
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/15417/21
УХВАЛА
про відкриття спрощеного позовного провадження
в адміністративній справі
05 жовтня 2021 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Братичак У.В., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 98, м.Львів, 79026; ЄДРПОУ 38057086), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної екологічної інспекції у Львівській області, яка полягає: в неналежному здійсненні державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища в частині своєчасного та повного виконання заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами ( згідно частини “і” статті 23-2 Закону України “Про відходи”), щодо несанкціонованих звалищ відходів розміщених на території Солонківської сільської ради біля високовольтної лінії за орієнтовними координатами 49.766460.24.030579 та 49.766467.24.031196 про наявність яких було повідомлено, зокрема у зверненнях від 28.01.2021 року та 24.04.2021 року; неналежній організації і здійсненні у межах компетенції державного нагляду (контролю) передбаченого приписами ст.20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та статтею 37 Закону України “Про відходи”, за додержанням Солонківською сільською радою Львівського району Львівської області вимог законодавства про поводження з відходами, а саме п. “и” ст.21 Закону України “Про відходи” щодо несанкціонованих звалищ відходів розміщених на території Солонківської сільської ради біля високовольтної лінії за орієнтовними координатами 49.766460.24.030579 та 49.766467.24.031196;
- зобов`язати Державну екологічну інспекцію у Львівській області провести заходи державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища передбачених приписами ст.20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та статтею 37 Закону України “Про відходи” щодо додержання Солонківською сільською радою Львівського району Львівської області вимог законодавства про поводження з відходами, а саме п. “и” ст.21 Закону України “Про відходи” щодо несанкціонованих звалищ відходів розміщених на території Солонківської сільської ради біля високовольтної лінії за орієнтовними координатами 49.766460.24.030579 та 49.766467.24.031196.
Ухвалою від 17.09.2021 позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення виявлених недоліків, а саме – десять днів з дня вручення цієї ухвали. Позивача зобов`язано надати оригінал документа про сплату судового збору за подання даної позовної заяви (в сумі 1816 грн.) або належні докази фінансової неспроможності сплатити судовий збір.
01.10.2021 від ОСОБА_1 надійшло клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування клопотання посилається на те, що станом на сьогодні позивач живе з кредитних коштів, оскільки активно займається громадською діяльністю в напрямку посилення громадянських прав в Україні, а також громадською діяльністю у сфері захисту довкілля (поводження з відходами). Крім цього, зазначив, що проводить просвітницьку діяльність, у зв`язку з чим до доведення такої діяльності до логічного завершення не має фізичної можливості влаштуватися на роботу. Впродовж 2020, 2021 років позивач був змушений звертатися з позовами до суду, відповідно сплачував значні суми судового збору. У результаті цього в позивача наявні три кредити та відсутні доходи за 2020 рік. Позивач просить взяти до уваги те, що він не належить до таких пільгових категорій населення, як пенсіонер, не є студентом, не одружений, не має майнових прав, земельних ділянок, інтелектуальної власності, рухомого майна, а всі наявні ресурси уже витратив для сплати сум судових зборів та проведення безоплатної громадської діяльності. У зв`язку з викладеним просить суд звільнити його від сплати судового збору за подання цієї позовної заяви у зв`язку з неспроможністю сплати такого. На підтвердження вказаних обставин позивачем долучено, зокрема, відомості з ДПС України щодо відсутності доходів за 2020 рік.
Щодо клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору суддя зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до частини другої статті 8 Закону України “Про судовий збір” суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. У свою чергу, відповідно до частини першої цієї статті однією з таких підстав є умова, за якої розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
На підтвердження обґрунтованості поданого клопотання позивачем долучено відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, зі змісту яких слідує, що в 2020 році інформація про доходи ОСОБА_1 відсутня.
Відтак, ураховуючи надані позивачем докази щодо неможливості сплати судового збору при поданні позовної заяви, суддя дійшла висновку, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Таким чином, заява позивача про звільнення від сплати судового збору підлягає задоволенню з метою забезпечення доступу до правосуддя та дотримання необхідного балансу між правами позивача та відповідача.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної підсудності Львівського окружного адміністративного суду. Позовна заява відповідає вимогам ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України. На стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено.
З урахуванням значення справи для сторін, обраного позивачем способу захисту, категорії та незначної складності справи, обсягу та характеру доказів у справі, кількості сторін та інших учасників справи, а також клопотання позивача, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Роз`яснити, що якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Якщо відповідач не подасть у встановлений судом строк такі заперечення, він має право ініціювати перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження лише у випадку, якщо доведе, що пропустив строк із поважних причин.
Відповідно до ст.258, ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Одночасно сторонам повідомляється зміст ч.ч.1, 5 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до ч.9 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або є публічно доступними.
Керуючись ст.ст.12, 19, 22, 26, 32, 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
п о с т а н о в и л а :
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви в адміністративній справі № 380/15417/21.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Справа розглядатиметься без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами в приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (місцезнаходження: вул.Чоловського, 2, м.Львів. 79018).
Запропонувати відповідачу – протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення цієї ухвали – подати відзив на позовну заяву та всі письмові докази, що підтверджують заперечення проти позову.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається – http://adm.lv.court.gov.ua/fair/.
Надіслати копії ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи. Відповідачу – одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Відповідачу при поданні до суду відзиву додати докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна