Рішення № 100144462, 06.10.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
400/4009/21
Номер документу
100144462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2021 р. № 400/4009/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "СОФФІТ Ю", вул. Троїцька, 238/11, м. Миколаїв, 54031, до відповідача:Головного управління ДПС в Одеській області, вул. Семінарська, 5, м. Одеса, Одеська область, 65044, Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, про:визнання протиправними та скасування рішень від 01.04.2021 № 2528155/43613066, № 2528156/43613066; зобов`язання зареєструвати податкові накладні від 19.02.2021 № 1, від 25.02.2021 № 2,ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Соффіт Ю”, звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Одеській області та Державної податкової служби України про:

1) визнання протиправними та скасування рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.04.2021 № 2528155/43613066, від 01.04.2021 № 2528156/43613066;

2) зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні від 19.02.2021 № 1, від 25.02.2021 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач 1 протиправно відмовив у реєстрації податкових накладних, оскільки позивачем були надані всі документи, які у нього наявні. У спірних рішеннях зазначено про ненадання позивачем первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Відповідачі надали відзив на позов, просили відмовити у задоволенні позову, оскільки позивачем після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних були надані документи, які не в повному обсязі підтверджують реальність господарських операцій, що здійснюються позивачем. Позивачем не було надано документів на автомобільний транспорт, яким здійснювалася поставка товару, технічний паспорт, сертифікат якості товару. Не підтверджено жодним документом умов зберігання товару (наявність складів, елеваторів), відсутній штатний розпис підприємства.

Відповідно до ст. 262 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

19.02.2021 між ТОВ «ГРЕТА ЮГ» (продавець) та ТОВ «СОФФІТ Ю» було укладено договір купівлі-продажу № 190221/1-П, відповідно до якого продавець зобов`язується поставити і передати у власність покупця зернові, а покупець зобов`язується здійснити приймання та оплату товару. Поставка товару в пункт розвантаження здійснюється за рахунок покупця. Продавець зобов`язується здійснити поставку товару на умовах самовивозу покупцем в пункт розвантаження в строк, зазначений у додатках до даного договору. Розрахунки за цим договором можуть здійснюватися за бажанням продавця в готівковій та безготівковій формі (шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок продавця) на підставі рахунку продавця в повному обсязі або частково з можливою відстрочкою платежу.

Додатком № 1 до Договору купівлі-продажу № 190221/1-П від 19.02.2021 встановлено постачання ТОВ «ГРЕТА ЮГ» (продавець) 199,5 т пшениці по 5900,00 грн./т без ПДВ на загальну суму 1177050,00 грн.

ТОВ «ГРЕТА ЮГ» 19.02.2021 склав видаткову накладну № РН-0000001 про постачання ТОВ «СОФФІТ Ю» пшениці у кількості 199,5 т пшениці по 5900,00 грн./т без ПДВ на загальну суму 1177050,00 грн.

ТОВ «ГРЕТА ЮГ» 19.02.2021 склав рахунок-фактуру № СФ-0000001 про постачання ТОВ «СОФФІТ Ю» пшениці у кількості 199,5 т пшениці по 5900,00 грн./т без ПДВ на загальну суму 1177050,00 грн.

Додатком № 2 до Договору купівлі-продажу № 190221/1-П від 19.02.2021 встановлено постачання ТОВ «ГРЕТА ЮГ» (продавець) 163,4 т пшениці по 5900,00 грн./т без ПДВ на загальну суму 964060,00 грн.

ТОВ «ГРЕТА ЮГ» 25.02.2021 склав видаткову накладну № РН-0000002 про постачання ТОВ «СОФФІТ Ю» пшениці у кількості 163,4 т пшениці по 5900,00 грн./т на загальну суму 964060,00 грн.

ТОВ «ГРЕТА ЮГ» 25.02.2021 склав рахунок-фактуру № СФ-0000002 про постачання ТОВ «СОФФІТ Ю» пшениці у кількості 163,4 т пшениці по 5900,00 грн./т на загальну суму 964060,00 грн.

19.02.2021 ТОВ «СОФФІТ Ю» (продавець) та ПП «ФОРТУНА СВІТ» (покупець) укладено договір купівлі-продажу № 190221-П, відповідно до якого продавець зобов`язується передати у власність покупця пшеницю урожаю 2020 року, що відповідає по якості вимогам даного договору, а покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його на умовах договору. Загальна кількість товару 362,9 т.

Відповідно до п. 3 договору, товар, що поставляється, повинен відповідати наступним якісним показникам: вологість – базис 14%, сміттєва домішка – базис 2%, зернова домішка – макс. 8%, зокрема домішка інших культур макс. 5%, зокрема пророслі зерна: в межах зернової домішки, білок – мін. 11%, клейковина – мін. 18%, натура – 740 г/л, пошкоджені клопом-черепашкою – базис 3%.

П. 4 договору встановлено, що ціна за одиницю товару – 7200,00 грн.; загальна ціна за даним договором 2612880,00 грн, в т.ч. ПДВ – 435480,00грн.

Передача товару здійснюється за адресою: с. Дубіївка, Черкаський район, Черкаська область на умовах самовивозу покупцем.

19.02.2021 ТОВ «СОФФІТ Ю» склало рахунок-фактуру 3 СФ-0000003 про постачання ПП «ФОРТУНА СВІТ» пшениці у кількості 199,5 т за ціною 6000,00 грн. без ПДВ, на загальну суму 1436400,00 грн., у т.ч. 239400,00 грн. ПДВ.

ТОВ «СОФФІТ Ю» 19.02.2021 склав видаткову накладну № РН-0000001 про постачання ПП «ФОРТУНА СВІТ» пшениці у кількості 199,5 т по 6000,00 грн./т на загальну суму 1436400,00 грн., у т.ч. 239400,00 грн. ПДВ.

25.02.2021 ТОВ «СОФФІТ Ю» склало рахунок-фактуру 3 СФ-0000004 про постачання ПП «ФОРТУНА СВІТ» пшениці у кількості 163,4 т за ціною 6000,00 грн. без ПДВ, на загальну суму 1176480,00 грн., у т.ч. 196080,00 грн. ПДВ.

ТОВ «СОФФІТ Ю» 25.02.2021 склав видаткову накладну № РН-0000002 про постачання ПП «ФОРТУНА СВІТ» пшениці у кількості 163,4 т по 6000,00 грн./т на загальну суму 1176480,00 грн., у т.ч. 196080,00 грн. ПДВ.

19.02.2021 позивачем складено податкову накладну № 1 про постачання ПП «ФОРТУНА СВІТ» пшениці у кількості 199,5 т на загальну суму 1436400,00 грн., в т. 239400,00 грн. ПДВ.

25.02.2021 позивачем складено податкову накладну № 2 про постачання ПП «ФОРТУНА СВІТ» пшениці у кількості 163,4 т на загальну суму 1176480,00 грн., в т. 196080,00 грн. ПДВ.

12.03.2021 позивач направив на реєстрацію податкові накладні від 19.02.2021 № 1, від 25.02.2021 № 2.

16.03.2021 позивачем отримано від відповідача квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних від 19.02.2021 № 1, від 25.02.2021 № 2. У квитанціях зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

30.03.2021 позивач надав відповідачу пояснення щодо податкових накладних № 1 від 19.02.2021, № 2 від 25.02.2021.

У поясненнях до податкової накладної № 1 від 19.02.2021 позивач зазначив, що реалізація пшениці 199,5 т ПП «ФОРТУНА СВІТ» по договору № 190221-П від 19.02.2021 підтверджується ВН № РН-0000001 від 19.02.2021, довіреністю № 0001 від 19.02.2021, оплата на загальну суму 1436400,00 грн., товар придбано у ТОВ «ГРЕТА ЮГ» по договору № 190221/1-П від 19.02.2021, ВН № РН-0000001 від 19.02.2021 на суму 1177050,00 грн., оплата на загальну суму 1177050,00 грн., перевезення товару здійснено ПП «ФОРТУНА СВІТ», підтверджуючі документи, в т.ч. ТТН додаються.

У поясненнях до податкової накладної № 2 від 25.02.2021 позивач зазначив, що реалізація пшениці 163,4 т ПП «ФОРТУНА СВІТ» по договору № 190221-П від 19.02.2021 підтверджується ВН № РН-0000002 від 25.02.2021, довіреністю № 0001 від 19.02.2021, оплата на загальну суму 1176480,00 грн., товар придбано у ТОВ «ГРЕТА ЮГ» по договору № 190221/1-П від 19.02.2021, ВН № РН-0000002 від 25.02.2021 на суму 964060,00 грн., оплата на загальну суму 964060,00 грн., перевезення товару здійснено ПП «ФОРТУНА СВІТ», підтверджуючі документи, в т.ч. ТТН додаються.

Рішеннями від 01.04.2021 № 2528155/43613066 відмовлено у реєстрації податкової № 1, від 01.04.2021 № 2528156/43613066 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 2. Підставою відмови у спірних рішеннях зазначено ненадання платником копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних форм та галузевої специфіки, накладних.

Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі – Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 1165).

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов`язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктами 5, 6 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:

1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;

3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 11 Порядку № 520.

Позивач надав пояснення з копіями первинних документів (копії договорів, додатків до договорів, видаткові накладні, рахунки-фактури, докази оплати), зазначив, що перевезення товару здійснено ПП «ФОРТУНА СВІТ» та надав копії товарно-транспортних накладних, які свідчать про перевезення товару – пшениці у загальній кількості 362,9 т. Саме таку кількість товару позивач придбав у ТОВ «ГРЕТА ЮГ» та продав ПП «ФОРТУНА СВІТ».

Твердження відповідачів про те, що позивачем не було надано документів на автомобільний транспорт, яким здійснювалася поставка товару, технічний паспорт, сертифікат якості товару, не підтверджено жодним документом умов зберігання товару (наявність складів, елеваторів), відсутній штатний розпис підприємства спростовується:

- договором, укладеним позивачем (продавцем) з ПП «ФОРТУНА СВІТ» (покупцем), умовами якого передбачено, що передача товару здійснюється за адресою: с. Дубіївка, Черкаський район, Черкаська область на умовах самовивозу покупцем;

- додатками № 1, № 2 до Договору купівлі-продажу (укладеного між ТОВ «ГРЕТА ЮГ» - продавцем та ТОВ «СОФФІТ Ю» - покупцем) визначено, що місце відвантаження: с. Дубіївка, Черкаський район, Черкаська область.

Відтак, позивач товар не зберігав, перевезення здійснювалося ПП «ФОРТУНА СВІТ», що підтверджується товарно-транспортними накладними.

Будь-яких інших обґрунтованих доводів, з яких можна дійти висновку про підстави відмови у реєстрації спірних податкових накладних відповідачем не наведені, тому суд дійшов висновку, що спірні рішення контролюючого органу не відповідають критеріям ч.2 ст.2 КАС України, а саме є необґрунтованими.

Позивач просить суд зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.

Відповідно до п.п.19, 20 постанови КМУ № 1246 від 29.12.2010 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” ( в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

-прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

-набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

-неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Квитанція про реєстрацію податкової накладної № 1 від 19.02.2021 в ЄРПН свідчить, що вона зареєстрована в ЄРПН за № 9050631293 12.03.2021 о 15:34:22; квитанція про реєстрацію податкової накладної № 2 від 25.02.2021 в ЄРПН свідчить, що вона зареєстрована в ЄРПН за № 9050633550 12.03.2021 о 15:42:01.

Відтак, суд вважає за можливе позов в цій частині задовольнити та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати податкову накладну від 19.02.2021 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання – 12.03.2021; податкову накладну № 2 від 25.02.2021 – 12.03.2021.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію щодо "принципу правової визначеності" (наприклад, справа "Гешмен і Герруп проти Сполученого Королівства"), відповідно до якого особа, здійснюючи правомірну поведінку, повинна мати можливість передбачати правові наслідки такої правової поведінки, чітко визначені законом.

Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У постанові від 20.08.2019 р. по справі № 2540/3009/18 Верховний Суд зазначив, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.

Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 18.02.2020 р. у справі № 360/1776/19, згідно з якою здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, саме відповідачі повинні надати суду докази про те, що надані позивачем документи для реєстрації податкових накладних є недостатніми, що унеможливлює реєстрацію податкових накладних.

Відповідачами не доведено правомірності своїх рішень щодо відмови у реєстрації податкової накладної, тому позов належить задовольнити у повному обсязі.

Судовий збір розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України та підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок відповідачів.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СОФФІТ Ю» (вул. Троїцька, 238/11, м. Миколаїв, 54031, ідентифікаційний код 43613066) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, ідентифікаційний код ВП 44069166), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення № 2528155/43613066 від 01.04.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 19.02.2021р., № 2528156/43613066 від 01.04.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 25.02.2021 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну від 19.02.2021 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання – 12.03.2021 року.

4. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну від 25.02.2021 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання – 12.03.2021 року.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, ідентифікаційний код ВП 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СОФФІТ Ю» (вул. Троїцька, 238/11, м. Миколаїв, 54031, ідентифікаційний код 43613066) судовий збір у сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень), сплачений платіжним дорученням № 1 від 31.05.2021.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СОФФІТ Ю» (вул. Троїцька, 238/11, м. Миколаїв, 54031, ідентифікаційний код 43613066) судовий збір у сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень), сплачений платіжним дорученням № 1 від 31.05.2021.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко