Рішення № 100145034, 30.09.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2021
Номер справи
440/9644/21
Номер документу
100145034
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/9644/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання – Ель Яагубі О.В.,

представника позивача – Грущанського В.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" до Оболонської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

20 серпня 2021 року Приватне сільськогосподарське підприємство "Оболонь" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Оболонської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 06.08.2021 № 14, зобов`язання надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури із земель громадської забудови комунальної власності для передачі у користування на умовах оренди ПСП "Оболонь", земельної ділянки орієнтовною площею 0,075 га під нежитловою будівлею по вул. Собоності, 10, в с. Оболонь та перебуває у власності ПСП "Оболонь".

В обґрунтування позову зазначав, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 11 червня 2021 року про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, орієнтовною площею 0,075 га під нежитловою будівлею, що розташована по вул. Соборності, 10 в селі Оболонь та перебуває у власності позивача з подальшою передачею в оренду. Рішенням 9 сесії Оболонської сільської ради 8 скликання № 14 від 06.08.2021 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури із земель громадської забудови комунальної власності для передачі у користування на умовах оренди ПСП "Оболонь" вирішено рішення не приймати . Позивач вважає оскаржуване рішення таким, що прийняте з порушенням вимог Земельного кодексу України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачу не відмовлено у задоволенні заяви, а не прийнято будь якого рішення щодо нього, а тому він не позбавлений права повторно звернутися із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що 11.06.2021 року Приватне сільськогосподарське підприємство "Оболонь" звернулось із заявою про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, орієнтовною площею 0,075 га під нежитловою будівлею, що розташована по АДРЕСА_1 та перебуває у власності позивача з подальшою передачею в оренду.

Згідно протоколу 9 сесії Оболонської сільської ради 8 скликання рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури із земель громадської забудови комунальної власності для передачі у користування на умовах оренди ПСП "Оболонь не прийнято.

06.08.2021 року сільським головою ОСОБА_1 підписано рішення 9 сесії Оболонської сільської ради 8 скликання № 14 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури із земель громадської забудови комунальної власності для передачі у користування на умовах оренди ПСП "Оболонь", згідно з яким рішення не прийнято.

Вважаючи протиправним рішення відповідача № 14 від 06.08.2021 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури із земель громадської забудови комунальної власності для передачі у користування на умовах оренди ПСП "Оболонь" позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За змістом частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України від 21.05.97 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (надалі - Закон №280/97-ВР) передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За змістом статті 59 Закону №280/97-ВР рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.

Суд враховує, що частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України встановлено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а саме: надати дозвіл або відмову в наданні такого дозволу.

При цьому, виходячи з положень статей 26, 59 Закону №280/97-ВР рішення про надання чи відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки у користування належить до виключних повноважень сільської ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні.

У той же час, у спірному випадку, відповідач одне із передбачених законодавством рішень у спосіб встановлений законом не прийняв.

Тобто, має місце факт ухилення суб`єкта владних повноважень від виконання покладених на нього законодавством обов`язків.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що не розглянувши клопотання позивача від 11.06.2021 про надання дозволу на виготовлення технічної документації землеустрою, відповідачем порушено законні інтереси позивача щодо позитивних сподівань стосовно розгляду його клопотань у встановленому законодавством порядку.

У контексті вказаного, суд зазначає, що відповідач, у спірному випадку, не вчиняв належних дій щодо надання чи відмови позивачу у наданні дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у користування запитуваної земельної ділянки, не реалізував своїх повноважень, оскільки не надав оцінки поданим документам, натомість допустив протиправну бездіяльність, не прийнявши жодного з передбачених статтею 123 Земельного кодексу України рішень.

Таким чином, виходячи з меж позовних вимог, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення 9 сесії Оболонської сільської ради 8 скликання № 14 від 06.08.2021 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури із земель громадської забудови комунальної власності для передачі у користування на умовах оренди ПСП "Оболонь" підлягають задоволенню.

З приводу позовних вимог про зобов`язання надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури із земель громадської забудови комунальної власності для передачі у користування на умовах оренди ПСП "Оболонь", земельної ділянки орієнтовною площею 0,075 га під нежитловою будівлею по вул. Собоності, 10, в с. Оболонь та перебуває у власності ПСП "Оболонь", суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3 ) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 73 згаданого Кодексу визначено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Суд враховує, що відповідач у спірних відносинах не здійснював перевірку поданої позивачем заяви на відповідність вимогам чинного законодавства.

Оскільки суд не вправі виходити за межі предмету доказування у цій справи та досліджувати чи існують підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою та чи дотримано позивачем усіх інших умов для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, належним способом захисту та відновлення прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" від 11.06.2021 про надання дозволу на виготовлення технічної документації землеустрою, з урахуванням висновків суду.

Така позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 05.12.2019 у справі №806/2540/17 та у постанові Великої Палати від 06.11.2019 у справі №509/1350/17.

Отже, адміністративний позов належить задовольнити частково.

Згідно з частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Таким чином, слід стягнути на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" за рахунок бюджетних асигнувань Оболонської сільської ради судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" (вул. Позена, 42, с. Оболонь, Семенівський район, Полтавська область, 38230; код ЄДРПОУ 03770129) до Оболонської сільської ради (вул. Позена, 1/2, с. Оболонь, Семенівський район, Полтавська область, 38230; код ЄДРПОУ 22543563) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення 9 сесії Оболонської сільської ради 8 скликання № 14 від 06.08.2021 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури із земель громадської забудови комунальної власності для передачі у користування на умовах оренди ПСП "Оболонь".

Зобов`язати Оболонську сільську раду повторно розглянути заяву Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" від 11.06.2021 про надання дозволу на виготовлення технічної документації землеустрою, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" за рахунок бюджетних асигнувань Оболонської сільської ради судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 05 жовтня 2021 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко