному обсязі («правильному» розмірі) покладається на відповідний орган Пенсійного фонду, то непроведення відповідачем нарахування та виплати такої індексації позивачу свідчить про те, що його протиправна бездіяльність призвела до триваючого порушення права позивача на отримання соціальної виплати.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частина друга статті 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень (дій, бездіяльності) суб`єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
За результатами судового розгляду суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо непроведення індексації пенсії позивача відповідно до статті 64 Закону № 2262-XII, оскільки така пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень порушує гарантоване державою право на соціальний захист, яке підлягає судовому захисту.
Відтак, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення та невиплати індексації пенсії позивача відповідно до статті 64 Закону № 2262-XII з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018, а також зобов`язання відповідача провести індексацію пенсії позивача на підставі статті 64 Закону № 2262-XII та її виплату за періоди з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018 по дату прийняття судового рішення.
При цьому, суд не приймає до уваги доводів відповідача щодо пропущення позивачем строку на звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС України, оскільки в Україні не існувало та не існує на сьогоднішній день жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини держави в особі її компетентних органів.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 24.09.2020 у справі № 569/19123/17 (№ К/9901/2337/19).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, позов належить задовольнити повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», то підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Короленка, 7; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 та її виплату на підставі статті 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2011 по 01.03.2011 та з 01.09.2018 по дату прийняття судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 05 жовтня 2021 року
Суддя У.М. Нор